مکمل و داروهای بدنسازینکات مهم حفظ سلامتی

تصورات غلط در مورد پروتئین‌ های گیاهی

در دنیای بدنسازی موارد زیادی وجود دارند که در موردشان اطلاعات غلط وجود دارد. یکی از این موارد رژیم‌های گیاهخواری است.

اغلب این اختلاف‌ها بر سر این موضوع است که پروتئین‌های گیاهی نمی‌توانند پروتئین کافی برای عضله سازی را فراهم کنند. بنابراین در رژیم یک بدنساز جایی ندارند.

بعضی از این ادعاها احمقانه به نظر می‌رسند. بدنسازان گیاهخوار واقعیتی هستند که چندین سال است در دنیا پذیرفته‌ شده‌اند. همه این سر و صداها به خاطر کمبود دانش و آگاهی پیش می‌آید.

 

 

سینه مردانه

افسانه شماره ۱: پروتئین سویا باعث افزایش اندازه سینه آقایان می‌شود

این از آن ادعاهاست که به نظر غیرممکن می‌آید از جامعه بدنسازی رخت بر بندد. عده‌ای از این پروتئین می‌ترسند چرا که تصور می‌کنند باعث افزایش سایز سینه آقایان می‌شود. این مشکل از اینجا ناشی می‌شود که سویا برخلاف پروتئین وی و کازئین دارای فیتواستروژن است که ساختاری شبیه استروژن دارد.

اما خوب است بدانید که فیتواستروژن اثر مستقیمی روی افزایش استروژن ندارد مگر آنکه شما در مقادیر بسیار زیاد از آنها استفاده کنید. حتی با این وجود یک تحقیق نتایجی خلاف این موضوع را ثابت کرده است (منبع ۱).

پس با خیال راحت به مصرف سویا و سایر محصولات مشتق شده از آن بپردازید. اگر به دنبال دلیل دیگری برای مصرف سویا می‌گردید باید اشاره کنم در کشورهایی که مصرف بالاتر سویا دارند خطر ابتلا به سرطان سینه، روده بزرگ و پروستات پایین‌تر است (منبع ۲، ۳ و ۴).

پروتئین نخود

افسانه شماره ۲: پودر پروتئین نخود منبع کاملی از پروتئین است

حتماً شینده‌اید که می‌گویند پروتئین‌های گیاهی پروتئین‌هایی ناقص هستند (به این معنی که حاوی تمامی آمینو اسید‌های لازم نیستند) اما در این میان نخود را یک استثنا در نظر می‌گیرند. پس چرا نخود را به عنوان یک پروتئین کامل در نظر می‌گیرند؟

این به خاطر وجود تمام آمینو اسید‌ها در ساختار نخود است. اما با اینکه نخود حاوی هر ۹  آمینو اسید ضروری است اما مقدار ۳ تا از آمینو اسید‌ها خیلی کم است (متیونین، تریپتوفان و والین) و به همین خاطر نخود هم یک پروتئین ناقص است و باید همراه با یک پروتئین کامل مصرف شود.

پروتئین گیاهی

افسانه شماره ۳: پروتئین‌های ناقص هیچ مزیتی ندارند

با اینکه پروتئین موجود در برنج مثل سایر منابع پروتئینی گیاهی تعدادی از آمینو اسید ضروری را ندارد اما تحقیقاتی هستند که نشان می‌دهند این پروتئین‌ها باعث سنتز پروتئین در بدن می‌شوند. در یک تحقیق که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت محققان به مقایسه پروتئین ایزوله برنج و مکمل ایزوله وی پرداختند و نتایج این دو مکمل روی بهبود قدرت یکسان بود (منبع ۵).

پروتئین شاهدانه

افسانه شماره ۴: پروتئین شاهدانه باعث مثبت شدن تست اعتیاد می‌شود

ضرب المثلی هست که می‌گوید:

سوال احمقانه‌ای وجود ندارد مگر آن سوالی که پرسیده نشود!

اگر کسی این سوال را پرسید نباید او را مسخره کرد. اما در جواب این سوال باید گفت نه! مشکلی برای شما پیش نمی‌آید.

اگرچه ماده مخدر ماری‌جوآنا از این گیاه بدست می‌آید اما مصرف پروتئین این گیاه برای شما مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

پروتئین شاهدانه شاید حاوی تمام آمینو اسید‌ها نباشد اما یک سری منافع مخصوص به خود را دارد. یکی قابلیت هضم بسیار بالای این پروتئین است. به این ترتیب بدن شما به سرعت به آمینو اسید دسترسی پیدا می‌کند. از طرف دیگر شاهدانه حاوی امگا ۳ و فیبر بالایی است.

کربوهیدرات ممنوع منع خطر tamrino.ir

افسانه شماره ۵: پروتئین‌های گیاهی دارای مقادیر بالایی کربوهیدرات هستند

افرادی که پودرهای پروتئینی مصرف می‌کنند اصلاً‌ دوست ندارند مقدار کربوهیدرات و چربی بیشتری را مصرف کنند به خصوص اگر یک رژیم کم کربوهیدرات هم داشته باشند. این باعث می‌شود تا افراد بدون اینکه لیبل پودرهای پروتئینی گیاهی را بخوانند یک سری تصور اشتباه داشته باشند.

پروتئین‌های گیاهی مثل پودر برنج در حین فرایند تولید مقدار بالایی از کربوهیدرات خود را از دست می‌دهند.

حرف آخر

از پروتئين‌های گیاهی نترسید. این پروتئین‌ها منافع زیادی برای شما دارند.

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام. شما مصرف مکمل های خونگی رو توصیه میکنید؟ همونهایی که با پودر سفیده تخم مرغ . پودر جوانه. شیر خشک و … ساخته میشه؟

  1. سلام
   اون‌ها مکمل نیستند!
   اونها یک سری مواد غذایی هستند که داخل مخلوط کن رفتند
   مکمل‌ روی فرایند تصفیه و فراوری صورت می‌گیره یک چیز دیگه است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا