سوال 6 میلیون دلاری: کربوهیدرات ها دوست هستند یا دشمن - تمرینو

سوال ۶ میلیون دلاری: کربوهیدرات ها دوست هستند یا دشمن

کربوهیدرات دوست هستند یا دشمن
Print Friendly, PDF & Email

کربوهیدرات ها هم می توانند دوست باشند، هم دشمن، کاملاً بستگی به این دارد که چگونه از آن ها استفاده کنید. اینجا ۵ تا از مزایای کربوهیدرات ها را برای شما دوستانی که در باشگاه عرق می ریزید را بیان خواهم کرد.

گوش من و شما پر است از صحبت هایی که در رختکن باشگاه ها به ما می گویند، مصرف کربوهیدرات ها منجر به چاقی، دیابت و در نهایت مرگ می شوند.

کربوهیدرات می توانند انرژی لازم برای تمرینات سخت شما در باشگاه را فراهم کنند.

کلید موفقیت در شناختن نوع کربوهیدرات ها و زمان درست مصرف آن هاست. اینجا ۵ دلیل را ذکر می کنم که دیگر از کربوهیدرات ها نترسید!

۱. کربوهیدرات ها سوخت بدن هستند

همه ما می دانیم تمرینات سخت منجر به افزایش قدرت و وزن شما می شوند اما اگر می خواهید به اینگونه تمرینات بپردازید باید جور هندوستان هم بکشید!

بله درست حدس زدید: باید کربوهیدرات مصرف کنید. کربوهیدرات ها بخش اعظم انرژی شما را تامین خواهند کرد. اگر کربوهیدرات مصرف نکنید، بدون تعارف بگویم زندگی برای تان تبدیل به جهنم می شود!

سوخت رسانی tamrino.ir

من به شما پیشنهاد می کنم یک مکمل پروتئین همراه با کربوهیدرات را قبل و بعد از باشگاه یا حتی در حین تمرین مصرف کنید. راه دیگر استفاده از وعده های کوچک کربوهیدرات مثل سیب زمینی شیرین قبل از تمرین است.

۲. کربوهیدرات ها پروتئین ها را به سمت عضلات هدایت می کنند

یک نکته خیلی مهم که باید مطلع باشید این است که پروتئین در بدن می تواند تبدیل به گلوکز شود. دقت کنید، گفتم می تواند تبدیل شود، یک چیز قطعی نیست!

در واقع آخرین چیزی که یک بدنساز می خواهد این است که پروتئین عزیز و گران بها تبدیل به گلوکز شود! تنها دلیلی که این تراژدی رخ می دهد، نبود کربوهیدرات در بدن است.

مطمئناً شما وزن از دست می دهید اما بیشتر آن از حجم عضلات شما خواهد بود.

نکته: در صورتی می توانید رژیم کم کربوهیدرات را بگیرید که حجم عضلات قابل توجه ای داشته باشید.

خوب برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار، باید هر روز به اندازه کافی کربوهیدرات مصرف کنید.

وقتی می خواهید حجم عضلات خود را حفظ کنید یا اینکه حجم آنها را افزایش بدهید، بهتر است به ازای هر کیلو وزن بدن ۴ گرم کربوهیدرات مصرف کنید و زمانی که قصد دارید چربی سوزی انجام بدهید به ازای هر کیلو وزن بدن ۲ گرم کربوهیدرات مصرف کنید.

۳. سبزی جات مواد مغذی مورد نیاز بدن را فراهم می کنند

من یک توصیه به شما می کنم: اگر کسی به شما گفت تمام کربوهیدرات های خود را قطع کنید به اضافه سبزی جات، اصولاً به حرفهایش شک کنید!

سبزی جات tamrino.ir

نوع ویتامین هایی که داخل سبزی جات وجود دارد، به بدن تان کمک می کند تا با استرسی که بدن تان بعد از باشگاه رفتن پیدا کرده، درگیر شود و در ریکاوری بدن اثر فوق العاده ای دارند.

۴. کربوهیدرات ها فیبرهای لازم برای تناسب اندام و سلامتی شما را فراهم می کنند

کاری به این ندارم چه هدفی برای بدنسازی در نظر دارید، شما به فیبرها نیاز دارید، به مقدار زیادی هم نیاز دارید!

فیبرها معده گرامی شما را پر می کنند و احساس سیری را بین وعده های غذایی ایجاد می کند. از طرفی برای حفظ سلامتی روده های شما نیز اهمیت دارند.

البته شما می توانید مکمل های حاوی فیبر را مصرف کنید، اما اگر از منابع طبیعی آن ها را تامین کنید بهتر است. از طرفی وقتی منابع ارزان قیمت آن فراهم است، عاقلانه تر است به مکمل های حاوی فیبر پول ندهید!

همان طور که می دانید منابع فیبرها هم در سبزی جات، میوه ها، حبوبات، دانه های غلات وجود دارد.

۵. کربوهیدرات ها زمان ریکاوری را کاهش می دهند

خوب شما قبل از تمرین کربوهیدرات را مصرف کرده اید، رفته اید باشگاه، ولی حالا مثل خودم بعد از باشگاه بدن تان بی حال است و نیازمند سوخت گیری است.

سیب زمینی شیرین tamrino.ir

این زمانی است که کربوهیدرات ها بیشتر می توانند به شما کمک کنند. بعد از تمرین کربوهیدراتی که شما می خورید باعث می شود در بدن انسولین ترشح شود، اما بعد از تمرین انسولین برخلاف دیگر زمان ها، باعث می شود پروتئین به عضلات تان وارد شود. گاهاً هر چند شاید خنده دار به نظر بیاید اما بدنسازان حرفه ای درست بعد از تمرین شکر مصرف می کنند!

البته شما نیاز نیست این کار را بکنید، اما باید ذخایر گلیکوژن خود را که در طول تمرین خالی کرده اید، پر کنید. البته اگر دوست داشته باشید فردا هم در باشگاه به تمرین بپردازید!

خوب انگار سوال چندان سختی هم نبود، شما چه مشکلاتی با کربوهیدرات ها دارید؟

فردا در مورد بدنسازان بازیگر صحبت می کنم…

علی رضا ناصری

من علاقه شدیدی به مباحث تناسب اندام و سلامتی دارم. به نظر من سلامتی مهم‌ترین عامل برای شروع یک زندگی خوب است. بعد از بدنسازی، دیوانه دنیای تکنولوژی هستم!! در ضمن، شما نتیجه برنامه‌های دیگران نیستید، بلکه نتیجه عمل خودتون هستید. نوشته‌های من را می‌تونید در وبسایت تمرینو و چطور دنبال کنید. من با افتخار، یک بدنسازم

Website

FacebookLinkedIn

مطالب مرتبط

۴ کار ساده برای بهتر خوابیدن... هیچ چیزی به اندازه اینکه نتوانید درست بخوابید خسته‌کننده‌ نیست. مخصوصاً زمانی که سر خود را بلند می‌کنید و به ساعت نگاه می‌کنید و می‌بینید که نیم سا...
گیاه خواران با بدنسازی چه کار کنند... رژیم غذایی گیاهی منافع زیادی برای سلامتی ما دارد، مثل: پایین آوردن سطح کلسترول بد، کاهش وزن، عمر بالاتر و... اما مسئله ای که همیشه برای بدنسازان وج...
هوشمندانه ترین راه گرم کردن بدن... گرم کردن شما افتضاح است! یک بدنساز معمولی، وقتی وارد باشگاه می شود اولین کاری که برای گرم شدن خود انجام می دهد، شامل موارد زیر است: 10-15 دقیقه با...
۱۰ نشانه خطرناک کم آبی در بدن... مهم ترین عنصری که به احتمال زیاد شما در آن کمبود دارید، آب است. اینجا به شما نشان خواهم داد آیا به مقدار کافی آب دریافت می کنید یا نه؟ با تشکر از د...
آیا کربوهیدرات پیچیده مفید و کربوهیدرات ساده مضر ا... گاهی اوقات در این زمینه اطلاعات متناقضی وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد که کربوهیدرات‌ پیچیده برای کاهش وزن مفید است اما این به معنای آن نخواهد بود که ...
به عنوان یک بدنساز چطور از شر کبد چرب خلاص شویم... همه به اهمیت کبد واقف هستیم اما به عنوان یک بدنساز ما یک دلیل دیگر هم داریم تا از کبد خود حمایت کنیم. یک کبد سالم چربی بیشتری هم خواهد سوزاند. کبد یک...

4 دیدگاه برای “سوال ۶ میلیون دلاری: کربوهیدرات ها دوست هستند یا دشمن

دیدگاهتان را بنویسید

نظر من

دسترسی اختصاصی به مطالب و پیشنهادات ویژه بدنسازی و تناسب اندام