همه چیز در مورد کلاستر ست - تمرینو

همه چیز در مورد کلاستر ست

کلاستر ست
Print Friendly, PDF & Email

کلاستر ست چیست؟

به مجموعه‌ای از ست‌ها گفته می‌شود که دارای زمان ‌های استراحت کوتاه (۵-۲۰ ثانیه) است. کلاستر ست به شما اجازه می‌دهد تا با دستکاری شدت و حجم تمرین خلاقیت خود را در اجرای تمرینات به معرض نمایش بگذارید.

کلاستر ست ها برای افزایش اندازه

اره ای دمبل بدنساز tamrino.ir

 

همان طور که می‌دانید افزایش حجم تمرین برای رشد عضله ضروری است. هر چند این موضوع از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. بعضی از بدنسازها گویا فقط کافی است دست به وزنه بزنند و رشد را تجربه کنند! اما این موضوع برای همه صادق نیست. بقیه نیازمند افزایش حجم تمرینات و میزان کالری هستند.

عموماً متدی که همین الان در باشگاه برای اکثر بدنسازان تجویز می‌شود شامل ست های ۱۲-۸ تکراره با ۷۰-۸۰% توان است. به این صورت اگر ۴ ست داشته باشید با ۸ تکرار کلاً می‌شود ۳۲ تکرار و اگر ۳ ست داشته باشید با ۱۲ تکرار می‌شود ۳۶ تکرار.

خوب این متد فشار خوبی به شما وارد می‌کند و برای رشد هم خوب است اما این متد با فلسفه کلاستر ست ها تفاوت دارد!

واحدهای حرکتی عضلانی (کوچک‌ترین واحد عملکردی عصبی-عضلانی) که برای رشد عضله بسیار مهم می‌باشند، با حجم بالای تمرینات تحریک نمی‌شوند بلکه با افزایش شدت تمرینات است که تحریک می‌شوند و باعث ایجاد نیروی زیادی در عضلات می‌شوند. همین فشار بالا بر عضلات است که سبب می‌شود تا سیستم عصبی به مغز پیام بدهد و مغز هم از عضلات نیروی بیشتری را طلب کند.

این اتفاق در الگوی ست های ۱۲-۸ تکراره هم روی می‌دهد اما زمانی که به خستگی برسید. از طرف دیگر کلاستر ست ها این اجازه را به شما می‌دهند که عضلات را به همین حالت برسانید بدون اینکه عضلات را کاملاً خسته کنند!

از طرفی دیگر با افزایش شدت تمرینات شما در عملکرد سیستم سوخت و ساز هم اختلال ایجاد می‌کنید. از آنجایی که شما در زمان کوتاهی مقدار وزنه‌های زیادی را جا به جا می‌کنید و زمان‌های استراحت را هم کوتاه می‌کنید همین موضوع سبب می‌شود تا در عملکرد سیستم سوخت و ساز اختلال ایجاد شود. که اتفاق مبارکی است!

نقشه راه کلاستر ست برای افزایش اندازه

اگر قصد شما افزایش اندازه است باید هم حجم حرکات و هم شدت حرکات را بالا نگه دارید. در این روش شدت تمرین ثابت است اما حجم تمرینات ۲ یا ۳ برابر می‌شود.

استراحت بین ستشدتاستراحت بین تکرارتکرارهای کلاسترست هاهفته
۹۰-۱۲۰ ثانیه۷۰-۸۰%۱۵ ثانیه۲-۲-۱۴۱
۹۰-۱۲۰ ثانیه۷۰-۸۰%۱۵ ثانیه۲-۲-۲۴۲
۹۰-۱۲۰ ثانیه۷۰-۸۰%۱۵ ثانیه۳-۲-۲۵۳
۹۰-۱۲۰ ثانیه۷۰-۸۰%۱۰ ثانیه۳-۳-۲۴۴
۹۰-۱۲۰ ثانیه۷۰-۸۰%۱۰ ثانیه۳-۳-۳۴۵
۹۰-۱۲۰ ثانیه۷۰-۸۰%۱۰ ثانیه۳-۳-۳۵۶

این متد باعث می‌شود تا ظرف حدود ۱۰ دقیقه، ۴۴ تکرار سنگین را به اتمام برسانید. همین برای هر فردی کافی است تا به رشد عضلانی دست پیدا کند.

این استراتژی را می‌توانید هم برای حرکات اصلی و هم حرکات فرعی اجرا کنید. اما توجه کنید وقتی حرکت اصلی را با این متد انجام می‌دهید، خستگی زیادی در خود ایجاد نکنید وگرنه در هنگام انجام دادن حرکات فرعی این متد کارایی خود را از دست می‌دهد.

البته نیازی نیست تمام حرکات برنامه تمرینی خود را با متد کلاستر ست به پایان ببرید ولی اگر در بین ست های معمولی خود از این متد استفاده می‌کنید به یاد داشته باشید تا ست های معمولی خود را از بین ۵-۸ تکرار حفظ کنید نه بیشتر!

هشدار: شما بعد از اجرای متد کلاستر ست، یک فشار جهنمی را روی خود حس می‌کنید اما ارزشش را دارد چرا که به رشد عضلانی خواهید رسید.

کلاستر ست برای افزایش قدرت

راستش را بخواهید قدرت بیشتر از آنکه به عضلات ربط پیدا کند مربوط به توانایی خروجی سیستم عصبی شماست. به همین دلیل شما باید متدهای اجرای تمرینات خود را عوض کنید. اگر شما هم علاقه مند به افزایش قدرت باشید به کلاستر ست ها یک شانس بدهید.

نقشه راه کلاستر ست برای قدرت

هیث بدنساز فشار قدرت tamrino.ir

کلاستر ست برای قدرت با کلاستر ست برای افزایش اندازه کمی متفاوت است. شما همچنان باشدت تمرین می‌کنید اما تناوب اجرای حرکات کمی تفاوت دارد.

به جای افزایش حجم تمرین و کاهش زمان استراحت شما وزنه‌ها را افزایش می‌دهید.

استراحت بین ست هاشدتاستراحت های بین تکرارتکرار های کلاسترست هاهفته
۱۵۰-۱۸۰ ثانیه۸۰%۱۵-۲۰ ثانیه۲-۲-۱۱۱
۱۵۰-۱۸۰ ثانیه۸۰-۹۰%۱۵-۲۰ ثانیه۲-۲-۱۲۲
۱۵۰-۱۸۰ ثانیه۸۰%۱۵-۲۰ ثانیه۲-۲-۱۳۳
۱۵۰-۱۸۰ ثانیه۸۰%۱۵-۲۰ ثانیه۲-۲-۱۱۴

در این متد شما حرکت را با ست های توصیه شده مثلاً ۴ تمام می‌کنید و در ست پنجم از متد کلاستر که در جدول آمده است استفاده می‌کنید. مقدار وزنه را می‌توانید تغییر ندهید.

خیلی از برنامه‌های افزایش قدرت به شما توصیه می‌کنند تا برنامه را به مدت ۶ هفته ادامه بدهید اما ۴ هفته برنامه با توجه به فشاری که به سیستم عصبی می‌آید بهتر است. پس حواس‌تان را کاملاً جمع کنید. اگر دقت کرده باشید تکرار آخر هر کلاستر ست عدد ۱ است. این به بدن اجازه می‌دهد تا خستگی غالب نشود.

یک استراتژی دیگر

شما می‌توانید یک تکرار انجام بدهید، ۱۵ ثانیه استراحت کنید و این کار را به مدت ۱۰ دقیقه ادامه بدهید. در ضمن وزنه‌ای را انتخاب می‌کنید که ۷۰% توان شما را طلب می‌کند.

این فشار و حجم زیاد تکرار‌ها همراه با استراحت ۱۵ ثانیه‌ای، یک تمرین خوب را تضمین می‌کند اما باید در نظر داشت کار مشکلی است و مهم‌ترین نکته رعایت زمان‌های استراحت است. هر چقدر که جلوتر می‌روید، این امکان برای شما فراهم است تا زمان استراحت را کمی افزایش بدهید.

این نوع کلاستر را بین ست های معمولی خود اجرا کنید.

کدام حرکات؟

به صورت تئوری کلاستر ست ها را می‌شود برای همه حرکات انجام داد. اما در عمل بهترین نتیجه را می‌توانید در حرکاتی که شامل هالتر هستند، دریافت کنید.

میانه شما با کلاستر ست ها چطور است؟

فردا در مورد کراتین صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

علی رضا ناصری

من علاقه شدیدی به مباحث تناسب اندام و سلامتی دارم. به نظر من سلامتی مهم‌ترین عامل برای شروع یک زندگی خوب است. بعد از بدنسازی، دیوانه دنیای تکنولوژی هستم!! در ضمن، شما نتیجه برنامه‌های دیگران نیستید، بلکه نتیجه عمل خودتون هستید. نوشته‌های من را می‌تونید در وبسایت تمرینو و چطور دنبال کنید. من با افتخار، یک بدنسازم

Website

TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusaparatStumbleUponYouTubeReddit

مطالب مرتبط

هوشمندانه ترین راه گرم کردن بدن... گرم کردن شما افتضاح است! یک بدنساز معمولی، وقتی وارد باشگاه می شود اولین کاری که برای گرم شدن خود انجام می دهد، شامل موارد زیر است: 10-15 دقیقه با...
انجام کاردیو با شکم خالی، عضلات شما را می خورد... عضله بیشتر برابر است با سوخت و ساز بالاتر وقتی مردم تصمیم می گیرند که چربی بسوزانند، در اغلب اوقات اشتباهاتی را مرتکب می شوند که قبل از آنها نیز افرا...
چگونه بصورت ثابت عضله بسازیم... امروز می‌خواهم از واقعیت‌هایی بگویم که در دنیای بدنسازی و تناسب اندام وجود دارد اما تازه‌ کارها بدون توجه به آنها کار خود را می‌کنند. یک بنده خدایی...
چند بار در هفته تمرین کنیم چند بار در هفته باید پرس سینه یا ددلیفت اجرا کنم؟ شدت تمرینات چقدر باشد؟ یادتون هست روزهای اولی که باشگاه می‌رفتید، آنقدر هیجان‌زده بودید که سعی می...
چطور دچار آسیب دیدگی می شوید... از آسیب دیدگی خسته شده‌اید؟ شما می‌توانید همه چیز را تغییر بدهید و نیازی نیست مرتب جلسات ماساژ درمانی را پشت سر بگذارید. خیلی ساده بخواهیم توضیح بد...
آیا تمرینات شکم چربی ها را آب می کند... عضلات شکم تبدیل به یک مشخصه بدنسازی شده است. به همین خاطر سراسر اینترنت پر است از مطالب مرتبط با شکم‌های شش تکه. اما آیا این تمرینات اثری هم در چربی‌س...

پاسخ دهید

نظر من

دسترسی اختصاصی به مطالب و پیشنهادات ویژه بدنسازی و تناسب اندام