چربی سوزینکات مهم حفظ سلامتی

با چربی به جنگ چربی برویم

بر طبق مطالعات دانشگاه هاروارد آمریکایی ها از همیشه چربی کمتر می خورند! شاید این خبر خوبی باشد! اما جای نگرانی نیز دارد!! نسبت به 50 سال گذشته چربی کمتری مصرف می کنیم، اما میزان ابتلا به دیابت 10 برابر شده است! آمار اضافه وزن 39% افزایش پیدا کرده است.

واقعیت این است که چربی ها شهرت خوبی ندارند!

 

 

چاقی tamrino.ir

چرا ما اینقدر عاجزانه در تلاشیم تا چربی ها را زندگی خود حذف کنیم؟!

به خاطر این که رژیم های کم چرب در رسانه ها بسیار محبوب هستند! اما همان طور که خواهید دید، خوردن چربی های سالم می تواند در کاهش وزن به شما کمک هم بکند!

قانون 1# چربی که مصرف می کنید را بشناسید

چربی صبحانه tamrino.ir

به جای دوری از چربی ها، چربی ها را درست بشناسید! چربی های اشباع یکی از چربی هایی است که در حقش ظلم های بسیار شده است. چربی های اشباع در دمای اتاق بصورت جامد هستند. چربی های اشباع، علاوه بر گوشت و محصولات لبنی در آواکادو، روغن پالم و روغن نارگیل نیز یافت می شوند.

این چربی ها حدود 50% ساختار غشاء سلولی را تشکیل می دهند. چربی های اشباع در پیوند با کلسیم در بافت استخوان ها وجود دارند.

چربی های اشباع نشده در دمای اتاق بصورت مایع هستند. این چربی ها در روغن زیتون، کنجد، آفتابگردان، آجیل ها و دانه ها پیدا می شود.

به این خاطر است که اسید های چرب خوبند

چربی های اشباع نشده به دو دسته پلی و مونو تقسیم می  شوند. چربی های اشباع نشده پلی را در دو فرم می شناسیم: اسید های چرب امگا 3 و امگا 6  این دو اسید چرب جز اسید های چرب ضروری هستند. هر وقت در علم تغذیه عبارت ضروری را شنیدید بدانید که بدن نمی تواند به اندازه کافی از ماده مغذی را تولید کند و شما باید آن را از طریق رژیم غذایی به بدن برسانید.

امگا 6 در گوشت، مواد لبنی، روغن های گیاهی و مواد غذایی فراوری شده یافت می شود. امگا 3 در ماهی ها مثل سالمون یافت می شود.

امگا 3 tamrino.ir

نکته ای که در مورد امگا 3 و امگا 6 باید به یاد داشته باشید، نسبت مصرف این دو به یکدیگر است. مقدار توصیه شده نسبت 1:1 است. اما اکثر مردم نسبت مصرف شان 20:1 و گاهی 30:1 است. این عدم تعادل در مصرف باعث ایجاد مشکلاتی مثل: افسردگی، مشکلات یادگیری، بیماری های ذهنی می شود. بالا رفتن ریسک سرطان، بیماری هایی قلبی نیز از دیگر مشکلات هستند.

از چربی های ترانس فرار کنید!

آخرین نوع چربی ها که باید مثل طاعون از آن فرار کرد، چربی های ترانس هستند!! چربی های ترانس به صورت مصنوعی ایجاد می شوند تا عمر مواد غذایی در سوپر مارکت ها را بالا ببرند.

ماهیت چربی های ترانس همان چربی های اشباع نشده است، که ماهیت آن تغییر کرده است. دانشمندان بعد ها متوجه شدند که چربی های ترانس باعث می شوند تا سلول ها نتوانند وظایف همیشگی خود را انجام بدهند.

این نوع چربی ها را در غذاهای سرخ کردنی امروزی، مواد فراوری شده مثل شیرینی ها، بیسکویت ها می توان یافت. متاسفانه در راستای مخفی کردن چربی های ترانس در مواد غذایی آن ها را با نام های روغن های هیدروژنه مخفی می کنند!

قانون 2# چربی بخورید تا چربی از دست بدهید

امگا 3 tamrino.ir

یکی از چیزهایی که خیلی ها فراموش می کنند این است که چربی ها یکی از 3 ماده مغذی لازم برای بدن هستند. 2 ماده مغذی دیگر پروتئین ها و کربوهیدرات ها هستند. این 3 ماده مثل پایه های یک 3 پایه هستند.

در اغلب موارد کسانی که چربی خود را محدود می کنند، کربوهیدرات خود را افزایش می دهند. کربوهیدرات های فراوری شده که به خاطر کمبود چربی، بد مزه هستند و به همین خاطر با شکر پر شده اند تا مزه بهتری بدهند!

افزایش بیش از حد کربوهیدرات ها باعث بر هم خوردن تعادل سوخت و ساز و افزایش وزن می شود.

بر طبق مطالعات دانشکده پزشکی واشنگتن، چربی های دور شکم شما سوزانده نمی شوند مگر با کمک چربی های جدید!! چربی های اشباع نشده مونو مثل روغن زیتون در متعادل کردن قند خون نقش مهمی دارند.

با خوردن چربی های سالم و کم کردن کربوهیدرات ها شما می توانید سطح انسولین خود را پایین بیاورید. بدن نیز در پاسخ به این اتفاق از چربی ها بعنوان منبع سوخت استفاده می کند. به بیان دیگر شما چربی می سوزانید و وزن کم می کنید. اما رژیم های کم چرب به بدن شما می گویند که از کربوهیدرات ها بعنوان منبع سوخت بهره ببرند!!

نتیجه رژیم های پر کربوهیدرات کاهش سطح هورمون آدیپونکتین است. این هورمون باعث افزایش سوخت و ساز و شکستن چربی در بدن می شود. هورمون آدیپونکتین باعث می شود تا مدت بیشتری احساس سیری داشته باشیم.

رژیم های کم چرب همیشه شما را گرسنه نگاه می دارند!

قانون 3# چربی بخورید تا ریکاوری کنید

تمرین زدگی ورزشکار دویدن موسیقی خستگی ریکاوری tamrino.ir

به عنوان مثال هورمون های استروئیدی از چربی ها نشأت می گیرند. این هورمون ها به بدن دیکته می کنند که بعد از تمرینات بدنی چگونه واکنش نشان بدهد. کمبود این هورمون برروی ریکاوری شما اثر می گذارد و شما را مدت طولانی در حالت التهاب قرار می دهد.

همان طور که اشاره شد، شما باید نسبت مصرف امگا 3 به امگا 6 را درست رعایت کنید. مصرف بیشتر امگا 3 مثل روغن ماهی می تواند به شما کمک کند تا سرعت ریکاوری عضلات را بالاتر ببرد.

ویتامین های A، D، K و E فقط در حضور چربی ها قابل جذب هستند. به همین خاطر است که موقع مصرف مواد غذایی باید چربی هم مصرف کرد. چربی نه تنها بدن شما را تغذیه می کند بلکه سیستم ایمنی بدن شما را تقویت نیز می کند.

چربی ها کمک می کنند تا بتوانید از نتایج تمرین کردن های خود در باشگاه بهره مند شوید.

قانون 4# افسانه های مربوط به چربی های اشباع را فراموش کنید

امگا 3 tamrino.ir

سال ها به ما می گفتند چربی های اشباع مصرف نکنید!

چرا؟

آنها به بیماری هایی قلبی ربط پیدا می کردند. اما محققان متوجه شدند که نوع چربی خیلی مهم تر است. چربی های اشباع از زمان پارینه سنگی در رژیم غذایی بشر بوده اند. بعنوان مثال مردمان اینوت در آلاسکا 70% انرژی خود را از چربی های حیواناتی مثل وال ها تامین می کنند، اما آمار بیماری هایی قلبی در آنها بسیار پایین است.

و این تنها جای دنیا نبود که این موضوع کشف شده است! مردمان نیوزیلند، سوئیس که آمار بسیار کمی در بیماری های قلبی دارند. نکته مشترک در رژیم های غذایی این افراد مصرف 30 تا 80% کالری آنها از چربی هاست! علی الخصوص چربی های اشباع است.

مخلص کلام

در روزگاری که چربی ها را بعنوان مقصر اصلی چاقی معرفی می کنند، ما باید بدانیم که چربی دشمن ما نیست. در حقیقت چربی ها خوب هستند.

شاید این جمله باعث بشود که بخواهید همبرگر ها را از فریزر بیرون بیاورید و شروع به سرخ کردن آن ها بکنید! اما دوستان منبع چیزی که شما سرخ می کنید در واقع چربی های ترانس هستند!!

چربی سالم بخورید. بدن شما به آن نیاز دارد. ماهی سالمون تازه مصرف کنید. از روغن های طبیعی مثل آواکادو، زیتون و نارگیل استفاده کنید. از شر روغن های گیاهی فراوری شده خود را رها کنید. اگر انتخاب های هوشمندانه داشته باشید، شما خواهید دید که کاهش وزن آن قدر ها هم عذاب آور نیست!

شما چگونه از چربی ها استفاده می کنید؟

فردا در مورد مواد غذایی صحبت می کنم که نباید مصرف کنید…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. باعرض سلام و خداقوت.ازمطالب خوب و بسیار آموزنده تان ممنونم.موفق باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا