بدنساز تازه کارجالب

نحوه تشخیص یک مربی بد

تفاوت های یک مربی خوب و بد

مربی های بدنسازی زیادی را می شناسم که کارشان را دوست دارند و عاشق کمک کردن به سایرین هستند. ممکن است همین الان قصد داشته باشید برای خود یک مربی جدید انتخاب کنید. اما از کجا باید فهمید این مربی بدرد شما می خورد؟!

مربی بد دیوانه جالب خنده دار tamrino.ir

این از آن موضوعات حساس در جامعه بدنسازی ماست. چرا که در کشور ما رابطه بین مربی و بدنساز، برخلاف دیگر نقاط دنیا که رابطه بین تمرین دهنده و ورزشکار است، رابطه بین استاد و شاگرد است. در جامعه بدنسازی کشور این رابطه به گونه ای اسطوره ای تبدیل به یک رابطه پهلوانی و مرشدی شده است.

مربیان بزرگ هم در زندگی ورزشی خود اشتباهات زیادی را مرتکب شده اند. این شما و این لیست اشتباهاتی که مربیان بزرگ مرتکب می شوند:

۱. مربی اشتیاق زیادی دارد تا ورزشکار وزنه های سنگین تر را بلند کند

چاق بدن ساز مربی tamrino.ir

قوی شدن برای هر بدنسازی به عنوان پایه ورزشی او مهم است. تا شما قدرتمند نشوید نخواهید توانست به اندازه های بزرگ عضلانی دست یابید.

همین امر باعث می شود گاهی مربیان بزرگ، ورزشکاران خود را تشویق کنند تا به زیر وزنه هایی بروند که برای آن آماده نبوده اند! یا آنها را تشویق به استفاده از متد هایی کرده اند که در سطح بسیار پیشرفته قرار داشته اند!!

این اشتباه خیلی اوقات باعث می شود ورزشکار فرم درست اجرای حرکت را رعایت نکند و در ادامه با آسیب دیدگی و دل زدگی از بدنسازی رو به رو شود.

۲. به عقاید و متد های ورزشی که به آنها باور دارند، توجهی نمی کنند و بدنبال متد هایی می روند تا مشتری بیشتری جذب کنند

مربی ای را می شناسم که در خلوت خود با دوستان همیشه از رشته های فیزیک و کراس فیت انتقادات شدید می کند (مثل خود من!) اما وقتی نوبت به چاپ آگهی تبلیغاتی برای باشگاهش می رسد، کراس فیت و ایروبیک را آنقدر بزرگ می نویسد که هر کس نداند، فکر می کنی از بدو تولد دوست مان کراس فیت باز بوده!!!

مربیانی که در زندگی خود حتی یکبار هم حرکات کراس فیت را انجام نداده اند، برنامه های تمرینی کراس فیت را تجویز می کنند!!

چرا؟

به خاطر اینکه مد روز است و ممکن است مشتری را از دست بدهند.

۳. زمان کافی برای تمرینات شخصی خود نمی گذارند

لاغری چاق متر مقایسه tamrino.ir

بعضی مربی ها آنقدر در باشگاه شاگرد دارند که گاهی وقت نمی کنند برنامه تمرینی خود را دنبال کنند. زمانی هم که می خواهند تمرین کنند، اصلاً دیگر انگیزه ای برای ادامه تمرین ندارند.

اشتیاق و انگیزه عاملی است که تفاوت بین یک مربی معمولی و عالی را مشخص می کند.

از طرف دیگر شما به عنوان یک مربی، چیزی به نام کارت ویزیت ندارید، بدن شما کارت ویزیت شماست!!

۴. به جای اینکه به نیاز شاگرد توجه کنند، برنامه های پیچیده را تنظیم می کنند تا بگویند: خیلی سرشان می شود!!

این یکی از بزرگترین مشکلاتی است که یک مربی ممکن است مرتکب شود. مربی ها از تکنیک های پیچیده فقط در یک برنامه تمرینی استفاده می کنند، تا نشان بدهند که خیلی خاص هستند!

هدف این است که ورزشکار شما نتیجه بگیرد نه اینکه یک برنامه باحال طراحی کنید! برنامه شما باید ورزشکار را قوی تر، عضلانی تر و در کل حال او را بهتر کند نه اینکه معیاری باشد برای اعتبار شما!!

۵. داشتن تکبر و تحقیر بدنسازان خوش هیکل در باشگاه

پاورلیفتینگ و بدنسازی آرنولد خنده دار مسخره جالب tamrino.ir

این اشتباه معمولاً توسط مربیانی صورت می گیرد که اشتباه 4# را مرتکب می شوند. مربیانی که در جمع، دوست دارند بدنسازان دیگر را که از هیکل های بزرگی برخوردارند، تحقیر کنند!

طوری رفتار می کنند که انگار از همه بیشتر می دانند. اما باید به شما بگویم بدنسازان حرفه ای می دانند که این ادعاها چقدر توخالی هستند!!

مطمئن باشید بدنسازان بزرگ بدون علت نتیجه نمی گیرند. اگر شما قدرتمند تر و بزرگ تر شده اید، باور کنید حتماً در این بین یک سری کارها را درست انجام می دهید. ممکن است که علم پشت تصمیمات شان را ندانند اما به هر حال نتیجه می گیرند و قابل احترام هستند.

مهم ترین نکته در رشته بدنسازی یاد گرفتن نکات آموزنده است، حالا می خواهد یک بدنسازان گمنام شهرستانی باشد یا دکترای علوم تغذیه و تربیت بدنی و … باشد.

۶. خیلی علمی صحبت می کنند

علم بچه tamrino.ir

این مورد را خیلی دیده ام، مخصوصاً اگر یک نفر با یک سوال خاص پیش مربی برود. مربی این را یک فرصت می بیند تا طوری صحبت کند که حتی یک دکتر را نیز گیج می کند!

وقتی یک نفر از شما سوال می کند، آخرین چیزی که می خواهد این است که، احمق به نظر بیایید!!

مربی شاید فکر کند با دادن این اطلاعات ورزشکار را حیران خود کرده است اما بدنساز را از خود بیزار می کنید!!

همیشه از توضیحات کوتاه و ساده استفاده کنید. اگر کسی جزئیات بیشتری بخواهد، به شما خواهد گفت.

۷. پدر ورزشکار را در باشگاه در می آورند!!

تمرین زدگی تردمیل عرق کردن هوازی tamrino.ir

هدف یک مربی باید این باشد تا ورزشکار را به اهدافش برساند. نه اینکه در باشگاه به او آسیب برساند و کاری کند تا سه هفته از درد به خود بنالد! (فیلم راکی که نیست!!)

خیلی از مربی ها می دانند که به این همه زجر نیازی نیست اما به خاطر کسب شهرت چنین کارهایی می کنند.

قبول دارم کار سخت و پشتکار ریشه تمام موفقیت ها هستند. اما بین تمرینات سخت و تمرینات احمقانه فرق بزرگی است!!

هر کسی می تواند در باشگاه جان بقیه را در بیاورد. این یکی از راه های سریع مشهور شدن است. اما رساندن ورزشکار به هدفش از طریق تمرینات مناسب و تمرینات پر فشار داستان دیگری است.

۸. ظاهر مربی افتضاح است

افزایش وزن چاق خنده دار جالبtamrino.ir

ببینید قرار نیست همه از ژنتیک و شرایط لازم برای رقابت در مستر المپیا برخوردار باشند! اغلب اوقات بهترین مربی ها خودشان در انتهای لیست قرار دارند و در طی عمر مربی گری خود عناوین زیادی ندارند.

آنها مربی گری می کنند چرا که اشتیاق دارند به دیگران کمک کنند. آنها مربی بزرگی می شوند چرا که در تمام زندگی خود تسلیم نشده اند و جنگنده باقی مانده اند!

اینها را گفتم که بگویم من انتظار ندارم هیکل مربی مثل آرنولد باشد، اما کسی که به دیگران کمک می کند تا به فیزیک مورد نظرشان برسند، خودش هم باید روی فرم باشد!

۹. از اشتراک دانش خود سر باز می زنند

مربی بد جالب خنده دار tamrino.ir

روزی که شما نکات تازه در رابطه با تناسب اندام را یاد نگیرید، روزی است که شما اشتیاق خود را از دست داده اید. مربی خوب همیشه در حال  یادگیری نکات تازه در رابطه با رشد عضلات، چربی سوزی، افزایش توان و قدرت است.

اینکه بدنبال دانش روز نباشید، اشتباه بسیار بزرگی است اما از این بدتر عدم به اشتراک گذاری دانش فعلی خودتان است.

وقتی شما چیزی را به دیگران یاد می دهید، این برای شما فرصتی است تا آن مفهوم را در یک سطح بالاتر یاد بگیرید. خود فرایند آموزش دادن باعث ایجاد انگیزه در شما می شود.

باور کنید با به اشتراک گذاری دانش خود فرصت های بسیار بزرگی برای شما فراهم می شود که تا حالا فراهم نبوده است!

بعضی مربیان فکر می کنند اگر به یک نفر چیز جدیدی یاد بدهند، ممکن است بازار خود آنها کساد شود. واقعیت این است که هر چه دانش خود را بیشتر به اشتراک بگذارید، افراد بیشتری به سراغ شما می آیند.

مشتری های احتمالی با خودشان فکر می کنند، این مربی که به صورت مجانی این اطلاعات را در اختیار من می گذارد، اگر او را استخدام کنم، چه چیزهای جدیدی را به من یاد می دهد!!

امیدوارم مربی خوبی پیدا کنید و قدر مربیان خوب را بدانید، خیلی کم پیدا می شوند!!

به نظر شما یک مربی خوب چه خصوصیاتی دارد؟

فردا در مورد راه های حفظ سلامتی و فیزیک شما صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. باسلام.من یک مربی بدنساز کم تجربه هستم. خیلی مشتاقم از تجربیات مربیان استفاده کنم.ولی متاسفانه هیچ مربی اطلاعاتشو دراختیار من نمیزارن.بنظر شما من جه کار کنم

 2. داداش فکر نمیکنی یکم مطالبت تجربی هستند و جنبه ی علمی شون کمه ؟
  خدا وکیلی از خودت در میاری؟

  1. سلام دوست عزیز
   مطالبی که در وبسایت قرار می گیره یا ترجمه هستن یا اینکه اینکه گردآوری شدند و در انتخاب منابع هم بسیار وسواس گونه تصمیم گیری شده است.
   البته سعی شده تا سبک نوشتار مطالب برای خواننده روان و راحت باشد. مخاطبان این وبسایت پزشکان و متخصصان تغذیه نیستند و سعی شده تا سرحد ممکن از به کار بردن اصظلاحات علمی پیچیده خودداری کنیم تا مخاطب درک روانتری از موضوعات داشته باشد. مطمئن هستم اگر کمی بیشتر به ما لطف کنید و مطالب وبسایت را با دقت بیشتری مطالعه کنید متوجه اصل موضوع خواهید شد.
   هر سوال دیگری داشته باشید با خوشحالی پاسخگو خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا