بدنساز تازه کارجالب

وقتی باشگاه نمی روید، این اتفاق روی می دهد

اگر شما هم مدتی را از باشگاه رفتن فاصله بگیرید، متوجه این نکته شده اید که چقدر سخت است دوباره به باشگاه برگردید. وقتی دوباره وارد می شوید، درست مثل این می ماند که روز اول است! همان تلاش های روز اول را دوباره باید انجام بدهید. اما سوالی که باید پرسید، این است که این وقفه چقدر شما را از اهداف ورزشی خود دور کرده است؟!

همه ما می دانیم زندگی بالا و پایین دارد و گاهی اتفاقاتی روی می دهد که باعث می شود از باشگاه رفتن فاصله بگیریم. قبلاً درباره اینکه چطور دوباره به باشگاه برگردیم صحبت کرده بودم.  امروز اینجا در مورد اینکه وقتی باشگاه را ترک می کنید، چه اتفاقی برای بدن می افتد، صحبت خواهیم کرد:

 

 

 

دویدن tamrino.ir

پیچاندن باشگاه برای چند روز، باعث روی دادن اتفاق خاصی نمی شود

در واقع ممکن است بدن شما از یک وقفه کوتاه منافعی را ببرد! اگر شما از جمله افرادی هستید که هفته ای 5-6 جلسه تمرین می کنید، یک هفته استراحت فرصتی است تا به بدن و ذهن خود استراحت بدهید. مگر اینکه این وقفه ها تبدیل به یک عادت شوند. در غیر این صورت جای نگرانی ندارد.

البته بعد از اینکه مدت زیادی تمرین کنید و یک هفته به مرخصی بروید، مسائل ذهنی است که مشکل ساز می شود. علی الخصوص برای تازه کار ها که دوباره باشگاه رفتن می تواند خیلی سخت باشد. بعضی ها دیگر نمی توانند به باشگاه برگردند. نکته ای که نباید از یاد ببرید این است شما دکمه توقف موقت را زده اید!

بعد از 2 هفته شرایط هوازی بدن شروع به پایین آمدن می کنند

وقتی شما ورزش های هوازی انجام می دهید، شما برروی قلب و میزان اکسیژنی که می توانید مصرف کنید (VO2)،  کار خواهید کرد. وقتی ورزش می کنید، بهره وری قلب و ریه های شما در رساندن خون و اکسیژن به سلول های بدن، به شدت افزایش می یابد.

شنا tamrino.ir

وقتی تمرین نمی کنید، توانای پمپ کردن قلب شما برای پمپ خون شروع به کاهش می کند. این کاهش از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما شما بعد از 2 هفته خودتان متوجه خواهید شد.

تمرین نکردن در حرکات قدرتی کمتر قابل توجه است

اگر شما یک بدن ساز معمولی هستید، که در هفته چند روز وزنه بلند می کنید، یک وقفه کوتاه باعث نمی شود، عضلات زیادی را از دست بدهید. در طی چند هفته هم انجام ندادن تمرینات قدرتی باعث تحلیل شایان توجهی در عضلات نمی شود. اثر وقفه ها برروی قابلیت های هوازی بسیار بیشتر است.

اما اگر در بازگشت به باشگاه احساس ضعف می کنید، خیلی طبیعی است. دلیل آن هم این است که ذهن و عضله شما کمی گیج شده اند. صبور باشید همه چیز درست می شود.

هر چقدر بیشتر روی فرم باشید، شما اثرات کاهشی را زودتر می بینید، اما دوباره به خانه اول برنمی گردید

وقتی شما بدن روی فرمی دارید، وقفه ها باعث می شوند تا اثرات کاهش توانایی ها را زودتر ببینید. اما خبر خوب این است که دوباره برگشتن به باشگاه، باعث نمی شود تا از خانه اول همه چیز را شروع کنید و نسبت به تازه کار ها زودتر به اوج  بر خواهید گشت. البته عواملی دیگری نیز در اینجا نقش بازی می کنند. عواملی مثل: سن، جنسیت.

بعنوان مثال زنان مسن تر نسبت به جوان تر، پس از ترک باشگاه عضلات بیشتری را از دست می دهند.

بهتر است که در مواقع وقفه چند تمرین اینتروال را انجام بدهیم

اینتروال tamrino.ir

اگر می توانید حتی هفته ای یکبار هم شده تمرین کنید. به قول ضرب المثل معروف: کاچی به از هیچی!! همین تک جلسه تمرینی باعث می شود اگر دوباره به باشگاه برگشتید، نیازی نباشد از خانه اول شروع کنید!

پس به جای اینکه کلاً تمرینات خود را به مدت چند هفته یا چند ماه تعطیل کنید، چند تمرین ساده اینتروال را انتخاب کنید و انجام بدهید.

ولی هدف شما باید بازگشت به برنامه های هفتگی خودتان باشد. باید ورزش به بخشی از زندگی شما تبدیل شود.

اگر نیاز به وقفه دارید، مشکلی نیست، بروید ولی دوباره به باشگاه برگردید.

آیا شما نیز بعد از وقفه طولانی در باشگاه نرفتن متوجه تغییرات زیادی در بدن خود شده اید؟ داستان خود را با در میان بگذارید.

فردا در مورد پاورلیفتینگ در مقابل بدنسازی صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫16 دیدگاه ها

  1. سلام خدمت شما یک سوال داشتم.ایا فاصله انداختن بین روزهای تمرینی بدنسازی مشکلی ایجاد میکنه اخه من روزهای زوج میرم کیک بوکسینگ حالا میخام در کنارش روزهای فرد رو هم که باشگاه کیک بوکسینگ تعطیله به بدنسازی اختصاص بدم و جمعه رو هم استراحت کنم.نظرتونو در مورد این روش بگین ممنون میشم

      1. به نظرتون چطور میتونم هر دو رو باهم داشته باشم ممنون میشم راهنماییم کنید و ی سوال دارم ایا تمرینات هوازی قبل از رزمی توفیری با تمرینات بدنسازی و عضله سازی داره؟

  2. سلام،بنده مدت ۱۰ سال بدنسازی کار کردم مسابقات هم رفتم،اکثرا دوم میشدم،الان تقریبا ۲ سالی میشه که نرفتم پوست بدنم داره شل میشه و میوفته،ضعیف هم شدم،خیلی دوست دارم دوباره شروع کنم اما نمیدونم باید چیکار کنم که حس دوباره شروع کردن رو داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا