جالب

آیا پوکمون گو برای سلامتی شما مفید است

این روز‌ها اسم یک بازی موبایلی بسیار بر سر زبان‌ها افتاده است. پوکمون گو یکی از محصولات شرکت بزرگ نینتندو بسیار سر و صدا کرده است. در این بین هستند کسانی که ادعا می کنند این بازی برای سلامتی کاربران مفید است.

راستش باید اعتراف کنم وقتی خبر ورود این بازی و طرفدارهای پر و پا قرصش را دیدم تصورم این بود که این بازی هم یک بازی دیگر است مثل کلش اف کلنز و کلاً برای جوانان یک فاز خواهد بود و تمام! وقتی ویدئو‌های بازیکنان این بازی را دیدم که چطور از خانه بیرون می‌رفتند و دیوانه‌وار بدنبال پیدا کردن این پوکمون‌ها بودند، قاه قاه می‌خندیدم! واقعاً نمی‌توانستم بفهمم این آدم‌های گنده چطور مثل بچه‌های 7-8 ساله که با دوستان خیالی خود بازی می‌کنند، این و آن ور می‌روند و مشغول کار با پوکمون‌ها شده‌اند.

اما یک زاویه دید جدید بود که باعث شد نظرم عوض شود و آن این واقعیت است که ما هم اکنون چه به عنوان بزرگسال در اداره پشت میز می‌نشینیم و چه به عنوان نوجوان و جوان اکثر تفریحات‌مان پشت مانیتور است. (برخلاف دوران کودکی من به عنوان یک ده شصتی!) همین که یک عامل حالا هر چقدر احمقانه که به نظر می‌آید، باعث شود تا ما حرکت کنیم و بیرون برویم هم جای شکر دارد!

بازی بکنیم یا نه؟ مسئله این است!

پوکمون گو بازی tamrino.ir

ماهیت این بازی این طور است که تحت هیچ عنوان شما نمی‌توانید داخل خانه روی مبل لم بدهید و مادر عزیزتان هم برای شما چی‌توز بیاورد! همان‌طور که گفتم بازی شما را مجبور به بیرون رفتن می‌کند و باعث خواهد شد تا کمی هوای تازه بخورید (اگر هوای تازه موجود باشد!) همه این اتفاقات مبارک به لطف ورود تکنولوژی واقعیت افزوده است و به نظر کارشناسان پوکمون گو تازه شروع اتفاقات بزرگ‌تری در دنیای بازی‌ها است.

البته این بازی یک  شمشیر دو لبه است! از آنجایی که این پوکمون‌ها در خارج از محیط خانه شما قرار دارند و گیمر‌ها برای پیدا کردن پوکمون باید به صفحه نمایش تلفن خود نگاه کنند، ممکن است خطراتی از قبیل تصادف نیز برای شما پیش بیاید.

این بازی باعث چقدر فعالیت در شما می‌شود؟

پوکمون گو بازی کودک tamrino.ir

خوب راستش را بخواهید بستگی به میزان زمانی دارد که قصد بازی کردن داشته باشید. درست است که بازی شما را به حرکت وادار می‌کند اما چقدر ضربان قلب‌تان را بالا می‌برد تا واقعاً تفاوتی را ایجاد کند؟! یک مشکل دیگر این بازی وجود باگ‌های متعدد نرم‌افزاری است که باعث توقف در روند بازی می‌شود. حالا اگر شما در حال قدم زدن برای پیدا کردن پوکمون باشید و بازی کرش کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ کاری که قرار بود یک تمرین مداوم باشد، شروع به قطع شدن می‌شود. شاید بگویید: خوب همین قدر که این افراد بیرون می‌روند هم کفایت می‌کند. اما حرفم این است که این دوستانی که تا دیروز دستان آنها از روی کیبورد رایانه تکان نمی‌خورد، کلاً یک زندگی فعال ندارند. پس این راه رفتن منقطع و سبک نمی‌تواند باعث تغییر بزرگی در تناسب اندام و سلامتی آنها بشود.

بعضی کارشناسان از نظر روانشناسی به این بازی نگاه کرده‌اند. آنها اشاره می‌کنند که این بازی سبب شده تا افراد گوشه‌گیر که بتوانند بیرون بروند و با دیگران برخورد‌های اجتماعی داشته باشند و از افسردگی و استرس رهایی پیدا کنند.

حرف آخر

تا حدی نظر من نسبت به این بازی مثبت است. همین واقعیت که مردم فعال هستند و بیرون می‌روند و در کل خوشحال‌ترند، خودش جای امیدواری دارد. اما آیا این مقدار فعالیت کافی است؟ راستش را بخواهید نه! به عنوان یک وبسایت فعال در زمینه تناسب اندام و بدنسازی، باید یک نه بزرگ به میزان فعالیت ادعایی پوکمون گو بگویم.

از طرف دیگر این بازی برای کسانی که آن را بازی نمی‌کنند هم مشکل ایجاد کرده است. بعضی از شخصیت‌های بازی در گورستان‌ها، اماکن حساس و حتی حیاط خانه مردم حضور دارند و همین موضوع باعث ایجاد دردسر شده است. اینها را گفتم اگر فردا دیدید یک نفر به همراه موبایل از دیوار خانه‌تان بالا آمد با چوب سراغش نروید!

اما از طرف دیگر برای کسب و کار‌ها این بازی مزایایی را دارد. شما می‌توانید با پرداخت 10 دلار این شخصیت‌های مجازی را در داخل و اطراف فروشگاه خود قرار بدهید تا بازیکنان برای پیدا کردن این شخصیت‌ها وارد فروشگاه شما بشوند! بعضی فروشگاه‌های مواد غذایی شاهد افزایش فروش 75% در قبال پرداخت این مبلغ 10 دلاری بوده‌اند!

خوب حالا شما می‌توانید دو طرف این ماجرا را به راحتی ببینید. آیا وزن نکات مثبت بر نکات منفی بازی می چربد؟ زمان این موضوع را روشن خواهد کرد. این بازی بصورت رسمی برای کشور ما عرضه نشده است، اما هم اکنون گزارش هایی می رسد که عزیزان وطنی توانسته‌اند بازی را در داخل ایران اجرا کنند.

اما بشخصه فکر نمی‌کنم این بازی بتواند تغییر اساسی در مبحث سلامت زندگی شما ایجاد کند. اما از لحاظ مباحث روانشناسی و فعال کردن زندگی اجتماعی افراد این بازی قابلیت‌های خوبی را به همراه دارد.

البته خیلی علاقه‌مند هستم تا یک سری مطالعات جدی روی اثرات این بازی برروی سلامتی افراد صورت گیرد تا بشود با قاطعیت بیشتری نظر داد. اما از لحاظ یک گیمر این بازی هنوز یک بازی است و نمی‌تواند زندگی این افراد را فعال کند. بالاخره اگر بخواهید یک فعالیت ورزشی به شما کمک کند باید ضربان قلب‌تان از 20% بالاتر برود.

از طرف دیگر، اگر هم این بازی سبب فعالیت در شما بشود، نمی‌توانید همچنان به خوردن غذاهای آشغال ادامه بدهید! پس وزن شما تغییر چندانی نمی‌کند.

در آخر هم برای شما دوستان متاهل باید بگویم اگر می‌خواهید از این بازی لذت ببرید بهتر است خانم و بچه‌ها را هم درگیر این بازی کنید تا در کنار هم از این بازی لذت ببرید. وگرنه اگر خودتان به تنهایی به انجام این بازی بپردازید، خانم شما حق دارد به خانه راهتان ندهد!

اگر شما موفق به اجرای این بازی شده‌اید، تجربیات خود را با تمرینو در میان بگذارید.

فردا در مورد دلیل واقعی چاقی افراد صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا