آیا مصرف زیادی پروتئین ضرری دارد

مکمل

نوشته شده توسط:

خیلی‌ها هستند که می‌گویند مصرف زیادی پروتئین برای بدن ضرر دارد. آیا این ادعای درستی است؟ در ادامه تلاش می‌کنم پاسخ درستی به این پرسش بدهم.

یکی از اتهاماتی که به بدنسازی می‌زنند این است که مصرف زیادی پروتئین باعث آسیب دیدن کلیه می‌شود. اما چقدر این ادعا درست است؟!🤔

اجازه بدهید همین جا خیال‌تان را راحت کنم و اعلام موضع کنم:

تا الان هیچ مدرکی پیدا نکرده‌ام که نشان بدهد مصرف زیادی پروتئین به کلیه افراد سالم، آسیب وارد می‌کند.

خوب پس چرا هنوز این افسانه را یک عده‌ای باور می‌کنند؟!

یک دلیلش این است که مصرف پروتئین زیادی باعث افزایش فشار کاری روی کلیه می‌شود. میزان کراتینین و نرخ فیلتراسیون گلومرولی (میزان خون در حال عبور از کلیه ها در هر دقیقه) نیز افزایش می‌یابد.

اما آیا این به معنای آسیب به کلیه‌ها است؟

مصرف زیادی پروتئین

علم چه می‌گوید؟

گزارش سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که هیچ شواهدی بر رابطه بین مصرف پروتئین بیشتر و بیماری‌های کلیوی وجود ندارد. منبع (۱)

این تحقیق می‌گوید که احتمال آسیب به کلیه افراد سالم در صورت مصرف پروتئین زیادی، خیلی کم است.

البته افرادی که از قبل دچار بیماری کلیوی هستند، ممکن است دچار مشکل شوند. منبع (۲)

خوب تا اینجا فهمیدیم که زیاد کار کردن کلیه مشکلی ایجاد نمی‌کند. حالا اجازه بدهید از یک زاویه دیگر به موضوع نگاه کنیم:

اگر در باشگاه روی عضله جلو بازوی خود زیاد کار کنید، در طول زمان این عضله بزرگ‌تر می‌شود. آیا چنین چیزی در مورد کلیه نیز صدق می‌کند؟ یعنی اگر بیشتر از آن کار بکشیم، باعث بزرگ‌تر شدن آن نمی‌شود؟

تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ صورت گرفت نشان می‌دهد که افزایش مصرف پروتئین باعث افزایش فعالیت کلیه‌ها می‌شود اما آسیبی به آنها وارد نمی‌کند. هیچ تغییری در سطح میکروآلبومینوری رخ نمی‌دهد. (این میکروآلبومینوری نشان دهنده سطح آسیب به کلیه است!) منبع (۳)

کلیه‌های شما مثل جلو باز بزرگ‌تر می‌شوند اما این رشد به معنای آسیب نیست. در واقع کلیه‌ها با شرایط موجود خود را وفق می‌دهند.

تکلیف بدنسازها چه می‌شود؟

مصرف زیادی پروتئین

هر چه تا حالا اشاره شد در مورد آدم‌های معمولی بود، پس تکلیف بدنسازها چه می‌شود؟ (البته بلا نسبت 😜)

یک تحقیق که در سال ۲۰۰۰ روی بدنسازها صورت گرفت نشان داد که مصرف زیادی پروتئین می‌تواند به کلیه آسیب برساند. این تحقیق نشان داد که مصرف زیاد پروتئین باعث افزایش اسید اوریک، کلسیم و غلظت پلاسما می‌شود اما در بدن بدنسازها سطح کراتینین و اوره کاملاً نرمال بود. این دانشمندان متوجه شدند که مصرف پروتئین به اندازه ۲٫۸ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، هیچ مشکلی برای عملکرد کلیه بدنسازها ایجاد نمی‌کند. منبع (۴)

مطالعه‌ی دیگری که در سال ۱۹۹۶ صورت گرفت نشان می‌دهد که هیچ رابطه‌ای بین نرخ ترشح آلبومین (که نشان دهنده آسیب به کلیه است) و مصرف پروتئین وجود ندارد. منبع (۵)

مصرف پروتئین زیادی باعث چاق شدن نمی‌شود؟

سال ۲۰۱۶ یک تحقیق جامع صورت گرفت و براساس آن به بدنسازهای مختلف به صورت تصادفی رژیم پر از پروتئین می‌دادند. این افراد به مدت ۸ هفته روزانه ۳ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مصرف می‌کردند. یعنی یک فرد ۱۰۰ کیلویی روزی ۳۰۰ گرم پروتئین مصرف می‌کرد.

نتایج نشان داد گروهی که پروتئین بالایی مصرف کرده بودند با اینکه کالری زیادی در رژیم‌شان به خاطر پروتئین بود اما هیچ مشکلی در تناسب اندام‌شان مشاهده نشد.

حتی ۲ نفر از این افراد که بیشترین پروتئین را مصرف کرده‌ بودند (۴۰۰ و ۷۰۰ درصد بیشتر از مقدار توصیه شده) مورد تحلیل قرار گرفتند و هیچ مشکل کلیوی و تناسب اندامی برای آنها پیدا نشد. منبع (۶)

خوب در دراز مدت نتایج چطور خواهد بود؟

مصرف زیادی پروتئین

بله شما می‌توانید بگویید که این نتایج ۸ هفته بوده و در دراز مدت این بدنسازها، فاتحه کلیه خود را می‌خوانند. 🤬

نگران نباشید چون این محققان یک سال بعد نیز وضعیت سلامتی افراد تحت آزمایش را دنبال کردند. منبع (۷)

آنها ۴۰ نفر از این ورزشکاران را که به مدت ۹ سال بدنسازی کار می‌کردند انتخاب کردند. محققان متوجه شدند افرادی که روزانه ۲٫۵ تا ۳٫۳ گرم به ازای هر کیلو وزن بدن پروتئین مصرف می‌کردند، هیچ مشکلی از بابت چربی خون، کبد و عملکرد کلیه نداشتند.

نتیجه‌گیری

همان طور که متوجه شدید هیچ مدرک مستدلی وجود ندارد که مصرف پروتئین زیادی برای افراد سالم، مشکلی ایجاد می‌کند.

البته این به معنای آن نیست که روزی نیم کیلو پروتئین مصرف کنید! هر چی زیادش بد است. پس بهتر است به جای تمرکز روی میزان مصرف پروتئین، حواس‌تان را به برنامه تمرینی خود جمع کنید. قبلاً در این مطلب در مورد میزان مصرف پروتئین صحبت کرده بودم. (یک بدنساز چقدر پروتئین نیاز دارد)

همین‌ جا از دوستانی که دستی بر آتش دارند، خواهش می‌کنم یک مقاله علمی درست و حسابی برای ما بفرستند تا ادعای من را رد کند!

15
دیدگاه بگذارید

avatar
7 موضوعات دیدگاه
8 پاسخ به موضوع
0 دنبال کننده‌ها
 
بیشترین واکنش به یک نظر
داغ‌ترین موضوع نظرات
7 نویسند‌های دیدگاه
مسعودرضا حدادىمصطفیآرینعلی رضا ناصری آخرین دیدگاه‌های نویسنده نظر
  مشترک  
جدید‌ترین قدیمی‌ترین بیشترین رای گرفته
مطلع ساختن از
مسعود
مهمان
مسعود

سلام بنده چند سال پروتئین بالا مصرف کردم ( ۲.۲ الی ۲.۵ گرم به اعضا وزنم ) ازمایش دادم اوره من بالا رفته بود که دکتر بهم گفت مصرف گوشت قرمز و پروتئین را کاهش بده زیرا بدنت این مقدار نیاز نداره و هزینه الکی و شاید جذبم همه را نکنه . سپس من میزان پروتئینم را به ۱.۸ کاهش دادم هیچ فرقی به ان مقدار پروتئین بالاتر نداشت و هزینه کمتر و اوره منم پایین امد ( البته بیشتر گوشت قرمز باعث بانی بالا رفتن بود ) و از ان موقع ۱.۸ گرم پروتئین هب اعضا وزنم کردم که… بیشتر بخوانید

مصطفی
مهمان
مصطفی

Thus, HFRT and LFRT are similar overload strategies for promoting muscular adaptation in well-trained subjects when the sets and intensity are equated per week.
این نتایجی که آقای آرین گرفته از این مقاله رو چرا من ندیدم ت مقاله
کجاش نوشته بود!!!!

آرین
مهمان
آرین

این نتیجه تجزیه اعداد پژوهش بوده:
کلیک
این مقایسه نحوه تمرینات در پژوهش مورد نظر:
کلیک

مصطفی
مهمان
مصطفی

اگه مقاله کاملش رو هم داری ممنون میشم بزاری
چون من چکیده رو خوندم و تو نتیجه گیریش گفته تفاوتی نیست

آرین
مهمان
آرین

pdf مقاله رو گیر نیاوردم ولی تو سایت زیر تجزیه و تحلیلش کرده:

کلیک

مصطفی
مهمان
مصطفی

سلام آفرین به شما که مقالات با رفرنس میزاری- بر خلاف خیلی از سایت ها که به شکل ویکی پدیایی اطلاعات در اختیار ملت میزارن. اما در مورد پروتئین: وقتی اسم پروتئین رو میاری ناخوداگاه ۹۰% افکار میره به سمت پودر های رایجی که بین افراد مختلف با سطح تمرینی گوناگون استفاده میشه. در واقع واضح تر بگم متاسفانه در بدنسازی به جای اینکه روی اصول حرکتی و تناسب اندام تمرکز بشه، روی رسدن به یک بدن به اصطلاح پفکی با مصرف انواع مکمل ها متمرکز شده. اگه یه مقاله در مورد ناخالصی های موجود در مکمل های وارداتی کار… بیشتر بخوانید

آرین
مهمان
آرین

سلام دوباره خبر خبر آقا نتایج عجیب تحقیقات دانشمندان در سال ۲۰۱۸ که چند روز پیش منتشر شده میگه اگه ۵ روز در هفته روزی فقط یک ست اسکوات بزنید به میزان ۵۰ تا ۶۰ درصد هایپرتروفی و ۱rm max شما نسبت به گروه مشابه که ۵ست اسکوات رو در یک روز در هفته میزنن پیشرفت خواهید داشت! در مورد پرس سینه هم نتیجه مشابه بوده https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29489727 برداشت من: ۱-هر روز تمام قسمتهای بدن رو (فقط با یک ست یا حداکثر دو ست) تمرین دادن، بسیار موثر تر از تمرینات split با ستهای بالا هست ۲-اینکه میگن نباید هر روز… بیشتر بخوانید

رضا حدادى
مهمان
رضا حدادى

سلام من انگیسیم خوب نیست این مقاله و سایت معتبره؟؟

سجاد
مهمان
سجاد

با سلام
من مخالف این صحبت ها هستم
پر واضح است که مصرف بیش از حد پروتئین باعث تولید اوره و بار زیاد روی کلیه میشه،،کسانی که مصرف زیاد پروتئین دارن،علاوه بر تعداد دفع بیشتر،کمی سوزش در ادرار به دلیل تولید اوره میشن،،تازه این در صورتی است که پروتئین دفع بشه!!!همه خوب میدونیم که وزن متناسب با کالری ورودی است،،هر گرم پروتئین ۴ کالری دارد و قطعا در صورت مصرف زیاد،مازاد اون در صورتی که دفع نشه به صورت مولکول های چربی،تری گلیسرید، جذب بدن می شوند.

آرین
مهمان
آرین

با سلام
یک بدنساز آماتوری رو به حد وسط مثل من که ۸۰ کیلو پرس سینه میزنه، و یه بدنساز باتجربه که ۱۶۰ کیلو میزنه هر دو باید روزی ۲گرم پروتئین به ازای وزنشون بخورن؟ تو مقالات فرقی بین بدنساز مبتدی و حرفه ای نمیزارن و میگن حداقل ۱.۵ و حداکثر ۲.۵ گرم مصرف شود!

حمیدرضا
مهمان
حمیدرضا

سلام استاد. ممنون از این اطلاعات عالی. ولی یه سوال مرتبط: من شنیدم که مصرف پروتئین وی برای بدنسازان با تیپ بدنی آندومورف منجر به افزایش چربی و چاقی میشه! آیا این درسته؟ و آندومورفها نباید وی مصرف کنند؟!

close

سبد خرید

حساب کاربری
ایجاد کنید

بازیابی
رمز عبور

رمز عبورتان گم کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا ایمیل وارد کنید. شما لینکی برای ایجاد رمز عبور جدید دریافت خواهید کرد.