نکات تمرینی

چگونه بصورت ثابت عضله بسازیم

امروز می‌خواهم از واقعیت‌هایی بگویم که در دنیای بدنسازی و تناسب اندام وجود دارد اما تازه‌ کارها بدون توجه به آنها کار خود را می‌کنند.

یک بنده خدایی در باشگاهی که می‌روم هست که سن و سالی از او می‌گذرد. داخل باشگاه به او عمو محمد می‌گویند. باشگاهی که من و دوستانم آنجا می‌رویم از ساعت ۱۵ شیفت آقایانش شروع می‌شود. به شهادت خودم و البته باقی دوستان، عمو محمد هر روز بدون استثنا به جز روزهای تعطیل همین ساعت ۱۵ باشگاه می‌آید. اولین کاری که عمو محمد می‌کند رفتن روی تردمیل به مدت ۳۰ دقیقه است (حالا کار نداریم کارش درست است یا نه!) عمو محمد ۶۰ سال سن دارد! و به نظر من تا ۱۰۰ سالگی هم عمر می‌کند. او همیشه در باشگاه حضور دارد.

عمو محمد استاد استقامت و استمرار است. در ذهن او هر روز با یک ساعت دویدن شروع شود. تمرین کردن برای او حکم مسواک‌زدن برای دندان‌هایش را دارد. او نیازی به فکر کردن در این مورد ندارد. او حتی نیازی ندارد خود را قانع کند تا برای تمرین به باشگاه بیاید، مثل یک ماشین هر روز کار می‌کند. به نظر من اگر او یک روز تمرین نکند، حس بدی خواهد داشت.

خوب از عمو محمد چه می‌شود یاد گرفت؟

آزمون و خطا

جالب بدنساز tamrino.ir

یک شروع اشتباه در بدنسازی مسئله‌ای طبیعی است. شما یک مدت باشگاه می‌روید و دوباره باشگاه رفتن را ترک می‌کنید و به این صورت وقت پیدا نمی‌کنید تا استمرار را در خودتان شکل بدهید.

استمرار داشتن مهم‌ترین عامل موفقیت در تمرینات است. انجام دادن کامل یک برنامه تمرینی ضعیف نتایج بهتری از انجام دادن نصف و نیمه یک برنامه خیلی عالی دارد. مهم نیست اگر برنامه تمرینی شما توسط بهترین مربی‌ها هم تنظیم شده باشد اگر در ادامه دادن برنامه استمرار نداشته باشید، موفق نخواهید شد.

در موضوع تمرینات بدنسازی شما همه چیز را از طریق آزمون و خطا یاد خواهید گرفت. اما برای شناسایی مشکلات شما باید بیشتر آزمایش کنید و اگر بخواهید بیشتر آزمایش کنید نمی‌توانید هفته‌ای ۳-۴ روز را درون خانه بنشینید.

بدترین برنامه برای تازه‌  کارها

این روزها مربی‌ها مجبورند با بدنسازان جوان خیلی با احتیاط و نرمی صحبت بکنند. نتیجه این می‌شود که مربی مجبور به دادن اطلاعات غلط می‌شود.

اینکه به شاگردمان بگوییم: با هفته‌ای ۳ روز باشگاه آمدن از شر چربی‌های شکمی خلاص می‌شوی، نصیحت افتضاحی است. چرا؟

چون بدنسازان تازه‌کار یا افرادی که بعد از مدتی دوباره به میدان برگشته‌اند، هرگز نخواهند توانست استمرار و مداومت را درون خود رشد بدهند. به این روش شما نمی‌توانید درون وجودش یک عادت را ایجاد کنید.

همه دچار دودلی می‌شوند شما باید چشم‌پوشی کنید

دودلی پرخوری هوس همبرگر tamrino.ir

انجام دادن هر کار پرارزشی، مشکلات خاص خود را دارد. ما همیشه برای انجام دادن کاری که فکر می‌کنیم به نفع‌مان است دچار مقاومت می‌شویم. آماده کردن یک وعده غذایی سالم برای طول روز زمان‌بر است. اما رفتن سر کوچه و خرید یک ساندویچ از اسی کثیف خیلی راحت‌تر است!

اما همین سختی‌ها به مرور زمان برای شما آسان می‌شوند. این اصل برای همه موضوعات صدق می‌کند. در کودکی مادرمان ما را مجبور به مسواک زدن می‌کرد اما خودمان می‌دانیم که کار باحالی نبود. اما به عنوان بزرگسال ما این کار را بدون اینکه به آن فکر کنیم انجام می‌دهیم.

بدنسازان موفق این حس مقاومت را به سرعت تشخیص می‌دهند و از آن هم سریع‌تر فراموشش می‌کنند.

برای خود هیچ‌ راه چاره‌ای نگذارید

اگر برای ساختن عضلات دچار مشکل هستید کاری کنید که هیچ حق انتخاب دیگری نداشته باشید. توصیه من این است که هر روز باشگاه بروید! البته منظورم این نیست که هر روز تمرین کنید، فقط باشگاه بروید تا از این محیط دور نشوید. اگر قرار نیست تمرین کنید کمی حرکات کششی انجام بدهید و خود را گرم کنید فقط همین!

اگر یک روز باشگاه رفتید و یک حرکت را فراموش کردید که اجرا کنید و در این لحظه دچار حس گناه شدید، به شما تبریک می‌گویم! شما وارد فاز استمرار در بدنسازی شده‌اید!

فردا در مورد برداشت های غلط در هنگام وزنه زدن صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا