بدنساز تازه کارنکات مهم حفظ سلامتی

5 دلیل که محیط اطراف تان روی غذایی که می خورید اثر می گذارد

اگر قصد دارید بروی عادت غذایی خود کاملاً مسلط باشید و از رژیم غذایی خود تخلف نکنید باید خدمت تان عرض کنم راه به ظاهر ساده آن کنترل محیط اطراف تان است.

جایی که غذا می خورید، روشی که غذاهای خود را انتخاب می کنید، مردمی که شما آن ها را دور خود جمع کرده اید، جایی که از آن مواد غذایی خریداری می کنید و اینکه غذاها چگونه به شما نمایش داده می شوند، همه اینها اثرات جدی بر تصمیمات شما دارند.

این مسئولیت شما است که کنترل سلامتی بدن خود را بدست بگیرید. با شناسایی عواملی که در محیط وجود دارند و می توانند به سلامت شما ضربه بزنند می توانید بر این مشکل غلبه کنید.

این شما و این 5 راه که محیط شما بر روی تصمیمات شما اثر می گذارد و روش هایی برای مقابله با آن:

کجا غذا میخورید؟!

سوپر مارکت tamrino.ir

امروزه شما می توانید غذا های ناسالم را در هر جا به راحتی پیدا کنید. امروز غذا را حتی در پمپ های بنزین و ورزشگاه های فوتبال هم سرو می کنند.

به خاطر همین جذابیت ارائه غذا ها در مکان های مختلف، متاسفانه شما هر چه بیشتر تشویق می شوید تا بخورید و قسمت خطرناک ماجرا این است که این غذاها اکثراً سالم هم نیستند.

اگر شما در محل کار یا دانشگاه باشید، در اکثر مواقع شما وقتش را ندارید که دنبال غذا های سالم بگردید.

بر طبق مطالعات مرکز روانشناسی بوستون مردم در سینما بیشتر پاپ کرن می خورند و اصلاً برایشان مهم نیست که مزه آن آیا خوب است یا نه؟! تنها به این دلیل که محیط به آن ها می گوید این جا، محل خوردن پاپ کرن است!

تحقیقات دانشگاه کرنل نشان داده است:

  • افرادی که در رستوران کنار پنجره می نشینند، بیشتر سالاد سفارش می دهند.
  • افرادی که در بخش های مرکزی رستوران می نشینند بیشتر دسر سفارش می دهند.
  • اگر شما در رستورانی باشید دارای محیط روشن و موزیکی آرام هم در پشت صحنه پخش شود، کالری کمتری مصرف خواهید کرد.
  • حتی اگر در آشپز خانه تان غذا های ناسالم را بیشتر در دسترس قرار دهید امکان زیادی دارد که آن ها را مصرف کنید.

چطور غذا می خورید؟

چنگال tamrino.ir

طبق نتایج یک تحقیق دیگر اگر چنگالی که در رستوران استفاده می کنید 20% بزرگتر از چنگال های معمولی باشد، شما غذای بیشتری را در بشقاب تان به جا خواهید گذاشت.

یکی از دلایلی که می شود برای این امر پیدا کرد، این است که: افرادی که با چنگال های کوچک غذا می خورند، تصور می کنند دارند کمتر غذا می خورند.

یک تحقیق دیگر در انستیتو تکنولوژی جورجیا نشان داده است اگر بستنی را در کاسه های کوچکتر بخورید 31% بیشتر بستنی خواهید خورد.

شما باید به خودتان یاد بدهید که در مورد سایز ظروف و غذایی که می خورید، بیشتر اهمیت بدهید.

اگر به یک رستوران می روید و مقدار غذایی که برای شما سرو شده بیشتر از حد نیازتان است، از گارسون بخواهید مابقی غذای شما را در ظرفی گذاشته و بعداً آن را میل کنید. کسی با تفنگ بالای سر شما نیست که بگوید همه ظرف را بخورید!

با چه کسی می خورید؟

پارتی tamrino.ir

مردمی که شما با آنها هم سفره می شوید اثر بسیار بزرگی روی چیزی که می خواهید بخورید خواهند داشت. نتایج یک تحقیق در موسسه سلامتی هاروارد نشان داده است مقدار بسیار زیادی از چیزی که افراد در دوران بزرگسالی می خورند، بستگی به چیزی دارد که در دوران کودکی خانواده شان مصرف می کرده است.

معمولاً غذاهایی که ما در دوران بزرگسالی می خوریم میراث خانواده مان است، اما خیلی اوقات میراثی که از خانواده می بریم چیز سالمی نیست!!

باور کنید دوستان تان و مخصوصاً خانواده شما برروی چیزی که می خورید اثر خواهند گذاشت. یک تحقیق جالب نشان داده است وقتی مردم را تنها می گذاریم و از آن ها یک سوال را می پرسیم، عده خیلی کمتری جواب اشتباه می دهند، اما اگر همان افراد را در داخل یک گروه قرار بدهیم افراد با جوابی که جمع می دهد همراه می شوند، حتی اگر بدانند جواب شان اشتباه است!!

فشار اجتماعی نیرویی است که از ابتدای وجود بشر بر او وارد شده است، خصوصاً که در یک اجتماع با افرادی باشید که خیلی به هم نزدیک هستید.

یک تحقیق دیگر هم نشان داده به محض این که دوستان تان اضافه وزن پیدا می کنند شما هم به اضافه کردن وزن تشویق می شوید.

از این موقعیت ها خصوصاً در فرهنگ ما بسیار شایع است، در یک مهمانی دوستانه، دوستان تان شروع می کنند به خوردن غذا هایی که می دانید نباید بخورید، اما رفته رفته شما احتیاط را به کناری می گذارید.

دقت کنید علی الخصوص در رستوران موقع سفارش غذا، انتخاب شما تحت تاثیر انتخاب دوستان تان قرار دارد.

بهترین راه برای جلوگیری از این نیروی مخرب این است که یا تصمیم خود را بگیرید و کمی نیروی اراده از خود نشان بدهید و نه بگویید!! یا اینکه دوستانی را انتخاب کنید که عادات غذایی سالم دارند!

اما راه حل خود من این است که در رستوران همیشه اول از همه سفارش می دهم تا آن کسی که قرار است روی دیگران اثر بگذارد من باشم نه دیگران!!

تبلیغات رسانه ها

رسانه tamrino.ir

همان طور که می دانید اگر بخواهیم یک عامل برای شکل دادن به فرهنگ غذایی امروز جامعه را مقصر بدانیم آن مقصر کسی نیست جز رسانه ها!!

تبلیغات فقط برای این نیستند که به شما نشان بدهند یک کالا چقدر خوب است، اغلب اوقات در تبلیغات شما آدم هایی را می بینید که مثلاً با چی توز در یک مهمانی شرکت کرده اند و اوقات خوشی دارند. شاید دقیقاً بعد از آگهی نروید و چی توز بخرید اما اگر قرار باشد یک جمع دوستانه، دور هم جمع بشوید یکی از ملزومات مهمانی می شود چی توز!!

حتی نوع بسته بندی مواد غذایی هم ما را جذب می کند، اگر دقت کرده باشید هر چه غذای ناسالم است در بسته بندی های جذاب با رنگ های فوق العاده ارائه می شوند.

گول کلماتی مثل سالم و مقوی را روی بسته بندی ها نخورید، من خودم کار بازاریابی کرده ام، حقه ای بیش نیست!!

سوپر مارکت

سوپر مارکت tamrino.ir

اگر به چینش مواد غذایی در سوپر مارکت های حرفه ای دقت کرده باشید معمولاً شیر و تخم مرغ را در قسمت های انتهایی فروشگاه قرار می دهند تا اگر هم می خواهید تخم مرغ بخرید مجبور باشید از کنار صد ها ماده غذایی جذاب دیگر عبور کنید.

غذاهایی که بسته بندی جذاب دارند و اکثراً سالم نیستند در قفسه هایی بالایی قرار دارند، جایی که هر کس بتواند آن را ببیند.

گول نخورید! قبل از اینکه به فروشگاه بروید یک لیست خرید تهیه کنید و طبق آن لیست هم خرید کنید.

مخلص کلام:

سوپر مارکت tamrino.ir

اگر می خواهید به تناسب اندام مورد نظرتان برسید به شما پیشنهاد می کنم کمی بیشتر در مورد محیط اطراف تان فکر کنید.

دوستان، خانواده، رسانه ها همه اینها می توانند روی تصمیم شما اثر بگذارند، اما یادتان نرود در انتهای روز این شما هستید که این تصمیمات را می گیرید.

آیا شما راهی دیگر برای برخورد با این مشکلات پیدا کرده اید؟ نظرات خود را با ما در تمرینو به اشتراک بگذارید.

فردا در مورد رژیم غذایی معکوس صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا