چربی سوزینکات مهم حفظ سلامتی

چرا ما به شکر معتاد می شویم

شکر یکی از بزرگترین مشکلات رژیم های غذایی مردمان امروزی است. تعداد زیادی از بیماری ها ناشی از مصرف بیش از حد شکر و کربوهیدرات های فراوری شده هستند.

چاقی، بیماری های قلبی، اختلال در سوخت و ساز، دیابت نوع 2، فشار خون بالا، کلسترول بد، کبد های چرب حتی آلزایمر، همه این ها رابطه مستقیم با شکر های تصفیه شده دارند.

ما بطور بی رحمانه ای واقعیت تلخ وجود شکر در مواد غذایی را پذیرفته ایم و فکر می کنیم این اتفاقی معمولی است!! دفعه بعد که به سوپر مارکت می روید، لیبل مواد غذایی را بخوانید، خواهید دید که حتی در غذاهایی که ادعای سلامت می کنند مقداری شکر با یک اسم دیگر وجود دارد!

حتی غذاهایی مثل ماست های کم چرب، غلات صبحانه مقدار بسیار زیادی از شکر را با خود دارند.

چرا مواد غذایی بسته بندی شده این قدر شکر دارند؟ چرا شکر تبدیل به بازیگر بزرگی در صنعت مواد غذایی شده است؟

⭐️پادکست همه چیز در مورد شکر در کست باکس⭐️

دو نقطه عطف بزرگ

معتاد شکر tamrino.ir

شکر تصفیه شده حدود 400 سال پیش به رژیم غذایی ما معرفی شده است! و همه این شکر ها از نیشکر در غرب به تمام دنیا صادر می شدند!!

چند صد سال بعد جامعه از مواد غذایی طبیعی که به سرعت فاسد می شدند به سمت مواد غذایی صنعتی که مدت زمان طولانی تری ماندگاری داشتند، کشیده شدند. مواد غذایی که در یک نقطه از کره زمین تولید می شدند به نیمکره دیگر با کشتی صادر می شدند!

شکر تصفیه شده مزه غذاها را بهتر می کرد و البته یک نگه دارنده ارزان بود. پس اضافه کردن شکر به مواد غذایی در صنایع غذایی به عنوان یک استاندارد پایه گذاری شد. بدون اینکه هیچ مرجعی نسبت به وجود این همه شکر در غذاها اعتراضی داشته باشد!

یک نقطه عطف دیگر در که نحوه خوردن ما تا به امروز تاثیر گذار بوده است، جنبش کم چرب است!!!

انجمن سلامت آمریکا به مردم توصیه کرد که به هر قیمتی، کمتر از چربی های اشباع و کلسترول بد استفاده کنند. به خاطر اینکه آنها اعتقاد داشتند این دو ماده عامل بسیار تاثیر گذاری در بیماری هایی قلبی هستند.

چربی های اشباع و کلسترول تبدیل شدند به دشمن شماره 1 مردم دنیا!!

صنایع غذایی هم که دیدند اوضاع خراب است شروع کردند به تولید مواد غذایی کم چرب!!! اما وقتی چربی را از مواد غذایی حذف کردند، مزه غذا ها افتضاح شد! پس باید کاری می کردند، این بود که آنها چربی را با شکر جایگزین کردند. هر چه باشد شکر که چربی ندارد!!!

مردم در آمریکا و البته بقیه نقاط دنیا شروع کردند به مصرف مقدار زیادی شکر در طول روز. این را اضافه کنید به کربوهیدرات های فراوری شده، نتیجه می شود طوفانی در نظام سوخت و ساز بدن!!

وقتی هم عده ای از مردم متوجه این واقعیت شدند، شروع کردند به عدم مصرف شکر، اما متوجه شدند انگار به شکر اعتیاد پیدا کرده اند!!

هیچ کس این رابطه بیمار گونه ما با شکر را زیر سوال نمی برد. ما عاشق مواد غذایی شیرین شده ایم!!

مغز های اولیه و غذا های امروزی

انسان اولیه tamrino.ir

ما در مغز مان خواسته های غریزی زیادی را داریم، مثل غریزه زنده ماندن. یکی از نتایج این غریزه، فرایند غذا خوردن است. ما بوسیله غذا خوردن از مرگ نجات پیدا می کنیم. با خوردن شکر در مغز ما عوامل لذت بخشی مثل دوپامین ترشح می شود.

دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که به ما احساس خوب می دهد. به خاطر همین حس خوب ما دوباره و دوباره تمایل داریم این حرکت را تکرار کنیم.

اجداد ما انسان ها به طور متناوب با دوره های قحطی و فراوانی غذا رو به رو بودند. وقتی غذا در دسترس بود آنها تا جایی که می شد غذا می خوردند تا در روز هایی که غذا موجود نبود بتوانند نجات پیدا کنند. البته کار آنها درست بود اما متاسفانه این غریزه باعث شده امروزه ما وقتی دونات اولی را می خوریم برای دومی و سومی هم خود را آماده می کنیم!!!

سوء استفاده از سیستم پاداش مغز ما

مغز tamrino.ir

امروز ما دقیقاً با همان غریزه های انسان اولیه زندگی می کنیم. غذاهایی که ما امروز می خوریم از هر زمان دیگری شیرین تر هستند. در نتیجه این اتفاق نا مبارک مغز ما در دوپامین غرق می شود.

شکر دقیقاً مثل مواد مخدری مثل هروئین باعث می شود تا مردمان امروزی به آن معتاد شوند و نمی توانند خودشان را در مقابل شکر کنترل کنند.

بعنوان یک فرد شما تحمل تان نسبت به شکر بیشتر می شود. شاید شما متوجه نباشید، اما دیگر در پی رفع گرسنگی و رساندن مواد مغذی به بدن تان نخواهید بود بلکه برای رفع استرس و دوری از احساس بد شروع به مصرف هر چه بیشتر شکر خواهید کرد. شکر برای شما تبدیل به یک دارو می شود!

وقتی شخصی متوجه می شود که به شکر اعتیاد دارد، اولین کاری که می کند این است که مصرف شکر را به طور کامل قطع می کند.

بدون شکر دیگر دوپامین در مغز ترشح نمی شود و این یعنی دیگر احساس شادی و لذت را نخواهیم کرد. در نتیجه شرایط فیزیکی و ذهنی ما برای دریافت شکر وخیم تر می شود!

نقشه شما برای رهایی از شکر

موفق tamrino.ir

هر فرد شرایط بدنی منحصر به فرد خود را دارد. به همین دلیل نمی توان گفت بهترین نقشه برای شما نقشه زیر است.

به جای ارائه یک نقشه مشخص، اینجا در مورد اصول پایه ای صحبت می کنم و از شما می خواهم آنها را خود تجربه کنید و خود متوجه شوید کدامیک برای شما بهتر است.

هر 2 تا 3 هفته برروی یک عادت تازه وقت بگذارید. به جای اینکه تلاش کنید تا یک هفته کامل یک عادت جدید را یاد بگیرید، 3 روز در هفته کاملاً خود را به رعایت عادت مقید کنید تا بتوانید کم کم عادت جدید برای شما عادی بشود.

مطمئن باشید در طی این دوره شکست هایی را تجربه خواهید کرد! به جای توجه به شکست های مقطعی به روند کلی که پیش گرفته اید، فکر کنید. کمال گرا نباشید!! اگر یک یکبار لغزیدید، سعی کنید دفعه بعد دچار لغزش نشوید.

خوب بریم سر اصل مطلب:

یک رژیم کم کربوهیدرات را پیش بگیرید

با مصرف کمتر کربوهیدرات شما بر شکر بعنوان تامین کننده انرژی کمتر تکیه خواهید کرد.

میزان فشار خون شما ثابت خواهد ماند. حال و هوای شما در طول روز ثابت تر می شود و قدرت اراده شما افزایش خواهد یافت.

اگر کربوهیدرات مصرف می کنید از مواد طبیعی مثل سیب زمینی، سیب زمینی شیرین، هویج، چغندر و … استفاده کنید.

بیشتر کربوهیدرات خود را در طول شب مصرف کنید تا در خواب به شما کمک کند و از طرفی برای ریکاوری نیز سودمند است. از طرفی به شما اجازه می دهد تا در طول روز با مصرف پروتئین، چربی و سبزی جات، چربی بیشتری بسوزانید.

خواب را در اولویت قرار دهید

پر خوابی خواب ساعت tamrino.ir

قدرت اراده یک منبع محدود و ارزشمند است. کمبود خواب، گرایش به سمت انجام دادن کارهای مخرب را در ما افزایش می دهد و انجام ندادنشان نیازمند استفاده از قدرت اراده است.

کمبود خواب باعث می شود بدن نتواند میزان قند خون را تنظیم کند، که خود اثر قابل توجه ای روی اشتهای ما و نوع غذایی که می خوریم دارد.

چربی های خوب بخورید

پروتئین سبزی tamrino.ir

چربی خوب میزان قند خون ما را کنترل می کند و اجازه می دهد تا انرژی و حال و هوای بهتری داشته باشیم.

چربی یک منبع سوخت طولانی مدت برای بدن است. پس موقع که چربی مصرف کرده باشید دیگر خیال ماده غذایی دیگری نمی کنید.

چربی و پروتئین باعث می شوند مدت زمان بیشتری سیر بمانید.

منابع چربی خوب: ماهی سالمون، آجیل ها، آواکادو، روغن زیتون و …

مدیریت استرس

هر بار که دچار استرس می شوید یک کاری مثل گوش کردن به آهنگ مورد علاقه تان، مدیتیشن، قدم زدن ( من به شخصه از یک کیسه بوکس برای مشت زدن استفاده می کنم!) و … را به جای خوردن انجام دهید.

مواد غذایی را دسترس قرار دهید

همیشه همه چیز آن طور که ما برنامه ریزی کرده ایم پیش نمی رود. مواقعی که احساس می کنید نیازمند شکر هستید یک بسته مواد غذایی مثل آجیل، میوه های خشک شده و … را در دسترس داشته باشید.

هفته اول: اسنک ها

کاپ کیک tamrino.ir

تمام غذاهای حاوی شکر و کربوهیدرات های فراوری شده را از خانه خارج کنید.

بروید و مقداری آجیل و میوه های خشک شده و دیگر مواد سالم را خریداری کنید.

مقداری از این مواد را همیشه در خانه، ماشین و جاهای دیگر با خود به همراه داشته باشید.

هفته 2 و 3: کربوهیدرات کمتر و چربی و پروتئین بیشتر

برای صبحانه روی پروتئین، چربی و سبزی جات تمرکز کنید.

کربوهیدرات را از نهار حذف کنید. از سالاد به همراه پروتئین استفاده کنید. از نان، پاستا، آب میوه ها و شیرینی جات پرهیز کنید.

هفته 4 و 5: تمرینات و مدیریت استرس

هر هفته حداقل 3 روز تمرین در باشگاه داشته باشید.

برای مدیریت استرس از قدم زدن، مطالعه، نوشتن، گوش کردن به موسیقی در ابتدای صبح بهره ببرید. هر هفته حداقل روزی 3 بار این کار ها را انجام دهید.

هفته 6: خواب

اگر می توانستم منافع و مزایای یک خواب شبانه کافی را در یک جعبه مکمل قرار دهم و به مردم بفروشم، تا الان من یک میلیاردر شده بودم!!

در یک اتاق تاریک بخوابید. این بهترین توصیه برای خواب خوب است!

از خوردن کافئین بعد از ظهر خودداری کنید.

در یک ساعت مشخص بخوابید.

از نگاه کردن به مانیتور و موبایل 15 دقیقه قبل از خواب خودداری کنید. کم کم این زمان را به 30 دقیقه افزایش بدهید. هدف خود را روی 60 دقیقه قرار بدهید!

امیدوارم در انتهای این 6 هفته از شر اعتیاد به شکر رهایی پیدا کرده باشید.

فردا در مورد گوشت قرمز صحبت می کنم…

راستی، سال خوبی داشته باشید. سالی شیرین اما بدون شکر!

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا