بدنساز تازه کارجالب

5 تا از بدترین حرف هایی که می توانید به یک آدمی که می خواهد وزن کم کند، بزنید

وقتی یک نفر از خانواده یا دوستان شما می خواهد وزن خود را کم کند، شما باید چه کار کنید؟ آیا باید به کاهش وزن او توجه کنید و او را تشویق کنید؟ یا اینکه اصلاً در موردش صحبت نکنید؟

عکس العمل شایع در میان افراد این است که شروع به تشویق و تعریف می کنند. اما آیا شنیدن این حرف ها از زبان ما، کمکی هم به دوستان ما می کند؟

به شخصه در باشگاه افراد زیادی را دیده ام که برای کاهش وزن به بدنسازی روی آورده بودند و خوش شان نمی آید کسی متوجه فرایند کاهش وزن آن ها بشود و در مورد آن صحبت بکند!

آنها دوست نداشتند کسی از آن ها تعریف بکند یا اینکه توجه همه به آن ها جلب بشود! آنها دل شان می خواست با دوستان شان در مورد موضوعات دیگر صحبت کنند نه اینکه در مورد سایز شلوار شان کلی نظر بگیرند!!

برای من و شمایی که می خواهیم کسی را که دوست داریم، تشویق کنیم، این حرف ها شاید به نظر عجیب به نظر بیاید و حتی سخت به نظر بیاید! این برای من و شما می تواند خیلی چالش برانگیز باشد تا متوجه بشویم که دوستان ما چطور ممکن است نیت خوب ما را بد تعبیر کنند!!

انگیزشی tamrino.ir

البته افرادی هم هستند که تشنه شنیدن تعریف و تمجید های شما هستند، اما در یک نگاه کلی بسیار تعجب آور است که بدانید افراد چاق دوست ندارند کسی متوجه فرایند کاهش وزن آن ها بشود.

بیایید به 5 حرف و سخن که نباید به افرادی که دارند کاهش وزن را تجربه می کنند، بزنید، نگاهی بیندازیم:

۱. چقدر دیگه وزن مونده که باید کم بکنی؟!

این حرف شما به این معنی است که فرد مذکور از وزن و وضعیتی که الان دارد، راضی نیست! به من و شما چه ربطی دارد؟ هر فرد در هر مقطع زمانی بالاخره یک وزنی دارد، حالا چه بالا و چه پایین. من و شما که هستیم تا در این مورد قضاوت کنیم؟!

۲. تو مطمئناً نمی خواهی آن را  بخوری. درسته؟!

معمولاً روی صحبت ما با غذاهای پر از شکر و چربی است. ممکن است فردی که دنبال کاهش وزن است، گاهی هم بخواهد از این مدل غذاها مصرف کند! آخرین کاری که شما باید انجام بدهید این است که به فردی که دارد وزن کم می کند، نسبت به یک سری غذا و یا حتی خودش احساس گناه بدهیم!! به دوست خود اعتماد کنید و در مورد رژیم غذایی آنها انتقاد نکنید.

۳. تو الان نسبت به قبل خیلی بهتر شده ای!

این شاید بدترین حرفی است که می شود زد! اما اکثراً ما سراغ این جمله می رویم. خواهش می کنم از این کار اجتناب کنید. باور کنید دوست شما همین الان هم در ذهنش، خودش را با قبل مقایسه می کند، اگر نظر شما را بخواهد به شما می گوید!

۴. تو هر کاری هم بکنی دوباره افزایش وزن پیدا می کنی!

این جمله ناشی از آن است که شما به توانایی و اراده دوست خود باور ندارید و جمله بسیار دلسرد کننده ای است. حتی اگر به شوخی هم این حرف را بزنید.

۵. اوه خیلی خوب شدی!!!

این همان از آن حرف هاست! اکثراً این حرف را می شنویم و فرستنده قصدی به جز فرستادن موج مثبت را هم ندارد! مردم اغلب از خود می پرسند: مگر من قبلاً چه مشکلی داشتم؟! یا چرا همه فقط به بدن آن ها توجه دارند؟!

این جمله باعث می شود تا آن ها نسبت به تصویری که از بدن خود دارند دچار بدبینی شوند و یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است بیافتد این است که فرد ممکن است دوباره برای جبران حس افسردگی خود به خوردن روی بیاورد.

بهتر است شما به جای اینکه روی بدن افراد تمرکز کنید برروی خود فرد تمرکز کنید. شما به هیچ وجه نمی توانید متوجه نوع تجربه ای که دوست شما در حال طی کردن آن است بشوید.

انگیزشی tamrino.ir

در یک دنیای کامل ما در مورد وزن همدیگر نباید صحبت بکنیم. شما هرگز نمی توانید بفهمید در سر یک نفر دیگر چه می گذرد؟! شاید یک نفر که دارد وزن کم می کند با یک بیماری دست به گریبان است! شاید هم گرفتار یک مسئله شده است که به من و شما ربطی ندارد!

حتی افرادی که از تعریف و تمجید خوشحال می شوند، احتمال کوچکی وجود دارد که دوباره به سراغ پر خوری بروند.

اگر شما متوجه شدید که کسی در زندگی شما وزن خود را کم کرده است، از آن ها بپرسید که حال و احوال شان به طور کلی چطور است؟ از این تعریف کنید که آن ها چقدر خوشحال و پر از اعتماد به نفس به نظر می آیند. توجه آن ها را به توانایی آن ها به عنوان یک انسان جلب کنید و عشق بدون قید و شرط خود را به آن ها نشان بدهید. از گفتگو در مورد غذا، وزن و تصویر آن ها بپرهیزید. مگر این که خود آن ها از شما بخواهند.

در ادامه باید بگویم گاهی اوقات بهترین کاری که می توانیم برای دوستان خود انجام بدهیم این است که کاری نکنیم!! هر فردی اگر بتواند برروی خودش تمرکز کند می تواند تمام چیز هایی که نیاز دارد تا از شرایط سخت رهایی پیدا کند را خواهد یافت.

فردا در مورد منافع صبحانه نخوردن صحبت می کنم…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا