تفاوت مکمل وی و آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA - تمرینو

تفاوت مکمل وی و آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA

تفاوت مکمل وی و آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA
Print Friendly, PDF & Email

تفاوت مکمل وی و آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA در چیست؟ کدامیک از آنها برای عضله سازی موثرترند؟ اینها سوال‌هایی است که در چند ماه اخیر در بین سوالات شما کاربران عزیز مرتب تکرار شده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم یک پاسخ جامع و کاربردی به آن بدهیم.

هر دوی این مکمل‌ها برای رژیم عضله سازی مهم و مفید هستند. بحث و جدل اصلی زمانی ایجاد می‌شود که بدنسازها می‌گویند از آنجایی که مکمل وی شامل آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA است پس دیگر نیازی به مصرف BCAA وجود ندارد.

اما همه چیز به این سادگی نیست.

مکمل وی

تفاوت مکمل وی و آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA

آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA شامل ۳ گروه آمینو اسید ضروری (لوسین، ایزولوسین و والین) است. آمینو اسید در بدن سازنده پروتئین‌ها است. پروتئین‌ هم قطعات سازنده بدن هستند. آمینو اسیدهای ضروری هم در بدن ساخته نمی‌شوند و نیاز به مصرف از یک منبع خارجی دارند. بنابراین متوجه ضرورت BCAA خواهید شد.

از طرف دیگر پروتئین وی برای افزایش تولید پروتئین در بدن مورد نیاز است. وی یک پروتئین کامل است که از ۹ آمینو اسید ضروری تشکیل شده است. مکمل وی محصول جانبی تولید پنیر از شیر است. پروتئین وی ایزوله شامل مقادیر اندکی کربوهیدرات، لاکتوز و چربی است.

به طور خلاصه تفاوت بین این دو مکمل:

 • پروتئین وی به صورت جامع و کامل بدن را تغذیه می‌کند و شامل تمام ۹ آمینو اسید ضروری البته با اندازه‌هایی کاملاً حساب شده است که شامل BCAA نیز خواهد بود.
 • آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA یک مکمل پروتئینی غیرمستقیم است که برای سنتز پروتئین در عضلات به کار می‌رود هر چند که منبع مستقیم پروتئین نیست.
 • این را باید دانست که آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA نمی‌توانند وظیفه مکمل وی را انجام بدهند و این موضوع به صورت برعکس نیز صادق است.

امیدوارم متوجه تفاوت‌های این ۲ مکمل شده باشید. هر چند سوال اصلی برای بدنسازها باقی می‌ماند. کدامیک را انتخاب کنم؟!

مکمل وی

بین آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA و مکمل وی کدامیک را انتخاب کنم؟

ابتدا اجازه بدهید در مورد کارکرد اصلی هر کدام از این مکمل‌ها در بدنسازی صحبت کنم:

مزایای مصرف مکمل وی

 • افزایش سنتز پروتئین
 • افزایش رشد بافت عضلانی
 • کمک به ایجاد قدرت عضلانی
 • کاهش وزن

مزایای مصرف آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA

 • حفظ و رشد بافت عضلانی
 • جلوگیری از تخریب عضلانی
 • راهی موثر برای توسعه بافت عضلانی
 • آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA باعث می‌شوند اکسیژن بیشتری در رگ‌های عضلانی شما جاری شود و این به آزاد شدن انرژی بیشتر حین تمرین منجر خواهد شد.

به نظرم باید تا حالا به پاسخ سوال خود رسیده باشید اما از آنجایی که مکمل وی حاوی آمینو اسیدهای ضروری است شاید هنوز مسئله کمی گیج‌کننده به نظر برسد!

اجازه بدهید از بالا به قضیه نگاه کنیم. مکمل وی برای سطح تمرینات متوسط و حتی تمرینات سنگین مفید است. اما اگر تمرینات شما ماه‌ها پشت سر هم طاقت‌فرسا هستند در این موقع شما نیاز به مصرف مقادیر حساب‌شده‌ای از آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA دارید.

به عنوان یک بدنساز تازه‌ کار شما با مصرف مکمل وی عضله سازی خود را تضمین می‌کنید اما اگر یک بدنساز حرفه‌ای هستید و یک برنامه تمرینی فشرده را برای خود در نظر گرفته‌اید بهتر است مصرف آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA را در نظر بگیرید.

مکمل وی

آیا می‌شود مکمل وی و آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA را با یکدیگر مصرف کرد؟

جواب این سوال هم مثبت است هم منفی!! همه چیز به بستگی به برنامه تمرینی شما دارد. شما به مصرف مکمل اضافه نیاز ندارید زمانی که بدن مکمل لازم را دریافت کرده است.

به عنوان مثال: یک بدنساز آماتور که هفته‌ای ۳-۴ بار باشگاه می‌رود و مکمل وی مصرف می‌کند اگر تصمیم گرفته تا مکمل آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA مصرف کند باید هدفی داشته باشد. اگر شما مکمل مصرف کنید در حقیقت به بدن خود کالری اضافی تزریق می‌کنید و باید در ادامه این کالری‌ها را بسوزانید.

بله شما می‌توانید از آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA به صورت دوره‌ای استفاده کنید تا عضله سازی خود را سرعت بدهید اما نیازی به مصرف روزانه آن ندارید. در طرف مقابل مکمل وی یکی از آن مکمل‌هایی است که می‌توانید هر روز به مصرف آن مشغول شوید.

آمینو اسیدهای شاخه ای

چه وقت باید مکمل آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA مصرف کرد؟

شرایطی وجود دارد که مصرف مکمل آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA ضرورت پیدا می‌کند.

تمرین با شکم خالی یا شرایط روزه‌ داری

تمرین با شکم خالی به نوعی از تمرینات اطلاق می‌شود که در شرایط روزه‌ داری شکل می‌گیرند و در این شرایط همه چیز به سطح انسولین بستگی دارد.

وقتی شما غذا می‌خورید در بدن این غذا به مولکول‌هایی تبدیل می‌شود که سلول‌های بدن می‌توانند از آن استفاده کنند. این مولکول‌ها وارد خون می‌شود و در عین حال انسولین هم ترشح می‌شود و کار انسولین انتقال این مولکول‌ها به سلول‌ها است.

بسته به اینکه شما چقدر غذا خورده باشید سطح انسولین خون شما می‌تواند برای ۳-۶ ساعت بالا بماند. حالا چرا این مهم است به این علت که ترشح انسولین مانع تجزیه و تحلیل چربی در سلول‌ها می‌شود! وقتی بدن در حال مصرف مواد غذایی است، سطح انسولین بالا می‌رود و بدن شروع به جذب مواد مغذی می‌کند و در عین حال خبری از چربی سوزی نخواهد بود.

آمینو اسیدهای شاخه ای

وقتی جذب این مواد مغذی به پایان رسید سطح انسولین به سطح نرمال قبلی خود برمی‌گردد. زمانی که شما در این حالت تمرین می‌کنید چربی سوزی شدت می‌گیرد. راحت‌ترین راه برای انجام تمرینات در حالت روزه‌ داری و شکم خالی این است که زمان تمرین خود را به اول صبح منتقل کنید قبل از اینکه صبحانه را صرف کرده باشید.

البته تمرین کردن در این حالت یک مشکل اساسی دارد و اینجاست که استفاده از آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA می‌تواند مفید باشد.

 • وقتی شما در حالت روزه داری و با شکم خالی تمرین می‌کنید عضله سوزی نیز افزایش پیدا می‌کند و این اتفاق اگر شدت یابد جلوی عضله سازی را نیز خواهد گرفت.

از آنجایی که آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA حاوی آمینو اسید لوسین هستند و لوسین جلوی تخریب عضلانی را می‌گیرد مکمل  آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA در حالت تمرین با شکم خالی جلوی تخریب عضلانی را می‌گیرد.

لوسین

لوسین

ممکن است بگویید خوب چرا یک چیزی نخوریم اما به یاد داشته باشید شما با مصرف مواد غذایی سطح انسولین را دوباره بالا می‌برید و نمی‌توانید به چربی سوزی ماکزیمم برسید. نکته جالب این است که مکمل وی حتی بیشتر از مصرف نان سفید سطح انسولین را بالا می‌برد. منبع (۱)

اما آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA اثر کمتری روی سطح انسولین نسبت به مواد غذایی دارند که به شما اجازه می‌دهد در فاز روزه داری و شکم خالی تمرین کردن باقی بمانید. منبع (۲)

در حالی که آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA اثر خوبی بر جلوگیری از تخریب عضلانی دارند اما یک نکته منفی در زمینه مصرف آنها وجود دارد.

 • شما پول ۳ آمینو اسید را می‌دهید در حالی که تنها آمینو اسیدی که به آن نیاز دارید لوسین است. شما می‌توانید آمینو اسید لوسین را به تنهایی خریداری کنید (البته مزه‌ی بدی دارد!!)

مکمل hmb

جایگزینی برای آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA

بتا هیدروکسی بتا متیل بیتوریت که با اسم مکمل HMB می‌شناسیدش محصول جانبی تجزیه و تحلیل آمینو اسید لوسین است که خود یک آمینو اسید و سنتز پروتئین را تحریک می‌کند.

کاری به اثرات عضله سازی HMB  ندارم اما از یک چیز مطمئن هستم و آن اینکه HMB  جلوی تخریب عضلانی را خواهد گرفت. منبع (۳)

این خصوصیت باعث می‌شود تا شما از تمرینات خود زودتر ریکاور شوید و درد عضلانی کمتری را تجربه کنید. همچنین روی افزایش سطح انسولین هم اثری نمی‌گذارد که باعث می‌شود بتوانید با شکم خالی هم تمرین کنید.

از طرفی HMB  نسبت به لوسین بهتر جلوی تخریب عضلانی را می‌گیرد. منبع (۴)

 بدنساز مکمل

حرف آخر

به شخصه باید بگویم دلیلی برای مصرف آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA نمی‌بینم مگر اینکه تمرینات شما به سطح بالایی رسیده و یا اینکه حس می‌کنید عضله سازی شما متوقف شده است. یادتان باشد مکمل‌ها نیز حاوی کالری هستند و شما باید کالری‌ها را با دقت مصرف کنید.

نظر شما در مورد مصرف مکمل وی و  آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA چیست؟

علی رضا ناصری

من علاقه شدیدی به مباحث تناسب اندام و سلامتی دارم. به نظر من سلامتی مهم‌ترین عامل برای شروع یک زندگی خوب است. بعد از بدنسازی، دیوانه دنیای تکنولوژی هستم!! در ضمن، شما نتیجه برنامه‌های دیگران نیستید، بلکه نتیجه عمل خودتون هستید. نوشته‌های من را می‌تونید در وبسایت تمرینو و چطور دنبال کنید. من با افتخار، یک بدنسازم

Website

FacebookLinkedIn

مطالب مرتبط

آیا کربوهیدرات پیچیده مفید و کربوهیدرات ساده مضر ا... گاهی اوقات در این زمینه اطلاعات متناقضی وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد که کربوهیدرات‌ پیچیده برای کاهش وزن مفید است اما این به معنای آن نخواهد بود که ...
سوال ۶ میلیون دلاری: کربوهیدرات ها دوست هستند یا د... کربوهیدرات ها هم می توانند دوست باشند، هم دشمن، کاملاً بستگی به این دارد که چگونه از آن ها استفاده کنید. اینجا 5 تا از مزایای کربوهیدرات ها را برای شم...
کاهش چربی و کاهش وزن: بزرگ ترین تفاوت... در مورد عبارات کاهش چربی و کاهش وزن دچار سردرگمی هستید؟ شما تنها نیستید! همان طور که حدس زده اید اینها یک مفهوم نیستند! ما هر کدام از این مفهوم ها ...
انجام کاردیو با شکم خالی، عضلات شما را می خورد... عضله بیشتر برابر است با سوخت و ساز بالاتر وقتی مردم تصمیم می گیرند که چربی بسوزانند، در اغلب اوقات اشتباهاتی را مرتکب می شوند که قبل از آنها نیز افرا...
چیزی که شما در مورد مکمل ها نمی دانید... در طول سال های گذشته در زمینه تغذیه و مکمل های مربوط به عضله سازی پیشرفت های زیادی صورت گرفته است، اما یک چیز که جایگزین همه موارد دیگر در رابطه با اث...
آیا تمرینات شکم چربی ها را آب می کند... عضلات شکم تبدیل به یک مشخصه بدنسازی شده است. به همین خاطر سراسر اینترنت پر است از مطالب مرتبط با شکم‌های شش تکه. اما آیا این تمرینات اثری هم در چربی‌س...

56 دیدگاه برای “تفاوت مکمل وی و آمینو اسیدهای شاخه ای BCAA

 1. سلام بی زحمت جواب سوال من رو محبت کنید :
  با سلام و تشکر از جوابتون . یه سوال دارم : با توجه به تجربیاتی که خودم کسب کردم و توی باشگاه ها دیدم : حجم حاصل از آمینو خشک تر و چگال تر از حجم حاصل از پروتئین وی هست . به نظرتون برای بدست آوردن حجم خشک مصرف آمینو و گلوتامین بهتره یا وی و گلوتامین . البته همه ی اینها در کنار حفظ رژیم غذایی هست . با سپاس از حسن توجه شما

 2. سلام.من اضافه وزن دارم میمخوام هم وزنم کم بشه و هم بازوهام گنده بشن.برنامه دارم فقط نمیدونم از کدوم مکمل ها استفاده کنم که به نتیجه برسم و عوارض نداشته باشن
  قد:۱۷۷
  وزن:۱۰۰
  سن:۲۲

 3. با سلام
  من با ۷۵ کیلو وزن و ۱۷۰ قد و ۸ ماه سابقه باشگاه ، بهتره با کدوم مکملها شروع کنم ، پروتئین وی یا bcaa ؟ مصرف هردوش چطوره؟

 4. با سلام و تشکر ویژه از توجهی که به قسمت پرسش و پاسخ دارید .
  من حدود ۱۰ سالی هست که بدنسازی کار میکنم (آماتور) وزنم ۱۰۴ و قدم ۱۸۱ هست . حدود ۴ ماه پیش با توجه به اینکه حجم بالا رفته بود و بدنم چرب شده بود شروع به گرفتن رژیم تحت نظر دکتر تغذیه کردم و الان به وزن ۸۴ رسید البته اینم بگم ورزشم رو ادامه میدم ۴ روز در هفته ، ولی سبک کار میکنم و درصد چربی هم به ۱۸ رسیده و بدنم خشک تره شده ولی حجم عضلاتم هم خیلی کم شده . سوالم اینه که انشاالله بعد از یک ماهه دیگه که درصد چربیم حدود ۱۵ شد میخام یه دوره آمینو و گلوتامین مصرف کنم تا بدنم بدون اینکه دوباره چرب بشه حجم عضلاتم رو بصورت کات بیشتر کنم . به نظر شما تو شرایط من چه مکملی مناسبه ؟ دنبال مکملی هستم که حجم خشک بهم بده ؟ ببخشید که سرتون رو درد آوردم

   1. با سلام و تشکر از جوابتون . یه سوال دارم : با توجه به تجربیاتی که خودم کسب کردم و توی باشگاه ها دیدم : حجم حاصل از آمینو خشک تر و چگال تر از حجم حاصل از پروتئین وی هست . به نظرتون برای بدست آوردن حجم خشک مصرف آمینو و گلوتامین بهتره یا وی و گلوتامین . البته همه ی اینها در کنار حفظ رژیم غذایی هست . با سپاس از حسن توجه شما

 5. سلام . با تشكر فراوان از وقتي كه براي پاسخگويي به سوالات اختصاص ميديد ، من ٤٧ سال دارم سه ساله كه بدنسازي كار مي كنم تقريبا حرفه اي . اوايل baca مصرف ميكردم از يكسال پيش شروع به مصرف پروتيين وي كردم و baca را استفاده نكردم براي چكاب ساليانه آزمايش دادم ميزان اوره و كراتينين بيشتر إز حد طبيعي بود ( كمي ) دكتر دستور دادن مصرف پروتيين را خييييلي كم كنم و مكمل را قطع كنم . سؤال من اينه كه من مثل قبل ورزش مي كنم با همون وزنه هايي كه قبلا كار ميكردم چه مكملي را مي تونم مصرف كنم يا لازم دارم . هدف من إز ورزش عضله سازي است . ممنون ميشم اگه راهنمايي بفرماييد

  1. سلام
   مکمل های وی یا آمینو همه باعث افزایش پروتئین مصرفی می شوند که برای عضله سازی ضروری هستند
   شما می تونید مصرف اونها را فقط به روزهای تمرینی محدود کنید تا دچار مشکلی که گفتید نشید
   به هر حال خوبه که هر چند وقت یکبار آزمایش بدید

 6. سلام. مطلبتون واقعا خوب بود. میخواستم بپرسم که برای مصرف همزمان وی و آمینو چه دوزی را پیشنهاد میکنید؟ چون من شنیدم که آمینو خودش تولید پروتئین میکنه. پس ممنون میشم یه دوز مصرفی مناسب بهم بگید.

   1. خب با فرض اینکه روزانه ۱۰۰ گرم پروتئین وی باید مصرف کنیم. آیا با مصرف آمینو باید از میزان پروتئین مصرفی کاسته شود؟؟

 7. سلام من بدنسازی رو آماتور و ۳ ماهه شروع کردم(۳ روز در هفته) میخوام مصرف مکمل رو شروع کنم و با توجه به توضیحات شما پروتثین وی، ولی اول اینکه من کبدم چرب هست و اینکه مقدار کمی اضافه وزن دارم که میخوام با
  تمرینات هوازی بسوزونمش، با توجه به کبد من و یکم اضافه وزن مصرف مکمل رو توصیه میکنید ؟

 8. سلام میشه بگید در کنا وی امینو۲۲۲۲ مصرف کنم یا بی سی ای؟؟
  و اینکه ایا در کنار وی اگه کراتین مصرف کنم وزنم زیاد نمیشه ؟چون نمیخواستم خیلی وزنم زیاد بشه؟؟
  ممنون میشم جواب بدید با تشکر…

  1. سلام
   وی در کنار آمینو خیلی خوبه
   کراتین باعث افزایش وزن و عضله سازی می شه
   برای افزایش وزن باید میزان مصرف کالری در بدن شما بالا بره اگه بتونید کنترل کنید افزایش وزن حاصل نمی شه
   البته همیشه به دنبال تناسب اندام باشید.

 9. سلام خسته نباشید
  اقا من روزای زوج بوکس و روزای فرد بدنسازی کار میکنم،میخوام بدنی خشک و عضلانی داشته باشم،از یه سری مکملها استفاده میکنم به پیشنهاد یکی از مربی ها..،سی ای ای،ال کارنتین،ال ارژنین،پروتیین وی،امینو انرژی
  مصرف این ها باهم اشتباه هست؟مشکلی پیش میاره؟
  چی استفاده کنم که جواب بگیرم و منطقی باشه؟

 10. سلام
  خسته نباشيد
  ممنون از سايت خوبتون و حوصله اي كه براي جواب دادن سوالات كاربران به خرج ميديد…
  من حدود يك سال و نيم هست كه تمرين ميكنم سه تا چهار روز در هفته… شش ماه هست كه پروتئين وي، گلوتامين و آمينو٢٢٢٢ مصرف ميكنم اما روند رشد عضلاني من واقعاً كند و نزديك به صفر هست! به نظرتون بايد چيكار كنم؟!
  چند راه توي ذهنم هست ولي نميدونم نتيجه ميدن يانه! مثلاً اينكه يه دوره مصرف كراتين داشته باشم؟ يا مصرف گينر!
  ممنون ميشم راهنماييم كنيد??

  1. سلام
   ممنون از لطف شما
   اگه بیماری خاصی نداشته باشید و روند رشد شما متوقف شده باشه
   باید نگاهی دقیق به برنامه غذایی و تمرینی خود بیندازید. به برنامه غذایی از جهت دریافت کالری و پروتئین کافی توجه کنید
   به برنامه تمرینی خود از حیث تنوع و البته استفاده درست از تکنیک های تمرینی نگاه کنید

    1. سلام
     گینر را با توجه به رژیم خود برای حجم گیری می تونید مصرف کنید همین قضیه برای کراتین هم صدق می کنه

 11. سلام و خسته نباشيد
  خيلي سعي كردم جواب سوالم رو بين پرسش و پايخ ها پيدا كنم اما متاسفانه پيدا نكردم.
  من ٥سال هست كه تمرين ميكنم بدنم فوقالعاده زود لاغر ميشه، و دير وزن ميگيرم، الان يه ٤ماه هست كه نتونستم تمرين كنم و ١٠ كيلويي وزن كم كردم و همينطور حجم،يعني با قد ١٨٥ از وزن ٧٥ الا ٦٥ هستم، ميخواستم بپرسم به نظر شما چه مكمل هايي تو دورم استفاده كنم كه خووب جواب بگيرم، به غير از گينر و كراتين و گلوتامين، امينو ١٢٠٠٠ مناسب تر هست يا پروتيين وي، ممنون ميشم يه نظر كلي بدين كه از سردرگمي در بيام .

  1. سلام
   برای مکمل توصیه می کنم از ترکیب وی گینر و گلوتامین استفاده کنید
   برنامه غذایی خود را تقویت کنید مصرف کالری را هر روز بالای ۲۰۰۰ نگاه دارید
   توصیه می کنم به پزشک هم مراجعه کنید تا از سلامت خود اطمینان حاصل پیدا کنید به خصوص سلامت غدد

 12. سلام و عرض ادب، بنده ۱۰۸ کیلو بودم که با یه تردمیل خانگی و رعایت رژیم غذایی کم کالری و تو ۳ ماه و ورزش نامنظم رسوندم ۹۳ کیلو امااا بدنم به شدتتتت چربی داره و نسبت عظله به چربی بسیار پایینه، بهضی از دوستان میگن من باید حتمااا ال_کارنتین با سی ال ای مصرف کنم ولی بعضی اساتید میگن مصرف اینهااا تاثیر خیلی کمی داره و بیشتر برای بدنهای با چربی خیلی کم هست و ورزش حرفه ای، می خواستم نظر شمارو بدونم، و اینکه چند وقته بیشتر منابع پروتئینی طبیعی مصرف میکنم مثل تخم مرغ و مرغ و ماهی…و با توجه به اینکه وزنه نمیزنم و فقط هوازی کار میکنم فعلا همینهااا کافیه یا پروتئین وی هم باید مصرف کنم؟؟ عذر خواهی میکنم بابت طولانی بودن سوال و ممنون از شما

  1. سلام
   توصیه میکنم روی عضله سازی تمرکز کنید
   وزنه بزنید و هوازی رو فعلاً تعطیل کنید
   مصرف مکمل وی در اولویت قرار دهید

 13. سلام روزتون بخير باشه، سوالي داشتم ازتون.
  بنده فقط سه ماه هست كه باشگاه ميرم توي اين دوره هم بيشتر تمركزم روي چربي سوزي بوده تا عضله سازي، حالا كه ميشه گفت به نتيجه خوبي از چربي سوزي هام رسيده م مربي م بهم پيشنهاد كرد كه آمينو كات مصرف كنم به گفته ايشون هم به ادامه چربي سوزي كمك ميكنه هم به عضله سازي، حالا سوال بنده اين هست كه ايا اين مكمل در دسته همون bcaa ها دسته بندي ميشه يا چيزي جدا هست؟ ايا استفاده از پروتئين وي منطقي تر نيست؟ با توجه به سابقه سه ماهه تمرين من اصلا نيازي به مصرف مكمل هست؟ (هفته اي ٤-٥ روز تمرين ميكنم)
  بسيار متشكرم.

  1. سلام
   توصیه می کنم روی عضله سازی تمرکز بیشتری داشته باشید
   بله مصرف مکمل وی در اولویت است
   نه مشکلی نداره می تونید الان هم مصرف کنید

 14. سلام میخواستم بدونم میتونم bcaa رو با چربی سوز لیپو۶ بلک مصرف کنم؟
  قصدم فقط کات کردن عضله س و ۶ سال سبقه تمرینی دارم
  میخوام عضله هام خشکی داشته باشم

 15. سلام و عرض خدمت دوست عزیزمان
  ابتدا از مطالبتون تشکر میکنم و عرض میکنم که تقریبا تمام مطالبتون رو پیگیرم و مطالعه میکنم بسیار ارزشمند هستند و دوم اینکه سوالی بود که میخوام مطرح کنم و اونم این هست که من بخاطر اضافه وزنی که دارم رژیمی رو در پیش گرفتم البته حدود ۱۰ ماه هست و همراه این رژیم پیاده روی و دویدن و دوچرخه سواری و جاگینگ رو در برنامه خودم دارم و بین ۳ تا ۵ روز در هفته و هر روز حداقل ۸۰ دقیقه این کارها رو انجام میدم
  خواستم ببینم استفاده از هر گونه مکملی مخصوصا وی یا bcaa یا امینو میتونه در تسریع عمل چربی سوزی من موثر باشه البته اینم عرض کنم که تا امروز در این ۱۰ ماه از دور کمر ۱۲۷ به دور کمر ۱۰۸ رسیدم بدون هرگونه مکملی و با قد ۱۸۵
  بازم ممنونم از وقتی رو که برای ما میزارید و کمک میکنید من شخصا امیدوارم یک جایی بتونم کمکی ارزشمند رو واسم شما دوست گرانقدر انجام بدهم
  تشکر

  1. سلام
   ممنون از لطف بسیار زیاد شما
   خوشحالم که تونستید کاهش وزن مناسبی را داشته باشید.
   توصیه میکنم در کنار اینها با کاهش از ورزشهای هوازی روی به انجام حرکات با وزنه بیاورید.
   مکملی مثل وی می تونه برای عضله سازی خیلی به کمک شما بیاد و با داشتن عضله بیشتر می تونید کالری بیشتری هم بسوزانید.

 16. سلام آقای ناصری روزتون بخیر باشه ,
  بنده با قدِ ۱۸۲ و وزن ۸۵ مکملِ bcaa و amino2222 استفاده میکنم و از روندِ عضله سازی ام رازی هستم اما در عین حال میخواهم مقداری چربی را ک در ناحیه شکم و پهلو و پاها دارم آب کنم , به نظر شما چه مکملی را اضافه کنم ؟
  ایا وِی استفاده کنم ؟ (چربی سوزی ام را کمتر نمیکند؟)
  یا همین دو مکمل کافی است؟
  خیلی ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام روز شما هم به خیر باشه
   اگه از این مکمل ها همچنان نتیجه میگیرید به مصرف ادامه بدهید.
   اگه قصد اضافه کردن مکمل دیگری به این ترکیب رو دارید توصیه می کنم از کافئین استفاده کنید.
   البته چربی سوزی و پایین آوردن درصد چربی بدن مخصوصاً درصدهای تک رقمی یک هنره
   این مطالب رو مطالعه کنید
   بهترین چربی سوز: کافئین
   درست کردن شکم شش تکه برای گرفتن سلفی

 17. سلام،
  ممنون از شما، سوال دیگری که داشتم این بود که مصرف مکمل ها (وی، کراتین و آمینو) باید به چه صورت باشد؟ آیا باید به صورت دائمی طبق دوز مصرفی گفته شده برروی محصول، مصرف شوند و یا باید به عنوان مثال یک دوره ۱ ماهه مصرف و سپس ۱ ماه استراحت داده شود.

  برای داشتن بدنی عضلانی و غیر حجیم مصرف چه مکمل هایی را پیشنهاد می دهید و دوره مصرفشان به چه صورت باشد.

  ممنون از شما

  1. سلام
   کراتین که مصرفش دوره ای است برای آشنایی بیشتر به این مطلب مراجعه کنید: کراتین و هر آنچه یک بدنساز نیاز دارد در مورد آن بداند
   بین وی و آمینو هم مصرف وی بیشتر توصیه میشود.
   شما می توانید مکملی مثل وی را همیشه مصرف کنید. البته به تشخیص خودتان میتوانید دوره هایی را برای کم کردن میزان پروتئین مصرفی داشته باشید.

  2. سلام خدمت دوست عزیز
   با جواب هایی که شما دوست گرامی دادید پروتئین وی بهتر است از آمینو.آیا مصرف پروتئین وی اضافه وزن به وجود میاورد یا خیر.و برای عضلات آمینو اسید بهتر است یا وی.آیا مصرف طولانی مدت مکمل وی مشکلی پیش نمیاورد.باتشکر

   1. سلام ممنون از لطف شما
    خیر مصرف وی مشکلی ایجاد نمی کند.
    وی برای حفظ و توسعه بافت عضلانی مصرف میشود.
    افزایش وزن زمانی صورت می گیرد که کالری مصرفی شما بیشتر از کالری باشد که بسوزانید. این مطلب رو ملاحظه کنید:
    آیا با شمارش کالری می توان به اهداف تناسب اندامی خود برسیم

 18. سلام،
  آیا کسی که ۳ – ۴ روز در هفته ورزش بدنسازی که هر جلسه حدودا ۲ ساعت طول می کشد، نیازی به مکمل آمینو ندارد؟
  در نتیجه گیری کلی متوجه شدم که مصرف HMB بهتر از مصرف آمینو هست، آیا درست متوجه شدم؟ یعنی می توان بجای مصرف آمینو از مکمل HMB همان نتیجه را گرفت؟

  همچنین لطفا راجع به مکمل های پمپ مطلب بگذارید.

  ممنون از مطالب خوب و عالی

  1. سلام ممنون
   نه لزوماً شما با مصرف وی و HMB هم نتایج مشابهی بدست می آورید
   در ضمن مدت زمان حضور خود در باشگاه را کمتر کنید.
   بله در برنامه کاری داریم.

 19. سلام و عرض ادب. انصافا عجب سايت پُرباري داريد.
  مشاوره هاي صبورانه و دلسوزانه شما به کاربران، نشان از درک بالا و شعور تحسين برانگيز و البته صفاي جسم روح شما دارد. از طرف مردم کازرون بخاطر خدمت بي چشم داشت تان به شما تبريک ميگم. قطعا پيش خدا ابرومنديد که اينگونه خدمت ميکنيد.
  عزيز يه سوال:
  براي شخصي که اصلا اصلا نيازي به اضافه وزن نداره و بخاطر زياده خوري اتفاقا کمي هم شکم داره اما واقعا عضله کم داره کدوم مورد پيشنهاد مي شود؟
  الف: کراتين با وي
  ب: کراتين با Bcaa
  ج: فقط وي
  د: فقط Bcaa
  بازم تاکيد ميکنم که من فقط و فقط کمبود عضله دارم.
  دست بوسم عزيزان

  1. سلام ممنون از اظهار لطف شما. شرمنده می کنید.
   در مورد سوال کنکوری که طرح گردید باید عرض کنم توصیه می کنم با گزینه ج شروع کنید و به دقت نتایج مورد بررسی قرار بدهید. این مطلب رو مشاهده کنید شاید با شرایط شما سازگار باشد. مردنی چاق

   1. سلام ببخشید برای عضله سازی و چربی سوزی کراتین bcaaو وی مناسب هست یا نه؟ سه ماه سابقه تمرینی دارم و چربی فقط دور شکم دارم و اینکه تصمیم دارم قبل و بعد تمرین از کربو استفاده نکنم قبل کراتین و bcaa بعد وی نظرتون چیه ب نظرتون کاربرد داشته باشه؟ البته صبح بعد پا شدن از خواب هم می‌خوام فقط bcaa سفیده تخم مرغ و جو دوسر بخورم

    1. سلام
     برای عضله سازی این مکمل ها که اشاره کردید مناسب هستند اما این مکمل ها به صورت مستقیم سبب چربی سوزی نمی شوند.
     اینکه قبل و بعد تمرین چی بخورید به هیچ وجه به نظر شخصی من و شما ربطی نداره!
     این یک موضوع علمی است توصیه می کنم مطالب زیر رو در این مورد بخونید:

     بهترین مواد غذایی برای وعده قبل از تمرینمیان وعده های هوشمند برای قبل و بعد از باشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نظر من

دسترسی اختصاصی به مطالب و پیشنهادات ویژه بدنسازی و تناسب اندام