بدنساز تازه کارچربی سوزینکات تمرینی

آیا تمرینات شکم چربی ها را آب می کند

عضلات شکم تبدیل به یک مشخصه بدنسازی شده است. به همین خاطر سراسر اینترنت پر است از مطالب مرتبط با شکم‌های شش تکه. اما آیا این تمرینات اثری هم در چربی‌سوزی دارند؟!

عضلات شکمی چه هستند؟

عضلات شکمی کمک می‌کنند تا قسمت میانی بدن شما سرپا باقی بماند. آنها به تنفس شما کمک می‌کنند و از اعضای داخلی بدن محافظت می‌کنند.

۴ عضله شکمی داریم:

 • ماهیچه راست شکمی
 • ماهیچه عرضی شکمی
 • ماهیچه مایل خارجی
 • ماهیچه مایل داخلی

آناتومی شکم

به عنوان یک بدنساز باید هر ۴ گروه عضلانی شکمی را تقویت کنید. عضلات شکمی قدرتمند می‌تواند جلوی درد کمر را بگیرد. منبع (۱)

۲ نوع چربی شکمی داریم

چربی اضافی شکمی باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی و مقاومت انسولین در بدن می‌شود. منبع (۲)

هر چند تمام چربی‌های شکمی یکسان نیستند.

چربی زیر پوستی

این همان چربی است که با دستان خود می‌توانید آن را نگه دارید و با شرم در آینه به خود نگاه کنید! این چربی آنقدرها هم خطرناک نیست، فقط مایه شرمساری است!

چربی احشایی

این در ناحیه شکم و به دور ارگان‌های درونی بدن پیچیده شده است. این همان چربی مسئله‌ساز است. چربی احشایی از لحاظ هورمونی هم فعال است و ترکیباتی را آزاد می‌کند که باعث ایجاد بعضی بیماری‌ها می‌شود. منبع (۳)

رابطه شکم شش تکه و آشپزخانه

لینک آپارات

داشتن عضلات شکمی قدرتمند کافی نیست

تمرین دادن عضلات شکمی آنها را قدرتمند می‌کند. هر چند کرانچ و دراز و نشست نمی‌تواند عضلات شکمی شما را که زیر لایه‌ای از چربی قرار گرفته‌اند نمایان کند.

برای داشتن شکم شش تکه شما باید از شر چربی زیر پوستی ناحیه شکمی خلاص شوید.

شکم

آیا تمرینات، چربی ناحیه شکمی را می‌سوزانند؟

خیلی دلم می‌خواهد بگویم بله اما شواهد چیز دیگری را نوید می‌دهند.

درست است که تمرین دادن یک نقطه از بدن باعث حس سوزش در آن منطقه می‌شود و عضلات هم در آن ناحیه شروع به سوزش می‌کنند. اما مطالعات نشان می‌دهد که شما را از شر چربی‌ها خلاص نمی‌کنند. منبع (۴)

یک تحقیق به مدت ۲۷ روز روی اثر دراز و نشست صورت گرفت. مشخص شد اندازه سلول‌های چربی زیر پوستی هیچ تغییری نکرد. منبع (۵).

این موضوع نه تنها برای شکم بلکه برای کل بدن نیز صادق است. به عنوان مثال در یک تحقیق ۱۲ هفته‌ای روی عضله جلو بازو مشخص شد که میزان چربی در کل بدن کم شده بود نه فقط یک ناحیه خاص. منبع (۶)

هر چند بعضی تحقیقات با این نظر مخالف هستند!

یک تحقیق مشخص کرد که هر چقدر چربی به عضله فعال نزدیک‌تر باشد جریان خون سریع‌تر خواهد بود و شکستن سلول‌های چربی بیشتر خواهد بود. منبع (۷)

البته شاید روش انجام این آزمایش‌ها باعث بوجود آمدن چنین نتایجی بوده است. به هر حال نتایج آزمایش‌ها دارای تناقض هستند ولی بیشتر تحقیقات نشان می‌دهند که تمرین فقط روی یک ناحیه به تنهایی نمی‌تواند چربی آن ناحیه را از بین ببرد.

بهترین تمرین برای چربی سوزی ناحیه شکم

تمریناتی که تکیه روی کل بدن دارند می‌توانند سرعت سوخت و ساز شما را بالا ببرند و چربی را در تمام بدن بسوزانند. تمرینات پر شدت مثل: اینتروال هم می‌توانند نسبت به تمرینات هوازی معمولی کالری بیشتری را بسوزانند. منبع (۸)

رژیم گیاهی همبرگرtamrino.ir

تغییر رژیم شما کلید موفقیت است

احتمالاً عبارت عضلات شکم در آشپزخانه ساخته می‌شوند را شنیده‌اید.

حقیقتی در این جمله نهفته است. برای شروع میزان مصرف مواد غذایی فراوری شده را کاهش بدهید. این مواد سرشار از شکر و طعم‌دهنده‌های مصنوعی هستند.

روی یک رژیم پر از پروتئین تمرکز کنید چرا که در طول روز شما را سیرتر نگه می‌دارد. یک تحقیق روی افراد چاق نشان داد که اگر این افراد میزان مصرف پروتئین خود را تا ۲۵٪ بالاتر ببرند اشتها و میزان حس سیری آنها تا ۶۰٪ افزایش پیدا می‌کند. منبع (۹)

اضافه کردن مصرف فیبر روزانه نیز یک استراتژی‌ موفق دیگر است. سبزیجات مقادیر بالایی فیبر محلول دارند که باعث کاهش وزن می‌شود.

شواهد نشان می‌دهند که شما با انجام تمرینات شکمی نمی‌توانید از شر چربی‌های شکمی خلاص شوید. برای خلاص شدن از چربی در سراسر بدن باید تمرینات با وزنه روی کل بدن را با تمرینات اینتروال ترکیب کنید.

در تکمیل این روند رژیم غذایی خود را پر از پروتئین و فیبر کنید.

شما برای چربی سوزی در ناحیه شکم با چه مشکلاتی روبه‌رو هستید؟

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید من با یه سری مجموعه حرکات شکم که بیست دقیقه طول میکشه آشنا شدم و وقتی انجامش میدم توی هر 10 قسمتش ضربانم بالا میره و سوخت و سازمم خیلی بالا میره آیا باعث از بین رفتن چربی نمیشه البته رژیم کاملا رعایت میشه

  1. سلام
   سوخت و ساز بالا می ره البته مدت زمانش طولانی نیست البته برای ساخت عضله خوبه
   از دست دادن اون چربی‌ها نیازمند یک برنامه دقیق غذایی است صرفاً با کم غذا خوردن نمی‌تونید انتظار از دست دادن کل چربی‌های شکم رو داشته باشید این مطلب رو بخونید
   درست کردن شکم شش تکه براساس تیپ بدنی (نقشه قدم به قدم)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا