جالبچربی سوزی

نگاهی به برنامه خشک کردن بدنسازان حرفه ای

وقتی صحبت از خشک کردن بدن یک بدنساز حرفه ای می کنیم، منظور مان پوشیدن یک تی شرت و بازو های قلمبه نیست! صحبت از بدنی بیش از حد عضلانی و در عین دیوانه وار خشک است!

این فرایند نیازمند مقادیر بالای زیادی دارو هاست تا بتواند این توده عضلانی را حمایت و همزمان چربی بدن را در کمترین میزان نگاه دارد!

البته هیچ کدام از این داروها اگر این بدنسازان یک رژیم غذایی و برنامه تمرینی مناسب نداشته باشند، به کار نمی آید. اگر هر کدام از این 3 بخش را کمی شل بگیرند، مهم نیست چقدر دارو مصرف کنند، موفق نخواهند شد.

آماده شدن برای رقابت هایی مثل مستر المپیا، مستلزم زجر کشیدن های بسیار است! شما خستگی و گرسنگی زیادی را تجربه می کنید. در یک جمله زندگی بر شما جهنم می شود و از خودتان خواهید پرسید: من برای چه این بلاها را سر خودم می آورم؟!

نکته مهم:

این مطلب رو در مورد استروئید از دست ندهید:

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

راهنمای مقدماتی استفاده از استروئید در بدنسازی

بدن خشک چربی سوزی بدنساز tamrino.ir

کم کردن های وحشتناک کالری، انجام زیاد حرکات کاردیو و مواجه با عوارض جانبی دارو ها هر چیزی هست به جز یک تجربه خوشایند! کاری است بسیار خسته کننده و دردناک! هر کسی توانایی تحمل خوردن یک نوع ماده غذایی را وعده پس از وعده در طی یک روز ندارد.

از طرف دیگر وقتی شما به زمان رقابت نزدیک می شوید، اوضاع برای شما روزانه تغییر می کند. هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید، خطوط بیشتری را روی بدن خود می بینید و کم کم این احساس برای شما اعتیاد آور می شود. هر چه به آخر هفته نزدیک تر می شوید، بد اخلاق تر می شوید و احساس گرسنگی شما بیشتر می شود. خودتان می دانید که از پس یک هفته رژیم و برنامه تمرینی دیگر بر آمده اید. هر چقدر پیشرفت خود را بیشتر می بینید، حس شکست ناپذیری سراغ تان می آید.

در حقیقت باید هم این حس را داشته باشید، شما برخلاف چیزی که بدن تان می خواهد همزمان هم عضله درست می کنید و چربی می سوزانید، شما دارید یک نبرد را پیروز می شوید. شما جلوی گرسنگی، خستگی، درد عضلانی و موانع ذهنی خود می ایستید و در عین حال پیروز هم می شوید.

همین طور که به فاز های آخر رژیم خود می رسید، متوجه می شوید یک اتفاق خاص در ذهن و بدن تان افتاده است. شما یاد می گیرید که درد را بپذیرید. اگر خوش شانس باشید حتی از درد لذت می برید.

زجر بکش و پیروز شو

متاسفانه جمله “هر چقدر بیشتر زجر بکشید، بهتر به نظر می آیید” حقیقت دارد! مخصوصاً اگر قصد حضور در رقابت های سطح بالای بدنسازی را داشته باشید.

هیچ رقابتی برای یک بدنساز حرفه ای آسان نخواهد بود.

بدنسازان قرن ۲۱ ام

فیل هیث بدنساز tamrino.ir

در دورانی کنونی یک بدنساز باید از همیشه بدنی عضلانی تر، خشک تر و آماده تر داشته باشد. کارهایی که برای رسیدن به این شرایط باید انجام داد هر روز پیچیده تر و سخت تر می شوند. در این بین داوران هم دنبال بدن های دیوانه وار هستند!

در گذشته نهایتاً از یک داروی ضد استروژن استفاده می کردند. امروزه 2-3 دارو و حتی بیشتر را در یک دوره استفاده می کنند. داروهای خواب و آرام کننده عضلات بوفور استفاده می شوند. ما این روش ها را توصیه نمی کنیم، اما وجود شان را نمی شود انکار کرد.

این یک نمونه از داروهایی که یک بدنساز حرفه ای قبل از مسابقات استفاده می کند:

در دوره خشک کردن این بدنسازان موارد زیر را دوباره تنظیم می کنند:

۱. رژیم غذایی: مقدار درشت مغذی ها را دوباره تعدیل می کنند در عین حالی که مقدار کالری دست نخورده باقی می ماند. کاهش کالری را فقط از طریق کربوهیدرات دنبال می کنند.

۲. کاردیو: کاهش یا افزایش کاردیو با توجه به شرایط کنونی چربی سوزی صورت خواهد گرفت.

۳. چرخه ها: به عنوان مثال در یک چرخه 8 هفته ای نزدیک به مسابقه دارو ها را در بازه های کوتاه تر تغییر می دهند و مقدار چربی سوزهایی مثل T3 و کلنبوترول را افزایش می دهند. بعد از 4-6 هفته مقادیر داروهای ضد استروژن را افزایش می دهند. 4-6 روز مانده به مسابقات هرگونه دارویی که سبب افزایش ذخیره سازی آب شود را حذف می کنند.

هر کدام از این عوامل برروی یکدیگر نیز اثر می کنند. همه چیز اینجا به زمان بندی و هدف بدنساز بستگی دارد. زمان مسابقه نیز روی تغییر زمان مصرف داروها اثر می گذارد. وقتی به هفته آخر می رسیم همه چیز بستگی به استراتژی بدنساز دارد. اگر نیاز است تا گلیکوژن خالی شود و سپس پر شود در این هفته بدنساز چند جلسه تمرینی انجام می دهند تا گلیکوژن را خالی کنند. اما اگر آماده هستید و نیازی به خالی و پر کردن گلیکوژن ندارید، شما همه چیز را مثل قبل نگه می دارید. برای مصرف دارو هم یک هفته قبل مصرف را قطع می کنید و از داروهای ادرار آور استفاده می کنید.

حرف مهم

الگویی که ارائه شد، فقط جهت آشنایی شما با روندی که بدنسازان برای قهرمانی در رقابت های سطح بالا طی می کنند بود و بس!

این الگو به هیچ وجه برای شما توصیه نمی شود. برای شمایی که قصد ورود به مستر المپیا ندارید، این نوع رژیم ها و دستور العمل ها کاملاً بیهوده و مضر است.

نمی خواهم بدنسازانی که در سطح جهانی رقابت می کنند را مورد قضاوت قرار دهم. آنها حرفه ای هستند و منظور از حرفه ای یعنی اینکه آنها از این راه امرار معاش می کنند و ممکن است شما برای موفقیت در کسب و کارتان هر کاری بکنید. این مطالب را با شما در میان گذاشتم تا بدانید، شمایی که قصد دارید یک بدن عضلانی و متناسب بسازید، نیازی به این روش ها ندارید، البته داستان ورزش های قهرمانی و حرفه ای چیز دیگری است!

شما در مورد این موضوع چه نظری دارید؟

فردا در مورد کاهش وزن بصورت سالم صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا