مکمل وی را مصرف بکنیم یا نه - تمرینو

مکمل وی را مصرف بکنیم یا نه

مکمل وی
Print Friendly, PDF & Email

مصرف مکمل وی همچنان یکی از مسائل بحث برانگیز در سلسله مباحث تغذیه و بدنسازی است. شاید ندانید اما یک جنگ پروتئینی در بین صاحب نظران و حتی بدنسازان داخل باشگاه ها در جریان است. اما به هر حال در این آشفته بازار باید خود شخص با در نظر گرفتن نکات مثبت و منفی تصمیم بگیرد.

این با عقل جور در می آید که همه ورزشکاران مخصوصاً بدنسازان، علاقه مند عضلاتی بدون چربی هستند و ساختن این عضلات بدون آمینو اسید هایی که پروتئین به بدن می دهد، غیرممکن است.

خبر خوب برای شما بدنسازان عزیز این است که پروتئین وی یکی از مکمل هایی است که هر روز مطالعات جدیدی روی آن در یکی از دانشگاه های معتبر دنیا صورت می گیرد و همه مطالعات در مورد اثرات مثبت این مکمل ارزشمند صحبت می کنند، و شما می توانید با خیال راحت به مصرف آن بپردازید. ?

خوب اگر شما تصمیم گرفته اید مکمل وی را خریداری کنید و یا اینکه تا حالا این مکمل را خریده اید، نکاتی هستند که باید اینجا متذکر شوم:

چرا پروتئین وی اینقدر مهم است؟

مکمل وی
وی محصول جانبی تولیدات پنیر است. وی در واقع مایعی است که پس از دلمه بستن شیر باقی می‌ماند. جالب است بدانید این مایع را قبلاً دور می‌ریختند. بعدها مشخص شد که وی حاوی پروتئین‌هایی کاملی است که به سنتز پروتئین و عضله سازی کمک می‌کند و اینطوری بود که مکمل وی خلق شد.
دلایلی دیگری نیز در این میان وجود دارند: وی دارای آمینو اسیدهای مهمی از جمله لوسین است. لوسین آمینو اسید مهمی است که نقش اساسی در سنتز پروتئین را بازی می‌کند. منبع (۱ و ۲)
مکمل وی بعد از تمرین به سرعت هضم می‌شود و لوسین زیادی را در خون آزاد می‌کند که همین موضوع سبب موثر بودن آن می‌شود. محققان ثابت کرده‌اند که هر چقدر پروتئین زودتر جذب شود و لوسین بالاتری هم داشته باشد رشد عضلانی بیشتری هم خواهید داشت. به همین دلیل مکمل وی بهترین مکمل بعد از جلسه تمرینی است. منبع (۳، ۴ و ۵)

انواع مکمل وی

انواع پروتئین tamrino.ir

در واقع تمام مکمل های وی مثل هم نیستند، و اگر شما یک سری به بازار بزنید انواع و اقسام مکمل وی را خواهید دید. به هرحال تمام مکمل های بازار به ۳ نوع مختلف تقسیم بندی می شوند:

کنسانتره پروتئین پنیر ( وی غلیظ)

این نوع از وی خیلی طبیعی است، برای طرفداران محصولاتی که کمتر فراوری شده اند، خیلی مناسب است، اما کمتر فراوری شده به معنی بهتر نیست! در واقع کمتر فراوری شده به معنی محصول ناخالص است.

مکمل های وی تغلیظ شده، شامل چربی و لاکتوز بیشتری هستند و در مجموع پروتئین کمتری دارند و شامل ۷۰ تا ۸۰ % پروتئین هستند. البته این موضوع از برندی به برند دیگر متفاوت است.

مکمل وی ایزوله

از سوی دیگر مکمل وی ایزوله مراحل فراوری بیشتری را طی کرده است تا چربی و لاکتوز خود را از دست بدهد. و معمولاً تا ۹۰% پروتئین دارد. البته هزینه بیشتری را نیز خواهد داشت و برای دوستانی که به لاکتوز حساسیت دارند خیلی مناسب است. ?

مکمل وی هیدرولیز شده

در واقع در تکنولوژی تولید این نوع مکمل آنقدر فراوری صورت می گیرد که پروتئین ها را به قطعات سازنده آن تبدیل می کنند، بله منظورم آمینو اسید هاست! وی هیدرولیز شده از قبل هضم شده است و به راحتی توسط بدن جذب می‌شود. همچنین دارای خواص آلرژیک شیر نیز نیست. محققان همچنین معتقدند که فرایند هیدرولیز کردن حلالیت و هضم شدن آن را نیز بهبود می‌بخشد. این نوع از مکمل وی گران ترین نوع آن است. ? منبع (۶ و ۷)

البته مطالعات صورت گرفته، تفاوت زیادی بین وی هیدرولیز شده و  وی ایزوله شده را نشان نمی دهد.

ولی باید به متخصصانی که موفق به هیدرولیز کردن مکمل وی شده اند تبریک گفت، کار بسیار پیچیده ای را انجام داده اند. ?

خوب کدام نوع مکمل وی را انتخاب کنیم؟ ?

مکمل وی

در حالی که ادعا می‌شود مکمل‌های وی ایزوله و هیدرولیز شده بهترین نوع در بازار هستند اما مدرک علمی در این زمینه در دسترس نیست که اگر شما مکمل کنسانتره پروتئین پنیر را با یک رژیم غذایی خوب ترکیب کنید نمی‌توانید به اهداف تناسب اندامی خود برسید.
با این وجود …
انتخاب ارزان‌ترین مکمل وی نمی‌تواند فکر خوبی باشد. یک کنسانتره پروتئین پنیر باکیفیت حدود ۸۰٪ پروتئین دارد اما انواع تقلبی می‌توانند تا ۳۰٪ بیشتر پروتئین نداشته باشند. اگر یک مکمل بی کیفیت فقط ۳۰٪ پروتئین داشته باشد به نظر شما در ۷۰٪ باقی‌مانده چه چیزی ریخته‌اند؟! ?
عموماً مالتودکرستین و آرد را به مکمل‌ها اضافه می‌کنند!

یک دلیل دیگر انتخاب مکمل وی ایزوله این است که لاکتوز در آن به حداقل و گاهی هیچ رسیده است که برای افراد حساس خبر خوبی است.
البته بعضی شرکت های مکمل ساز کلاهبردار سعی می‌کنند با مخلوط کردن این سه نوع مکمل وی یک ترکیب جدید را با یک نام دیگر به بازار عرضه کنند. به همین دلیل خیلی مهم است که به عنوان مصرف‌کننده روی جلد جعبه مکمل را بخوانید.

یک نکته مهم در انتخاب ❗️❗️

اگر اسکوپ داخل مکمل ۴۰ گرم را در خود جای می‌دهد و روی جلد مکمل نوشته شده که هر اسکوپ ۲۲ گرم پروتئین دارد این مکمل را نخرید مگر اینکه خودتان می‌دانید ۱۸ گرم باقی‌مانده از چه ساخته شده‌اند. البته میزان حجمی که اسکوپ دارد با میزان پروتئین وی یکسان نخواهد بود چرا که باید مقداری طعم دهنده به مکمل اضافه کنند.

چقدر مکمل وی را مصرف کنیم؟

مکمل وی
در رابطه با انتخاب درصد میزان مصرف پروتئین از مکمل ها و منابع طبیعی یک درگیری وجود دارد که هنوز هم هیچ مدرک دال بر اثبات آن وجود ندارد اما عقلای قوم حکم داده‌اند حداقل ۵۰٪ پروتئین خود را از منابع طبیعی تهیه کنید. ?
به یاد داشته باشید که مکمل قرار است تکمیل کننده رژیم غذایی شما باشد نه منبع اصلی!

اجازه بدهید دوباره کمی علمی صحبت کنم (امیدوارم خسته نشوید ?)

یک مطالعه علمی خیلی مهم وجود دارد که می‌گوید شما باید بعد از تمرین ۲۰ گرم پروتئین بیشتر مصرف نکنید چرا که بیشتر از آن تاثیری روی رشد عضلانی ندارد! منبع (۸)
بله این ادعا خیلی سرراست می‌گوید ۲۰ گرم و نه بیشتر! اما همان طور که حدس می‌زنید همه چیز به این سادگی نیست. سوخت و ساز پروتئین و نیاز شما تحت تاثیر عوامل زیادی است:

میزان عضلات شما

هر چقدر بیشتر عضله داشته باشید بدن شما برای اینکه همچنان عضلانی باقی بماند نیازمند پروتئین بیشتری است. منبع (۹)

میزان فعالیت فیزیکی شما

هر چقدر بیشتر ورزش بکنید پروتئین بیشتری هم نیاز دارید. منبع (۱۰)

سن شما

بدن که پیرتر می‌شود نیاز ما به پروتئین برای حفظ عضلات کنونی بیشتر هم می‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که یک بدنساز میانسال که ۳۵-۴۰ گرم پروتئین بعد از جلسه تمرینی مصرف می‌کند سنتز پروتئینی بیشتری نسبت به فردی دارد که فقط ۲۰ گرم پروتئین مصرف کرده است. منبع (۱۱ و ۱۲)

سابقه هورمونی شما

هورمون‌های عضله سازی مثل: تستوسترون و هورمون رشد می‌توانند سنتز پروتئین را تقویت کنند. اگر بدن شما سطح بالایی از این هورمون‌ها را دارد قادر خواهید بود تا از مقادیر بالای پروتئین در بدن بیشتر استفاده کنید. منبع (۱۳)
از طرف دیگر سطح بالای کورتیزول باعث کاهش سطح سنتز پروتئین می‌شود و باعث شکسته شدن و تبدیل آمینو اسیدها به گلوکز می‌شود (گلوکونوژنز). بعضی افراد به صورت طبیعی سطح کورتیزول بالایی دارند. منبع (۱۴)

تازه مبحث جنسیت هم مطرح است که به آن اشاره ای نشد. ?

نتیجه

وی مکمل بدن ساز tamrino.ir
بنابراین شاید ۲۰ گرم برای سنتز پروتئین کافی باشد اما برای همه صادق نیست. دوز مصرف متداول روزانه مکمل وی ۲۰-۳۰ گرم است. البته این مقدار با توجه به مصرف روزانه پروتئین شما تعیین میشود.

این را هم در نظر داشته باشید که شما به ازای وزن بدن به کیلوگرم، ماکزیمم ۲ گرم پروتئین در طی روز بیشتر نیاز ندارید.

در ضمن اسکوپ‌هایی که داخل بسته مکمل وجود دارد از برندی به برند دیگر اندازه مختلفی دارد و میزان پروتئین وی در هر کدام از این مکمل‌ها به ازای یک اسکوپ فرق می‌کند بنابراین نوشته‌های روی بسته را به دقت بخوانید.

نکات احتیاطی مصرف مکمل وی

خطر افدرین
مکمل وی شما را دچار بیماری‌های کلیوی و پوکی استخوان نمی‌کند، حتی تحقیقات نشان می‌دهند که در برابر بیماری پوکی استخوان شما را محافظت هم می‌کند!! و روی کلیه اثر منفی نمی‌گذارد. منبع (۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸)

اما اگر در حال حاضر بیمار کلیوی یا کبدی هستید بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

آیا مکمل وی سبب کاهش وزن می شود؟

این سوال را هزاران بار شنیده‌ام و مطمئنم هزاران بار هم در طی روز بدنسازها آن را پرسیده‌اند! ?
خیلی کوتاه جواب بدهم باید بگویم نه!
مکمل وی را مصرف نکنید برای چربی سوزی!

ولی

مکمل وی به روش‌ دیگری می‌تواند به شما کمک کند تا کاهش وزن را تجربه کنید.
مصرف مکمل وی سبب می‌شود تا شما کمتر احساس گرسنگی کنید، خوب هر چقدر هم که کمتر کالری مصرف کنید وزن شما کمتر خواهد شد منبع (۱۹) (قبلاً در مورد مصرف میزان کالری صحبت کرده بوده‌ام)

البته شما یک سری مقالات علمی را پیدا می‌کنید که ادعا می‌کنند مصرف مکمل وی سبب بسته شدن ظرفیت ذخیره چربی بدن می‌شود اما این تحقیقات محدود هستند و بیشتر روی حیوانات صورت گرفته است. پس تا زمانی که تحقیقات بیشتری صورت بگیرد بدانید و آگاه باشید که مکمل وی سبب چربی سوزی به صورت مستقیم نمی‌شود! ?

زمان مصرف مکمل وی

پروتئین وی tamrino.ir

مکمل وی بسیار زود جذب است و همین خصوصیت باعث می شود به یکی از بهترین مکمل ها برای وعده بعد از باشگاه تبدیل شود.

وقتی شما در باشگاه وزنه می زنید شما بدنتان را وارد فاز فشار و استرس می کنید و در واقع به بافت های عضلانی خود آسیب وارد می کنید! (البته این آسیب، خیلی هم مفید است)

ساخت عضلات در داخل باشگاه صورت نمی گیرد. بلکه شما با تمرین در باشگاه بدن را مجبور می کنید بعد از باشگاه برای ترمیم عضلات آسیب دیده وارد عمل شده و در واقع عضله جدید بسازد.

تمرین شما در باشگاه باعث می شود خون بیشتری به سمت عضلات شما سرازیر شود و در واقع عضلات مثل یک اسفنج عمل می کنند و آماده دریافت مواد غذایی هستند.

با مصرف پروتئینی مثل وی شما به عضلات تان آمینو اسید های لازم، برای ساخت و ترمیم عضله را می رسانید.

هر چه زودتر مکمل وی را مصرف کنید، بهتر است. شما بعد از تمرین یک فرصت دو ساعته دارید تا به جای تخریب عضلات تان، با مصرف مکمل وی عضله بسازید.

اما این حرف به این معنی نیست چون ۲ ساعت وقت دارید، باید منتظر بمانید! هر چقدر بیشتر منتظر بمانید عضلات شما از آن حالت اسفنجی که خدمت تان عرض کردم خارج می شوند.

نتیجه

بهترین زمان های مصرف بعد از صبحانه نهار و قبل و بعد از تمرین است. در روزهایی که تمرین ندارید می توانید این میزان را به ۲ وعده کاهش بدهید.

چه کسی باید از پروتئین وی استفاده کند؟

پروتئین وی tamrino.ir

به خاطر محبوبیت و راحتی هضم این پروتئین، یکی از بهترین گزینه ها برای اکثر مردم است.

اما یکی از بزرگترین دلایلی که علیه مکمل های وی مطرح می شود این است که: مردم به راحتی می توانند پروتئین مورد نیاز خود را از رژیم روزانه خود تامین کنند و البته عدد ۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلو وزن یکی از اعداد مقدس این افراد است!

از لحاظ تئوری این دوستان درست می گویند اما این عدد برای نیاز های روزانه یک فردی است که تحرک و فعالیت زیادی در طول روز ندارد ولی برای یک بدنساز یا کسی که دارای جراحتی در بدن خود است میزان پروتئین مورد نیاز خیلی بیشتر است.

از طرفی همه ما می دانیم با زندگی شلوغ و فشرده ای که همه ما آن را تجربه می کنیم گاهی اوقات غیر ممکن است که راحت بنشینیم و بعد از باشگاه یک وعده غذایی را مصرف کنیم.

پس مکمل وی یکی از بهترین منابع مصرف پروتئین بعد از باشگاه برای آن دسته از دوستانی است که زمان کافی را برای مصرف یک وعده کامل بعد از باشگاه را ندارند.

البته باید در نظر داشت دستگاه گوارش افرادی که با شیر و محصولات لبنی مشکل دارد با مکمل وی نیز مشکل خواهد داشت، پس بهتر است انواع هیدرولیز شده آن را مصرف کرد.

شما از چه نوع مکملی بعد از باشگاه استفاده می کنید؟

این مطلب در تاریخ ۶ مرداد ۱۳۹۶ دوباره مورد بازنگری قرار گرفت و جدیدترین تحقیقات صورت گرفته در مورد مکمل وی در متن و نتیجه گیری های آن لحاظ شد

علی رضا ناصری

علی رضا ناصری

من علاقه شدیدی به مباحث تناسب اندام و سلامتی دارم. به نظر من سلامتی مهم‌ترین عامل برای شروع یک زندگی خوب است. بعد از بدنسازی، دیوانه دنیای تکنولوژی هستم!! در ضمن، شما نتیجه برنامه‌های دیگران نیستید، بلکه نتیجه عمل خودتون هستید. نوشته‌های من را می‌تونید در وبسایت تمرینو و چطور دنبال کنید. من با افتخار، یک بدنسازم

Website

TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusaparatStumbleUponYouTubeReddit

مطالب مرتبط

۴ کار ساده برای بهتر خوابیدن... هیچ چیزی به اندازه اینکه نتوانید درست بخوابید خسته‌کننده‌ نیست. مخصوصاً زمانی که سر خود را بلند می‌کنید و به ساعت نگاه می‌کنید و می‌بینید که نیم سا...
هوشمندانه ترین راه گرم کردن بدن... گرم کردن شما افتضاح است! یک بدنساز معمولی، وقتی وارد باشگاه می شود اولین کاری که برای گرم شدن خود انجام می دهد، شامل موارد زیر است: 10-15 دقیقه با...
۱۰ نشانه خطرناک کم آبی در بدن... مهم ترین عنصری که به احتمال زیاد شما در آن کمبود دارید، آب است. اینجا به شما نشان خواهم داد آیا به مقدار کافی آب دریافت می کنید یا نه؟ با تشکر از د...
آیا کربوهیدرات پیچیده مفید و کربوهیدرات ساده مضر ا... گاهی اوقات در این زمینه اطلاعات متناقضی وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد که کربوهیدرات‌ پیچیده برای کاهش وزن مفید است اما این به معنای آن نخواهد بود که ...
سوال ۶ میلیون دلاری: کربوهیدرات ها دوست هستند یا د... کربوهیدرات ها هم می توانند دوست باشند، هم دشمن، کاملاً بستگی به این دارد که چگونه از آن ها استفاده کنید. اینجا 5 تا از مزایای کربوهیدرات ها را برای شم...
کاهش چربی و کاهش وزن: بزرگ ترین تفاوت... در مورد عبارات کاهش چربی و کاهش وزن دچار سردرگمی هستید؟ شما تنها نیستید! همان طور که حدس زده اید اینها یک مفهوم نیستند! ما هر کدام از این مفهوم ها ...

479 دیدگاه برای “مکمل وی را مصرف بکنیم یا نه

 1. سلام خسته نباشيد
  بنده ۱۷۶ قدم هست و ۸۰ كيلو وزن
  دوماه هست ك بدن سازي رو شروع كردمو تقريبا از ۸۶ رسيدم ب ۸۰ كيلو
  توي تمرينم حجم غضلم بالا نمياد با اينكه خيلي دارم سخت تمرين ميكنم
  روزي ۴ كيلومتر هم دويدن دارم براي كاهش حجم چربي سينه و شكم بنظرتون اين مكمل براي حجم دادن با تمريني ك دارم سازگار هست؟
  با تشكر

 2. سلام بنده ۱۸سالمه حدود۴یا۵ماهه تی ارایکس کارمیکنم یک مدت کراتین مصرف میکردم والان ۶۲کیلووزنم به نظرشمامن گینربخورم یا وی برای یک فوتبالیست کدوم بهتره؟

 3. سلام خسته نباشید آقای ناصری دیدم شما جواب همه رو دادید منم سوالم رو بپرسم،من الان ۱۸ سالم هست حدود دو سال هست بدن سازی کار میکنم و در روز اولی که شروع کردم ۱۰۶کیلو وزن داشتم و میشه گفت کل این دو سالو درگیر وکاهش وزن بودم والان ۷۴کیلو وزن دارم(بدون استفاده از مکمل ) ولی الان هر کاری میکنم عضلاتم افزایش حجم پیدا نمیکندد وبیشتر خشک میشوند میخواستم بدونم با استفاده از این مکمل افزایش حجم پیدا میکنم و این که کدام نوع اش رو استفاده کنم ممنون

  1. سلام
   این مکمل باعث افزایش حجم نمی شه اما مصرفش رو به طور کلی توصیه می‌کنم در مورد برندها نیز اظهار نظری نمی‌کنیم.
   برای افزایش حجم می‌تونید کراتین مصرف کنید. بیشتر هم روی روش تمرینی تمرکز داشته باشید این مطلب رو بخونید:
   راهنمای کامل رسیدن به پمپ عضلانی (ایجاد حجم و رگ روی عضلات)

 4. سلام. من حدود ۱سال هست که بدنسازی کار میکنم ۱۸کیلو وزن اضافه کردم کلا ۲تا کراتین خوردم که یکیشو ۲هفتس میخورم
  قدم ۱۹۲ و وزنم ۷۶ هست. بنظر شما از الان وی و گلوتامین رو هم مصرف کنم جواب میده؟

 5. سلام ممنون از سایت خوبتون میخواستم بدونم من که قدم ۱۹۰وزنم۷۴هست و والیبال تقریبا به صورت حرفه ای بازی میکنم کدوم مکمل برام خوبه خیلیا گفتم وی با گلوتامین همراه با ارژنین میخوام وزنم حدودا ۵کیلو زیاد شه البته با افزایش قدرت که در پرشم مشکلی ایجاد نکنه

 6. سلام,وقت به خیر
  من ۲۰ سالمه قدم ۱۷۶ و وزنم ۵۳ کیلو هستش و تیپ بدنیم اکوتومرف هستش من ۳روز در هفته رزمی کار میکنم و تقریبا ۲,۳ روزم بینش بدنسازی کارمیکنم من کنبود وزن دارم و تا حالا از هیچ مکمل ورزشی هم استفاده نکردم ولی به خاطر ورزش و تیپ بدنیم وزنم کم هم میشه حالا می خواستم از یک مکمل برای اینکه وزن و حجم عضلانی هم بگیرم استفاده کنم و اینکه می خواستم ببینم از گینر استفاده کنم خوبه یا پروتیین وی و این که چه مکمل ویا چه مارکی خوبه
  و اینکه استفاده از مکمل عوارضی نداره؟
  خیلی ممنون میشم اگر در زمینه انتخواب مکمل کمکم کنین

 7. من سه ماهه بدنسازی کار میکنم ده کیلو اضافه وزن دارم.مکمل ال کارنیتین و ال ارژنین وگلوتامین استفاده میکنم.برای عضله سازی چی استفاده کنم

 8. سلام خسته نباشد من ۳۳سالمه وزنم ۹۶قدم ۱۸۴ ای دوره وینسترول و پرپیانات استفاده کردم خداروشکر عالی حواب داد الان دو ماه پاکسازی کردم بنظر شما چی استفاده کنم ای دوره

  1. سلام
   از چه لحاظ عالی جواب داد؟
   منظور فقط از لحاظ ظاهری؟
   چون بالواقع عوارض و مضرات مصرف استروئید در کوتاه مدت یا دراز مدت گریبانگیر شما شده است بدون آن که حتی خودتان از مطلع باشید.
   پاکسازی به معنای از بین بردن کامل عوارض و مضرات ناشی از مصرف استروئیدها نیست بلکه شما فقط درصد ناچیزی را از بدن دفع و پاکسازی می کنید که صرفاً از هیچی بهتر است نه اینکه واقعاً عالی و کامل باشد.

 9. سلام خسته نباشید بی زحمت میشه توضیح بدین که مصرف پودر پوروتئین وی برای مسابقات دوپینگ محسوب میشه یا خیر و اینکه بعد از مصرف چقدر زمان میبره تا کاملا در بدن سوخته بشه

 10. سلام من ۱٦ سالمه یه تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید مصرف کراتین به تنهایی تاثیری داره یا حتما باید با یه مکمل دیگه ترکیب بشه ‌

  1. سلام
   تأثیرگذاری برای چه منظوری؟
   برای افزایش یا کاهش وزن بدن ، برای افزایش راندمان و کارآیی تمرین ، برای هضم و جذب بهتر و …؟

 11. ببخشید آقای ناصری میخواستم بدونم افراد زیر ۱۸ سال هم میتونند مصرف کنند . من که ۱۴سالمه میتونم مصرف کنم چون بعضی منابع میگن افراد زیر ۱۸سال نباید از این محصول استفاده کنند ممنون مشم اگه راهنمایی کنین

 12. سلام اقای ناصری و خسته نباشید، من چند روز اخیر یه بسته پنج پوندی وی خریدم، سوالم این هست که بهتره قبل و بعد باشگاه استفاده کنم و در عوض سریع تر تموم شه یا اینکه فقط بعد از باشگاه مصرف کنم که اهسته و پیوسته پیش بره! لازم به ذکره که نمیخوام بلافاصله بعدش دوباره وی یا مکمل دیگه ای بگیرم. با این شرایط نظرتون راجب حجم مصرف چیه؟

 13. سلام اقای ناصری میخواستم بدونم طریقه مصرف کراتین به تنهایی چه باشگاه بری چه نری چطوره؟ و طریقه مصرف کراتین با مگامس هردو باهم چطوره ؟
  ممنون از زحماتتون خیلی ممنونم از لطفتون..

  1. سلام
   تأثیرگذاری برای چه منظوری؟
   برای افزایش یا کاهش وزن بدن ، برای افزایش راندمان و کارآیی تمرین ، برای هضم و جذب بهتر و …؟
   اگر باشگاه نروید و ورزش نکنید مصرف کراتین کارآیی چندانی برای شما ندارد چون مکمل ها قرار نیست معجزه کنند که بدون ورزش و تمرین برای شما بدنی قوی و عضلانی بسازند.

 14. شچسلام اقای میخواستم بدونم طریقه مصرف کراتین به تنهایی چه باشگاه بری چه نری چطوره؟ و طریقه مصرف کراتین با مگامس چطوره ؟
  ممنون از زحماتتون خیلی ممنونم از لطفتون..

 15. درود.
  ترکیب یک گینر که کربو هیدارت بالاتری نسبت به پروتئینش داره، با مکمل Whey، برای یک فرد غیر ورزشکار جهت افزایش وزن و در اصطلاح عامیانه، چاق شدن چطوره؟
  کلا تایید دارید؟
  متاسفانه استعداد عجیبی در لاغر شدن دارم و ضمنا از نظر آزمایشهای پزشکی هم هیچ مشکلی ندارم.
  تشکر

 16. سلام و درود
  من چند سالیه فیتنس کار می کنم(۶ ساعت در هفته). نسبت به قبل عضلاتم تحلیل رفته. پیشنهاد میکنین چه مکمل هایی استفاده کنم.
  (وزن۷۴ قد۱۷۶ سن ۳۰)

  1. سلام
   اصولاً تایم ورزش و تمرین را به صورت چند روز در هفته تعیین می کنند نه به طور ساعتی در هفته!
   اگر ۶ روز و روزی ۱ ساعت تمرین میکنید دلیلش تمرین زیاد و عدم ریکاوری مناسب عضلات هست.
   اگر اصول تغذیه ای را رعایت میکنید مصرف مکمل پروتئین وی برای تقویت عضلات شما مناسب است.

 17. سلام متشکرم از اینکه جواب من را دادید.
  آیا به نظر شما مکمل کراتین هم به این مکمل هایم اضافه کنم.فقط ترسم از استفاده مکمل کراتین اضافه وزنم هستش.
  شما چه نظری دارید.با تشکر

 18. سلام اقای ناصری خسته نباشید
  من دو دوره مکمل وی با گلوتامین داشتم و الان هم آخر دوره دوم هستم.عضلاتم هم بگم خوبه و هم بگم زیاد ازش راضی نیستم.من در دوره بعدی چه مکمل های استفاده کنم که هم عضلاتم رشدش بهتر باشه و هم به وزنم اضاف نکنه.
  قد:۱۸۴ وزن:۹۶ سن:۲۶
  مچکرم میشم دوره خوبی بهم پیشنهاد کنید

  1. سلام رفیق من میخام دوره مکمل وی بردارم میخاستم بدونم که شما دودوره برداشتید چه قدر تغییر کردین بعد از دوره اول مرسی

  2. سلام
   برای دوره بعدی شما مصرف کراتین ، گلوتامین ، ال کارنیتین ، آمینو اسید ، پروتئین وی مناسب است.
   احتمالاً بدن شما تا حدودی احتباس آب و چربی دارد که مصرف چربی سوز مثل ال کارنیتین پیشنهاد می شود.

 19. سلام خسته نباشید. ۴سال پیش بدنسازی میکردم و الان یک ماه میشه که دوباره شروع کردم. ۲۳سالمه قدم ۱۸۸ و وزنم ۷۶ هستش. مکمل های گینر سریوس مس اپتیموم و پروتیین وی ۱۰۰درصد گلد استاندارد و کراتین نوترکس و امینو دارم. میخواستم ازتون بپرسم‌ برای شروع و افزایش حجم کدومارو مصرف کنم و کدومو بزارم برای دوره بعد و اینکه به نظر شما مصرف همزمان گینر و پروتئین وی توصیه میشه؟و امینو اسید چه دوره و چه زمانی مصرف بشه بهتره
  ممنون از پاسخگوییتون

 20. سلام.خسته نباشید.من ۲۱ سالمه قدم ۱۸۶ وزنم ۱۱۰ . دو ساله که بدنسازی کار نمیکنم به دلیل خدمت.قبل خدمتم اضافه وزن داشتم ولی روز اول خدمت خودمو کشیدم ۹۴ بودم الان دوباره رفتم بالا.یه ماه دیگه خدمتم تموم میشه میخوام یه دوره برا کاهش وزن برم.هم کاهش وزن کنم هم در کنارش عضله بسازم.چربی شکم و پهلوم زیاد شده :) در کنار تغذیه و ورزش با وزنه از چه مکمل هایی میتونم استفاده کنم ؟ که هم وزنم نرمال شه هم عضله سازی کنم.پیشاپیش ممنون بابت پاسخوگی <3

 21. سلام ، آمینو مکس با پروتئین وی زمانبندی مناسب مصرفشون چطوره چون رو آمینو نوشته ۸ تا بلافاصله بعد از تمرین وی هم که میگید بهترین زمان مصرف بعد از تمرین ؟
  غیر از این ۲تا مکمل دیگه ای هم همراهشون نیازه مصرف شده مثل کراتین ؟

 22. سلام جناب ناصری.
  من ۱۶۸ قدم و وزنم ۶۷٫ولی بدنم لاغرنشون میده وباید در مدت کوتاهی چندکیلو اضافه کنم برای پرتر شدن. فعلا دسترسی و وقت برای باشگاه ندارم. آیا میتونم از مکمل وی استفاده کنم همراه با برنامه غذایی؟ در خونه تحرک دارم مثل اسکات و بارفیکس.
  واینکه اگه مکمل با قرص امگا ۳و ویتامین E مصرف شود مشکلی پیش نمیاد ؟
  تشکر فراوان از شما

 23. سلام.خسته نباشید.من سه ماهه بدنسازی کار میکنم و وزنم ۹۸ بود الان به ۸۶ رسیده میخواستم بپرسم برا چربی سوزی بیشتر و ساخت عظله از چه مکمل هایی استفاده کنم.باتشکر

 24. سلام میخوام عضله سازی کنم چه چیزی پیشنهاد میکنید طی یه ۱۴ماه پیش ۱۰ ماه بدنسازی کار کردم ۴ماه کنار گذاشتم یه ۴ماهیه شروع کردم دوباره
  قدم ۱۷۴ وزنم ۷۰ سنم ۲۳