بدنساز تازه کارنکات تمرینی

12 کار که احتمالاً شما موقع دویدن اشتباه انجام می دهید

هر وقت یک جفت کفش ورزشی جدید می خرم و یا یک آهنگ جدید هیجانی می شنوم اولین کاری که می خواهم بکنم این است که بروم بیرون و شروع به دویدن بکنم!

از مزایای دویدن علاوه بر یک تمرین خوب هوازی می توان به کاهنده استرس، بهتر کردن حال و احوال شخصی فرد اشاره کرد.

اما قبل از اینکه جو شما را هم مثل من بگیرد و به سراغ دویدن در پیاده رو بروید. نکاتی وجود دارند که اگر رعایت نکنید می تواند تمام این شور و حال را به یاس تبدیل کنند.

امروز از 14 اشتباه عمومی افراد در حین دویدن صحبت خواهم کرد، باشد که شما این اشتباهات را مرتکب نشوید!!

۱. سرتان را پایین می گیرید

دویدن tamrino.ir

بعضی از افراد هنگام شروع دویدن به پاهایشان نگاه می کنند، فقط به این دلیل که می خواهند ببینند آن پایین چه خبر است!

باور کنید خبری نیست! به افق رو به روی خود نگاه کنید. اگر این کار را مرتب انجام دهید گردن خود را دچار مشکل خواهید کرد و یکی از این روزها به زمین خواهید خورد.

۲. کفش با اندازه اشتباه را پوشیده اید

کفش دویدن tamrino.ir

اگر حین دویدن پا های شما درد می کند به احتمال زیاد کفشی که به پا دارید مناسب شما نیست. موقع خرید به جای اینکه حواس تان به زیبایی کفش باشد فقط به کاربرد و راحتی کفش فکر کنید. کفش شما خانه قلب دوم شماست.

۳. شما گام های خیلی بلند بر می دارید

اینتروال هوازی دوی سرعت دویدن tamrino.ir

درست مثل یک آهو که قدم های بلند بر می دارد به خود می گویید: خوب آهو با بلند گام برداشتن، به سرعت می رسد، پس من هم می توانم!!

اما بلند قدم برداشتن باعث ایجاد شوک بزرگی به پاهای شما می شود. دوستان تازه کار و حتی بعضی از قدیمی ها فکر می کنند با بلند گام برداشتن سریع تر گام برخواهند داشت. در صورتی که قدرت اصلی در دویدن شما باید از عضلات پشت ران و باسن شما بیاید.

برای اصلاح این مشکل به قدم های کوچکتر فکر کنید و پاهای خود را جلوتر از بدن تان فرود نیاورید بهترین تعداد 85 قدم  در دقیقه است!!

۴. بازوهای شما به طرفین حرکت می کنند

دویدن tamrino.ir

وقتی در هر قدم دست راست شما به سمت چپ بدن تان حرکت می کند (و برعکس) این به خودی خود چیز بدی نیست. اما این یک شاخص است از اینکه بالا تنه شما ثبات ندارد. اگر کسی را دیدید که دستش را به سرعت به راست و چپ حرکت می دهد بدانید او از ثبات لازم در بالا تنه خود برخودار نیست.

یک بالا تنه محکم و ثابت به تمام بدن تعادل می بخشد و از ارگان های داخلی بدن شما محافظت می کند.

۵. شما روز اول برای 8 کیلومتر دویدن هدف گذاری می کنید!

دویدن بیرونtamrino.ir

اگر شما قبلاً ندویده اید و تازه کارید شما دفعه اول نخواهید توانست 9-10 کیلومتر را بدوید. با مسیر های کوتاه شروع کنید، حتی پیاده روی هم بروی سلامتی شما تاثیر مثبت دارد، پس عجله نکنید. بعلاوه ایجاد هدف های کوچک برای خود باعث می شود تا انگیزه لازم برای بالاتر بردن رکورد های خود را پیدا کنید.

۶. شما نفس نمی کشید!!

انگیزشی آب خسته ریکاوری خوشحال دویدن tamrino.ir

می دانم باور کردنی نیست، مگر می شود ما بطور طبیعی نفس می کشیم. اما باور کنید موقع دویدن گاهی یادمان می رود روی مهمترین قسمت دویدن که تنفس درست است تمرکز کنیم.

اگر تنفس شما از یک ریتم و آهنگ منظم برقرار باشد، آنگاه خواهید توانست مسافت بیشتری را بپیمایید.

یک تحقیق بهترین آهنگ تنفس را برای دویدن را هر دو قدم، یکبار نفس را بداخل بکشیم و دو قدم بعد نفس را به بیرون، مشخص کرده است.

۷. شما زانو های تان را زیاد بالا می آورید

این مشکل بیشتر برای کسانی پیش می آید که عمدتاً دوچرخه سواری می کنند. یادتان نرود نیروی دویدن در شما باید از عضلات پشت ران و ران بیاید. بهترین زاویه برای بالا آمدن زانو ها 45 درجه است.

۸. شما به چیزی به جز پاهای خسته خود فکر نمی کنید

تمرین زدگی ورزشکار دویدن موسیقی خستگی ریکاوری tamrino.ir

اگر شما در هر قدم فکر می کنید که ای بابا چقدر اوضاع سخت است!! شما زودتر خسته خواهید شد. بهترین راه استفاده از نیروی تمرکز است اما دویدن با یک دوست پیشنهاد بعدی من به شماست.

اگر در داخل باشگاه یا خانه می دوید، به بیرون بروید و شروع به دویدن کنید.

۹. دویدن تنها تمرین شماست

درست است دویدن فواید زیادی دارد، اما این بهانه ای نیست تا از تمرینات قدرتی غافل شوید. شما باید مابقی عضلات خود را در باشگاه قدرتمند سازید تا بتوانید در هر بار دویدن به سطح بالاتری دست پیدا کنید.

۱۰. شما فقط می ایستید و خود را کش می دهید

قبل از اینکه بدوید شما باید از حرکات کششی پویا استفاده کنید و بعد از دویدن از حرکات کششی ایستا استفاده کنید. این نکته ای است که خیلی ها رعایت نمی کنند و شانس آسیب دیدگی خود را بالا می برند. یادتان باشد بعد از دویدن به جای نشستن شروع کنید به سرد کردن خود.

۱۱. شما به خود می گویید: من که دونده نیستم!

اگر به خود لیبل بزنید که من دونده نیستم، شانس اینکه از دویدن دست بکشید بالا می رود. کمی مثبت فکر کنید، روی تنفس متمرکز شوید. هر چند لحظه یکبار به خود یادآوری کنید شما برای اینکار ساخته شده اید. در تمام طول دویدن با خود مرتب مثبت حرف بزنید.

۱۲. شما زیادی آب می خورید

دویدن tamrino.ir

اگر شما زیاد آب بخورید، سنگین خواهد شد و دم می کنید و از طرفی اگر کم آب بخورید خود را با خطر کم آبی مواجه می کنید.

شما باید به یک تعادل در مصرف آب برسید. خوب حالا باید با خودمان یک بطری آب حمل کنیم؟!

اگر در یک روز سرد و فاصله کوتاه می دوید، شما به بطری آب نیاز ندارید. مگر اینکه هوا گرم باشد.

شما چه اشتباهاتی در حین دویدن مرتکب می شوید؟ نظرات خود را با تمرینو در میان بگذارید.

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا