نکات مهم حفظ سلامتی

رهایی از وزن آبی بدن

بعضی از افراد از چند صد گرم وزن آبی بدن خود شکایت دارند. چرا که باعث می‌شود تا حس خوبی نداشته باشند و احساس نفخ کنند.

همین اول بگویم وزن آبی را با مبحث احتباس آب در بدن که یک ضایعه است اشتباه نگیرید. این آب اضافه در یک نقطه از بدن شما جمع نشده است و در سراسر بدن قرار دارد. وزن آبی مدت زمان کمی در بدن باقی می‌ماند و بدون هیچ دارویی از بین خواهد رفت.

با رعایت یک سری نکات از شر این آب اضافی خلاص خواهید شد.

نمک ید خطرناک tamrino.ir

۱. مصرف سدیم خود را قطع کنید

سدیم یک ترکیب ضروری در نمک است که وقتی زیاد مصرف می‌شود اثر مضری روی کلیه‌ها خواهد گذاشت. یکی از ابتدایی‌ترین عوارض مصرف زیادی سدیم، نفخ کردن است. به محض اینکه مصرف سدیم را کم کنید کلیه‌ها به سرعت میزان آب بدن را متعادل می‌کنند.

از مصرف غذاهای فراوری شده که حاوی مقادیر زیادی نمک هستند خودداری کنید. اما شما باید روزانه مقداری سدیم برای کارکرد درست بدن مصرف کنید.

۲. مصرف پتاسیم را بالا ببرید

پتاسیم ماده معدنی ضروری برای بدن است که می‌تواند اثر سدیم را خنثی کند. شما می‌توانید پتاسیم را در سیب زمینی، موز، انگور و پرتقال پیدا کنید.

۳. داروهای ادرارآور طبیعی مصرف کنید

با افزایش ادرار شما به راحتی از شر آب اضافی بدن خلاص می‌شوید. موادی مثل: هندوانه، کران بری، گزنه و جعفری.

انگور انار میوه tamrino.ir

۴. فیبر بیشتر

میزان مورد نیاز فیبر روزانه برای زنان ۲۵ گرم و برای مردان ۳۸ گرم است. بدن وقتی فیبر کافی در اختیار ندارد سعی می‌کند با نگهداری آب شروع به دم کردن بکند (منبع ۱).

۵. میزان مصرف کربوهیدرات را پایین بیاورید

وقتی شما کربوهیدرات مصرف می‌کنید مقدار اضافی آن در عضلات به عنوان گلیکوژن ذخیره می‌شود. این ماده با خود آب را نیز محبوس می‌کند. وقتی شما مصرف کربوهیدرات را محدود می‌کنید بدن شما تمایل پیدا می‌کند تا گلیکوژن را مصرف کند و در نتیجه آب اضافی هم به مصرف می‌رسد.

آب بدن

۶. آب

یکی از دلایل جمع شدن آب اضافی در بدن تشنگی است. از آنجایی که بدن شما به آب کافی دسترسی ندارد به صورت طبیعی تمایل دارد تا آب را ذخیره کند.

شما به عنوان یک ورزشکار باید سعی کنید روزانه حداقل ۲ لیتر آب مصرف کنید.

۷. مصرف کافئین را کاهش بدهید

مقداری کافئین برای بدن مفید است اما بیشتر از آن می‌تواند بدن را وارد فاز کم آبی بکند که دلیل اصلی وجود آب اضافی در بدن است.

۸. خواب

کمبود خواب روی عملکرد کلیه‌های شما تاثیر می‌گذارد و باعث جمع‌آوری بیشتر آب در بدن می‌شود. به همین دلیل شما نیاز به دریافت خواب کافی دارید.

سعی کنید قبل از ساعت ۱۱ به رخت خواب بروید و هر نوع وسیله الکترونیکی را خاموش کنید.

وزن آب ورزش آبی

۹. میزان استرس را کاهش بدهید

استرس یک عامل مضر است که می‌تواند عوارض فیزیکی و ذهنی زیادی داشته باشد. شما باید شنیده باشید که استرس سبب افزایش وزن می‌شود. در واقع کورتیزول هورمون اصلی استرس عاملی است که سبب می‌شود تا بدن چربی و همچنین آب اضافی را در خود ذخیره کند.

شما برای درمان آب اضافی بدن چه راهکارهایی را می شناسید؟

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا