بدنسازی یا پاورلیفتینگ - تمرینو

بدنسازی یا پاورلیفتینگ

بدنسازی یا پاورلیفتینگ
Print Friendly, PDF & Email

آیا تا حالا برای تان این سوال پیش آمده است که، چه تفاوتی بین بدنسازی و پاورلیفتر وجود دارد؟

اینجا در مورد مواردی صحبت خواهیم کرد تا متوجه شوید که بین بدنسازی یا پاورلیفتینگ، کدامیک برای شما مناسب هستند؟

مردم اغلب تصور می کنند پاورلیفتینگ و بدنسازی یکی هستند! حقیقت این است که با هم تفاوت دارند و یک تفاوت اصلی دارند. تفاوت در نوع تمریناتی است که اجرا می شود. البته تفاوت در نوع بدنی که شما خواستار آن هستید نیز وجود دارد.

خوب بیایید ببینیم تفاوت در کجاست؟

پاورلیفتینگ و بدنسازی tamrino.ir

بدنسازی چیست؟

جهان بدنسازی حول تغذیه و تمریناتی می گذرد که طراحی شده اند تا حجم عضلات را افزایش بدهند.

قدرت و توان برای بلند کردن وزنه ها لازم هستند، اما بیشتر از این به آن نیازی ندارید. البته بدنسازان مردان و زنان قدرتمندی هستند!

در بدنسازی ما دو مفهوم آشنا داریم: حجم گیری و خشک کردن

حجم گیری وقتی است که شما بیشتر از نیازتان، کالری مصرف می کنید تا افزایش وزن پیدا کنید.

در فرایند خشک کردن، شما میزان کالری دریافتی خود را از میزان مورد نیاز پایین تر می آورید. البته این فرایند را برای مدت زمان طولانی ادامه نمی دهند چون نمی خواهند دچار عضله سوزی بشوند.

فرایند حجم گیری بین ۳-۶ ماه طول می کشد. فرایند خشک کردن بین ۱-۲ ماه طول می کشد.

پاورلیفتینگ چیست؟

پاورلیفتینگ لزوماً روی فیزیک بدن تمرکز ندارد مگر اینکه خود شخص چنین خواسته ای داشته باشد. در پاورلیفتینگ تمرکز برروی قدرت، توانایی بلند کردن سنگین ترین وزنه هاست.

معمولاً در این رشته افراد علاقه دارند قدرت آنها با دیگران مقایسه شود.

رژیم غذایی پاورلیفتر ها برروی حجم گیری و خشک کردن تمرکز ندارد، چرا که مقدار عضلات زیاد مهم نیست.

شما می توانید نسبت به پاورلیفتر ها  عضلات بیشتری داشته باشید اما نتوانید نزدیک به آن ها نیز وزنه بلند کنید!!

خوب حالا من باید بدنسازی را انتخاب کنم یا پاورلیفتینگ را؟!

پاورلیفتینگ tamrino.ir

هر دوی آنها مزیت های خود را به همراه دارند.

کدامیک بهتر است؟

حقیقت این است که بهترین انتخاب می تواند هر دوی آنها باشد! بگذارید بیشتر توضیح بدهم.

دنبال کردن رژیم غذایی یک بدنساز به نسبت سخت تر است. در بعضی موارد کار بدنسازان به شمردن کالری می رسد!

چرا؟

چرا که شما باید بدانید بدن تان نسبت به یک عامل خاص چگونه واکنش نشان می دهد. بعضی از افراد می توانند کربوهیدرات بیشتری مصرف بکنند! از طرفی عده ای به سرعت چربی اضافه می کنند. به همین دلیل است که شما باید بدانید سوخت و ساز شما چگونه نسبت به مقدار کالری ها واکنش نشان می دهد.

چیز دیگری که باید بدانید این است که بدن شما چگونه عضله سازی می کند؟! واضح است که یک بدن ساز نیازمند عضلات با مقدار چربی کم است. انجام دادن تمریناتی با دامنه ۸-۱۰ تکرار برای ساخت عضلات بهترین استراتژی است.

شما در بدنسازی روی قدرت گرفتن تمرکز ندارید. از طرفی قرار نیست با انجام تکراری های زیاد وارد فاز عضله سوزی بشوید.

اما در پاورلیفتینگ شما از طیف گسترده ای از مواد غذایی استفاده می کنید تا قدرت خود را بالا ببرید. البته عضلات شما رشد خواهند کرد اما عضلات در پاورلیفتینگ به تفکیک عضلات در بدنسازی نمی رسد.

پس می توانید با مشورت با مربی در باشگاه تمرینات ترکیبی این دو رشته را با هم پی بگیرید.

استراحت و ریکاوری برای بدن سازان و پاورلیفتر ها بسیار مهم است

باور کنید یا نه عده زیادی از افراد فرایند ریکاوری را از یاد می برند! این به نفع آن ها نیست.

ریکاوری tamrino.ir

چرا؟

این مهم ترین زمان برای بدن شماست تا خود را از نو بسازد. عضلات شما رشد کند و توانایی های قدرتی شما افزایش پیدا کند.

شما باید برای هر گروه عضلانی که تمرین می دهید حداقل ۱ شبانه روز زمان برای استراحت کنار بگذارید.

از طرفی شما نیازمند ۶-۸ ساعت خواب شبانه هستید.

چرا؟

در طول شب بدن مواد مغذی را به ارگان هایی که نیازمند آن است منتقل می کند.

بدن شما عضلاتی را که در طی روز تمرین داده اید، به عنوان ارگان هایی که آسیب دیده اند شناسایی می کند و در طول شب اولویت برای رساندن مواد غذایی را عضلات می داند. به همین دلیل بهتر است قبل از خواب پروتئین های دیر هضم را مصرف کنید تا در طول شب به تدریج عضلات تغذیه شوند.

مقدم تمام مواد مغذی مبارک است!

تغذیه tamrino.ir

در پاورلیفتینگ و بدنسازی هر سه گروه مواد غذایی برای بدن سودمند هستند. رژیم های کم چرب عموماً برای کاهش وزن پیشنهاد می شوند اما همان طور که بار ها گفته ام این رژیم ها بیشتر از ۶ ماه جواب نمی دهند!!

اما بدترین رژیم برای شما رژیم های کم پروتئین هستند. تنها کسانی که باید دنبال اینگونه رژیم ها بروند افرادی هستند که توسط دکتر به آنها دستور داده شده است.

مخلص کلام

بدنسازی و پاورلیفتینگ مشابهت های زیادی دارند. در مورد این که تمرینات شما آیا باید شبیه یک بدنساز یا پاورلیفتر باشد زیاد حساس نباشید. مگر اینکه در رقابت خاصی شرکت می کنید.

به نظر من روش تمرینی هر دو گروه را پی بگیرید. یک رژیم غذایی خوب و کامل داشته باشید تا بدن تان در شرایط آرمانی به سر ببرد.

نگرانی اصلی شما باید در رعایت فرم صحیح حرکات باشد و خلاص!! قبل از انجام دادن هرگونه حرکتی با وزنه های سنگین حتماً فرم صحیح حرکت را یاد بگیرید. حتماً از یک همکار در باشگاه برای انجام حرکات سنگین استفاده کنید.

هر کاری در باشگاه می کنید، فقط یادتان باشد تا به شما خوش بگذرد!!

شما از بدنسازی و پاورلیفتینگ کدامیک را می پسندید؟

فردا در مورد اینکه قبل و بعد از باشگاه چه بخوریم؟ صحبت می کنم…

علی رضا ناصری

من علاقه شدیدی به مباحث تناسب اندام و سلامتی دارم. به نظر من سلامتی مهم‌ترین عامل برای شروع یک زندگی خوب است. بعد از بدنسازی، دیوانه دنیای تکنولوژی هستم!! در ضمن، شما نتیجه برنامه‌های دیگران نیستید، بلکه نتیجه عمل خودتون هستید. نوشته‌های من را می‌تونید در وبسایت تمرینو و چطور دنبال کنید. من با افتخار، یک بدنسازم

Website

FacebookLinkedIn

مطالب مرتبط

۷ حقیقت در مورد تمرینات قدرتی... تمرینات قدرتی از آن حوزه هاست که اکثر بدنسازان در مورد آن دچار سوء تفاهم هستند! همه می خواهند قوی تر باشند اما فقط با رویا بافتن در مورد آن نمی توانید...
منفور ترین بدنساز دنیا (گرگ والنتینو)... مصاحبه ای با گرگ والنتینو برای افراد معمولی که تمرین نمی کنند، آن هایی که در باشگاه ها وزنه می زنند، به عنوان یک فرد عجیب و غریب به نظر می آیند! ...
هوشمندانه ترین راه گرم کردن بدن... گرم کردن شما افتضاح است! یک بدنساز معمولی، وقتی وارد باشگاه می شود اولین کاری که برای گرم شدن خود انجام می دهد، شامل موارد زیر است: 10-15 دقیقه با...
انجام کاردیو با شکم خالی، عضلات شما را می خورد... عضله بیشتر برابر است با سوخت و ساز بالاتر وقتی مردم تصمیم می گیرند که چربی بسوزانند، در اغلب اوقات اشتباهاتی را مرتکب می شوند که قبل از آنها نیز افرا...
چگونه بصورت ثابت عضله بسازیم... امروز می‌خواهم از واقعیت‌هایی بگویم که در دنیای بدنسازی و تناسب اندام وجود دارد اما تازه‌ کارها بدون توجه به آنها کار خود را می‌کنند. یک بنده خدایی...
چطور دچار آسیب دیدگی می شوید... از آسیب دیدگی خسته شده‌اید؟ شما می‌توانید همه چیز را تغییر بدهید و نیازی نیست مرتب جلسات ماساژ درمانی را پشت سر بگذارید. خیلی ساده بخواهیم توضیح بد...

دیدگاهتان را بنویسید

نظر من

دسترسی اختصاصی به مطالب و پیشنهادات ویژه بدنسازی و تناسب اندام