مکمل و داروهای بدنسازی

آیا کری آلکالین برای شما مناسب است

شما به عنوان یک بدنساز احتمالاً اسم کری آلکالین را شنیده اید. اما آیا مصرف آن فایده ای هم دارد؟ اگر دارد چطور از آن استفاده کنیم؟

علاقه مندان به بدنسازی و تناسب اندام در سراسر جهان سال هاست که کری آلکالین را می شناسند. در دهه 90 میلادی کراتین به دنیای بدنسازی معرفی شد و باید بگویم در دنیای بدنسازی ترکاند!

اما، سال ها گذشت و محبوبیت کراتین کمتر شد و خیل علاقه مندان به آن نیز کمتر شدند. جالب اینجاست که مطالعات علمی روی کراتین افزایش پیدا کرد!

 

بعضی از مردم کم کم از اثرات جانبی کراتین صحبت کردند!!

چه اثرات جانبی؟

نفخ کردن، درد معده و سفرهای متعدد به دستشویی!!

از طرفی برخی از بدنسازان متوجه شدند نتایجی که از کراتین می گیرند بعد از استفاده چندین ماهه از کراتین بدست می آید.

دقیقاً به همین خاطر که گرفتن نتایج همراه با فاصله زمانی بود، کری آلکالین به جهان معرفی شد! و به عنوان جایگزین کراتین معرفی شد. جالب این بود که نتایج خود را بعد از چند هفته نشان می دادند و خبری از نفخ معده هم نبود. تازه مثل پودر کراتین مونو هیدرات نیازی نبود وارد فاز بارگیری هم بشوید.

قبل از اینکه جلوتر بروم و در مورد نحوه استفاده از کری آلکالین توضیح بدهم بهتر است کمی در مورد کراتین مونو هیدرات صحبت کنم.

کراتین چیست؟

کراتین tamrino.ir

کراتین ترکیبی است که بطور طبیعی توسط بدن تولید می شود تا انرژی لازم برای عضلات ما را فراهم کند. این ترکیب در کبد و همچنین ممکن است در پانکراس و کلیه ها نیز ساخته بشود. به جریان خون وارد می شود و به سمت سلول های عضلانی برده می شود. در آنجا تبدیل به فسفات کراتین می شود. این اتفاق توسط آنزیمی به نام کیناز کراتین صورت می گیرد.

یک فرد متوسط روزانه 2 گرم کراتین را تحت سوخت و ساز قرار می دهد. بدن تقریباً همین مقدار کراتین را سنتز می کند، بنابراین میزان کراتین در بدن متعادل باقی می ماند.

کراتین وقتی تبدیل به گروه فسفات شد در سلول های شما تحت عنوان فسفو کراتین ذخیره می شود تا زمانی که به عنوان یک انرژی شیمیایی به نام آدنوزین تری فسفات (ATP) تولید شود.

وقتی این اتفاق رخ داد، کراتین می تواند به سرعت از کراتینین (فراورده ‌ای از سوخت و ساز در ماهیچه ‌ها) آزاد شود، که سپس توسط کلیه از خون جمع آوری می شود و توسط ادرار دفع می شود.

مکمل های کراتین می توانند سطح کراتینین خون را بالا ببرند، که هرگز در هیچ مطالعه ای مشخص نشده که برای کلیه ضرر دارند. این یکی از اتهامات بی اساسی است که به کراتین زده می شود!

کراتین در غذاهایی مثل گوشت و ماهی پیدا می شود. اما برای تهیه کراتین بدن نمی توان فقط روی منابع غذایی تکیه کرد!

چرا؟

چون اگر بخواهید ذخایر کراتین بدن را پر کنید، باید روزانه 4.5 کیلوگرم گوشت مصرف کنید و این کار را باید به مدت 5 روز ادامه بدهید!!! (با این گرانی گوشت اصلاً کار جالبی نیست!)

کراتین با فراهم کردن انرژی لازم برای انجام تمرینات سخت و کاهش زمان ریکاوری باعث ساختن عضلات برای شما می شود.

 

 

مقدار مناسب چقدر است؟

کری آلکالین مقدار مناسب tamrino.ir

یک روش استاندارد استفاده از کراتین مصرف 20-30 گرم در روز و سپس کم کردن این مقدار به 5-15 گرم در روز است. البته باید کراتین را همراه با کربوهیدرات های با شاخص قندی بالا مصرف کرد.

اگر بار اول باشد که از این مکمل استفاده می کنید باید منتظر دم کردن فوق العاده در باشگاه باشید. شما احساس می کنید عضلات تان قوی و پرتر از همیشه هستند. تا امروز یکی از بهترین مکمل ها که اثری مثل استروئید های غیر قانونی دارد، مکمل کراتین است! نکته جالب نیز این است که مصرف کراتین قانونی است.

چرا کری آلکالین؟

کری آلکالین نوع دیگری از کراتین است! مثل کراتین هدف از مصرف کری آلکالین نیز ساختن عضلات و افزایش عملکرد است. کری آلکالین را هم مثل کراتین بصورت پودر می شود مصرف کرد اما شکل عمومی مصرف آن به صورت کپسول یا قرص است. این فرم مصرف شایع تر است، چرا که اثرات جانبی مثل نفخ کردن را کمتر دارد.

نکته جالب در مورد کری آلکالین، وجود ویتامین های A، B،  C، D، E و K است. البته کراتین، پروتئین و منگنز نیز حضور دارند.

البته بعضی از تولید کنندگان از ترکیبات مفید دیگری نیز استفاده می کنند. ترکیباتی مثل: روغن ماهی، کافئین، برگ زیتون، ریشه زنجبیل و …

بهترین راه مصرف کری آلکالین چیست؟

کری آلکالین مقدار مناسب tamrino.ir

به فرم کپسول، شروع کار با مصرف 1-2 کپسول در روز آغاز می شود.

به فرم پودری روزانه 3 گرم توصیه می شود.

در کل شما باید مقدار دوز پایین شروع کنید و کم کم مصرف را بالا ببرید تا بدن شما به آن عادت کند.

اگر بصورت پودری از کری آلکالین استفاده می کنید، چندین مرحله است که باید به آن ها توجه شود.

اول این که در اینجا ما مرحله بارگیری را نداریم. به همین خاطر شما باید روزانه حداقل 1.5 گرم را روزانه مصرف کنید، چه باشگاه می روید چه نمی روید!

شما باید از یک چرخه 14-16 هفته ای پیروی کنید و در انتهای چرخه به مدت حداقل 4 هفته استراحت کنید و سپس چرخه را آغاز کنید. در روز های که تمرین می کنید، یک وعده قبل و یک وعده پس از تمرین مصرف کنید.

به طور مستمر از کری آلکالین استفاده نکنید! مثل خیلی از مکمل ها شما باید زمان هایی برای قطع مصرف (همان 4 هفته) را در نظر بگیرید.

برای گرفتن نتایج  بهتر می توانید این مکمل را همراه با مکمل آمینو اسید مصرف کنید.

علم در مورد کری آلکالین چه می گوید؟

علم tamrino.ir

مثل همیشه، سوال بزرگ این است که آیا این مکمل کار می کند؟

و اثرات جانبی دارد؟!

مکمل های کراتین در خیلی از مسابقات ورزشی در سراسر دنیا، بصورت قانونی استفاده می شوند.

مطالعات زیادی روی کراتین صورت گرفته است و هیچ گونه اثر جانبی منفی بزرگی گزارش نشده است. مطالعات همچنین می گویند که مصرف کراتین برروی اجرای توانایی هوازی انسان تاثیر ندارند!!

البته به صورت نقلی و زبانی از بدنسازان می شنویم که بعد از مصرف کراتین نفخ می کنند و در کل این اثر در رابطه با مصرف کری آلکالین خیلی کمتر می شود.

البته اگر شما دچار پر کاری پاراتیروئید هستید و یا کلسیم را به دستور پزشک هر روز مصرف می کنید، بهتر است از کری آلکالین استفاده نکنید.

مخلص کلام

کراتین و کری آلکالین برای بدنسازی مکمل های خیلی خوبی هستند. مخصوصاً اگر بخواهید حجم خود را بالا ببرید. این حرف که فقط آب زیر پوست تان جمع می کند، ندیدن کل قضیه است!

کراتین کمک می کند تا فشار تمرینات را بالا ببرید و در واقع عضله بسازید.

شما از کری آلکالین استفاده کرده اید؟ تجربه خود را با دوستان تان مطرح کنید.

فردا در مورد سم زدایی بدن صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫19 دیدگاه ها

 1. سلام،رژیم غذایی گرفتم ک یکم چربی سوزی کنم تو یک ماه تقریبا هشت تا ده کیلو کم کردم،الان یک مکمل برای افزایش قدرت میخوام ولی اب زیر پوستی نکنه،نظر شما چیه؟؟؟

  1. استاد ناصری پس لطفا در مورد بتا الانین هم مقاله ای بنویسید.
   چون حضرتعالی به من پیشنهاد دادید این ۲ مکمل رو و من موندم که کدوم رو استفاده کنم.
   ممنونم

   1. سلام
    لطف کنید از واژه استاد استفاده نکنید
    به شخصه واژه دوست را ترجیح میدهم ممنون
    در مورد بتا الانین هم مطلب قبلاً کار شده: در مورد بتا آلانین چه می دانید
    این مکمل ها را پیشنهاد کردم تا حق انتخاب بیشتری داشته باشید نیازی به مصرف همزمان نیست

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا