براساس تیپ بدنی خود غذا بخورید - تمرینو

براساس تیپ بدنی خود غذا بخورید

تغذیه براساس تیپ بدنی
Print Friendly, PDF & Email

هیچ فردی با فرد دیگر یکسان نیست. به همین دلیل است که هر فرد باید یک برنامه تمرینی و غذایی منحصر به فرد داشته باشد.

این موضوع در تمام زمینه‌های زندگی صدق می‌کند. از رنگ مو و چشم گرفته تا سرعت عضله‌سازی و چربی‌سوزی در افراد.

نوع ژنتیک شما ساختار بدنی شما را تعیین می‌کند. همان‌طور که می‌دانید ما سه نوع ساختار بدنی داریم. اکتومورف، مزومورف و اندومورف.

اکتومورف

لاغر اکتومورف tamrino.ir

افراد اکتومورف بطور طبیعی لاغرترند. آنها استخوان‌های کوچک‌تری، بازوها و پاهای بلند دارند. آنها ذخایر چربی کمی دارند. برای افزایش وزن مشکل دارند و سوخت و ساز بسیار بالایی دارند.

اگر یک اکتومورف بخواهد وزن اضافه کند باید مقدار مصرف کربوهیدرات و کالری خود را بالا ببرد. برای این افراد اضافه کردن وزن سخت است چرا که سوخت و ساز آنها چنان بالاست که سریعاً غذا را به انرژی تبدیل می‌کند. این افراد باید انرژی خود را ۵۰٪ از کربوهیدرات، ۳۰٪ پروتئین و ۲۰٪ از چربی تامین کنند.

تمرین کردن آنها نیز سخت خواهد بود.

چرا؟

آنها نمی‌توانند زمان زیادی به تمرین بپردازند چرا که بدن آنها در طول تمرین مقدار بالایی انرژی می‌سوزاند. این افراد مجبور می‌شوند جلسات تمرینی خود را زیر یکساعت تمام کنند. در طول این مدت باید روی انجام حرکات ترکیبی تمرکز کنند.

آنها باید میزان کاردیو را نیز کاهش بدهند. کاردیو تمرین مهمی است اما به خاطر حفظ انرژی برای بقیه جلسه تمرینی بهتر است از انجام آن صرف‌نظر کنید.

آنها باید قبل و بعد از تمرین مقدار بالایی کربوهیدرات مصرف کنند. آنها باید مواد نشاسته‌دار، غلات کامل زیادی را مصرف کنند. در هر وعده غذایی باید میوه و سبزی نیز مصرف کنند.

در رابطه با مکمل باید سراغ پودرهای افزایش وزن پرکالری بروند. این افراد باید به تناوب غذا بخورند. (۶-۸ وعده در روز) وعده صبحانه این افراد باید از همه بیشتر باشد.

مزومورف

مزومورف tamrino.ir

یک مزومورف غذا را به راحتی به عضله تبدیل می‌کند. آنها بدن عضلانی‌تری دارند. آنها می‌توانند پروتئین زیادی را مصرف کنند. اما باید در مصرف کربوهیدرات بیش از حد احتیاط کنند چرا که ممکن است تبدیل به چربی بشود. میزان مصرف کربوهیدرات ۴۰٪، پروتئین ۴۰٪ و چربی هم ۲۰٪ باشد. اگر می‌خواهید چربی بسوزانید باید مصرف کربوهیدرات ۳۰٪، چربی ۳۰٪ و پروتئین ۴۰٪ باشد.

مزومورف‌ها باید انواع تمرینات مختلف را برای عضله‌سازی انجام بدهند.

آنها باید زمان بیشتری را در باشگاه به سر ببرند چرا که آنها انرژی بیشتری دارند. آنها باید جلسات کاردیو متوسطی را داشته باشند.

مزمورف‌ها باید برای جلوگیری از پرخوری مصرف مواد فیبردار خود را بالاتر ببرند.

اندومورف

اندومورف tamrino.ir

اندورموف‌ها سوخت و ساز کندتری دارند. آنها سلول‌های چربی بیشتری هم دارند. اما اگر حواس‌شان به مواد غذایی که مصرف می‌کنند، باشد می‌توانند مقادیر بالایی عضله بسازند. آنها باید مقدار مصرف کربوهیدرات خود را محدود کنند.

میزان مصرف کربوهیدرات ۳۰٪، پروتئین ۵۰٪ و ۲۰٪ هم چربی باشد.

تمرین این افراد باید شامل حرکات ترکیبی و فاصله زمانی استراحتی کوتاه باشد. تعداد تکرارها بین ۸-۱۵ باشد.

مقدار کاردیو برای این افراد باید بالاتر باشد. این افراد باید حرکات تمرینی را به صورت سوپرست اجرا کنند.

هر چقدر میزان پروتئین در وعده غذایی اندومورف‌ها بالاتر باشد بهتر است. مصرف پروتئین را به جز بازه زمانی اطراف تمرین قطع کنید.

بدنساز فیگور tamrino.ir

حرف آخر

رسیدن به وزن ایده‌آل برای هیچ کس آسان نیست. هر کسی با یک تیپ بدنی بدنیا آمده‌اند. عوامل زیادی هستند که سبب عضله‌سازی و یا چربی‌سوزی می‌شوند.

متاسفانه مردم زمان خود را تلف چیزی می‌کنند که آن را ندارند. بله مهم است که شما برای خود یک هدف تعیین کنید اما مرغ همسایه هم همیشه غاز نیست!

یک نفر که لاغر است دوست دارد عضله‌ی بیشتری داشته باشد و کسی هم که چاق است دوست دارد چربی از دست بدهد وقت خود را برای چیزی که ندارید تلف نکنید و حواس تان را به روی وجود و سلامتی خود متمرکز کنید.

با سخت‌کوشی شما می‌توانید به بدن ایده‌آل خود برسید. فقط به کمی زمان و برنامه‌ریزی احتیاج دارد. بدن خود را بشناسید. وقتی بدن خود را شناختید می‌توانید برنامه مورد نظر خود را بریزید.

شما با تیپ بدنی خود چگونه کنار می آیید؟

فردا در مورد بهترین زمان تمرین صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

علی رضا ناصری

من علاقه شدیدی به مباحث تناسب اندام و سلامتی دارم. به نظر من سلامتی مهم‌ترین عامل برای شروع یک زندگی خوب است. بعد از بدنسازی، دیوانه دنیای تکنولوژی هستم!! در ضمن، شما نتیجه برنامه‌های دیگران نیستید، بلکه نتیجه عمل خودتون هستید. نوشته‌های من را می‌تونید در وبسایت تمرینو و چطور دنبال کنید. من با افتخار، یک بدنسازم

Website

TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusaparatStumbleUponYouTubeReddit

مطالب مرتبط

گیاه خواران با بدنسازی چه کار کنند... رژیم غذایی گیاهی منافع زیادی برای سلامتی ما دارد، مثل: پایین آوردن سطح کلسترول بد، کاهش وزن، عمر بالاتر و... اما مسئله ای که همیشه برای بدنسازان وج...
آیا کربوهیدرات پیچیده مفید و کربوهیدرات ساده مضر ا... گاهی اوقات در این زمینه اطلاعات متناقضی وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد که کربوهیدرات‌ پیچیده برای کاهش وزن مفید است اما این به معنای آن نخواهد بود که ...
سوال ۶ میلیون دلاری: کربوهیدرات ها دوست هستند یا د... کربوهیدرات ها هم می توانند دوست باشند، هم دشمن، کاملاً بستگی به این دارد که چگونه از آن ها استفاده کنید. اینجا 5 تا از مزایای کربوهیدرات ها را برای شم...
به عنوان یک بدنساز چطور از شر کبد چرب خلاص شویم... همه به اهمیت کبد واقف هستیم اما به عنوان یک بدنساز ما یک دلیل دیگر هم داریم تا از کبد خود حمایت کنیم. یک کبد سالم چربی بیشتری هم خواهد سوزاند. کبد یک...
کاهش چربی و کاهش وزن: بزرگ ترین تفاوت... در مورد عبارات کاهش چربی و کاهش وزن دچار سردرگمی هستید؟ شما تنها نیستید! همان طور که حدس زده اید اینها یک مفهوم نیستند! ما هر کدام از این مفهوم ها ...
۱۳ راه آسان و طبیعی برای پایین آوردن سطح قند خون... همان طور که می دانید متعادل بودن سطح قند خون برای دستیابی به تناسب اندام یک ضرورت است. چرا که باعث می شود تا از پرخوری شما جلوگیری کند. سطح بالای ق...

2 دیدگاه برای “براساس تیپ بدنی خود غذا بخورید

  1. با سلام من پنج ساله که بدنسازی کار میکنم ۱۹۱قدمه و در حاضر ۱۱۲کیلو هم وزن دارم من یه مشکلی دارم اونم اینکه حس میکنم بدنم خیلی نوسان داره ینی یه هفته بدنم دم خیلی خوبی داره و یه هفته هم نه میخواستم بدونم علتش چیه البته باید اشاره کنم که خواب و غذامم خوبه

پاسخ دهید

نظر من

دسترسی اختصاصی به مطالب و پیشنهادات ویژه بدنسازی و تناسب اندام