بدنساز تازه کارنکات تمرینینکات مهم حفظ سلامتی

4 نکته مهم که قهرمانان ورزشی در مورد بدن شان می دانند (که شما نمی دانید)

قهرمانان ورزشی برای اینکه در آمدی داشته باشند به بدن های شان وابسته هستند. برای اینکه بتوانند همچنان حقوق های میلیونی دریافت کنند باید از تمام قابلیت های بدنی خود استفاده کنند. این یک خصوصیت است که تمام ورزشکاران حرفه ای در آن مشترک هستند.

از آنجایی هیچ ورزشکار حرفه ای دوست ندارد، نیمکت نشین بشود، این دوستان خیلی مواظب هستند چه چیزی را وارد بدن شان می کنند و از آن مهم تر بدن شان را در چه شرایطی قرار می دهند.

هر چیزی را که بدانند بدرد شان نمی خورد از زندگی شان حذف می کنند. آنها از حرفه ای ها مشورت می گیرند و آن مشاوره ها را روی خودشان اجرا می کنند و اگر از آن مشاوره نتیجه نگرفته اند، به سرعت تاکتیک خود را عوض می کنند.

در حالی که آنها با مخاطرات خیلی زیادی طرف هستند، اما امروز در اینجا من 4 تا از مهمترین نکاتی که آنها بسیار زیاد به آن توجه می کنند را خدمت تان عرض می کنم.

۱. قهرمانان می دانند چه موقع بدن آنها به آب نیاز دارد

آب tamrino.ir

اولین کاری که قهرمانان اول صبح انجام می دهند خوردن یک لیوان آب است.

بعد از 8 ساعت خواب بدن شما به آب نیاز دارد. در تمام طول شب که شما در خواب ناز تشریف داشتید، بدن بدون آب بوده است. پس سریعاً یک لیوان آب بخورید.

کمبود آب در بدن یک ورزشکار حرفه ای سریعاً منجر به گرفتگی عضلات می شود. گرفتگی عضلات خود منجر به آسیب های بدنی دیگری می شود.

متاسفانه شما مثل ورزشکاران حرفه ای دسترسی به سرم های مخصوص کم آبی (IV drip) ندارید. این که به بدن آب برسانید به آسانی خوردن چند لیوان آب نیست.

سطح آب بدن براساس این است که چقدر آب در سلول های شما قرار دارد. وقتی شما آب می نوشید، آب وارد یک فاز پیچیده در بدن می شود تا به سلول های شما برسد. پس همین قدر بدانید آب به سرعت به جایی که مد نظر شماست، نمی رسد.

وقتی شما از خواب بیدار می شود سطح بی آبی بدن شما چندان خطرناک نیست، اما اگر آب ننوشید به سرعت این اثرات مثل سطح پایین انرژی، گرفتگی عضلات خود را نشان خواهند داد.

در حالی که اکثر مردم به قدری آب می نوشند که نمیرند!

شما به عنوان یک بدنساز باید به قدری آب بخورید که سطح توانایی بدن خود را بالا نگاه دارید. اینجا چند نکته مهم را در رابطه با مصرف آب خدمت تان عرض می کنم :

آب را هوشمندانه انتخاب کنید

آب یکی از بهترین حلال های طبیعت است، این به آن معنی است که در نهایت اکثر مواد جامد در آب حل می شوند. این نکته را به خاطر داشته باشید تا بتوانم در مورد نکته زیر صحبت کنم.

ظروف پلاستیکی: بعضی از ظروف پلاستیکی که آب در داخل آنها قرار می گیرد، ماده ای به نام BPA (بیسفنول آ) را در آب آزاد می کند. که می تواند در مقدار زیاد باعث مشکلات زیادی برای بدن شود.

آب شیر: بیشتر آب های لوله کشی دارای کلر جهت استریلیزه کردن و فلوراید جهت سلامتی دندان ها هستند. نتایج تحقیقات در مورد فلوراید خیلی با هم متناقض هستند و نمی شود از این بین نتایج قاطعی گرفت.

آب های قلیایی: برای بدست آوردن آب های قلیایی از فیلتر هایی استفاده می شود که می تواند میزان مواد معدنی آب را کاهش بدهد و قدرت اسید معده را پایین بیاورد. اگر علاقه مند به آب های قلیایی هستید بهتر است این آب ها را با مقداری لیمو یا سرکه میل کنید.
آب چشمه: طبیعت همیشه می داند بهترین ها کجا هستند. مصرف آب چشمه ها باعث می شوند بتوانید شب ها راحت تر بخوابید. من دوستان زیادی دارم که برای اینکه آب مصرفی خانواده را تامین کنند سراغ چشمه هایی اطراف شهر می روند و آب سالم چشمه ساران را جمع آوری می کنند، شاید وقتش باشد شما هم همین کار را بکنید.

اگر هم در خانه از فیلتر های خانگی استفاده می کنید، حتماً سراغ فیلتر هایی بروید که مواد معدنی مورد نیاز را به آب اضافه می کنند.

حساب و کتاب نکنید و بنوشید:

فرمول جادویی برای محاسبه مقدار آب مورد نیاز شما وجود ندارد. مقدار آب مورد نیاز شما با توجه به سطح فعالیت شما، رژیم غذایی و عادات شما مختلف است. اما به نظر من آب بیشتر بهتر از آب کافی است.

نکته مهم: از عواملی که باعث کاهش آب در بدن می شود مثل الکل، کافئین خودداری کنید.

۲. قهرمانان میزان ضربان قلب خود را می دانند

ضربان قلب tamrino.ir

چرا قهرمانان به میزان ضربان قلب اهمیت می دهند؟! قلب شما مسئول پمپ کردن خون حاوی اکسیژن به عضلات شماست. اکسیژن چیزی است که به شما انرژی هوازی می دهد.

زمانی که قلب شما استراحت می کند، شاخص خوبی است برای مشخص کردن میزان استقامت قلبی و عروقی شما و اینکه در کل شما چقدر سالم هستید.

دانستن میزان ضربان قلب شما شاخص مهمی است که بدن خود را بهتر بشناسید، اما تنها شاخص نیست!

حداکثر میزان ضربان قلب شما شاخص مهم دیگری است تا میزان توانایی غیر هوازی شما مشخص شود. توانایی غیر هوازی در واقع میزان انرژی است که بدن شما بدون حضور اکسیژن می تواند تولید کند.

شما به انرژی غیر هوازی خود در هنگام بلند کردن وزنه ها بسیار نیاز پیدا می کنید.

برای پیدا کردن میزان حداکثر ضربان قلب خود یک ضربان سنج را به دست خود متصل کنید و 20 دقیقه را در باشگاه تمرینات شدید با وزنه یا تمرین با طناب را انجام دهید.

براساس میزان ضربان قلب شما می توانید تمرینات تان را به 5 قسمت تقسیم کنید:

مرحله اول: خیلی سبک

میزان ضربان قلب: 50-60%

بازه زمانی: 20-40 دقیقه

احساسی که دارید: خیلی راحت

مزایا: موقع گرم کردن و سرد کردن، جهت ریکاوری بدن بکار می آید.

مرحله دوم: سبک

میزان ضربان قلب: 60-70%

بازه زمانی: 40-80 دقیقه

احساسی که دارید: راحت نفس می کشید، خیلی کم عرق می کنید.

مزایا: افزایش سوخت و ساز بدن، افزایش ظرفیت هوازی بدن

مرحله سوم: متوسط

میزان ضربان قلب: 70-80%

بازه زمانی: 10-40 دقیقه

احساسی که دارید: تنفس سریع تر، استوار بودن

مزایا: افزایش ظرفیت هوازی بدن، افزایش بهره وری گردش خون در بدن

مرحله چهارم: سخت

میزان ضربان قلب: 80-90%

بازه زمانی: 2-10 دقیقه

احساسی که دارید: خستگی عضلات و تنفس سخت

مزایا: افزایش توان بدنی شما، افزایش ظرفیت غیر هوازی شما و بالا بردن توانایی تحمل اسید لاکتیک

مرحله پنجم: خیلی سخت

میزان ضربان قلب: 90-100%

بازه زمانی: کمتر از 5 دقیقه

احساسی که دارید: خیلی سخت نفس می کشید.

مزایا: افزایش سرعت و توان غیر هوازی بدن، افزایش قدرت فیبر های عضلانی

حالا شما ببینید کدام یک از این مراحل متناسب با هدفی است که شما از بدنسازی دارید و یکی را انتخاب کنید.

۳. قهرمانان می دانند که چه موقع نیاز دارند ریکاوری کنند

یوگا tamrino.ir

همان طور که گفتم قهرمانان میزان ضربان قلب و تغییرات آن را به دقت زیر نظر می گیرند. یکی دیگر از این مزایا مشخص کردن زمان های استراحت برای ورزشکاران است.

بعد از اینکه از خواب بیدار می شوند، میزان ضربان قلب خود را اندازه گیری می کنند. بهترین امتیازی که می توانید بدست بیاورید بین 80 و 90 یا بالاتر است. این به آن معنا است که شما امروز می توانید به تمرینات سخت بپردازید اما اگر این امتیاز پایین است به معنای آن است که بدن شما نیاز به ریکاوری بیشتری دارد.

بیاد داشته باشید وقتی امتیاز پایینی می گیرید یعنی در روز های گذشته بدن خود را دچار تمرین زدگی کرده اید. (البته احتمالش کم است!!) در واقع بدن شما نمی تواند آدرنالین تولید کند.

در این شرایط بهتر است امروز را تمرین نکنید و بدن شما نیز اجازه نمی دهد بتوانید به بیشترین توانایی خود برسید.

قهرمان ها با دنبال کردن ضربان قلب شان می توانند متوجه شوند چه روزی برای رقابت کردن بهتر است.

البته اگر امتیاز شما پایین است این به آن معنی نیست که هیچ کاری را انجام ندهید. بهتر است مقداری یوگا، تمرین های تنفسی، قدم زدن یا نشستن در سونا را تجربه کنید.

۴. قهرمان ها می دانند که ورودی ها چه اثری بر خروجی های آنها دارد

سبزی جات tamrino.ir

غذا، مواد نوشیدنی و مکمل ها بعنوان سوخت برای بدن شما هستند. این برای شما خیلی واضح است که چیزی که شما به بدن خود وارد می کنید، بروی نتایجی که شما می گیرید تاثیر خود را می گذارند.

قهرمانان با متخصصین تغذیه مستقیماً صحبت می کنند و مشاوره های آنها را برروی خود آزمایش می کنند.

شما باید مواد غذایی مختلف را آزمایش کنید تا بدانید چه چیزی برای شما جواب خواهد داد. بدن شما یک بدن منحصر به فرد برای خود شما است. پس شما باید در طی این مسیر خود متوجه بشوید چه چیزی روی شما بهترین اثر را دارد.

فردا در مورد یکی از رژیم های غذایی زیر خاکی صحبت می کنم…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا