در مورد چربی سوزی به نام اسید گاما لینولنیک (گاما) چه می دانید - تمرینو

در مورد چربی سوزی به نام اسید گاما لینولنیک (گاما) چه می دانید

اسید گاما لینولنیک GLA
Print Friendly, PDF & Email

واقعیات مهم در مورد اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA

اگر به یاد داشته باشید قبلاً به طور مفصل در مورد امگا ۶ و امگا ۳ صحبت کرده بودم. اشاره کرده بودیم که مصرف بیش از حد امگا ۶ منجر به سرطان، بیماری‌های قلبی و افزایش التهاب در بدن می‌شود. همین‌طور گفتیم که مصرف امگا ۳ برای کنترل این اثر التهابی بسیار ضروری است. اما مبحثی که سال گذشته مطرح کرده بودم یک استثناء دارد. یک امگا ۶ وجود دارد که رفتار کاملاً متفاوتی را از خود نشان می‌دهد. ?

اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA چیست؟

این یک اسید چرب ضروری است. هر وقت کلمه ضروری را در مباحث مربوط به تغذیه شنیدید بدانید که برای دریافتش باید آن را مصرف کنید و بدن شما به تنهایی قادر به تولید آن نیست. ۲ اسید چرب ضروری که باید آنها را مصرف کنید امگا ۳و امگا ۶ هستند. هر چند که نمی‌توانید هر چقدر دل‌تان خواست امگا ۶ مصرف کنید.
اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA یک اسید چرب است اما بسیار استثنایی. شما به خاطر خاصیت ضد التهاب امگا ۳ است که رو به مصرف روغن ماهی می‌آورید. خاصیت جالب اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA به عنوان یک امگا ۶ این است که التهاب را افزایش نمی‌دهد. حتی باعث کاهش التهاب نیز می‌شود!

آیا اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA یک چربی سوز است؟

اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA

ادعا در مورد اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA بسیار زیاد است یکی اینکه باعث چربی سوزی می‌شود. حتی بعضی‌ها (به خصوص در سمت وبسایت‌های وطنی!) می‌گویند که این یک چربی خوراکی برای چربی سوزی است!
چرا؟
چون معتقدند که بافت قهوه ای چربی (BAT) را فعال می‌کند.
بدن ۲ نوع چربی دارد:

قهوه ای و سفید.

چربی قهوه‌ ای از لحاظ سوخت و ساز به عنوان یک بافت فعال در نظر گرفته می‌شود.
این یعنی چی؟
یعنی این نوع از چربی در تنظیم حرارتی و مصرف انرژی در بدن مشارکت دارد. خیلی خوبه، نه؟! ?

 

اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA
اجازه بدهید کمی به مبحث تکامل نگاه بیندازیم: پستاندارانی که به خواب زمستانی می‌روند چربی قهوه‌ ای بیشتری دارند چرا که به تنظیم حرارتی بدن در طول زمستان کمک می‌کند. انسان‌ها نیز چربی قهوه‌ ای دارند اما بیشتر در دوران اولیه رشد از آن برخوردارند. این چربی یک مکانیسم دفاعی است تا نوزادان را گرم نگه دارد چرا که آنها از بافت عضلانی مورد نیاز برای ایجاد لرزش در بدن و تولید گرما برخوردار نیستند. بنابراین شما هنوز چربی قهوه ای دارید اما نه به اندازه‌ای که قبلاً در بدن داشتید و احتمالاً نمی‌توانید میزان آن را افزایش بدهید.
یک مطالعه در مجله چاقی نشان داد که چربی قهوه ای در بدن بزرگسالانی قرار داشت که به مدت ۲ ساعت در دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد به صورت متناوب پاهای آنها را داخل قالبی یخی می‌گذاشتند. زمانی که فرد این فرایند را انجام می‌داد نشانه‌های فعالیت چربی قهوه ای مشاهده می‌شد. منبع (۱)
مسئله اینجاست که این تحقیق روی ۱۳ نفر صورت گرفت و تنها ۶ نفر از آنها نشانه‌های فعالیت چربی قهوه ای را نشان دادند. مگر اینکه بخواهید خود را درون یک قالب یخ قرار بدهید و کلی پول صرف کنید تا متوجه بشوید که چقدر چربی قهوه ای دارید وگرنه هرگز متوجه نخواهید شد که چقدر چربی قهوه ای دارید و چقدر میزان آن افزایش پیدا کرده است. ?

اما اگر شما فرد به خصوصی باشید چطور؟

بدنساز

فرض کنیم شما چربی قهوه ای دارید بنابراین شما می‌توانید با مصرف اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA کلی چربی خواهید سوزاند.
مطالعه‌ای وجود دارد که در ژاپن توسط مجله بیوشیمی تطبیقی و فیزیولوژی صورت گرفته و نشان می‌دهد که یک گروه آزمایشی که اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA مصرف کرده بودند چربی قهوه ای فعال شده بیشتری داشتند و چربی کمتری نسبت به گروه دیگر بدست آورده بودند. منبع (۲)
خوب آیا این ثابت می‌کند که مصرف اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA سبب کاهش چربی می‌شود؟!
همان‌طور که حدس زده‌اید همه چیز به این سادگی‌ها نیست!
سوژه‌های این تحقیق موش بوده‌اند. تازه اگر آزمایش روی انسان‌های عادی صورت بگیرد نمی‌توان نتیجه گرفت همان نتیجه را روی بر و بچه‌های بدنساز می‌توان بدست آورد!

چربی سوز
اما گویا تحقیقاتی وجود دارند که تایید می‌کنند مصرف اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA سبب کاهش چربی در بدن انسان‌ها می‌شود. اما این تحقیقات هم مشکلات دیگری دارند.
به عنوان مثال تحقیقی که در مجله تغذیه صورت گرفته نشان از کاهش وزن در افرادی که سابقاً چاق بوده‌اند دارد. اگر شما فردی هستید که سابقاً چاق بوده‌اید این موضوع شاید برای شما صادق باشد اما اگر یک بدنساز معمولی هستید که هرگز چاق نبوده است این موضوع برای شما صدق نمی‌کند. منبع (۳)
اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA نشان داده که می‌تواند جلوی افزایش وزن را بگیرد اما این برای فردی که همیشه وزن معمولی داشته و حالا می‌خواهد از ۱۲ درصد به ۶ درصد چربی برسد، صدق نمی‌کند. برای شما همه چیز به تمرین و تغذیه درست برمی‌گردد.
نظر تمرینو: تا زمانی که تحقیقی با شرایط مناسب در این مورد انجام نگرفته مصرف اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA برای شما هدر دادن پول است. ?

مصرف اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA چطور می‌تواند سودمند باشد؟

اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA

ببخشید اجازه بدهید یکم علمی حرف بزنیم قول می‌دهم در ادامه دیگه کمتر علمی حرف بزنم!! ??
هدف نهایی بدن این است که به دیهومو اسید گاما لینولنیک (DGLA) برسد این یک مشتق از همان اسید گاما لینولنیک (GLA) است. DGLA به دو طریق سبب کاهش التهاب در بدن می‌شود. روی کاغذ اسید لینولئیک (LA) وقتی مصرف می‌شود به GLA و DGLA تبدیل می‌شود. اما در دنیای واقعی همه چیز متفاوت است!
وقتی صحبت از تبدیل یک ماده غذایی می‌شود این آنزیم‌ها هستند که نقش اساسی را بازی می‌کنند. در این مورد خاص بدن نیازمند آنزیمی است به نام دلتا ۶ دزاتوراز (D6D).
مسئله اینجاست که میزان این آنزیم بر اثر عوامل زیر کاهش می‌یابد:

شاید شما شکر یا الکل مصرف نکنید اما به احتمال زیاد استرس دارید و سن‌تان هم بالا می‌رود. توانایی بدن برای تولید (D6D) کاهش می‌باید. به همین دلیل مصرف مکمل‌ اسید گاما لینولنیک (گاما) می‌تواند از کمبود این آنزیم عبور کند.

چه کسی باید اسید گاما لینولنیک (گاما) را مصرف کند؟

بدنسازان میانسال و مسن‌ تر

این یک راه خیلی خوب برای کاهش التهاب و بهبود ریکاوری است. شما می‌توانید به صورت طبیعی گاما را در روغن گل پامچال، روغن توت سیاه یا روغن گل گاوزبان پیدا کنید.

در اکثر مطالعات میزان توصیه شده برای مصرف گاما ۵۴۰ میلی‌گرم در روز است.

حرف آخر

اسید گاما لینولنیک (گاما) یا GLA یک چربی سوز فوق العاده نیست اما اگر پا به سن گذاشته‌اید بنابراین انتخاب خوبی برای برخورد با التهابات بدن است.

علی رضا ناصری

علی رضا ناصری

من علاقه شدیدی به مباحث تناسب اندام و سلامتی دارم. به نظر من سلامتی مهم‌ترین عامل برای شروع یک زندگی خوب است. بعد از بدنسازی، دیوانه دنیای تکنولوژی هستم!! در ضمن، شما نتیجه برنامه‌های دیگران نیستید، بلکه نتیجه عمل خودتون هستید. نوشته‌های من را می‌تونید در وبسایت تمرینو و چطور دنبال کنید. من با افتخار، یک بدنسازم

Website

TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusaparatStumbleUponYouTubeReddit

مطالب مرتبط

چیزی که شما در مورد مکمل ها نمی دانید... در طول سال های گذشته در زمینه تغذیه و مکمل های مربوط به عضله سازی پیشرفت های زیادی صورت گرفته است، اما یک چیز که جایگزین همه موارد دیگر در رابطه با اث...
جایزه بهترین و بدترین چربی سوزها می رسد به …... در دنیای مکمل‌ها، هیچ چیز به اندازه چربی سوزها، طرفدار ندارند. همین موضوع هم باعث سوء استفاده شرکت های تولید کننده مکمل می‌شود. مکمل‌های افتضاحی به با...
راهنمای خرید پروتئین ارزان قیمت گیاهی... خوب با افزایش روز افزون قیمت پروتئین های حیوانی، لازم دیدم دنبال مطلبی باشم در مورد پروتئین های گیاهی. خوب فعلاً که ارزان هستند! همان طور که همه بد...
مکمل وی را مصرف بکنیم یا نه مصرف مکمل وی همچنان یکی از مسائل بحث برانگیز در سلسله مباحث تغذیه و بدنسازی است. شاید ندانید اما یک جنگ پروتئینی در بین صاحب نظران و حتی بدنسازان داخل...
شرکت های مکمل ساز چه چیز را به شما نمی گویند... همان طور که همه می دانیم بازار مکمل ها در کشور ما بی شباهت به بازار شام نیست! البته یک نکته را نباید از یاد ببرید و آن اینکه در آن طرف مرز ها نیز، همه...
مکمل آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA و کاربرد آنها در ب... آمینو اسیدهای شاخه ای یا BCAAs (بی سی ای ای) گونه‌ای از مکمل‌ها هستند که برای رشد عضلانی و بهبود عملکرد ورزشی استفاده می‌شوند. آنها همچنین به کاهش وزن...

9 دیدگاه برای “در مورد چربی سوزی به نام اسید گاما لینولنیک (گاما) چه می دانید

   1. سلام دوباره
    ممنون متوجه شدم .
    پس در صورت امکان یه مطلب هم در مورد گابا بنویس ، اگه میشه بیشتر درباره مکملهای جدید و نسبتا ناشناخته مطلب بزارید .
    ممنون

 1. واقعا عالی بود من قبلا با مطالعه چند سایت آبکی چندین مدت این کپسول رو مصرف میکردم ولی دریغ از یک ذره توفیق از هر لحاظ تا اینکه چند وقت پیش قطع کردم مصرفش رو که با مطالعه این مقاله سودمند به بی تاثیری این مکمل بیشتر پی بردم . مرسی تمرینو

پاسخ دهید

نظر من

دسترسی اختصاصی به مطالب و پیشنهادات ویژه بدنسازی و تناسب اندام