نکات مهم حفظ سلامتی

امان از دست خانم‌ها و اشتباهات آنها در رژیم غذایی

به جرات می‌توان گفت خانم ها در هر جامعه‌ای جز پیشگامان تناسب اندام هستند، اما همین علاقه وافر آنها به تناسب اندام، زمینه افتادن در دام اشتباهات را فراهم می‌کند. در این مطلب به بررسی این اشتباهات می‌پردازیم.

۱. پذیرش یک رژیم غذایی تلویزیونی

غذای کم هویج زن tamrino.ir

از دست دادن 5 کیلوگرم در یک هفته! برای هر خانمی که عاشق دیدن پایین رفتن عقربه ترازو است، این یک شعار و حقه تلویزیونی وسوسه کننده است.

این رژیم‌ها به شما می‌گویند مشکلی ندارد پیتزا را با جاش بخورید و نوشابه هم از نوع خانواده میل کنید، مسئله‌ای ندارد، فقط یک سری غذاهای خاصی که ما به شما می‌گوییم را حتماً بخورید و به همین راحتی کاهش وزن رخ می‌دهد. فکر نکنم نیازی به توضیح بیشتر برای بی آبرو کردن این رژیم‌ها باشد.

در آن طرف بام افرادی قرار دارند که به شما می‌گویند: آب هم نخورید! رژیم های کم کالری راه تضمین شده این دسته برای کاهش وزن شماست. این کاهش شدید کالری، بعد از اتمام رژیم تضمین می‌کند که افزایش وزن زیادی انتظار شما را می‌کشد. استفاده از یک رژیم کم کالری تضمین کننده از دست دادن عضلات، کاهش سرعت سوخت و ساز است. وقتی دیگر نتوانید بر اثر گرسنگی های زیادی که به خود داده اید، جلوی خود را بگیرید، به قول معروف دیگ را با جاش سر می‌کشید!

نکته جالب این است که مخاطب این رژیم‌ها اکثراً خانم‌هایی هستند که تمرینات با وزنه را انجام نمی‌دهند. همین باعث می‌شود که نه تنها بعد از اتمام رژیم میزان چربی بالاتری را بدست آورند بلکه به خاطر از دست دادن موتور نظام سوخت و ساز بدن یعنی عضله، چربی بیشتری هم ذخیره کنند!

البته این رژیم ها جواب می‌دهند تا جایی که با قاشق چایخوری غذا بخورید! اما اگر در آشپزخانه تنها بودید و شیطان سراغ‌ تان آمد، تکلیف چیست؟!

به عنوان مدرک هم معمولاً یک خانم که از لحاظ بدنی تناسب دارد را به شما نشان می‌دهند و انتظار دارند همه این حرف‌ها را هم باور کنید و متاسفانه خیلی‌ها هم باور می‌کنند.

اگر روزی خانم‌ها دانش لازم برای تناسب اندام را بدانند و کمی عضله اضافه کنند، شما دیگر شاهد تبلیغ کرم ماکاس نخواهید بود!

این دست برنامه ها خانم‌ها را در تاریکی نگاه می‌دارند تا هیچ گاه نتوانند برای تناسب اندام خود دست به عمل بزنند. اینگونه تبلیغات با شما کاری می‌کنند تا دفعه بعد هم برای گرفتن رژیم به آنها مراجعه کنید، اما این بار به جای یک مشکل چند مشکل خواهید داشت.

در پایان هم باید بگویم این رژیم یک سری عادات غذایی غلط را نیز ایجاد می‌کنند به شما می‌گویند چربی دشمن است و این در عین حالی است که به شما ماست طعم دار سرشار از فروکتوز پیشنهاد می‌دهند.

راه حل:

خانم‌ها باید قبول مسئولیت کنند و در مورد رژیم غذایی بیشتر اطلاعات کسب کنند و بدنبال رژیم غذایی فلان بازیگر مشهور نروند. به نظر من کمتر بازیگر و فرد مشهوری وجود دارد که اصلاً بتوان به عنوان الگو از او نام برد، چه برسد در زمینه تناسب اندام آنها را الگوی خود قرار بدهیم.

۲. چشم پوشی از اصول بدیهی

زنان معمولاً در رژیم غذایی خود بدنبال یک مسئله یا گمشده می‌گردند که از آن غفلت کرده‌اند، به جای این باید روی اصلاح رفتارهایی که از همان اول باعث چاقی آنها شده، تمرکز کنند.

خانم‌ها به رژیم غذایی شان نگاهی می‌اندازند و با خود می‌گویند: حتماً تقصیر شکلات‌هایی است همسرم روز تولدم برام کادو آورده! (بیچاره شوهر!) اما هیچ صحبتی از دنت‌‌هایی که هر روز صبح می‌خورند یا کارتن کارتن سس‌های ماکارونی نمی‌زنند!

دلیل این کار این است که توجیه کردن چیزی که می‌خورند ساده تر است و از آن آسان تر اینکه بدنبال راهی باشند تا هم پشمک حاج عبدا… مصرف کنند و هم راهی باشد تا جلوی افزایش وزن را بگیرد!

همین جا به شما می‌گویم: ما گشتیم، نبود نیست!!

راه حل:

با خود و رژیم غذایی تان صادق باشید، نمی‌شود هم خرما را داشت هم خدا را! اول از همه چیزهایی را که می‌خورید یادداشت کنید.

باید بدانید چه چیزی می‌خورید، چقدر و کی می‌خورید. از همه مهم‌تر باید بدانید هر ماده غذایی چه اثری روی شما می‌گذارد.

خیلی اوقات خانم‌ها با ثبت غذای خود متوجه شده‌اند کدام میان وعده به ظاهر سالم باعث شده تا بعد از آن جرقه پرخوری در آنها زده شود.

۳. خوردن مواد غذایی به ظاهر سالم

غذا خوب و بد سبزی و فست فود tamrino.ir

در حالی که خانم‌های آگاه در سوپر مارکت به سراغ خرید پروتئین‌ها و فیبر می‌روند اما دیگران سراغ مواد غذایی بسته بندی شده و فراوری شده به ظاهر سالم می‌روند.

چیزی که خانم‌ها موقع خرید متوجه آن نمی‌شوند این است که شکر خودش را در لیبل ها درون سایر ترکیبات مخفی می‌کند! همین موضوع در مورد محصولاتی که ادعای بدون چربی، با فیبر بالا، ارگانیک و بدون گلوتن می‌کنند نیز صدق می‌کند.

به خاطر اینکه روی جعبه این مواد نوشته شده است، سالم و مقوی، خانم‌ها جرات به خرج می‌دهند و بیشتر هم مصرف می‌کنند. اگر دقت کرده باشید، این محصولات شما را سیر نمی‌کنند و بعد از خوردن شان باز هم هوس خوردن می‌کنید اما به جای این کارها سعی کنید 5-6 تا موز را پشت سر هم بخورید، مطمئن هستم پس از خوردن سومین موز، دیگر حس پری و سیری سراغ تان می‌آید! دلیلش هم خیلی ساده است، چون موز سرشار از فیبر و مواد مغذی است. باور کنید شکلات سویا شما را لاغر نمی‌کند! (این یکی از جدیدترین محصولات لاغری است!)

راه حل:

در سوپرمارکت ها سراغ گوشت و تخم مرغ بروید. سپس سراغ میوه و سبزیجات برای فیبر بروید. در انتها هم اگر خواستید، سراغ مکمل‌های پروتئین بروید.

۴. غفلت از عضله سازی و وسواس به چربی سوزی

زن خنده جالب وزنه زدن tamrino.ir

بعضی خانم ها هر موقع از آنها سوال می‌کنی، خواهند گفت در رژیم هستم. نکته‌ی عجیب این است که همین خانم‌ها همیشه کمی اضافه وزن دارند. اگر این خانم ها در طول دو سال گذشته زیر رژیم بوده اند چرا تا الان لاغر نشده‌اند؟

مسئله اینجاست که خانم‌هایی که چربی سوزی را اولویت خود قرار می‌دهند، متوجه این مسئله نیستند که برای چربی سوزی هم شده باید اولویت خود را عضله سازی قرار بدهند.

غذا خوردن برای چربی سوزی، شما را کوچک‌تر و ضعیف‌تر می‌کند. عضلات خود را از دست می‌دهید، سوخت و ساز خود را تنبل می‌کنید. متوجه می‌شوید مثل سابق کاهش وزن را تجربه نمی‌کنید به همین خاطر شروع به کم کردن بیشتر کالری ها می‌کنید و هر روز بیشتر و بیشتر در این باتلاق فرو می‌روید.

در آخر کار هم این خانم ها می‌گویند که رژیم های غذایی کار نمی‌کنند!

مگر شما از اضافه وزن خیلی عجیب و غریبی رنج ببرید وگرنه هیچ نیازی به کاهش زیاد کالری برای کاهش وزن نیست.

اگر عضله سازی هدف شما باشد، چربی سوزی خودش اتفاق می‌افتد. درست است که روند کندی خواهد بود اما با ثبات، سالم و دائمی است.

باید این را قبول کنید که بدن شما بعد از مدتی به جدیدترین متدهای چربی سوزی هم عادت می‌کند و این خبر خوبی برای عضلات شما نیست. مخصوصاً که در باشگاه هم کار کنید، خطر این وجود دارد که به سمت تبدیل شدن به مردنی چاق بروید.

بهترین راه برای اینکه بدن شما به متدهای چربی سوزی عادت نکند این است که بدن خود را با عضله سوزی برای سوزاندن چربی ها بهینه کنید.

راه حل:

اگر بتوانید عضله بسازید، رژیم گرفتن شما به سالی یکبار کاهش پیدا می‌کند. می‌توانید بیشتر غذا بخورید، البته قرار نیست هر چیزی را هم بخورید!

وقتی هم باشگاه می‌روید وزنه بزنید، نترسید و شجاعانه به جنگ با وزنه ها بروید. کمی درد کشیدن در باشگاه بد هم نیست! حواس‌تان باشد این اشتباهات را مرتکب نشوید.

باید بخواهید تا عضله بسازید. از عضله نترسید.

۵. از لحاظ احساسی وابسته هستند

زن ها از مردان بیشتر به خود مفهوم غذا وابسته هستند. این یعنی چی؟

به عنوان مثال وقتی یک مرد غفلت می‌کند و پرخوری می‌کند، با گفتن جمله معروف :بی خیال” کلاً همه چیز را فراموش می‌کند و تمام! اما وقتی یک زن پرخوری می‌کند، احساس گناه او را ول نمی‌کند. گویی شخصیت و اعتماد به نفسش وابسته به این موضوع است. او خود را مجازات می‌کند و عمیقاً حس سرخوردگی به او دست می‌دهد. بعد خود را مجبور می‌کند به خاطر یکبار پرخوری، شروع به گرفتن یک رژیم سخت تر از قبل بکند و کالری ها را به شدت کم کند و زمان بیشتری را روی تردمیل بگذارند.

معمولاً خانم‌ ها در رابطه با خوردن و نخوردن، وضعیت شان شبیه به جزر و مد دریاست. گاهی آنچنان پرخوری می‌کنند، که روی بدنسازان المپیا را سفید می‌کنند و گاهی آنچنان به خود سخت می‌گیرند که انگار در مملکت قحطی است!

شخصیت آنها خیلی به رژیم غذایی شان وابسته است. وقتی کمتر غذا می‌خورند، خوشحال ترند، وقتی هم زیاد غذا می‌خورند، گویی کشتی های شان غرق شده است.

این پرخوری هم دلایل خاص خود را دارد، در واقع غذا وسیله رهایی آنها از استرس، نگرانی، ناراحتی یا سایر احساسات است.

راه حل:

اگر خانم‌ها جلوی وابسته بودن شخصیت شان به عادات غذایی شان را بگیرند و با احساسات خود بصورت موثرتری برخورد کنند، تمایل آنها برای خوب غذا خوردن افزایش پیدا می‌کند. (در یک کلام خانم‌ها: بی خیال!)

ضربه زدن به کیسه بوکس، استرس زا‌ تر از خوردن بستنی است. نگران پرخوری زیاد نباشید، تمرکز خود را روی عضله سازی بگذارید.

۶. پرخوری کردن در شب‌ها

بی فکر غذا خوردن زن خنده دار پرخوری tamrino.ir

زنانی که صبح ها مثل گنجشک کم غذا می‌ خورند، مخصوصاً آنهایی که صبح ها با شکم خالی تمرین می‌کنند، غالباً شب‌ها از خجالت یخچال در می‌آیند!

بدن این خانم‌ها برای غذا فریاد می‌کشد. آن ساعت‌هایی که غذا نخورده اند، سبب شده است تا کورتیزول این دزد عضلات ترشح شود. ترکیب کورتیزول بالا، خستگی از یک روز سخت و هر نوع احساس منفی دیگر، مثل یک بمب ساعتی آماده منفجر شدن است.

وقتی شکم تان خالی باشد، که معمولاً شب ها این حس بیشتر سراغ‌‌تان می‌آید، دیگر نمی‌توانید درست فکر کنید و هر چیزی گیرتان بیاید می‌خورید.

۷. عدم مصرف پروتئین کافی

پروتئین گوشت tamrino.ir

اغلب زن‌ها حتی آنهایی که از لحاظ ظاهری سالم به نظر می‌آیند، نمی‌دانند که پروتئین کافی دریافت نمی‌کنند.

بله، آنها احتمالاً می‌دانند باید به ازای هر کیلوگرم چقدر پروتئین دریافت کنند اما تا زمانی که از قصد مقادیر مصرف درشت مغذی‌های خود را دنبال نکنند، متوجه نمی‌‌شوند که چه خبر است.

اگر چربی سوزی هدف شما است، پروتئین بیشتری هم نیاز دارید. چرا؟

چون پروتئین خاصیت سیر کنندگی دارد و جلوی تحلیل عضلات را می‌گیرد و از همه مهم‌تر در حین هضم غذا بیشترین کالری برای هضم آن می‌سوزد.

پروتئین اثر گرمایی زایی درونی بیشتری نسبت به چربی و کربوهیدرات دارد. اما خانم‌ها به جای اینکه سر سفره تکه ‌های بزرگ گوشت را انتخاب می‌کنند معمولاً این درشت ترین قطعات گوشت را تحویل آقایان می‌دهند!

آنها نمی‌دانند که پروتئین با چماق بر سر گرسنگی می‌کوبد و حتی جلوی عضله سوزی را می‌گیرد.

راه حل:

پروتئین مصرفی خود را بشمارید و مطمئن شوید به میزان کافی دریافت می‌کنید.

۸. با چربی ها قهر هستند

چربی غذا روغن چربی tamrino.ir

در سال های گذشته اغلب زنان آگاه به مسائل تغذیه دیگر از چربی‌ها نمی‌ترسند. آنها عاشق آواکادو، کره، روغن نارگیل شده اند. اما هنوز عده ای هستند وقتی اسم چربی را می‌شوند، داستان‌شان حکایت جن و بسم ا… است!

شمایی که فکر می‌کنید بدن تان با خوردن کربوهیدرات های فراوری شده در امان است، سخت در اشتباهید.

بدن بدون چربی نمی ‌تواند هورمون تولید کند و همه کارهایش را تعطیل می کند و شما را روانه خانه ابدی خواهد کرد!

هورمون ها نقش حیاتی در ساخت عضلات تان بازی می‌کنند، پس با چربی دوباره آشتی کنید.

راه حل:

شما نیازمند انواع مختلف چربی هستید، مخصوصاً چربی های اشباع! و امگا 3، تا بتوانید التهاب در بدن را کاهش بدهید و چربی سوزی را تقویت کنید.

۹. بدبینی به کربوهیدرات ها

کربوهیدرات زن گشنه گرسنگی خنده دار جالبtamrino.ir

هیچ شکی نیست، خانم ‌هایی که تحرک ندارند از مصرف نکردن کربوهیدرات اضافه سود می‌برند. اما همین دوستانی که در ابتدا شروع به قطع کربوهیدرات ها می‌کنند آخر کار تبدیل به مصرف کنندگان قهار کربوهیدرات می‌شوند.

نتیجه ای که این خانم‌ها از قطع کربوهیدرات می‌گیرند، چاقی بیشتر است. خانم های ورزشکاری که از خوردن کربوهیدرات اجتناب می‌کنند، در نهایت اشتهای زیادی برای مصرف چربی ها پیدا می‌کنند. آنها گمگشته خود را در چربی ها پیدا می‌کنند اما با اینکه چربی ها سالم هستند اما کار کربوهیدرات را فقط کربوهیدرات برای بدن انجام می‌دهد.

زنان ورزشکار نمی‌دانند بدن عضلانی که درست کرده‌اند، ظرفیت خوبی برای پر شدن با گلیکوژن دارد. خیلی از خانم ها عضله دارند اما وقتی به عضلات آنها نگاه می‌کنید با عضلاتی صاف طرف هستید، عضلاتی که خالی از گلیکوژن است. آنها کربوهیدرات نمی‌خورند تا ترازو وزن آنها را کمتر نشان بدهد و از این اتفاق خوشحال هستند!

اما واقعیت این است که شما با مصرف کربوهیدرات عضلات خود را پر از گلیکوژن می‌کنید و در عوض عضلات شما موقع وزنه زدن به کمک شما می‌آیند.

هر چقدر عضلات شما بزرگ‌تر شوند ظرفیت آنها برای ذخیره سازی گلیکوژن بالاتر می‌رود. وقتی شما کربوهیدرات مصرف نمی‌کنید، فقط عضلات خود را از آب و انرژی خالی می‌کنید.

شما می‌توانید با نخوردن کربوهیدرات کاری کنید تا ترازو عدد کمتر نشان بدهد اما چربی نمی‌سوزانید.

راه حل:

اگر می‌خواهید راحت وزنه بزنید، باید مصرف کربوهیدرات را در نظر بگیرید مخصوصاً در پنجره زمانی اطراف تمرین.

۱۰. شیرینی می‌خورند تا خوب به نظر بیایند!

خوردن، شکر، خنده دار، گرسنه، tamrino.ir

همان طور که اشاره کردم، زنان غذا را به خاطر غذا نمی‌خورند، بلکه اغلب اوقات احساسات در این میان نقش بسزایی را بازی می‌کند. وقتی مهمانی می‌روند، نمی‌توانند به راحتی نه بگویند. چرا که می‌خواهند مودب به نظر بیایند و کسی از دست آنها ناراحت نشود.

راه حل:

این مشکل راه حل مشخصی ندارد. همه چیز به موقعیت برمی‌گردد.

به عنوان مثال اگر با دوستان خود بیرون رفته‌اید راحت تر می‌شود نه گفت. اما اگر خانه مادربزرگ تان هستید و برای پخت غذا زحمت کشیده شده باشد، کلاً کاهش وزن را بی خیال شوید و از غذا لذت ببرید!

نظر شما چیست، خانم‌ها برای کاهش وزن چه کاری می‌توانند بکنند؟

فردا در مورد رژیم غذایی یک کارخانه اتوموبیل سازی صحبت می کنم…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا