مکمل و داروهای بدنسازی

روغن کانابیدیول را مصرف بکنیم یا نه؟

امروز در مورد روغن کانابیدیول (CBD)، کاربرد این روغن و عوارضش صحبت می‌کنم.

فروش جهانی روغن کانابیدیول در سال ۳۵۰ میلیون دلار است و بعضی‌ها پیش بینی می‌کنند: تا سال ۲۰۲۰ به ۱ میلیارد دلار برسد!

روغن کانابیدیول از گیاه ماریجوانا به دست می‌آید. طرفداران کانابیدیول معتقدند که: این روغن، باعث بهبود استرس، بیماری صرع، کاهش درد و بهبود روند ریکاوری بعد تمرین می‌شود.

اما آیا این ادعاها درست است؟

روغن کانابیدیول چیست؟

کانابیدیول ترکیبی شیمیایی است که در گیاه شاهدانه پیدا می‌شود. شاهدانه را خشک می‌کنند، خرد کرده و سپس با الکل اتانول مخلوط می‌کنند. این عمل باعث جدا شدن کانابیدیول از سایر ترکیبات و تصفیه شدن آن می‌شود.

یکی از نکات مثبت کانابیدیول که روی آن تاکید می‌شود وجود ویژگی‌هایی مثل: ضد درد و آرام بخش، بدون وجود اثرات منفی ماریجوانا مثل: اضطراب، گیجی و توهم است. منبع (۱)

مزایای مصرف روغن کانابیدیول چیست؟

روغن کانابیدیول

طرفداران کانابیدیول می‌گویند که این روغن باعث برطرف شدن موارد زیر می‌شود:

  • اضطراب
  • درد

کانابیدیول و اضطراب

یکی از دلایلی که افراد ماریجوانا می‌کشند همین اثر آرامش‌بخش است. بنابراین منطقی است که بگوییم: کانابیدیول نیز همان اثر را دارد.

اما شواهد علمی چندانی در دست نیست!

چند تحقیق انجام شده نیز، نتایج کاملاً متناقضی را نشان می‌دهند! منبع (۲)

نتایج یک تحقیق انسانی نشان می‌دهد که: مصرف روزانه کمتر از ۳۰۰ میلی‌گرم کانابیدیول در روز، چندان برای کاهش اضطراب موثر نیست. منبع (۳)

وقتی به این موضوع دقت می‌کنیم که قیمت یک بطری ۳۰۰ میلی‌گرمی کانابیدیول، ۲۸ دلار است، متوجه می‌شویم که با این قیمت می‌توان مواد دیگری را برای رفع اضطراب مصرف کرد!

کانابیدیول و درد

در این زمینه نیز تحقیقات اندکی موجود است و اغلب تحقیقات صورت گرفته نیز روی حیوانات بوده است. بنابراین، نمی‌توان روی آن حساب کرد. هر چند عده‌ی زیادی از مصرف کنندگان معتقدند که این روغن باعث کاهش درد می‌شود.

آیا مصرف روغن کانابیدیول باعث ایجاد نشاط ناشی از مصرف مواد مخدر می‌شود؟!

جواب کوتاه به این سوال منفی است.

کانابیدیول همان اثرات ماریجوانا را ندارد. منبع (۴)

هر چند نمی‌توان به همه شرکت‌های تولید کننده اعتماد کرد! چون بعضی‌ها از سایر ترکیبات ماریجوانا در تهیه کانابیدیول استفاده می‌کنند.

آیا مصرف کانابیدیول خطری دارد؟

شکل خالص روغن کانابیدیول مشکلی ایجاد نمی‌کند. هر چند مطالعات طولانی مدتی روی اثرات آن صورت نگرفته است.

روغن تصفیه شده را مصرف کنیم یا نه؟

حرف آخر

روغن کانابیدیول می‌تواند باعث کاهش درد و اضطراب شود اما میزان مصرف آن باید بالا باشد و با توجه به قیمت بالایش، نمی‌توان آن را یک گزینه بهینه دانست.

علی رضا ناصری

I'm a fitness nerd & currently I'm blogging for https://tamrino.ir my main passion is creating excellent content for bodybuilding community.

مطالب مشابه

‫۲ دیدگاه‌ها

  1. با سلام چند جا شنفتم روغن خراطین حجم دهنده ی عضلات بدن است می خواستم برای بازو اما استفاده کنم آیا تاثیری دارد و همیشه گی است یا نه ؟ ممنون بابت سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا