چربی سوزی

نگران میزان کالری هم نباشید و در محدوده رژیم تان هر چقدر می خواهید غذا بخورید

آیا کسی تا حالا با شمارش میزان کالری به طور دائمی و مداوم وزن از دست داده است؟ البته اما گرفتار وسواس نباید شد.

برای انجام این کار شما باید تمام غذاهایی را که می خورید وزن کنید و با توجه به سن، سطح فعالیت، وزن و درصد عضلات و بعد از یک سری محاسبات ریاضی، کار تمام است.

اگر می خواهید چربی بسوزانید، و تا جایی که می خواهید بخورید، باید رژیم شما بر پایه یک تعادل از غذاهای مشخص شده باشد!!

می دانم، اینکه تا جایی که می خواهید بخورید، اولین دلیلی بوده که باعث شده شما تا این حد چاق شوید! اما اگر رژیم غذایی شما بر پایه موادی باشد که شما نیاز دارید، نه خوردن چیز هایی که شما می خواهید، شما با گرسنگی خداحافظی خواهید کرد، چربی از دست می دهید و سالم تر می شوید!!

خوب شما چه چیزی را نیاز دارید؟

 

به جای میزان کالری مواد غذایی به مواد غذایی پر تراکم مغذی نیاز دارید.

معنی مواد غذایی پر تراکم مغذی چیست؟

برای شروع بگذارید به جای تعریف به شما بگویم: مواد غذایی پر تراکم مغذی، حاوی مقدار بالایی ویتامین، مواد معدنی، آنزیم ها، آنتی اکسیدان و … هستند. به عنوان مثال اسفناج یک غذای فوق العاده (سوپر غذا!) است که حاوی مقادیر بالای مواد مغذی و مقدار خیلی کم کالری است. منظور من اینگونه مواد هستند.

اما قبل از اینکه بفهمیم کدام مواد غذایی بد هستند، باید بدانیم چه مواد غذایی خوب هستند و چه مواد غذایی عالی هستند؟

درست است خوردن بیش از حد هر کدام از این دسته های مواد غذایی باعث ایجاد چربی در بدن می شود، اما مسئله ای که وجود دارد این است که زیاده روی در خوردن پروتئین و مواد غذایی پر تراکم مغذی برای شما سخت تر از زیاده روی در مصرف کربوهیدرات ها و چربی های فراوری شده در مواد پر کالری است!!

خوردن مواد غذایی پر تراکم مغذی چه سودی دارد؟

ضد مغذی نوشیدن tamrino.ir

به شما اجازه می دهد میزان کالری ورودی به بدن را کنترل کنید بدون این که نیاز داشته باشید میزان کالری ها را بشمارید.

شما را بین وعده های غذایی سیر نگه می دارد. اجازه زیاده روی در خوردن را به شما نمی دهد.

و از همه مهم تر به شما اجازه می دهد تا با یک تبهکار جدید در دنیای چربی سوزی مقابله شوید!!: گرسنگی سمی!

گرسنگی سمی در مقابل گرسنگی واقعی

لپتین گرسنگی tamrino.ir

در دنیای تغذیه مفهوم جدیدی معرفی شده است که در رابطه با تفاوت بین اثر فیزوئولوژیکی گرسنگی بین کسی که یک رژیم متعادل از مواد مغذی داشته و کسی که از یک رژیم دارای کمبود در مواد مغذی استفاده کرده است، سخن می گوید.

برای کسانی که غذاهای مزخرف می خورند! نشانه های گرسنگی درست مثل یک معتاد به هروئین که مدتی است مواد مصرف نکرده است، بروز خواهند کرد!! به عبارت دیگر اگر شما چیزی نخورید و گرسنه واقعی باشید، نشانه های گرسنگی شما به اندازه موقعی نیست که مواد غذایی مزخرف را مصرف می کنید!!

به طور معمول گرسنگی را موقعی احساس می کنیم که ذخایر گلیکوژن در بدن خالی می شود. علائم گرسنگی به مغز ارسال می شود و شما مجبور می شوید، آرام آرام به سوی یخچال رهسپار شوید!! این علامت در بدن ظاهر می شود تا با تحریک شما برای خوردن جلوی مصرف عضلات به عنوان سوخت گرفته شود!!

قسمت تراژیک داستان در رابطه با گرسنگی سمی این است که بدن به مغز دروغ می گوید وقت خوردن رسیده است، در حالی که این طور نیست!

البته اگر شما رژیم خود را از غذاهای فراوری شده به مواد غذایی پر تراکم مغذی تعویض کنید، باید یک فرایند تطبیق پذیری سیستم بدن با این مواد غذایی جدید را پشت سر بگذارید.

اگر یاد بگیرید که این گونه غذا بخورید، دیگر نیازی نیست نگران میزان کالری ورودی باشید. شما در اغلب موارد زمانی غذا خواهید خورد که واقعاً گرسنه هستید. از آن جایی که گرسنگی یکی از موانع جلوی چربی سوزی شماست، افرادی که مواد غذایی پر تراکم مغذی مصرف می کنند، این حس را تجربه نخواهند کرد.

فکر نکنم دیگر نیازی باشد به فواید این مواد غذایی برای سلامتی شما اشاره کنم، بالاخره شما تازه کار که نیستید!!

لیست بهترین مواد غذایی پر تراکم مغذی

ترکیب مواد غذایی tamrino.ir

وقتی نوبت به محاسبه تراکم مواد مغذی می رسد، مسئله کمی پیچیده می شود. مشکلی که وجود دارد این است که گروه هایی که این شاخص ها را تعیین می کنند از دید گروهی که آن را نمایندگی می کنند این شاخص ها را مشخص می کنند.

به عنوان مثال شاخص اندی (شاخص مجموع تراکم مواد مغذی) توسط گیاه خواران تهیه شده است که کلاً برای فراورده های حیوانی هیچ گونه ارزشی قائل نیستند. در شاخص اندی به مواد غذایی عددی بین 1تا 1000 داده می شود. مثلاً کلم پیچ 1000 می گیرد در حالی که فراورده های گوشتی، زیر 50 نمره می گیرند!

سیستم های دیگر نیز مواد غذایی را براساس چیزی که ندارند، قضاوت می کنند! به عنوان مثال موادی مثل چربی های اشباع، کلسترول، سدیم.

اما مشکلی که این سیستم ها دارند این است که اطلاعات آن ها متاسفانه قدیمی است! چربی های اشباع دیگر دشمن نیستند!!

یا اینکه فیبرها را به عنوان مواد مغذی ضروری در نظر می گیرند، در صورتی که درست است فیبر ها برای حفظ سلامتی مفید هستند، اما ضروری نیستند!!

یک لیست بهتر

غذا های خوب tamrino.ir

یک لیست که در دانشگاه هاروارد تهیه شده است، مشکلاتی را که اشاره کردم، ندارد. در این لیست ارزش مواد غذایی در هر وعده محاسبه شده است و بر مقدار وزن این وعده ها تقسیم شده است. با این کار می توان گرم به گرم مواد غذایی مختلف را با هم مقایسه کرد.

در این لیست شما مواد ضروری همچون اسید های چرب، آمینو اسید های ضروری را خواهید یافت.

بعد از تدوین این لیست گوشت ها در بالای لیست قرار گرفتند، خصوصاً یک ارگان حیاتی به نام جگر!!

جالب است بدانید اسکیمو ها جگر را هم به عنوان سبزی و هم گوشت دسته بندی کرده اند!! قبیله های سرخ پوست آمریکا بعد از شکار حیوانات، گوشت حیوان را به سگ ها می دادند در حالی که خودشان دل و جگر شکار را مصرف می کردند!

به عنوان مثال یک سیب 7 گرم ویتامین C در هر 100 گرم دارد. این در حالی است که جگر 27 گرم ویتامین C دارد!

جگر 111.3 میکرو گرم ویتامین B12 در هر 100 گرم دارد در حالی که گوشت 1.84 میکرو گرم ویتامین B12 دارد!

فقط به همین خصوصیات خلاصه نمی شود، جگر و سایر اعضای داخلی بدن حیوانات مقدار بیشتری فسفر، زینک، پتاسیم، مس، ویتامین A، D و E و …دارند.

نکته قابل توجه این است که ادویه ها در این لیست نزدیک به جگر و سایر اعضای داخلی بدن حیوانات ایستاده اند!

نکات جالب این لیست:

 • آجیل ها و دانه هایی مثل فندق دارای ارزش بالایی هستند.
 • جای تعجب دارد که میوه ها در رده های پایین قرار می گیرند!
 • سیب زمینی معمولی، سیب زمینی شیرین را شکست می دهد، به جز در مقدار ویتامین A
 • تخم مرغ در مکان بالایی است ( خدا وکیلی تخم مرغ را کامل بخورید!!)
 • کلم پیچ و غذاهای دریایی دارای ارزش بالایی هستند.

خوب از این اطلاعات چگونه استفاده بکنم؟

تقلب در رژیم غذایی tamrino.ir

فرض کنیم شما می خواهید یک برنامه غذایی را آماده کنید و توانسته اید بر بیزاری خود از جگر فائق بیایید (درسته بعضی ها جگر دوست ندارند!) و مقداری جگر را همراه با کمی روغن زیتون سرخ کرده اید. این می شود یک وعده مناسب که تمام مواد مغذی را فراهم می کند. پس تا می توانید بخورید!

یا اینکه شما می خواهید سینه بوقلمون میل کنید. انتخاب خوبی است، هر چند به اندازه جگر مفید نیست! اما می توانید با افزودن سبزی جات به این رژیم غذایی هر چقدر می خواهید بخورید!

پس یادتان باشد در ظرف غذای خود هم حتماً از غذاهای عالی (سوپر غذاها!) استفاده کنید.

می شود میزان کالری را فراموش کرد و مواد مغذی را به یاد آورد

این لیست مواد غذایی که به آن اشاره کردم، چیز جدیدی نیست! شما همه می دانید که سبزی جات، میوه، گوشت بهتر از شیرینی ها هستند!

اما خوب است که در رابطه با ترکیب مواد غذایی که می خورید، دوباره فکر کنید. پس یک رژیم متعادل را که شامل مواد مغذی بالایی هستند را انتخاب کنید.

آیا شما نیز به میزان کالری اهمیت می دهید؟ شما چه مواد مغذی پر ارزشی را می شناسید؟

فردا در مورد استفاده نادرست از روغن ماهی صحبت می کنم…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام دوست عزیز
  لطفا یه مقاله در مورد استفاده از سوماتروپین کار کنید.

  در مورد مزیتها,عوارض,نحوه استفاده وشرایط سنی که مجاز به استفاده هستند.

  ممنون از مطالب آموزنده سایت خوبتون,هر روز مطالب رو دنبال میکنم.

  1. سلام دوست عزیز
   موضوعی که شما پیشنهاد دادید، موضوع چالش برانگیزی است، خودم خیلی دلم می خواهد در مورد استروئید ها مطالب جامعی منتشر کنم، اما مجبورم در این مورد موضع بی طرفی را اتخاذ کنم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا