جالب

آشنایی با اصول باغداری پرفروش‌ترین ارقام پسته (کله قوچی، احمد آقایی و اکبری) در بازار

این دعای خیر شاید تا به حال به گوش شما هم خورده باشد که می‌گویند دست به خاک برنی طلا شود، اگر برای شما این سوال مطرح شده باشد که چگونه اجابت این دعا ممکن است باید به شما بگوییم برداشت پسته از خاک­‌های شوره‌زار می‌تواند مصداق بارز این دعای خیر باشد، در این مقاله می­‌خواهیم شما را با چند رقم پسته‌ی بسیار پر­فروش در بازار ایران و بازارهای خارجی آشنا کرده و نکات اصلی کاشت و پرورش این درختان را به شما آموزش دهیم پس با ما همراه باشید.

ارقام پرفروش پسته در بازار ایران و بازارهای خارجی:

قطعاً شما هم تا به حال برای خرید پسته به بازار مراجعه کرده‌اید و اختلاف ظاهری پسته­‌ها را با هم درک کرده باشید، برخی ارقام پسته میوه­‌هایی باریک و کشیده دارند، برخی دیگر میوه‌­هایی گردو فندقی و برخی میوه‌­هایی بسیار درشت دارند اما مهم‌ترین نکته در رابطه با اختلاف ارقام پسته به ظاهر آن‌ها بر نمی­‌گردد بلکه میزان عناصر موجود در مغز پسته سبب اختلاف معنی‌داری در طعم این پسته‌ها شده و سبب شده که برخی ارقام پسته علاوه بر داشتن ظاهری بسیار درشت و بازار پسند طعم بی‌نظیری نیز داشته باشند، به همین دلیل خرید نهال پسته در برخی از ارقام بیشتر از ارقام دیگر در بین کشاورزان و باغداران پسته رواج دارد.

اگر به عنوان یک فعال در زمینه‌ی کشاورزی قصد احداث باغ با یکی از این ارقام پرفروش مانند: کله قوچی، اکبری و یا نهال پسته احمد آقایی را دارید این متن را تا انتها مطالعه بفرمایید.

اصول باغداری ارقام پرفروش پسته:

نوع خاک:

ویژگی منحصر به فرد این ارقام پسته در این است که در زمین­‌های شوره‌زار به خوبی پرورش پیدا می­‌کنند، خاک­‌هایی که به دلیل شوری بالایی که دارند باغداران قادر به کاشت محصولات دیگر در آن نیستند را به راحتی می‌­توان با کاشت درخت پسته آن هم از ارقام تجاری و پر­سود تبدیل به باغات پربار کرد.

میزان آبیاری:

نکته‌ی مهم دیگر در رابطه با کاشت درختان پسته میزان نیاز آبی آن‌ها است، از آنجایی که زمین‌­های با خاک شور معمولاً در مناطقی وجود دارد که اتفاقاً با مشکل کمبود آب مواجه هستند نکته‌ی مثبت دیگر کاشت پسته در این مناطق در واقع نیاز آبی کم آنها نسبت به سایر ارقام درختان میوه است.

درختان پسته را می‌­توانید در دوره‌ی بلوغ هر ۲ هفته یک‌بار در تابستان آبیاری کنید و حتی در صورت عادت دادن درختان به صورت هر دور یک روز افزایش دور آبیاری می‌توانید دور آبیاری را در شرایط کمبود آب به ۲۰ روز نیز افزایش دهید بدون اینکه در میزان باردهی و یا سلامت درختان اختلالی ایجاد شود.

بیشتر بخوانید :

https://www.farmprogress.com/tree-nuts/fresno-leads-nation-in-almond-pistachio-production

هرس:

هرس درختان پسته اهمیت بالایی در حفظ و نگهداری این درختان دارد، به ویژه اینکه این درختان احتمال آلودگی به آفات سرشاخه خوار را مانند پروانه کرمانیا و دیگر آفات و یا بیماری‌های سرشاخه را دارند بهتر است با پایش مداوم به محض شناسایی شاخه‌های آلوده آنها را هرس کنید، علاوه بر کنترل آفات و بیماری­‌ها هرس مناسب می­‌تواند به فرم‌دهی و باردهی بهتر درختان در باغ نیز کمک کند.

در مراکز فروش و خرید نهال پسته ( https://bartarnahal.ir/pistachio-seedlings ) و نهالستان­‌های معتبر کشور مانند برتر نهال کارشناسان بسیار توانمندی حضور دارند که می­‌توانند متناسب با نوع رقم درخت پسته‌ای که انتخاب کرده‌اید به شما راهنمایی­‌های لازم در رابطه با نوع میزان هرس را ارائه کنند.

کوددهی:

کوددهی به درختان پسته امری ضروری در افزایش میزان باردهی و کیفیت طعم مغز پسته است اما نباید به صورت غیراصولی و بی‌برنامه انجام شود، برنامه‌ریزی دقیق کوددهی را می‌­توان تنها با انجام یک آزمایش ساده‌ی تجزیه‌ی خاک و برگ به صورت سالیانه و با مشاوره گرفتن از مشاوران زبده انجام داد و در طول سال کود مناسب را به میزان مناسب استفاده کرد تا علاوه بر بهره‌مندی از مزیت کوددهی به میزان موزد نیاز از مزیت کاهش هزینه­‌ها با استفاده‌ی بی‌مورد از کودهای غیرضروری نیز جلوگیری کنید.

کنترل افات و بیماری­‌ها:

در صورتی که به عنوان یک تازه‌کار وارد عرصه‌ی کاشت پسته شده باشید ممکن است اطلاعات غلط از افرادی که در این کار به دلیل ناوارد بودن و اصولی عمل نکردن شکست خورده‌اند به گوش شما رسیده باشد و شما را از احداث باغ پسته ترسانده باشند، یکی از دلایلی که معمولاً باغداران به واسطه‌ی آن در احداث باغ با شکست مواجه می‌شوند هجوم آفات و بیماری­‌ها است.

در این مورد ذکر چند نکته بسیار اهمیت دارد:

نکته‌ی اول: آفات و بیماری‌ها به باغاتی بیشتر حمله می­‌کنند که ارقام حساس را کاشته باشند، قیمت نهال پسته در ارقام مقاوم ممکن است کمی بالاتر باشد و باغداران جوان به منظور صرفه‌جویی در هزینه­‌های احداث بدون توجه به اهمیت کاشت ارقام مقاوم اقدام به کاشت ارقام حساس می­‌کنند و بنابراین در همان سال­‌های اول پس از کاشت نهال با شکست مواجه می­‌شوند.

نکته‌ی دوم خرید نهال از نهالستان معتبر: در نهالستان­‌های معتبر نهال به صورت گواهی‌دار و شناسنامه‌دار عرضه می‌­شود، نهالی که از نهالستان­‌های غیرمعتبر خریداری می­‌شود ممکن است با آلوده به نماتد بودن اولین ضربه بسیار سخت و سنگین را به باغ شما وارد کند، به این صورت که پس از چند سال از احداث باغ ببینید که درختان شما نه تنها رشد نمی­‌کنند بلکه به مرور یکی یکی خشک می‌­شوند و گمان کنید که احداث باغ پسته از اصل کار اشتباهی بوده است.

ما در اینجا این مژده را به شما فعالان در این زمینه می‌­دهیم در صورتی که باغ پسته خود را به صورت اصولی احداث کنید و خرید نهال را از هر نهالستانی انجام ندهید نه تنها آفات و بیماری­‌ها بلکه هیچ مشکل دیگری نمی‌­تواند سر راه موفقیت شما در این عرصه قرار بگیرد و با خرید ارقام پربازده، زودبازده و مقاومی مانند: ارقام کله قوچی، احمد آقایی و  نهال پسته اکبری می‌توانید خیلی زود تبدیل به یک تاجر در این زمینه شوید.

نکته‌ی سوم: آخرین نکته‌ای که در نظر گرفتن آن مانع از خسارت آفات و بیماری­‌ها به باغ پسته می‌شود این است که باغی که به لحاظ تغذیه‌ای و آبیاری دچار تنش نباشد نمی‌­تواند میزبان خوبی برای آفات و بیماری‌­ها باشد و چنانچه مدیریت آبیاری و تغذیه‌ای خوبی را در باغ اجرا کنید این مشکلات به هیچ عنوان به وجود نخواهد آمد.

اطلاعات تکمیلی:

https://dolatnews.com/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d8%b5%d9%88%d9%84-%d8%a8%d8%a7%d8%ba%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%be%d8%b1%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%b1/

خرید نهال از نهالستان معتبر:

اهمیت این موضوع به عنوان یک اصل در باغداری پسته آنقدر بالا است که شاید باید حتی به عنوان اصل اول آن را عنوان می‌کردیم، در بحث مدیریت آفات و بیماری­‌ها به اهمیت خرید از نهالستان معتبر پی بردید بنابراین لازم به تاکید دوباره نیست اما علاوه بر سلامت و اصالت داشتن نهال پسته‌ای که از مراکز معتبر خریداری می‌شود، این نهالستان‌­ها یک مزیت دیگر به باغداران می­‌دهند و آن هم مزیت مشاوره‌ی رایگان در رابطه با احداث باغ پسته و امکان خرید غیرحضوری است.

شما نیازی ندارید که زحمت مراجعه به نهالستان را متحمل شوید بلکه به صورت غیرحضوری می­‌توانید مشاوره کامل دریافت کرده، رقم پسته مورد نیاز به تعداد مورد نیاز را انتخاب و خریداری کرده و نهال­‌ها را درمان مورد نظر در محل خود تحویل بگیرید.

بیشتر مطالعه کنید:

https://www.globaltrademag.com/pistachios-the-quirks-of-agricultural-trade-in-a-nutshell/

کلام آخر:

در مورد احداث باغ پسته باید به اهمیت ضرورت دریافت مشاوره و راهنمایی تاکید کنیم، بسیاری از باغداران پسته از کارشناسانی که در منطقه حضور دارند و به باغات دیگر سر می‌زنند استفاده کرده و با پرداخت پول به آن‌ها به صورت دوره‌ای و سالیانه از آن‌ها مشوت می‌گیرند.

این موضوع در صورتی که واقعاً مشاور کار بلد باشد موردی ندارد اما متاسفانه مشاهده می‌­شود که در بسیاری از موارد کارشناسان توصیه‌های غیراصولی و علمی به باغداران می­‌کنند پس چه بهتر که این مشاوره را نیز از همان کسانی دریافت کنید که نهال را به شما فروخته و با زیر و بم نیاز­های نهال آشنایی بیشتری دارند.

راه‌های ارتباطی:

09141832393

09144501003

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا