عضله سازینکات مهم حفظ سلامتی

باورهای غلط در مورد انسولین

علی رغم استفاده 20 ساله از هورمون انسولین در بدنسازی یکی از موضوعات بحث برانگیز در بدنسازی است. نادانی در این مورد با وجود این همه تحقیق در مورد انسولین، توجیه پذیر نیست!

موضوع امروز را به این دلیل انتخاب کردم که ایمیل های زیادی از طرف شما دوستان در رابطه با داروهای نیروزا، مخصوصاً انسولین رسیده بود. نکته‌ی مشترک تمام ایمیل ها عدم آشنایی در رابطه با استفاده از این هورمون بود.

در این مطلب در رابطه با خطرات و منافع انسولین صحبت می‌کنم و همین جا تکرار می‌کنم این مطلب صرفاً جنبه آشنایی دارد و به هیچ وجه استفاده از هورمون ها بدون نظر پزشک توصیه نمی‌شود!!

هورمون انسولین از آن دسته داروهایی نیست که اگر تازه کار هستید بتوانید با آن شوخی بکنید و ممکن است در صورت استفاده نادرست فرایند پیشرفت شما را به عقب بیندازد و حتی در صورت استفاده از واحد های بالا به راحتی باعث مرگ می‌شود!!

انسولین چکار می کند؟

 

به جرات می‌توانم بگویم انسولین حتی از هورمون های رشد اثر بیشتری برای عضله سازی دارد! اما انسولین مثل یک سلاح می‌ماند، هم می‌تواند باعث آسیب به شما بشود و هم اینکه شما را به اوج برساند. انسولین در عین حالی که باعث عضله سازی می‌شود توانایی افزایش چربی در بدن را نیز دارد.

وقتی میزان قند خون از 100 واحد بیشتر می‌شود پانکراس انسولین را ترشح می‌کند و انسولین شروع به جمع آوری قند خون می‌کند. انسولین قند خون را به 3 بانک مهم در بدن منتقل می‌کند:

 • گلیکوژن در عضلات
 • گلیکوژن در کبد
 • بافت های چربی

البته ما می‌خواهیم انسولین قند را به عضله و یا کبد ببرد، اما برای انسولین فرقی نمی‌کند، او کار خودش را انجام می‌دهد.

انسولین علاوه بر اینکه قند را به عضله می‌رساند و به عضله سازی کمک می‌کند با فعال کردن ریبوزوم به عضله سازی کمک می‌کند. ریبوزوم وظیفه‌ی اصلی اش ساخت پروتئین است. از طرفی انسولین جلوی تخریب عضلات را نیز می‌گیرد.

همان طور که گفتم برای انسولین تنها مسئله مهم جمع آوری گلوکز از خون است و مهم نیست این گلوکز را به کجا می‌برد. برای اینکه انسولین کار مورد نظر شما را انجام بدهد باید بدانید هدف شما چیست؟ اگر می‌خواهید عضله سازی کنید باید سعی کنید در اکثر ساعات روز سطح انسولین بالا باشد ولی اگر هدف شما چربی سوزی است باید بالا بودن سطح انسولین را فقط در زمان پنجره تمرینی مدنظر قرار بدهید.

انسولین هایی که در بازار وجود دارند یا به سرعت در جریان خون آزاد می‌شوند (زمان مصرف: 1-2 ساعت قبل از خواب) یا اینکه مدت زمانی طول می‌کشد تا در خون آزاد شوند. این خود باعث می‌شود زمان مصرف وعده‌های غذایی را زمان بندی کنید!

وقتی از انسولین استفاده می‌کنید هر چند ساعت یکبار باید یک وعده غذایی شامل کربوهیدرات و پروتئین مصرف کنید. اگر هر لحظه احساس گیجی، عرق سرد، بی حالی کردید، بدانید که باید یک چیز شیرین مصرف کنید! توصیه من این است که حتماً یک دستگاه سنجش میزان قند خون خریداری کنید تا مقدار قند خون خود را بسنجید. حداکثر مدت زمان استفاده از هورمون انسولین نهایتاً 4-6 هفته است، شما که نمی خواهید تبدیل به یک بیمار دیابتی بشوید.

انسولین به عنوان داروی نیرو زا

انسولین tamrino.ir

برخلاف سایر دارو‌های نیروزا که نسبتاً از طرف جامعه پزشکی توجه لازم را دریافت نکرده اند، انسولین در طول قرن گذشته یکی از مورد تحقیق قرار گرفته ترین هورمون‌ها بوده است و این به ما کمک می کند با قاطعیت بیشتری نسبت به انسولین اظهار نظر کنیم.

اما با اینحال هنوز سوء تفاهمات و نظرات افراطی در مورد انسولین وجود دارند! البته بعضی نظرات ریاکارانه در مورد انسولین با وجود حجم قاچاق بالای مواد نیروزا در این ورزش نیز جای تامل دارد! حتی به یاد دارم در گذشته صحبت در مورد انسولین در انجمن های بدنسازی باعث اخراج شما از انجمن ها می‌شد! انگار اگر ما صحبت نکنیم بدنسازان استفاده نمی‌کنند!!

اگرچه انسولین هورمون پیچیده ای است و کارکرد‌هایی فراوانی در بدن دارد، امروز قصد دارم در مورد نقش آن به عنوان یک حمل کننده مواد مغذی صحبت کنم. به طور خلاصه انسولین مسئول جا به جایی مواد مغذی از جریان خون به سطح سلول‌های عضلانی است. با استفاده از انسولین خارجی بدنسازان قادر خواهند بود که مواد مغذی بیشتری را به عضلات تحویل بدهند تا برای رشد و ریکاوری مورد استفاده قرار بگیرند و نتیجه داشتن اثر عضله سازی فوق العاده است.

با این تفسیر بدنسازان گمان می‌کنند هر چه انسولین بیشتری مصرف کنند، پس نتیجه‌ی بهتری هم می‌گیرند که لزوماً درست نیست. برخلاف استروئید ها که بدن می ‌تواند از مقادیر بالای آن بهره ببرد. استفاده از انسولین در مقادیر بالا به راحتی می‌تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد، اثر انسولین در بدن را از بین ببرد. بنابراین به جای تمرکز بر مصرف بالای این هورمون، باید از هر واحد مصرفی از این هورمون بصورت بهینه استفاده کرد. باید بصورت استادانه جلوی مقاومت به انسولین را گرفت.

یکی از ترس های که از مصرف انسولین وجود دارد، افزایش چربی در بدن است. اما جدای از افزایش چربی یا اثر چربی سوزی انسولین، اینکه این موضوع رخ دهد به طور کلی بستگی به عوامل دیگری دارد. بگذارید بیشتر توضیح بدهم. به عنوان یک بدنساز کربوهیدرات ها بخش قابل توجهی از رژیم غذایی شما هستند. شما برای داشتن انرژی در طول تمرین، پر کردن گلیکوژن خالی شده، یک ریکاوری درست و رشد عضلانی به کربوهیدرات ها نیاز دارید. بدون کربوهیدرات شما از لحاظ حسی، عملکردی، کمتر از چیزی که باید، به نظر می‌آیید. در یک کلام همه چیز افتضاح می‌شود! پس کربوهیدرات ها برای شمای بدنساز واجب هستند.

حتی بدنسازان حرفه ای که در هفته های پایانی نزدیک به رقابت هستند رژیم غذایی شان شامل کربوهیدرات است. با این همه مصرف کربوهیدرات باعث نمی شود تا نتوانند به شرایط لازم برای رقابت برسند. چطور چنین چیزی ممکن است؟! در حالی که مصرف کربوهیدرات قطعاً باعث تولید انسولین در جریان خون می شود!

مگر انسولین دشمن نیست و باعث چاقی نمی شود؟!

چاق همبرگر tamrino.ir

البته این درست است که سطح بالای انسولین کار را برای جدای شدن اسید‌های چرب از سلول‌های چربی مشکل تر می‌کند و باعث می‌شود تا راحت تر کالری ها تبدیل به چربی بشوند، اما انسولین فقط یک عامل در فرایند افزایش یا کاهش چربی است. سطح متفاوت سوخت و ساز در اشخاص، مصرف انرژی، رژیم غذایی و سایر عوامل اثر قابل توجهی در چیزی که در بدن ذخیره می‌شود خواهد گذاشت. وقتی این عوامل با قصد قبلی بصورت کنترل شده در می‌آیند، بدنساز می‌تواند بر اثر منفی انسولین در افزایش چربی فائق آید. به همین خاطر است که یک بدنساز می‌‌تواند به اندازه یک فرد عادی یا حتی بیشتر کربوهیدرات بخورد اما بدن خشکی هم داشته باشد.

وقتی قرار است انسولین مصرف کنید و چربی هم اضافه نکنید، یک سری قوانین وجود دارند که باید رعایت شوند. افرادی که به راحتی چربی اضافه می‌‌کنند و برای خشک ماندن باید دست و پا بزنند، در هنگام مصرف انسولین کار سخت تری در پیش دارند. اما اکثر مردم می‌توانند از این هورمون در مقادیر کم بدون هیچ مشکلی استفاده بکنند.

اول از همه به یاد داشته باشید، بیشتر از مقداری که بدن‌تان به کالری نیاز دارد، مصرف نکنید. اگر این کار را بکنید، مصرف انسولین اضافه قطعاً باعث افزایش چربی می‌شود. با رعایت این قانون شما به طرز چشم گیری خواهید توانست توانایی چربی سازی خود را کم کنید. برای شمایی که شانس ندارید و سطح سوخت و ساز پایین تری دارید هم راهی وجود دارد. رژیم غذایی خود را از مواد غذایی مضر پاک کنید، کربوهیدرات را قبل و بعد از تمرین مصرف کنید، کمی کاردیو را افزایش بدهید.

یک موضوع مناقشه برانگیز دیگر میزان مصرف کربوهیدرات در هنگام استفاده از انسولین است. خیلی از افراد به خود می‌گویند: چقدر باید کربوهیدرات مصرف کنم تا قند خونم بالا نرود؟ در صورتی که باید از خود بپرسند: چقدر کربوهیدرات مصرف کنم تا ریکاوری و رشد خوبی را داشته باشم. اشتباه دیگری که انجام می‌دهند این است که میزان مصرف کربوهیدرات خود را با میزان مصرف انسولین تطبیق می‌دهند. در صورتی که باید میزان مصرف انسولین خود را با میزان مصرف کربوهیدرات خود تطبیق بدهند!

به عنوان مثال اگر شما در پنجره زمانی تمرینات خود 170 گرم کربوهیدرات مصرف می‌کنید، می‌توانید به ازای هر 10 گرم کربوهیدرات 1 واحد انسولین مصرف کنید. با این روش نه تنها چربی اضافه نمی‌کنید بلکه ریکاوری خود را بهینه می‌کنید و جلوی کاهش قند خون خود را هم می‌گیرید. البته شما می‌توانید مقدار انسولین بیشتری استفاده کنید اما این مقدار روی مصرف کربوهیدرات شما اثر نمی‌گذارد.

بدنسازان زیادی هستند که فکر می‌کنند هنگام مصرف انسولین باید میزان مصرف کربوهیدرات خود را پایین بیاورند که این خود اشتباه است. به عنوان مثال اگر شما 8 واحد انسولین را قبل از تمرین استفاده می‌کنید و به ازای این مقدار، 7 گرم کربوهیدرات و در مجموع 56 گرم مصرف کنید، در حالی که بدن شما به 150-200 گرم کربوهیدرات نیاز دارد، رشد عضلات و ریکاوری خود را به خطر می‌اندازید.

اشتباه دیگر

انسولین tamrino.ir

یک تصور غلط دیگر این است که فقط کربوهیدرات ها می‌توانند قند خون را تنظیم کنند. این کاملاً اشتباه است! درست مثل کربوهیدرات، پروتئین هم می‌تواند به گلوکز تبدیل بشود. حال درست است که پروتئین به سرعت به گلوکز تبدیل نمی‌شود، اما در این میان دو عامل دخیل هستند:

مقدار پروتئین مصرفی و نوع پروتئین مصرفی

به عنوان مثال گوشت قرمز انتخاب خوبی برای تبدیل شدن به گلوکز نیست! چرا که خیلی آهسته هضم می‌شود و خیلی سخت می‌تواند قند خون را تنظیم بکند.

اما پروتئینی مثل وی هیدرولیز شده برای دستیابی به هدف شما فوق العاده است. هم سریع هضم می‌شود و هم مقادیر زیادی آمینو اسید را به جریان خون شما وارد می‌کند. حتی بعضی از بدنسازانی که کربوهیدرات مصرفی خود را پایین آورده اند توانسته اند با مصرف پروتئین وی این خلاء را جبران کنند. البته این متد توصیه نمی‌شود اما ثابت می‌کند که بدن می‌تواند به عنوان تنظیم کننده از پروتئین وی استفاده کند.

دوباره تاکید می‌کنم مطلب فوق به هیچ وجه جنبه تجویزی ندارد و برای آشنایی با تکنیک هایی است که صورت می‌گیرد.

اگر دوستان ابراز علاقه کنند از این پس هر از چند گاهی در رابطه با داروهای نیروزا مطلب خواهیم گذاشت!!

نظر شما در مورد استفاده از انسولین در بدنسازی چیست؟

فردا در مورد اشتباهاتی که خانم ها در رژیم غذایی خود مرتکب می شوند، صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام من دیابت دارم و انسولین مصرفیم این اواخر بالا بود و من در عرض 1 سال 15 کیلو چاق شدم / حالا میخوام برم باشگاه و کمی آب کنم
  با توجه به اینکه ورزش کنی قند پایین میاد من وعده غذاییم رو(صبحانه.نهار.شام) بعد از تمرین بخورم یا قبلش ؟

  در هنگام تمرین مقدار اندکی انسولین تو خونم باشه یا به ریسکش نمارزه ؟

 2. سلام. وقتتون بخیر
  عذرمیخوام مصرف انسولین به ازای بیست پوند بدن در روز هستش…یعنی فرد نود کیلویی میتونه روزی 9 الی 10 واحد تزریق کنه؟
  ممنون میشم یا همینجا پاسخ بدین یا ایمیل کنین برام.تشکر

 3. جناب ناصری بنده یک سوال دیگه هم داشتم یکی از دوستان بنده هم همین قرص و مصرف میکنه الان یک طرف صورتش کمی ورم کرده ایا این عوارض طبیعی هست یا باید مصرف قرص رو قطع کنه

  1. سلام
   عوارض اصلی این قرص شامل:
   حالت تهوع، اسهال، یبوست، سوءهاضمه، کاهش اشتها، افزایش وزن و مشکلات قاعدگی در زنان
   این عارضه ای که شما اشاره کردید تا حالا مشاهده نشده
   اما توصیه می کنم با پزشک حتماً مشورت کنید

  2. سلام من17 سالمه این قرص رو با گینر کراتین بخورم ک مشکلی نداره؟

 4. با سلام خدمت شما ممنون واقعا مطالب خوب و بی طرفی بود.یه سوالی داشتم ، بنده الان حدود یک هفته اس از قرص گلی بن کلامید ( با تحقیق و تفحص فراوان!)
  استفاده میکنم روزی 2 عدد. برای افزایش وزن چون واقعا گزینه ی معقول دیگری ندارم فعلا.میخواستم بپرسم با توجه به اینکه عوارضش خیلی کمتر از انسولین هست میتونم تو یه دوره ی چهار یا شش هفته ای استفاده کنم بعد چهار پنج ماه استراحت بدم به بدنم ؟ تو این مدت 4یا 6 هفته ای باعث بروز دیابت نشه یه وقت ؟
  و اینکه دوره ی پاک سازی و استراحت چند ماه باید باشه یعنی بعد چند ماه میتونم دوباره همین دوره رو برام ؟
  پیشاپیش ممنون از جوابتان.علی یارتون

  1. سلام
   دوست عزیز ممنون از لطف شما
   ابتدا عرض کنم که نظر من اینجا به هیچ وجه تجویزی نیست و کاملاً براساس مشاهدات تجربی و برداشت های شخص افراد مختلف است.
   در مورد این قرص باید بگم نکته ای که باید رعایت کنید زمان مصرف (معمولاً بعد از تمرین) و نوع رژیم غذایی در حین مصرف (سعی شود کمتر کربوهیدارت مصرف شود) است.
   در مورد اینکه چند وقت بعد می تونید دوباره مصرف کنید باید بگم شما نیازمند این هستید که در حین مصرف حتماً سطح قند خون و انسولین خود را چک کنید (هر دو هفته یک بار) و در صورت مشاهده علائم خطرناک مصرف رو قطع کنید.

 5. با سلام و خسته نباشید بله آموزش استفاده اصولی وظیفه ماست چون کسی که تصمیمش را می گیرد حداقل با کمترین عوارض و با آگاهی انجام دهد نه به روش های خردرچال .!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا