عضله سازی

اثر قرص های ضد بارداری روی عضله سازی زنان

تحقیق جدیدی روی قرص های ضد بارداری صورت گرفته که نشان می‌دهد زنانی که آن‌ها را مصرف نکرده‌اند نسبت به مصرف کنندگان این قرص‌ها تا ۶۰ درصد بیشتر عضله ساخته‌اند! از طرفی زنانی که این قرص‌ها را مصرف کرده‌اند چربی کمتری از دست داده‌اند.

آیا خانم‌ها باید نگران اثر هورمونی قرص‌های ضد بارداری روی عضله سازی‌شان باشند؟!

نزدیک به ۸۰ درصد زنانی که از نظر جنسی فعال هستند حداقل یک بار قرص‌های ضد حاملگی را مصرف کرده‌اند. منبع (۱) به عنوان یک بدنساز همیشه باید به آنچه می‌خوریم توجه کنیم بنابراین جالب است که به مصرف این قرص‌ها هم نگاهی علمی داشته باشیم.

تحقیقی که اشاره کردم به بررسی ۷۲ زن طی ۱۰ هفته تمرین بدنسازی که به طور متوسط ۲۰ سال سن داشته‌اند، پرداخته است. منبع (۲)

این زنان ۳ جلسه در هفته تمرینات ترکیبی فول بادی داشته‌اند. زنانی که قرص ضد حاملگی مصرف نمی‌کردند تا ۶۰ درصد بیشتر نسبت به گروه دیگر که مصرف قرص داشته‌اند، شاهد رشد عضله بوده‌اند.

البته تفاوتی بین افزایش قدرت در ۲ گروه مشاهده نشده‌ است. البته می‌توان این عدم تغییر در قدرت را به این خاطر دانست که این زنان در زمینه وزنه زدن تازه‌کار به حساب می‌آمدند.

این تحقیق مناسبی از نظر تعداد شرکت کنندگان بود. در ضمن نتایج این تحقیق با سایر تحقیقات قبلی که کوچک‌تر بودند هم خیلی نزدیک است. منبع (۳ و ۴)

👇👇👇👇👇👇👇👇

رابطه رژیم شیر و حجم گیری

چرا قرص های ضد بارداری روی عضله سازی اثر می‌گذارند؟

قرص‌های ضد حاملگی اثرات مشابه فیزیولوژیکی مثل: آندروژن‌ها را تولید می‌کنند. اگر گیرنده‌های آندروژن بدن درگیر اثر آندروژنیسیته‌ی قرص‌های ضد بارداری باشد این می‌تواند جلوی علامت‌دهی آندروژن‌ها را بگیرد که در قابلیت عضله سازی اختلال ایجاد می‌کنند.

در این تحقیق مشخص می‌شود زنانی که قرص ضد بارداری مصرف کرده بودند شاهد افزایش اثر آندروژنیسیته و کم‌ترین رشد عضلانی بودند. میزان این اثر تقریباً بزرگ بود (تقریباً زنانی که قرص مصرف نکرده بودند شاهد رشد ۵ برابری عضله نسبت به گروه اول بودند)

اثر قرص‌های ضد حاملگی روی چربی سوزی

زنانی که این قرص‌ها را مصرف نکرده بودند ۲ برابر نسبت به گروه اول چربی از دست دادند البته این تحقیق به تفاوت آماری بزرگی نمی‌رسد. بنابراین می‌توانیم شک داشته باشیم که مصرف این قرص‌ها، چربی سوزی را مشکل‌تر می‌کنند اما همچنان می‌تواند این اثر تصادفی باشد.

آنچه که جالب است اینکه این زنان هدف‌شان چربی سوزی نبوده و این یک برنامه عضله سازی بوده است. اما در آخر هر دو گروه عضله سازی کرده‌اند، قوی‌تر شده‌اند و چربی سوزانده‌اند.

حرف آخر

البته باید اشاره کنم که هنوز تحقیقات زیادی باید در این زمینه صورت بگیرد. چون تحقیقات دیگری هستند که نتایج کاملاً متفاوتی را نشان می‌دهند. منبع (۵ و ۶)

در ضمن قرص‌های ضد بارداری با مکانیزیم‌های مختلفی در بازار موجود است که باید روی هر کدام تحقیقات لازم صورت گیرد. در هر صورت اگر نیاز به مصرف این قرص‌ها دارید از آن‌ها در مواردی استفاده کنید که دسترسی به سایر روش‌های پیشگیری از بارداری ندارید.

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا