نکات تمرینی

چند بار در هفته تمرین کنیم

چند بار در هفته باید پرس سینه یا ددلیفت اجرا کنم؟ شدت تمرینات چقدر باشد؟

یادتون هست روزهای اولی که باشگاه می‌رفتید، آنقدر هیجان‌زده بودید که سعی می‌کردید هر وسیله‌ای را یک بار هم که شده تست کنید تا ببینید کارش چیه و چه کار می‌کنه؟ چند هفته که می‌گذره و اون هیجان اولیه کمتر می‌شه یواش یواش به این فکر می‌کنید که خوب بالاخره من باید یک برنامه‌ای داشته باشم، هر روز که نمی‌شه برم باشگاه!

به نظرم درست مثل ازدواج کردن می‌مونه! ❤️

اوایل همه چی خوبه و شما پر از شوق و انگیزه هستید اما کم کم باید مسئولیت زندگی را به عهده بگیرید و با یک برنامه‌ریزی دقیق، تعادل را به زندگی خود برگردانید. (نمی‌شه تا آخرش بی‌ترمز رفت😜 )

درست مثل ازدواج که هر آدم متاهلی به شما یک نصحیتی می‌کنه در بدنسازی نیز به هر فردی که بربخورید اون هم یک جوابی برای این سوال داره که باید چند بار در هفته تمرین کرد. حالا به جواب من و مربی‌های تمرینو توجه کنید.

 

 

تعداد جلسات و حرکات تمرینی در مقابل شدت هر جلسه تمرینی

شدت تمرینات
منظورمان این است که یک حرکت را در هفته چند بار انجام می‌دهید؟

وقتی می‌خواهیم در مورد تمرینات هوازی صحبت کنیم منظورمان از شدت، میزان ضربان قلب است اما چون در مورد حرکات بدنسازی صحبت می‌کنیم، منظورمان درصد تکرار بیشینه است (اگر رکورد پرس سینه شما ۱۰۰ کیلو است ولی شما وزنه ۸۶ کیلویی می‌زنید در حال اجرای ۸۶ درصد تکرار بیشینه هستید).

اما فقط با این درصد نمی‌توان شدت یک تمرین را تعیین کرد باید نگاهی هم باید به تعداد تکرارها انداخت. مثلاً اگر شما وزنه‌ ۸۰ کیلویی را یک تکرار انجام بدهید کار ساده‌ای کرده‌اید اما اگر ۳ تکرار اجرا کنید کار نسبتاً مشکلی است اما قابل انجام است.

اما اگر همین ۸۰ کیلو را ۶ تکرار انجام دهید مطمئناً کار سخت‌تری پیشرو دارید.

در ادامه یک جدول را معرفی می‌کنم که می‌توانید براساس آن میزان وزنه‌ را براساس تعداد تکرارها انتخاب کنید. (توصیه می‌کنم به جای سلفی گرفتن، از این جدول یک عکس بگیرید و همیشه همراه خود داشته باشید)

تکرار بیشینهتکرارتکرار بیشینهتکرار
۸۴.۹٪۷۱۰۰٪۱
۸۳٪۸۹۶.۸٪۲
۸۱٪۹۹۳.۷٪۳
۷۹.۲٪۱۰۹۱.۲٪۴
۷۷.۵٪۱۱۸۸.۸٪۵
۷۵.۹٪۱۲۸۶.۸٪۶

*منبع: کتاب (Starting Strength)

این جدول به چه دردی می‌خوره؟

هما‌ن‌طور که اشاره کردم شما باید بین شدت تمرینات و میزان تمرینات یک تعادل برقرار کنید.

 • اگر شدت تمرین خیلی پایین باشد فقط وقت خود را هدر داده‌اید.
 • اگر تعداد تمرینات شما خیلی بالا باشد احتمال تمرین زدگی خود را بالاتر برده‌اید.
 • اگر هم شدت تمرینات خیلی بالا باشد احتمال آسیب دیدگی شما بالاتر خواهد رفت.

نکته طلایی: وقتی تازه‌کار هستید، پسر خاله شما هم می‌تونه برنامه بده! چون روی بدن شما تقریباً همه چیز جواب می‌ده 😂

کافیه هفته‌ای ۲-۳ جلسه تمرین کنید دیگه‌ جای نگرانی ندارید. اما وقتی کم کم وزنه‌های سنگین‌تر جابه‌جا می‌کنید متوجه می‌شوید که فرایند ریکاوری طولانی‌تر می‌شه.

حالا نیاز به افزایش شدت و حجم تمرینات دارید تا به رشد عضلانی برسید و این موضوع دوباره باعث افزایش زمان ریکاوری می‌شود. اما این پایان ماجرا نیست.

بهترین ترکیب بین شدت و میزان تمرینات

شدت تمرینات
وقتی تازه بدنسازی را شروع کر‌ده‌اید باید هفته‌ای ۲-۳ بار تمرین داشته باشید و هر قسمت از بدن را نیز هفته‌ای ۲-۳ بار تمرین بدهید. چطوری؟

 • با استفاده از تمرینات ترکیبی
 • شدت تمرین بین ۷۰-۸۵ درصد باشد.

بعد از سال اول یا دوم و بعد از اینکه به قدرت لازم رسیدید می‌توانید هفته‌ای ۳-۴ بار تمرین کنید اما تعداد دفعاتی که یک عضله را در هفته تمرین می‌دهید باید کاهش پیدا کند. اما شدت تمرین باید افزایش پیدا کند.

بعد از گذشت چند سال و رسیدن به یک سطح خوب از قدرت، تعداد جلسات بین ۴-۵ جلسه در هفته باشد. تعداد دفعاتی که یک عضله را تمرین می‌دهید همان مقدار باقی بماند یا افزایش پیدا کند. شدت تمرین هم به اوج خود می‌رسد.

شدت تمرینات
وقتی چند سال می‌گذرد و پیر باشگاه می‌شوید! حالا می‌توانید ۶ روز هفته را هم تمرین کنید اما شدت تمرینات کمی کمتر می‌شود تا بتوانید تعداد ست و تکرار بیشتری اجرا کنید. (اگر به اینجا رسیدید ما را هم خبر کنید!)

در کل هر چقدر که شما پیشرفت می‌کنید توانایی شما برای ریکاوری افزایش می‌یابد و حالا می‌توانید با کاهش شدت و افزایش حجم تمرینات به اهداف خود برسید. ما در این مرحله بدنسازهایی را داریم که شاید روزی بتوانند ۲ بار هم تمرین کنند.

اما وقتی شما تازه‌کار هستید بهتر است روی شدت تمرین بیشتر وقت بگذارید.

شما در کدام مرحله تمرینی هستید؟!

برچسب ها

علی رضا ناصری

⭐️۹۰ درصد زندگی من شامل: مباحث علمی مرتبط با عمل تمرین و تغذیه است.⭐️ ⭐️۱۰ درصد باقی مانده هم شامل: فناوری و سینماست.⭐️ ⭐️در ضمن همیشه به یاد داشته باشید: واقعیت‌ها به احساسات شما، اهمیت نمی‌دهند.⭐️

نوشته های مشابه

‫۱۹ نظرها

 1. سلام آقای ناصری بدن ورزش میشه مکمل خورد من دغ دغه کاریم زیاده نمیرسم فقط بیشتر میخوام وزنم بیاد بالا بیام رو فرم
  اگه میشه فقط دستتون درد نکنه راهنماییم کنیداول از چی شروع کنم بخورم؟

 2. سلام آقای ناصری خسته نباشید
  حقیقت من میخوام برم باشگاه تازه ولی مونم چطوری شروع کنم بدنم روفرم بیاد از کی مکمل بخورم
  فقط یه مشکلی دارم من یه کلیه بیشتر ندارم ولی بدنم هیچ مشکلی نداره میخوام بدونم باشگاه یه بعدش مکمل که میخوام بخورم بدنم روفرم بیاد مشکلی برام پیش نمیاد؟

 3. سلام اقای ناصری من تازه باشگاه رو شروع کردم و با جدیت هم شروع کردم و میخوام ادامه بدم الان سه هفته است میرم و دوست دارم که واسه اولش زود بدن بیاد رو فرم من از قبل که برم باشگاه با خودم میگفتم که اول با پودر یا کراتین یا همین های که واسه بدن سازی استفاده میشه شروع میکنم تا زود بیاد رو فرم بعد دیگه با رژیم غذایی ادامش میدم به نظرتون خوبه همچنین برنامه ؟ و در اخر اینکه روزی چند بار برم بهتره

 4. فکر کنم دیه از پیر باشگاه گذشتیم 🤔
  ۲۵ ساله میرم باشگاه
  به نظرتون روزی چقدر برم باشگاه ؟
  یه مربی گفت روزی ۲ سانس

 5. یه چندتا مقاله خوندم توی همین ساعتهایی که منتظر جوابتون بودم میگفت تست کردن روی چندین نفر و نشون داد هیچ فرقی بین اونایی که وزنه سنگین با تکرار کم با اونایی که وزنه سبک با تکرار زیاد میزنن نیست،حالا من همین رویه رو پیش میرم اگه تغییری کردم میام بهتون میگم

 6. سلام اقای ناصری،اول میرم پارک میدوم بعد تمرینات اختصاصی پرش واسه ورزش بسکتبال انجام میدم بعد میام خونه با دو تا دمبل که هرکدوم هفت کیلو هستن تمرینات جلو بازی سر شون و پرس سینه میزنم،چون دمبلم یکم سبکه هر ست رو تا آستانه درد عضله میزنم،اگه بحث ورزش زدگی رو بذاریم کنار آیا این کار جواب میده؟

 7. سلام.
  با فرض اینکه بخواهیم خیلی ساده به عضلات کوچک و بزرگ بدن نگاه کنیم، پیشنهاد شما کدام حالت تمرینی زیر هست؟
  حالت اول: (سینه + جلو بازو ——– پا و پشت بازو ——– کول + زیر بغل)
  حالت دوم: (سینه + پشت بازو ——– زیر بغل + جلو ——– کول + پا)
  حالت سوم: ( سینه + زیر بغل ——– پشت بازو + جلو بازو ——– کول + پا)

  اگر حالت ترکیبی بهتری هم سراغ دارید لطف کنید.
  با تشکر

 8. سلام خسته نباشید
  بنظر من بدنسازی مثل مسواک زدن هست، تا وقتی فرد هر روز مسواک بزنه و پیش دندانپزشک بره دندونهاش سالمه ولی دو هفته مسواک نزنه دندونهاش شبیه معتادها میشه!
  مداومت در بدنسازی از همه چیز مهمتره و استراحت و تمرین زدگی تمام دستاوردها رو از بین میبره….اگه در زندگی شکست خوردید یا دیگه وقت باشگاه رفتن ندارید یا انگیزه تون تموم شده شده ده دقیقه برید باشگاه و چندتا وزنه جابجا کنید همون کفایت میکنه و شما رو فعال نگه میداره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

همه چیز را در مورد بدنسازی به آسانی یاد بگیرید 😎