چربی سوزینکات مهم حفظ سلامتی

دروغ های بزرگ در مورد چربی

همه ما می خواهیم هیکل بهتری داشته باشیم و سطح تناسب اندام خود را بالا ببریم و البته می دانیم غذایی که می خوریم روی این هدف اثر خواهد گذاشت. سوء تفاهمات زیادی در مورد چربی ها وجود دارد. همانطور که شنیده اید، می گویند چربی دشمن سلامتی شما و از همه مهمتر شکم شش تکه تان است!! اما شواهد زیادی وجود دارد که خلاف این موضوع را ثابت خواهند کرد.

 

 

 

افسانه 1# چربی کارکردی ندارد

اکثر رژیم هایی که دیده اید به شما خواهند گفت سهم چربی را پایین بیاورید. علت این است که چربی دارای بیشترین چگالی انرژی است. به ازای هر گرم چربی 9 کالری انرژی وجود دارد در حالی که کربوهیدرات ها و پروتئین ها به ازای هر گرم 4 کالری انرژی دارد.

چربی در بدن ما عملکرد های زیادی دارد. از سلامت قلبی تا کمک به سلامتی ماهیچه ها و استخوان های ما. چربی در غشای سلولی نقش یک عایق را بازی می کند.

این که به بدن مان چربی مناسب برسانیم مهم تر از مقدار آن است.

سالمون tamrino.ir

افسانه 2# امگا 6 بیشتر مصرف کنید

دو شاخه از اسید های چرب باید به طور مرتب مصرف شوند: امگا 6 و امگا 3

هر دوی این اسید های چرب دارای زنجیره های کربن هستند، اما تفاوت در محل این زنجیره کربن است و همین تفاوت در محل قرارگیری در عملکرد آن ها تفاوت ایجاد می کند.

عموماً امگا 3 دارای اثر ضد التهابی است، در حالی که امگا 6 التهاب زاست. امگا 3 در آجیل، بذر کتان، سبزیجات (اسفناج، کلم بروکلی، کلم پیچ) و چربی هایی که در ماهی سالمون وجود دارد در حالی که امگا 6 در روغن های گیاهی، تخم مرغ و… وجود دارد. اگرچه امگا 6 یک اسید چرب ضروری است اما مسئله اینجاست که این اسید چرب در اکثر غذاهای معمولی که شما می خورید وجود دارد. اما از آن طرف امگا 3 در رژیم غذایی ما خیلی کمتر است!

اگر به بازار مکمل ها هم نگاه کنید خواهید دید که چقدر مکمل امگا 3 در بازار وجود دارد و این خود نشان دهنده اهمیت و کمبود این اسید چرب در بدن من و شماست.

همین الان در رژیم غذایی آمریکایی ها نسبت امگا 6 به امگا 3، 1/17 است در حالی که نسبت توصیه شده 1/7 است. و این خود علت افزایش بیماری های قلبی و عروقی و التهابی است.

افسانه 3# روغن نارگیل بهترین روغن است

روغن نارگیل tamrino.ir

در چند سال اخیر روغن نارگیل را به عنوان منجی افراد چاق معرفی کرده اند. بهترین منبع برای دریافت چربی و منبع بزرگ انرژی و ماده غذایی که جلوی اشتها را می گیرد.

روغن نارگیل یک ماده طبیعی است که شامل مقدار زیادی اسید های چرب متوسط (MFA) است . MFA در جهان تغذیه توجهات زیادی را به خود جلب کرده است به خاطر تفاوت سوخت و ساز آنها با اسید های چرب بلند (LFA) که در روغن های گیاهی و چربی حیوانی یافت می شوند.

بدن ما MFA را زودتر از LFA جذب می کند و می سوزاند. بنابراین با مصرف MFA شما کمی بیشتر کالری خواهید سوزاند.

اگرچه محققان اخیراً به مدت 4 هفته روی بزرگسالانی تحقیق کرده اند که روغن های همیشگی خود را با روغن نارگیل تعویض کرده اند. روغن نارگیل اثر قابل توجه ای بر اندازه های بدن افراد، شامل وزن، مقدار چربی بدن و مقدار عضلات نداشته است. حتی بروی مقدار کلسترول خوب یا بد خون نیز اثری نداشته است. هر چند MFA اثر حرارتی کمی بهتر نسبت به LFA دارد اما شما نمی توانید فقط با اضافه کردن روغن نارگیل انتظار سوختن کالری های بیشتری را داشته باشید. البته در دراز مدت روغن نارگیل می تواند به سوزاندن کالری بیشتر به شما کمک کند.

تخم مرغ tamrino.ir

افسانه 4# تخم مرغ را نباید کامل خورد

تخم مرغ از آن مواد غذایی است که هم از آن تقدیر می شود و در عین حال سرزنش می شود! بخصوص بدنسازان که نمی دانند آیا باید کل تخم مرغ را یکجا مصرف کنند و یا اینکه فقط سفیده را مصرف کنند؟!

سفیده تخم مرغ که با نام آلبومین شناخته می شود منبع کامل پروتئین است که شامل تمام آمینو اسید های ضروری است.

این زرده تخم مرغ است که مردم را می ترساند! اسید های چربی که در زرده تخم مرغ وجود دارند، بخش اصلی آنها اسید های روغنی هستند که جز چربی های اشباع نشده هستند و مابقی زرده تخم مرغ را اسیدهای چرب اشباع شده تشکیل می دهند.

زرده تخم مرغ دارای ترکیبی به نام کولین است که باعث سلامتی قلب و عروق می شود و در نهایت زرده تخم مرغ اگرچه پروتئین زیادی ندارد اما سرشار از آمینو اسیدی به نام لوسین است. لوسین نقش اصلی را در سنتز پروتئین در عضلات بازی می کند.

یک تحقیق به مدت 14 هفته برروی افرادی که در وعده صبحانه تخم مرغ کامل مصرف کرده اند و یا فقط سفیده تخم مرغ مصرف کرده اند، نشان می دهد که هیچ گونه اثری بر روی چربی خون و وزن بدن رخ نداده است.

در یک تحقیق دیگر در مجله تغذیه کلینیکی آمریکا بروی افرادی که دیابت نوع 2 داشتند نشان داد: هیچ فرقی در میزان چربی خون این افراد با مصرف تخم مرغ کامل بدست نیامد.

اخیراً مجله کلینیک چربی شناسی گزارش داده است که افرادی که دیابت نوع 2  و اختلال در سوخت و ساز داشته اند بهتر است اگر می خواهند میزان کلسترول خوب آنها افزایش یابد، روزانه 3 تخم مرغ کامل را مصرف کنند.

از طرف دیگر خوردن تخم مرغ کامل باعث افزایش احساس سیری و جلوگیری از پر خوری می شود.

افسانه 5# کم چرب تر مساوی است با سالم تر

محصولاتی که عباراتی مثل طبیعی، کم چرب، بدون شکر، بدون کلسترول را دارند، به نظر سالم ترند؟!

اما بیاد داشته باشید تولید کنندگان مواد غذایی گاهی از این عبارات سوء استفاده می کنند. برای من و شما که مصرف کننده هستیم خیلی مهم است که معانی این لیبل ها را بدانیم.

به طور مثال عبارت “طبیعی” را در نظر بگیرید. این کلمه هیچ معنی ندارد! به عنوان مثال شکر طبیعی است، آیا شکر برای من و شما مفید است؟!

کم چرب به محصولاتی گفته می شود که در هر وعده بیش از 3 گرم چربی نداشته باشند، در حالی که عبارت بدون چربی به محصولاتی گفته می شود که در هر وعده کمتر از نیم گرم چربی داشته باشند.

خوب بد نیست؟!

اما به خاطر داشته باشید اولاً هر وعده می تواند از نظر مقدار خیلی کم باشد و ثانیاً منبع چربی می تواند چربی های ترانس باشد. و در آخر اینکه شرکت ها چون چربی را از محصول حذف می کنند مزه محصول جالب نمی شود و برای جبران این نقص شکر اضافی استفاده می کنند!

البته ممکن است محصول ذاتاً برای سلامتی شما ضرری نداشته باشد ولی نکته مهم این است که شما بعنوان مصرف کننده معانی دقیق لیبل ها را بدانید.

شما چه دروغ ها و حقایقی در مورد چربی ها شنیده اید، نظر خود را با ما در تمرینو در میان بگذارید.

فردا در مورد شش تکه کردن شکم در شش روز صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا