نکات مهم حفظ سلامتی

افسانه های ویتامین D

در چند سال گذشته ویتامین D یکی از داغ ترین موضوعات دنیای بدنسازی و تغذیه بوده است. در مورد مزایای آن بسیار صحبت شده است و از همه بیشتر در مورد روش های دریافت آن سخن ها گفته شده است. به خاطر اختلافاتی که در مورد این ویتامین خورشیدی وجود دارد، امروز در مورد افسانه هایی که پیرامون این ویتامین وجود دارد صحبت می کنم.

افسانه 1# بدن من به خودی خود ویتامین D تولید می کند، من نیازی به نور خورشید ندارم

این جمله نصفش حقیقت دارد. بدن شما به خودی خود ویتامین D تولید می کند اما برای تولیدش نیاز به نور خورشید دارد.

ویتامین دی tamrino.ir

خورشید دو نوع اشعه UV تولید می کند. UVA و UVB.

اشعه UVA به عمق پوست شما نفوذ می کند. این همان اشعه ای است که مسئول سرطان پوست است.

اشعه  UVB به عمق پوست نفوذ نمی کند. بدن شما از UVB استفاده می کند تا ویتامین D تولید کند.

شما می توانید از تخت های برنزه استفاده کنید، اما ارزان ترین راه برای دریافت این اشعه رفتن زیر نور خورشید است.

افسانه 2# اداره من یک پنجره دارد، من ویتامین D خود را از آنجا تهیه خواهم کردانگیزه خوشحال پرواز کارمند tamrino.ir

متاسفانه باید بگویم نه!!

شیشه اشعه UVB را فیلتر می کند ولی متاسفانه اشعه UVA آزادانه عبور می کند.

در حقیقت کنار پنجره نشستن و آفتاب گرفتن مساوی است با دریافت سرطان برای پوست!!!

احتمال می دهم دل تان می خواهد به اتاق بدون پنجره نقل مکان کنید! اما به هر حال بودن در کنار پنجره مزایایی همچون آسایش برای چشمان شما و لذت بردن از مناظر بیرون را به همراه دارد!

افسانه 3# من از رژیم غذایی ام مثل شیر،  ویتامین D را دریافت می کنم

شیر tamrino.ir

مگر اینکه شما هر روز ماهی سالمون مصرف کنید، امکان ندارد مقدار کافی ویتامین D  را از منابع غذایی تامین بکنید! برای دریافت 1000 واحد ویتامین D شما باید 10 لیوان شیر مصرف کنید یا اینکه روزی باید 200 گرم ماهی سالمون مصرف کنید.

قارچ هم ویتامین D2 دارد اما هضم آن به اندازه ویتامین D3 راحت نیست!

خوردن مواد غذایی حاوی ویتامین D برای دریافت این ویتامین می تواند بخشی از برنامه روزانه شما باشد، اما نمی تواند منبع اصلی دریافت این ویتامین باشد.

افسانه 4# اما من به ساحل می روم!

ویتامین دی tamrino.ir

مگر اینکه شما از ساعت 10 صبح تا 14 بعد از ظهر در ساحل زیبای جزیره کیش قرار داشته باشید، شما ویتامین D به اندازه کافی دریافت نخواهید کرد!! اگر در ساحل که دراز کشیده اید، چتری بالای سر شماست، بدن شما ویتامین D  کافی تولید نخواهد کرد!

هر چقدر محلی که زندگی می کنید دارای عرض جغرافیایی بالاتری باشد، شانس کمتری وجود دارد که شما ویتامین D کافی را تولید کنید. در این موارد شما نیازمند استفاده از مکمل های حاوی ویتامین D هستید.

افسانه 5# من فقط به 600 واحد ویتامین D در روز نیاز دارم

مقدار توصیه شده توسط کمیته غذا و تغذیه در آمریکا 600 واحد در روز است اما بعضی متخصصین معتقدند این عدد خیلی کمتر از مقدار مورد نیاز بدن است. به عقیده این متخصصان برای بزرگسالان این عدد به 5000 واحد در روز می رسد.

در واقع بالاترین مقداری که بدن می تواند مصرف کند عدد 10000 واحد است!!

باید بدانید این اعداد به خاطر وزن، ژنتیک، سیگاری بودن شما و … از فردی به فرد دیگر متغیر خواهد بود. بهترین راه برای اینکه مطمئن شوید، استفاده از تست خون است تا متوجه شوید آیا از کمبود ویتامین D رنج می برید یا نه؟!

کمبود این ویتامین را جدی بگیرید. مخصوصاً شما بدنسازان عزیز که باید بدانید کمبود این ویتامین باعث کاهش استحکام استخوان ها و کاهش عملکرد دستگاه ایمنی بدن می شود.

فردا در مورد چالش های روزانه یک بدنساز صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام من قرص ویتامین دی رو هفته ای یک بار میخورم الانم تو دوران قرنطینه بیرون نمیرم تو خونه ام با دمبل و بارفیکس تمرین میکنم باید بیشتر ویتامین دی مصرف کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا