چربی سوزی

چطور شانس بیاوریم و وزن مان را کم کنیم

داریم به روز های آخر سال 94 نزدیک می شویم و من می دانم خیلی از شما در ابتدای امسال به خود قول داده اید که “دیگر بس است، امسال به هیکل مورد نظرم می رسم”، اما 100 حیف که سال تمام شده است و شما هنوز به هدف تان نرسیده اید. می دانم با خود فکر می کنید رسیدن به آن هیکل هایی که توی تلویزیون می بینید، حالا برای شما فقط رویا هستند، نگران هستید و احساس می کنید هیچ کاری از دست تان بر نمی آید.

خوب باید چه کار کرد؟ امروز اینجا 4 استراتژی را برای شما بیان می کنم که از شما خواهش می کنم در ادامه زندگی بدنسازی خود، آن را آویزه گوش خود کنید.

۱. خواهش می کنم کالری ورودی به بدن تان را شدیداً کاهش ندهید

همیشه اول سال این جمله را زیاد می شنویم که دیگر پر خوری نخواهم کرد، هرگز! بله شما با کاهش کالری ورودی به بدن تان و افزایش تمرین های خود سریعاً کاهش وزن را خواهید دید. اما باور کنید به همان سرعتی که وزن کم می کنید، با همان سرعت یا بیشتر وزن اضافه می کنید.

بعد از حدود 3 هفته که به این روش ادامه بدهید بدن عزیز تان، سوخت و ساز خودش را با شرایط جدید وفق می دهد و مقدار کالری که هر روز می سوزاندید را کاهش می دهد و هورمون های گشنگی به شدت افزایش می یابند!

شما چکار می کنید؟ معمولاً در این شرایط دوستان در باشگاه به شما انجام حرکات هوازی را توصیه می کنند. کم کم احساس می کنید، اصلاً حال و حوصله کار های روزانه خود را نیز ندارید!

اینجا همان جایی است که خطر اصلی قرار دارد. شما بدن خود را وارد یک فاز بحرانی در رابطه با سوخت و ساز خود می کنید. کلاً سوخت و ساز بدن تان را از مدار خارج می کنید.

کاهش وزن tamrino.ir

چه کار باید کرد؟

شما باید مقدار کالری خود را خیلی آهسته پایین بیاورید، برای یک انسان 100 کیلویی، هفته ای 1% از وزنش را می تواند از دست بدهد، یعنی هفته ای 1 کیلو گرم.

با پیروی از این الگو، عضلات کمتری از دست می دهید و در عین حال سر به سر سوخت و ساز بدن هم نمی گذارید!

۲. خواهش می کنم دنبال رژیم های مد روز نروید

شما به راحتی می توانید گرفتار تبلیغاتی شوید که می گویند فلان رژیم غذایی یا فلان میوه می تواند وزن شما را کاهش دهد. هیچ میوه ای بتنهایی نمی تواند باعث کاهش وزن شما بشود.

نکته مشترک این رژیم ها این است که شما را از یک گروه از مواد غذایی برحذر می دارند.

خوب معلوم است که با کاهش کالری دریافتی ورزن کم می کنید، اما شما دوباره گرفتار مشکلاتی می شوید که در استراتژی 1# خدمتتان عرض کردم.

این رژیم ها در طولانی مدت کارآمد نیستند و شما را با اضافه وزن تنها می گذارند.

غذا های خوب tamrino.ir

چه کار باید کرد؟

من اینجا می خواهم از قانون 40/30/30 برای شما صحبت کنم. منظور من از این اعداد این است که 40% منبع کالری خود را از کربوهیدرات ها و 30% از پروتئین ها و 30% از چربی ها تامین کنید.

رفته رفته که جلوتر می رویم می توانید با توجه به اهدافی که برای تناسب اندام خود در نظر گرفته اید مقدار این ها را دستکاری کنید.

۳. از تمرینات هوازی به عنوان یک وسیله و از تمرینات با وزنه به عنوان یک اسلحه استفاده کنید

دوستان زیادی را دیده ام که ابتدای سال شروع می کنند به ورزش کردن با تردمیل ها و دور پارک ها را یک 30 دوری چرخیدن، تا وزن از دست بدهند!

البته این دوستان وزن از دست می دهند، اما چیزی که این دوستان نمی دانند این است که، این عضلات هستند که مقدار قابل توجه ای از کالری بدن را می سوزانند و سرمایه گذاری روی عضلات سرمایه گذاری سود آوری است. عضلات حتی موقع استراحت هم کالری می سوزانند که مد نظر شماست.

عضلات بهترین دوست شما هستند. مهم تر از این ها عضلات به شما کمک می کنند در باشگاه با کیفیت تر و با قدرت تر ورزش کنید.

تحقیقات زیادی نشان داده است ترکیبی از تمرینات با وزنه و مقداری تمرینات هوازی اثر قابل توجه ای روی از دست دادن چربی بدن دارد.

تمرینات هوازی tamrino.ir

چه کار باید کرد؟

گاهی دیده ام به افرادی که در باشگاه اضافه وزن دارند و تمرینات با وزنه را انجام می دهند، می گویند:

با وزنه تمرین نکن، از این که هستی هم بزرگتر می شوی!

خواهش می کنم گوش خود را بر این حرف ها ببندید. اولویت اول خود را افزایش عضلات خود قرار دهید. عضلات کار خود را خواهند کرد. از تمرینات هوازی استفاده کنید ولی دیگر شورش را در نیاورید. هفته ای دو بار با ترکیبی از تمرینات اینتروال بسیار مفید خواهند بود. هر گاه دیدید انجام تمرینات هوازی روی عملکرد تان در باشگاه تاثیر گذاشته، وقت آن رسیده است که آن را متوقف کنید.

۴. افق دید خود را بیشتر از یکسال گسترش دهید

دوست دارید هر سال موقع تحویل سال به خود قول بدهید که دیگر امسال وزن خود را کم می کنم و به هیکل مورد علاقه ام می رسم!

می دانم هیچ کس دلش نمی خواهد یک آرزو را هر سال تکرار کند، خسته کننده است.

دلیل اصلی که مردم نمی توانند رژیم های سخت را بیش از چند ماه دنبال کنند، این است که آنها را نمی شود بیش از این دنبال کرد.

آیا شما می توانید برای باقی زندگی تان روزی بیشتر از 1000 کالری نخورید؟! آیا واقعاً می خواهید تا آخر عمرتان شکلات نخورید؟! (این را که نوشتم یادم افتاد باید بروم شکلات بخرم!)

آیا می توانید؟! آیا می خواهید تا باقی عمرتان خود را شکنجه بدهید؟ من که فکر نمی کنم، این را بخواهید.

چه کار باید کرد؟

خوشحال خنده کودک بچه لایک tamrino.ir

شما که نمی خواهید نتیجه نگیرید و دوباره از اول شروع کنید؟ شما احتیاج دارید تناسب اندام را تبدیل به سبک زندگی تان کنید.

من چند نکته را خلاصه اینجا خدمت تان عرض می کنم:

  • اهداف خود را بنویسید و هر هفته آن را چک کنید.
  • وقتی شما می بینید که به اهداف خود نمی رسید، یک تغییر کوچک در رژیم غذایی خود یا تمرینات خود (هر دو را با هم تغییر ندهید) انجام دهید، بعد از چند هفته دوباره خود را ارزیابی کنید.
  • انتظار معجزه نداشته باشید. تغییرات وزنی یک هفته ای رخ نمی دهد.
  • برنامه تمرینات و غذایی خود را برنامه ریزی کنید. درست مثل یک قرار ملاقات کاری (جایی برای اتفاقات پیش بینی نشده کنار نگذارید).
  • دنبال یک رفیق پایه برای باشگاه بگردید، اگر پیدا نمی کنید دنبال یک جمعی بگردید که مثل شما عاشق تناسب اندام هستند.

من به شما می گویم: کاهش وزن کار ساده ای نیست. باور کنید افزایش وزن هم کار ساده ای نیست.

اما بسیاری این کار را انجام داده اند، پس مطمئن باشید شما هم می توانید.

فردا در مورد حرکت هایی صحبت می کنم که در باشگاه هرگز نباید سنگین انجام شوند…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا