چربی سوزینکات مهم حفظ سلامتی

شکر با بدن شما چکار می کند (منابع شگفت انگیز شکر)

خیلی از مواد غذایی خوشمزه هستند، اما وقتی پای سلامتی به میان می آید بعضی از این مواد را باید در همان قفسه سوپر مارکت گذاشت! شکر با بدن شما چکار می کند؟ امروز این موضوع را کشف خواهیم کرد!

⭐️پادکست همه چیز در مورد شکر در کست باکس⭐️

منظور ما کدام غذاها ست؟

شکر tamrino.ir

آن غذاهایی که سرشار از شکر هستند. اخیراً تحقیقات زیادی در مورد شکر صورت گرفته است. البته نکته جالب این است که این تحقیقات در مورد نوشابه ها و شیرینی ها صورت نگرفته است! بلکه در مورد مواد غذایی به ظاهر سالم است که دارای شکر فراوان هستند!! در این تحقیق مشخص شده است که 80% مواد غذایی در سوپر مارکت ها دارای شکر هستند!

۱. گرانولا بار

گرانولا tamrino.ir

گرانولا بار ها را معمولاً در تبلیغات تلویزیونی در دست یک بدنساز می بینیم که بعد از یک تمرین سخت آن را می خورد و تمام انرژی از دست رفته را دوباره باز می گرداند! این ماده غذایی شامل مقادیر بالای شکر است. دفعه بعد که هوس کردید و خواستید یک گرانولا بار بخورید، خودتان دست به کار شوید و یکی را در خانه درست کنید.

۲. سس های باربکیو

کچاب tamrino.ir

سس های باربکیو را بر پایه شکر های طبیعی مثل عسل و ملاس قند درست می شود، مشکل از جایی شروع می شود که تولید کنند گان، شکر هم به این سس ها اضافه می کنند! (اینکه چرا اضافه می کنند، را خودتان حدس بزنید!)

پس به جای مالیدن این سس ها به گوشت، سعی کنید دنبال طعم دهنده هایی مثل فلفل، پودر سیر و … بروید.

۳. سس کچاب

سس گوجه فرنگی tamrino.ir

کچاب از گوجه فرنگی درست می شود، که خود دارای شکر طبیعی است. اما باور کنید دلیل اینکه شما آن قدر علاقه به کچاب دارید، وجود شکر های اضافی در درون کچاب است! (اگر باور نمی کنید سعی کنید در خانه کچاب را درست کنید، بدون شکر!)

توصیه همان است که همیشه می کنم، اگر طاووس خواهی جور هندوستان هم کشی!! (بروید و خودتان کچاب خودتان را درست کنید!)

۴. آب میوه

آب میوه tamrino.ir

می دانم، با خود می گویید که این را خودم هم می دانستم! اما از آن جا که این مسئله را می دانید، می خواهم در مورد خطرات آب میوه های طبیعی صحبت کنم!

بله آب میوه های طبیعی! شما برای درست کردن یک لیوان آب پرتقال، آب سیب و … مقادیر بالایی میوه را باید مصرف کنید. که همین مقدار بالای میوه نیز خود دارای شکر بسیار زیادی است. سعی کنید کمی آب به آب میوه تان اضافه کنید. هدف این نیست که یک نوشیدنی شیرین تهیه کنید! هدف مصرف یک لیوان از ویتامین و مواد معدنی مورد نیازتان است و تمام!

۵. ماست های طعم دار

ماست طعم دار tamrino.ir

ماست طبیعی مزه خاصی ندارد، باور نمی کنید سری به روستاییانی که هنوز برای خودشان ماست درست می کنند بزنید و کمی از ماست های آن ها مصرف کنید! مزه خاصی ندارد!

اما ماست هایی که شما از سوپر مارکت ها خریداری می کنید، مخصوصاً انواع طعم دارش، چیزی به جز شکر نیستند!

بهتر است از ماست یونانی (همان ماست چکیده خودمان) استفاده کنید.

۶. میوه های خشکمیوه های خشک tamrino.ir

شاید از خود بپرسید چرا میوه های خشک وارد این لیست شده اند، جواب خیلی ساده است!

مقدار شکر میوه های خشک بیشتر از میوه های معمولی نباشد، کمتر نیست! اما مسئله این هم نیست! مسئله این است که به خاطر اندازه کوچکتر این میوه ها نسبت به میوه های طبیعی، فرد دیرتر حس سیری به او دست می دهد و افراد در مصرف این میوه ها افراط می کنند و همین افراط باعث بالارفتن مصرف شکر ورودی به بدن می شود!

شکر با بدن شما چه می کند؟

شکر tamrino.ir

اخیراً مستندی را از کارگردان استرالیایی دیمون گمو دیدم که بسیار نکات آموزنده ای داشت. در این مستند (That Sugar Film) گمو از رژیم غذایی سالم و کم شکر خود به مدت 2 ماه به سمت رژیم غذایی می رود که در آن روزانه 40 قاشق چایخوری شکر وجود دارد! (البته این 40 قاشق را به صورت شکر مخفی در مواد غذایی میل می کند).

او در این مدت نوشابه و شیرینی را مصرف نکرده است بلکه از موادی استفاده می کند که به نظر سالم می آیند!

نتایجی که او مشاهده می کند هشدار دهنده است. بعد از 18 روز نشانه های کبد چرب در او ظاهر می شود. او وزن اضافه می کند و متوجه می شود که هیچ گاه احساس سیری نمی کند و البته حس و حالش نیز تغییر می کند.

نکته جالب این است که مقدار کالری ورودی او درست مثل رژیم غذایی سالمش بود اما این اضافه وزن باز هم جز نتایج بود!

شکر به خودی خود بد نیست، بلکه این شکر اضافی است که این مشکلات را بوجود می آورد.

شکر به سرعت از معده شما عبور می کند تا فرایند جذب شدن آن آغاز شود. وقتی شکر هضم شد به شکل گلوکز در می آید که توسط جریان خون به تمام بدن می رود تا انرژی را برای بدن فراهم کند. انسولین هم تولید می شود تا شکر را بسته بندی و توزیع بکند. هر چقدر شما شکر کمتری مصرف کنید، سطح انرژی پایدار تری هم خواهید داشت.

اما اگر بدن مجبور باشد شکر بیشتری را هضم و گلوکز را به سرعت توزیع کند، سطح انرژی بدن ناپایدار می شود.

بیایید نگاهی بیندازیم به بعضی از مشکلاتی که شکر برای شما ایجاد خواهد کرد:

پوسیدگی دندان

این شاید یکی از بزرگترین مشکلات باشد. چیزی که از کودکی به ما هشدارش را داده اند! پوسیدگی زمانی رخ می دهد که باکتری های روی دندان از شکر تغذیه می کنند و اسیدی را از خود تولید می کنند که باعث می شود تا مینای دندان از بین برود.

اشتهای سیری ناپذیر

اشتها tamrino.ir

شکر اضافی باعث می شود تا خروجی لپتین بدن بالا برود. هورمونی که به مغز شما می گوید به اندازه کافی غذا خورده اید.

مقادیر بالای لپتین باعث می شود که بدن شما نسبت به این هورمون حساسیتش را از دست بدهد. به همین دلیل مغز شما نمی فهمد که سیر شده اید! و باعث می شود پرخوری کنید.

مقاومت در مقابل انسولین و دیابت
دیابت tamrino.ir

انسولین ترشح می شود که شکر را هضم کنید و مقدار بالای شکر یعنی مقدار بالای انسولین! که این امر باعث می شود حساسیت شما نسبت به این هورمون کمتر شود و خودتان می دانید این شروع بیماری دیابت است.

کاهش عملکرد کبد

مصرف بیش از حد شکر به کبد فشار ناخواسته وارد می کند که باعث کاهش عملکرد آن خواهد شد.

فشار خون بالا

فشار خون tamrino.ir

همه آن گلوکز اضافی در خون باعث افزایش فشار خون می شود. که خود فشار خون بالا کلی مشکلات دیگر درست می کند. فشار خون خود را مرتب چک کنید.

مخلص کلام

در اینجا نمی خواهم شکر را به طور کلی سرزنش کنم! در واقع تقریباً غیر ممکن است بشود شکر را از رژیم غذایی خود حذف کنیم. به جای این کار عبث، سراغ منابع طبیعی شکر بروید. مثل: سبزی جات، میوه ها و …

از مواد فراوری شده دور بمانید. چشمان خود را باز کنید و نگاهی دوباره به رژیم غذایی خود بیندازید.

شما شکر را در چه مواد غذایی به ظاهر سالمی پیدا کرده اید؟

فردا در مورد بهترین آجیل ها صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

  1. سلام، دست شما درد نکند. ولی باید عرض کنم که شکر بیش از ۱۴۳ بیماری را باعث میگردد. لیست آنها موجود است. خوشبختانه جدیداً جایگزین اصلح آن به بازار عرضه شده: قطره استویران= عصاره گیاهی استویا ، مزه شبیه شکر، بدون کالری مورد استفاده در تمام مواد غذایی حتی برای عزیزان دیابتی نوع یک. با ده سال تجربه و تحقیق در مورد شیرین کننده ها ، آماده ارائه اطلاعات بیشتر هستم: a_h_saraj@yahoo.com ,و یا تلگرام stevirann@

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا