چربی سوزی

اشتباهات چربی سوزی زنان

گاهی اوقات چیزهایی که به آن فکر نمی‌کنید، همان اشتباهات بزرگ شما در چربی‌سوزی هستند. آیا شما نیز اشتباهات زیر را مرتکب می‌شوید، با تمرینو همراه باشید:

۱. انتخاب یک الگوی غیر‌واقعی

زن بدنساز tamrino.ir

وقتی ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارید، عاقلانه نیست که یک هنرپیشه ۶۰ کیلوگرمی کمر باریک را به عنوان الگوی خود قرار بدهید!

قبلاً در مورد کاهش وزن شدید و یکباره صحبت کرده بودم. اشاره کردم که هر چقدر هم کاهش وزن سریع داشته باشید اما این فرایند موقتی است و به احتمال زیاد دوباره به وزن قبلی خود باز می‌گردید.

اما این حرف به آن معنی نیست که تلاش نکنیم. شما همچنان می‌توانید بدن سالمی داشته باشید. شاید نتوانید کمر خود را مثل مدل‌های لباس باریک کنید (که زیاد هم سالم نیست!) اما می‌توانید تبدیل به بهترین ورژن خودتان بشوید.

پس کسی را به عنوان الگوی تناسب‌اندام انتخاب کنید که شرایط بدنی‌اش واقعی‌تر و سالم‌تر باشد. البته می‌دانم کاهش وزن بالا و پایین‌های خودش را دارد اما یک حرکت آرام و پیوسته در نهایت شما را به نتیجه می‌رساند.

۲. مصرف غذاهای رژیمی

علم توانسته انواع غذاها را که عموماً عاری از شکر و کالری و البته بی مزه هستند را ایجاد کند. خوب مسئله کجاست؟

از آنجایی که این مواد غذایی همواره چیزی را کم دارند باعث می‌شوند که شما از خوردن‌شان راضی نباشید و همیشه گرسنه هستید. این غذاها می‌توانند با اضافه کردن طعم‌های مختلف شما را گول بزنند اما بدن شما را هرگز!

اقدامی که شما باید انجام بدهید رفتن به سراغ مواد غذایی واقعی است. منظورم غذاهایی است که در جعبه بسته‌بندی نمی‌شوند.

درست است که درون مواد غذایی را پر از مواد مغذی می‌کنند تا شما سالم‌تر باشید اما به اطراف خود و انسان‌های سالم نگاهی بیندازید. رژیم غذایی این افراد مواد غذایی طبیعی است. اینها همان مردمی هستند که کمتر بیمار می‌شوند.

۳. وابستگی بیش از حد به تمرینات شکم

کرانچ برعکس شکم بدن ساز باشگاه tamrino.ir

به دلایلی که معلوم و البته نامعلموم هستند ظاهر عضلات شکم برای بدنسازان به خصوص خانم‌ها خیلی مهم است. همه افراد شکم دارند تنها تفاوت در میزان چربی روی آن است!

نمی‌خواهم بگویم نمی‌توانید با انجام تمرینات بیشتر روی شکم به چربی‌سوزی موضعی برسید. اما راه مطمئن‌تر این است که حواس‌تان به رژیم غذایی باشد و اینکه روی کل بدن تمرکز کنید. سعی کنید عضله بیشتر بسازید تا کل بدن را تبدیل به یک کارخانه کالری‌سوزی کنید.

لینک آپارات

۴. ذخیره‌سازی کالری

این مورد خیلی جالب است! فرض کنید شما شب با دوستان خود می‌خواهید بیرون بروید و می‌دانید که در این دورهمی قرار است کلی مواد غذایی مصرف کنید. شما هم مثل ایکیو سان دستی بر سر می‌کشید و می‌گویید: خوب بهتر است تا شب چیزی نخورم تا خدای ناکرده کالری اضافی ذخیره نکنم!

اما مسئله این است که بدن شما زرنگ‌تر از این حرف‌هاست. تا قبل از ساعتی که با دوستان خود قرار دارید، سطح قند خون به طرز چشم‌گیری پایین آمده و شما گرسنه هستید. شما بیشتر از چیزی که فکر می‌کردید غذا خواهید خورد تا جایی که حتی ممکن است نفخ کنید! و دوست داشته باشید تا زیپ شلوارتان را کمی باز کنید تا نفس بکشید!!

مصرف این مقدار غذا باعث ایجاد طوفانی از انسولین در بدن می‌شود. که با توجه به زمان وقوع این رویداد در آخر منجر به ذخیره چربی می‌‌شود.

۵. بعد از تمرین به خود پاداش دادن

نمی‌دانم چه دوره و زمانی شده است که اگر قرار باشد شما برای سلامتی خود کوچک‌ترین فداکاری بکنید، حتماً باید یک جایزه‌ای هم به شما بدهند! شما زنانی را می‌بینید که از باشگاه بیرون می‌آیند و اولین جایی که می‌روند یک آبمیوه‌ فروشی است و آبمیوه به اصطلاح طبیعی و کیک سفارش می‌دهند و تصور هم می‌کنند که سالم‌تر شده‌اند!

مسئله این است که شما تصور می‌کنید چون در باشگاه کالری سوزانده‌اید پس دیگر تمام مشکلات حل است و می‌توانید به راحتی هر چه خواستید میل کنید. اما شما در باشگاه در نهایت با توجه به نوع فعالیت خود می‌توانید بین ۳۰۰-۸۰۰ کالری بسوزانید. اما همه این زحمت‌ها با مصرف یک دونات چرب و چیلی به باد می‌رود.

همچنین در نظر داشته باشید که بهترین فرم تمرینی برای شما تمرینات باوزنه است چرا که بعد از تمرین هم همچنان بدن به سوزاندن کالری می‌پردازد. اما این هم دلیل نمی‌شود که بعد از تمرین شروع به خوردن کالری‌های خالی و بی‌ارزش کنید. بعد از تمرین یک وعده کربوهیدرات و پروتئین مصرف کنید.

۶. بدون فکر غذا خوردن

بی فکر غذا خوردن زن خنده دار پرخوری tamrino.ir

امروزه غذا خوردن دور سفره که یکی از سنت‌های کشور ماست متاسفانه در حال کم‌رنگ‌تر شدن است و اگر هم سفره‌ای پهن می‌‌شود جلوی تلویزیون است. همین موضوع باعث می‌شود که شروع به بدون فکر خوردن بکنیم. این بی‌توجهی منجر به چاقی خواهد شد. موقع خوردن نباید کار دیگری انجام بدهید. با حوصله غذا بخورید، تمام لقمه‌هایی که می‌خورید را حس کنید.

به غذایی که در روبه‌روی شما قرار دارد خوب توجه کنید. نه فقط رنگ و مزه غذا بلکه به احساسی که از خوردنش پیدا می‌کنید هم توجه کنید. به آرامی غذا را بجوید. با این کار نه تنها از غذاخوردن لذت می‌برید بلکه کمتر هم غذا می‌خورید. دقیقاً متوجه خواهید شد که چقدر غذا می‌خورید.

۷. زرده تخم‌مرغ را نمی‌خورید

تخم مرغ tamrino.ir

می‌دانم زرده‌ تخم مرغ حاوی مقادیر بالایی چربی و کلسترول است، اما این دلیل نمی‌شود که زرده تخم مرغ مصرف نکنید. اگر شما کلسترول مصرف نکنید، کبد شما باید دست به کار تولید بشود.

از طرف دیگر ۶۱٪ زرده تخم مرغ چربی است، بعضی از این چربی ها غیراشباع مونو و پلی است. مقداری اسید چرب امگا ۳ دارد. البته مقداری هم چربی‌ اشباع دارد اما فقط ۱.۶ گرم است. بقیه زرده هم مثل سفیده سرشار از پروتئین است. کلاً هم ۷۵ کالری بیشتر انرژي ندارد.

یک روش پخت تخم مرغ هم از این قرار است:

تخم مرغ را درون یک ظرف پر از آب قرار بدهید و روی یک اجاق با دمای متوسط قرار بدهید. وقتی آب شروع به جوشیدن کرد اجاق را کاملاً خاموش کنید. اجازه بدهید تا تخم مرغ بمدت ۱۷ دقیقه در آب باقی بماند. بعد تخم مرغ را خارج کنید و اجازه بدهید تا خنک شود.

۸. مصرف بی‌رویه روغن زیتون

روغن زیتون tamrino.ir

بله ما و خیلی‌های دیگر مصرف روغن زیتون را همیشه توصیه می‌کنیم اما باید از یاد نبرید که روغن زیتون هم در نهایت چربی است. قرار نیست چون خواص خوبی دارد در هر غذایی بدون فکر از آن استفاده کنیم.

هر قاشق چایخوری روغن زیتون حاوی ۱۲۰ کالری انرژی است. پس از روغن زیتون استفاده کنید اما حساب ‌شده مصرف کنید.

چند توصیه مهم

هر وقت می‌خواهید غذا بخورید حتماً با پروتئین و چربی و سبزیجات شروع کنید و در ادامه سراغ کربوهیدرات‌ها بروید.

برروی سالاد به جای ریختن سس مایونز از سرکه استفاده کنید تا مقاومت به انسولین را پایین بیاورید. همچنین از سرکه سیب هم قبل از هر وعده غذایی بزرگ می‌توانید استفاده کنید.

هر روز مقداری اسفرزه و روغن ماهی مصرف کنید.

امیدوارم بتوانید راحت‌تر چربی‌سوزی را انجام بدهید.

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا