عضله سازینکات مهم حفظ سلامتی

از نظر علم بدنسازی چه زنانی جذاب هستند؟

انکار کردن جذابیت‌های ظاهری به خصوص در ابتدای آشنایی کاری بیهوده است. غلط یا درست، راه فراری از آن نیست. تحقیقات نیز به وضوح نشان می‌دهند فارغ از اینکه افراد می‌گویند به جذابیت‌های ظاهری اهمیت می‌دهند یا نه، اعمال آن‌ها بر همین اساس است. شاید اعتراف نکنند اما عمل همیشه بلندتر از کلام صحبت می‌کند. منبع (۱)

👇👇👇👇👇👇👇👇

اثر قرص های ضد بارداری روی عضله سازی زنان

⭐️نسخه صوتی مقاله در کست باکس: از نظر علم بدنسازی چه زنانی جذاب دیده می شوند

جاذبه جنسی چیست؟

اجازه بدهید ابتدا به عقیده آقایان نگاهی بیندازیم. مردان، زنانی را که ظاهری قوی، متناسب و سالم دارند، ترجیح می‌دهند. بنابراین برای جذاب شدن بهتر است قوی‌تر، متناسب‌تر و سالم‌تر شوید. پس می‌توانیم بگوییم جذابیت یا جاذبه جنسی همان سلامتی ظاهری است.

ظاهر پوست یک فرد سالم، جذاب‌تر است. میزان بالاتر ویتامین‌ها، مواد معدنی (نتیجه تغذیه مناسب)، خون با اکسیژن بیشتر (نتیجه تحرک و ورزش) و ملانین یا همان رنگدانه‌های پوستی (نتیجه تغذیه، ورزش و نور خورشید) سبب می‌شود تا رنگ پوست قرمز و درخشان‌تر شود که ظاهری سالم را ایجاد می‌کند. منبع (۲)

با این تفاسیر می‌توان گفت جذاب‌ترین ظاهر زنانه چه نوع تیپی است؟

پاسخ کوتاه این است که هیچ تیپ خاصی وجود ندارد. مردان به انواع تیپ‌های بدنی علاقه نشان می‌دهند. این را باید اشاره کرد که هر نوع تیپ بدنی دارید برای اینکه فرم بهتری پیدا کنید باید روش خاص خود را پیگیری کنید.

یک زن می‌تواند با افزایش وزن، جذاب‌تر شود زنی دیگر می‌تواند با کاهش وزن به این هدف دست یابد.

این هم درست است که بعضی زنان برای ساخت بدنی جذاب، راه آسان‌تری در پیش دارند. آن‌ها لگن پهن‌تر، دور کمر کوچک‌تر و به خاطر ساختار استخوانی، شانه‌های عریض‌تری دارند. هم‌چنین بعضی زنان مقدار بالاتری چربی در باسن و پستان‌ها دارند و این آن‌ها را جذاب‌تر می‌کند.

جالب است بدانید بعضی تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش و تغذیه می‌تواند سبب تغییر محل ذخیره چربی‌ها در بدن از دور کمر به سینه‌ها و باسن شود! منبع (۳ و ۴)

مشکل ظاهر متوسط

به شکل زیر دقت کنید. اغلب خانم‌ها دارای چنین تیپ بدنی هستند:

ظاهر معمولی

هیچ کدام از این‌ها چاق به حساب نمی‌آیند اما نمی‌توان آن‌ها را جز تیپ‌های بدنی ناسالم و غیر جذاب دانست. این زنان ظاهراً سالم هستند اما نمی‌توان گفت خیلی خیلی سالم به نظر می‌رسند!

هیچ مشکلی ندارد ظاهری متوسط داشته باشید و با بدنی سالم به راحتی تا ۸۰ سال را عمر کنید اما شما به دنبال ظاهری متوسط نیستید! منظورم چنین ظاهری است:

ظاهر سالم

دخترانی که لاغر هستند اغلب می‌توانند به اندازه‌ای عضله بسازند که لاغر و متناسب به نظر برسند و می‌توانند با صرف زمان، قوی‌تر شوند و همه این‌ها به خاطر ساختار استخوانی آن‌هاست. اما شاید برای آن‌ها غیر ممکن باشد تا بتوانند ظاهری قوی و دارای انحنای بیشتر را ایجاد کنند (شکل سمت چپ)

همین‌طور زنانی که کمی تپل هستند می‌توانند با از دست دادن چربی، ظاهری قوی و دارای انحنای بالا پیدا کنند. البته به خاطر تیپ بدنی‌شان شاید نتوانند ظاهری بسیار لاغر و دارای تناسب اندام را ایجاد کنند.

حرفم این است که تیپ بدنی شما باعث ایجاد جذابیت نمی‌شود. آنچه مهم است اینکه به اندازه کافی بدنی کم چرب، قوی و سالم داشته باشید. هر تیپ بدنی می‌تواند به این هدف برسد.

زنان و مردان ظاهر متفاوتی را می‌پسندند. زنان می‌خواهند که لاغر باشند. درست مثل بعضی مردها که میزان عضلات را به مردانگی ارتباط می‌دهند و تا حد افراط به فکر عضله سازی هستند زنان هم اینجا افراط به خرج می‌دهند و تصور می‌کنند لاغری مترادف با زنانگی بیشتر است!

نام این پدیده دیسمورفی یا اختلال خودزشت ‌انگاری است. در مردان باعث مصرف داروهای استروئیدی و در زنان باعث اختلال غذایی می‌شود. منبع (۵)

بله مردان، زنان لاغر را ترجیح می‌دهند اما این لاغری باید در دامنه یک فرد سالم باشد. این دامنه سلامت هم براساس تیپ بدنی بسیار گسترده است.

بهترین شاخص توده بدنی برای جذاب‌تر دیده شدن

اغلب مردان، زنانی با شاخص توده بدنی (BMI) طبیعی را ترجیح می‌دهند. دقت کنید که طبیعی با متوسط یکی نیست!

BMI متوسط برای زنان ۳۰ است که نشان از اضافه وزن دارد. آن عددی که مردان ترجیح می‌دهند و طبیعی است ۱۸-۲۳ است. چنین زنی اضافه وزن ندارد و در دامنه سلامتی قرار می‌گیرد.

این به معنای آن نیست که بدنی مثل: مدل‌های فیتنس داشته باشید تا جذاب به نظر برسید. بنابراین می‌توان گفت، جذاب‌ترین بدن، معمولاً سالم‌ترین بدن است. این بدن دارای شاخص توده بدنی طبیعی است اما تناسب خوبی دارد.

زنان برای جذابیت نیازی ندارند لاغر باشند

زنان زیادی هستند که تلاش می‌کنند لاغر شوند. این تلاش برای دنبال کردن رژیم‌های لاغری و عدم توجه به قدرت و عضله باعث می‌شود زنان انرژی و تمرکز لازم را در طی روز نداشته باشند.

اگر شما همین الان وزن متوسطی دارید کوچک‌تر شدن آن سبب نمی‌شود جذاب‌تر به نظر برسید. اغلب تلاش‌های ورزشی زنان برای کاهش وزن شامل ورزش‌های هوازی، ایروبیک و یوگاست. با اینکه این ورزش‌ها منافع خود را دارند اما ترکیب آن‌ها با رژیم‌های کم کالری سبب کاهش اندازه عضلات، قدرت و استقامت می‌شود.

زنان زیادی هستند که هنوز ارزش عضله و قدرت عضلانی را درک نمی‌کنند!

آنچه لازم است انجام دهید این است که تمرینات ورزشی مفید انجام دهید، عادات غذایی بهتری را دنبال کنید و کیفیت خواب را بهبود دهید. ساختن بدنی خوب، آن‌چنان پیچیده نیست.

آنچه سخت است این است که: از حالتی که در حال حاضر دارید خود را در وضعیت جدید قرار دهید. درست مثل: هل دادن یک خودرو است اولش سخت است اما وقتی خودرو از حالت سکون درآمد، هل دادن راحت‌تر می‌شود!

نسبت کمر به لگن برای جذابیت

مردان و زنان قبل از اینکه به سن بلوغ برسند، از نظر تیپ بدنی شبیه هم هستند اما در دوران بلوغ، این هورمون‌ها هستند که تیپ بدنی شما را شکل می‌دهند.

مردان با تستوسترون شکل می‌گیرند. میزان بالای تستوسترون سبب پهن‌تر شدن شانه‌ها، تخت شدن شکم، کوچک شدن لگن می‌شود.

زنان با استروژن شکل می‌گیرند و زنانی با استروژن بالا هم شانه‌های پهن‌تر، کمر باریک‌تر و لگن بزرگ‌تری می‌سازند.

شاید این شانس را نداشته‌اید که استروژن بالایی تولید کنید و حالا با باسنی تخت باید زندگی کنید. اما نگران نباشید با اینکه ساختار استخوانی لگن یک عامل مهم است اما هنوز فرصت‌های رشد زیادی برای باسن‌تان وجود دارد!

نسبت عمومی کمر به لگن که نشان سلامت آن است عدد ۰.۷ است. منبع (۶) البته این نسبت براساس نقاط جغرافیایی در دنیا برای زنان کمی تفاوت دارد. بنابراین نیازی نیست حتماً بین کمر و لگن‌تان دقیقاً چنین نسبتی برقرار باشد.

نسبت باسن

بین نسبت کمر به لگن و درصد چربی بدن، کدامیک اهمیت بیشتری دارد؟

پاسخ صریحی به این پرسش هنوز وجود ندارد. اینجاست که تحقیقات به نتایج متفاوتی می‌رسند. دو چیز وجود دارد که محققان بر آن توافق دارند:

یک بدن سالم و متناسب، جذاب است: یعنی اگر چربی کمی دارید و عضلانی هستید، جذاب خواهید بود! (که می‌توانید آن را کنترل کنید)

داشتن لگن بزرگ‌تر نسبت به کمر باعث جذاب‌تر دیده شدن می‌شود: نسبت کمر به لگن بیشتر به ساختار استخوانی بستگی دارد و بعضی زنان به صورت طبیعی لگن بزرگ‌تری دارند. این یعنی آن‌ها استخوان بیشتری دارند. همین‌طور بعضی زنان به صورت طبیعی، کمر پهن‌تری دارند.

با این تفاسیر باید پرسید: سراغ بهبود این نسبت رفت یا اینکه روی تناسب اندام تمرکز کرد؟

چون می‌توانید تناسب اندام داشته باشید اما این نسبت ایده‌آل نباشد. همین‌طور ممکن است که اضافه وزن داشته باشید و نسبت ایده‌آلی داشته باشید!

بعضی تحقیقات معتقدند که تناسب اندام اهمیتش بیشتر است. منبع (۷) البته باید گفت می‌توانید با برنامه تمرینی مناسب به هر دوی این‌ها برسید.

جذاب‌ترین درصد چربی برای زنان

در رابطه با درصد چربی بدن همه چیز به این سادگی نیست که بگوییم کمترین درصد چربی بهترین است. چربی بدن به خصوص در زنان، نشانه‌ی بدی نیست! اگر نمی‌توانید شکم شش تکه‌تان را در آینه ببینید چندان اهمیتی ندارد. این را هم بدانید که برای آقایان نیز مهم نیست.

یک مرد هر چقدر تستوسترون بیشتری داشته باشد عضلانی‌تر است و چربی کمتری دارد. اما این استاندارد برای زنان صدق نمی‌کند.

زنان چربی بیشتری در صورت (به خاطر تستوسترون کمتر)، چربی بیشتر در لگن و پستان‌ (به خاطر استروژن، استرادیول و پروژسترون بیشتر) دارند. اگر به صورت کلیشه‌ای هم بخواهید زنانه‌تر دیده شوید لزوماً نیازی به بدنی کم چرب ندارید بلکه باید سالم به نظر برسید!

این دامنه سلامت براساس سن متفاوت است اما می‌توان روی این شاخص‌ها توافق کرد.

دامنه سلامتی درصد چربی: منبع (۸)

  • زیر ۱۴ درصد (کمبود وزن خطرناک)
  • ۱۴-۱۸ درصد (مدل‌های ورزشی)
  • ۱۹-۲۴ درصد (ظاهری سالم)
  • ۲۵-۳۱ درصد (متوسط زنان)
  • بالای ۳۱ درصد (دارای اضافه وزن)

از طرفی اینکه چربی‌ها کجا ذخیره می‌شوند هم در جذابیت اهمیت دارد (سینه، باسن، ران و لگن) هم‌چین اینکه چربی در کجا ذخیره نشود نیز اهمیت پیدا می‌‌کند. (دور کمر)

بنابراین نگران درصد چربی بدن نباشید و بیشتر به فکر محل ذخیره‌‌سازی این چربی‌ها باشید.

آیا سلولیت‌‌‌ها باعث عدم جذابیت می‌شود؟

همان‌طور که قبلاً توضیح داده بودم (روش درمان سلولیت) می‌توانید با کاهش چربی، ظاهر سلولیت‌ها را بهبود دهید اما نمی‌توانید کلاً  آن‌ها را از بین ببرید. اغلب زن‌ها از سلولیت‌ خوش‌شان نمی‌آید اما مرد‌ها نیز به آن اهمیتی نمی‌دهند!

نظر شخصی: دغدغه‌های خانم‌ها نسبت به سلولیت، بیشتر به خاطر مجله‌های زیبایی و مدل‌های فضای مجازی ایجاد شده است. سلولیت نه خطرناک است نه زشت!

برای جذاب‌تر دیده شدن، چقدر عضله بسازیم؟

اینکه مردان چقدر عضله در زنان را جذاب می‌دانند و یا اینکه زنان چقدر عضله در خودشان را جذاب می‌بینند، هم‌چنان محل اختلاف نظر است. منبع (۵)

در ضمن شانه‌های پهن‌ نیز زنان را جذاب می‌کند.

چرا عضله زنان را جذاب می‌کند؟

انحنای بیشتر: حجم عضلانی باعث می‌شود سلول‌های عضلانی به انسولین حساسیت بیشتری نشان دهند. غذایی که می‌خورید بیشتر برای ساخت عضله مصرف می‌شود تا چربی. منبع (۹)

همین باعث می‌شود تا لاغر ماندن آسان‌تر شود چون باعث کاهش دور کمر می‌شود. هم‌چنین سبب پهن‌تر شدن لگن و شانه‌ها می‌شود. منبع (۱۰ و ۱۱)

بهتر ایستادن: وزنه زدن باعث بهبود تراکم استخوانی می‌شود. منبع (۱۲)

بهبود توانایی‌های مغزی: فعالیت‌های فیزیکی شدید مثل: وزنه زدن سبب اثر مثبت روی حافظه، تمرکز و توانایی یادگیری می‌شوند. منبع (۱۳)

البته، بعضی زنان شاید نمی‌خواهند عضلانی به نظر برسند. این را بدانید که ژنتیک، میزان رشد عضلانی شما را محدود می‌کند. هم‌چنین شاید بخواهید برخی عضلات زیاد بزرگ نشوند که باید گفت بدنسازی این امکان را به شما می‌دهد تا برنامه شخصی سازی شده‌ای داشته باشید.

جذاب‌ترین اندازه باسن

در بین عضلات، باسن دارای بیشترین پتانسیل برای رشد است. عضله‌ای که بتواند به همان اندازه رشد کند چهار سر ران است. بنابراین در باشگاه هر چقدر قوی‌تر شوید اندازه‌های لگن نیز افزایش پیدا می‌کند.

البته، زنان در باسن، چربی نیز ذخیره می‌کنند. زنی با بدن کم چرب، اغلب شکمی صاف و چربی بالایی در باسن دارد. از نظر محل ذخیره چربی، باسن محل امن و سالمی برای ذخیره چربی است.

بنابراین نیازی به چربی برای ساختن باسنی بزرگ‌تر ندارید با عضله نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. اما اگر به صورت طبیعی در این ناحیه چربی بالایی دارید که چه بهتر!

نکته: بیش از ۶۰ درصد مردان بیشتر از آنکه به اندازه پستان‌ اهمیت دهند به اندازه باسن اولویت می‌دهند. منبع (۱۴)

چرا مردان، باسن را جذاب می‌دانند؟!

یک تئوری این است که باسن بزرگ‌تر سبب تعادل بیشتر می‌شود (پایین‌ آوردن مرکز جاذبه) و این باعث ورزشکاری دیده شدن فرد می‌شود. مرد‌‌ها می‌توانند چربی را مستقیم در ناحیه دور ناف ذخیره کنند اما ناحیه شکمی زنان با رحم پر شده است بنابراین بهترین جای بعدی برای ذخیره چربی: باسن، بالای ران و سینه است.

ذخیره شدن چربی در ناحیه‌ای به جز دور کمر به معنای سلامتی بیشتر است. وقتی چربی در اطراف ارگان‌های داخلی بدن ذخیره می‌شود اثر منفی بیشتری روی سلامتی دارد.

درست است که داشتن باسنی بزرگ‌تر شما را جذاب‌تر نشان می‌دهد منبع (۱۵) اما به این معنا نیست که هفته‌ای ۴ جلسه فقط روی باسن تمرکز کنید.

جذاب‌ترین اندازه پستان

برای تحقیق در مورد این بخش ۲ تحقیق پیدا کردم که نتایج خیلی عجیبی را نشان می‌دهد: منبع (۱۶ و ۱۷)

  • مردان فقیرتر، پستان‌های بزرگ‌تر را ترجیح می‌دهند!
  • مردان گرسنه‌تر، پستان‌های بزرگ‌تر را ترجیح می‌دهند!!

بنابراین اگر به فکر بزرگ‌ کردن پستان‌ها هستید می‌توانید با تمرینات سینه آن‌ها را بزرگ‌تر کنید. البته یک نکته مهم را باید در نظر بگیرید. عضله سینه را بزرگ‌تر می‌کنید خود پستان از چربی تشکیل شده است.

بله با افزایش درصد چربی هم پستان‌ها بزرگ‌تر می‌شوند اما به خاطر وزن بیشتر، آن‌ها آویزان می‌شوند!

اگر بتوانید با حفظ درصد چربی، وزن اضافه کنید می‌توانید انتظار پستان‌های بزرگ‌تر را داشته باشید.

چطور جذاب بایستیم؟

نحوه ایستادن

یکی دیگر از راه‌های تشخیص جذابیت زنان در نحوه ایستادن آن‌هاست.

وقتی عضله می‌سازید بدن به صورت طبیعی در حالت وضعیتی بهتری قرار می‌گیرد. ریشه این مشکل بیشتر در عضلات ضعیف باسن و نشستن طولانی است!

گاهی اوقات این وضعیت به عدم تقارن عضلانی هم کشیده می‌شود. یک طرف لگن کمی به سمت جلوتر از طرف دیگر است که باعث می‌شود شانه‌ها نیز در طرف مقابل دچار عدم تقارن شوند.

نحوه ایستادن شما حتی بیشتر از صورت، زبان بدن را به طرف مقابل منتقل می‌کند. نحوه بد ایستادن سبب انتقال پیام‌هایی مثل: اعتماد به نفس پایین، غیر قابل اعتماد بودن، خجالتی بودن می‌شود. منبع (۱۸)

می‌توانید با تقویت عضلات مرتبط با ایستادن حتی باعث شوید حس اعتماد به نفس در خودتان افزایش پیدا کند. منبع (۱۹ و ۲۰) کافی است به نحوه راه رفتن مدل‌ها و حس اعتماد به نفسی که دارند، دقت کنید!

درست ایستادن باعث می‌شود بهتر نفس بکشید و آرامش بیشتری هم داشته باشید.

علی رضا ناصری

I'm a fitness nerd & currently I'm blogging for https://tamrino.ir my main passion is creating excellent content for bodybuilding community.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا