جالب

خیلی ساده: کول اسکالپینگ چیست

گاهی اوقات هر چقدر هم که رژیم غذایی و برنامه تمرینی خوبی داشته باشید، بعضی چربی‌ها هستند که خیلی سرسختانه مقاومت می‌کنند. اینجاست که پای روشی به نام کرایولیپولیز یا کول اسکالپینگ (مجسمه ‌سازی سرد) به میان می‌آید.

خیلی ساده: مطالبی خواهند بود که سعی می‌کنم برخلاف سایر مطالبی دیگر که در تمرینو منتشر می‌کنم، کوتاه‌تر، خلاصه‌تر اما همچنان پایبند به منابع دقیق علمی باشد. این دسته مطالب، برای افرادی است عجول که می‌خواهند سریع به جواب برسند!

درست است که راه جادویی و میان‌بری برای کاهش وزن وجود ندارد اما می‌توان چربی‌ها را در بعضی نقاط بدن با استفاده از روش کول اسکالپینگ، از بین برد!

کول اسکالپینگ یک روش کاهش چربی غیر تهاجمی است و زمان چندانی هم نمی‌گیرد. (منظور از غیر تهاجمی یعنی نیاز به جراحی ندارد)

نکته مهم: این مطلب را برای بعضی دوستان بدنسازم نوشتم که با وجود داشتن رژیم‌های مختلف و برنامه‌های تمرینی خیلی خوب، از داشتن چربی اضافه در بعضی نقاط بدن شکایت می‌کردند. این روش به هیچ وجه جایگزین زحمات و نظمی که شما در زندگی بدنسازی خود دارید، نمی‌شود!

کول اسکالپینگ چیست؟

کول اسکالپینگ (مجسمه ‌سازی سرد) نام دیگر فرایندی به نام کرایولیپولیز است. کرایولیپولیز نام علمی فرایندی به نام منجمد سازی چربی است. با استفاده از دستگاه کول اسکالپینگ، دکترها می‌توانند سلول‌های چربی موجود در نقاط خاصی از بدن را فریز کنند. منبع (۱)

بعد از مدتی این سلول‌های چربی می‌میرند و بدن آن‌ها را دفع می‌کند. این سلول‌ها به عنوان مواد زائد از طریق سیستم لنفاوی بدن دفع می‌شوند.

این روش زیبایی به این دلیل که نیازی به عمل جراحی ندارد، محبوب است و شما می‌توانید آن را در مطب پزشک انجام دهید و بدون نیاز به بستری شدن به خانه بروید!

این دستگاه در سال ۲۰۱۰ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای استفاده توسط جراحان زیبایی و پلاستیک مورد تایید قرار گرفت. منبع (۲)

در ابتدا این دستگاه برای استفاده در نواحی: شکم، ران و پهلوها مورد تایید قرار گرفته بود. البته بعداً در سال ۲۰۱۶ بخش‌های بیشتری به آن اضافه شد: منبع (۳)

  • خط زیر فک
  • زیر چانه‌ها
  • بالای بازوها
  • بالای زانوها
  • سینه و پشت کمر
  • زیر باسن

نکته: از این دستگاه‌ برای درمان حرارتی بعد از عمل‌های جراحی و کاهش درد استفاده می‌شود. بسته به نیاز بیمار، بعضی از نمونه‌های دستگاه می‌توانند سرما و گرما تولید کنند. منبع (۴)

آیا من می‌توانم از این دستگاه استفاده کنم؟

کول اسکالپینگ

خوب حتماً خیلی خوشحال هستید که محققان بالاخره یک راه جالب برای کاهش چربی پیدا کرده‌اند و می‌خواهید که سریعاً داوطلب استفاده از آن شوید! 😁

همه می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند اما مهم‌ترین شاخص، میزان وزن کنونی شماست. پزشکان معمولاً افرادی را مناسب این روش تشخیص می‌دهند که بیشتر از ۱۳ کیلوگرم با وزن ایده‌آل‌شان فاصله نداشته باشند و همین‌طور شاخص توده بدنی (BMI) ۳۰ یا کمتر از آن باشد.

توصیه: بهتر است ابتدا تمام تلاش‌های خود را در باشگاه و آشپزخانه انجام بدهید، وقتی به وزن و تناسب اندام لازم رسیدید بعد می‌توانید برای بخش‌های خاصی از بدن سراغ استفاده از این روش بروید.

یک سری بیماری‌ها وجود دارد که کلاً استفاده شما از این روش را ممنوع می‌کند مثل:

افرادی که دارای پوست اضافه (شل) هستند نیز نمی‌توانند کاندید خوبی برای این روش باشند چون دستگاه قادر نیست به سلول‌های چربی خود را نزدیک کند.

آیا کول اسکالپینگ موثر است؟

جواب کوتاه به این سوال مثبت است! با اینکه این روش برای همه جواب نمی‌دهد اما نتایج امیدوار کننده‌ای داشته است.

مزیت کول اسکالپینگ این است که نیازی به عمل جراحی ندارد و آسیبی به پوست وارد نمی‌کند. سلول‌ها‌ي چربی تنها بافتی است که مورد حمله قرار می‌گیرد. از طرفی تحقیقات مختلفی روی این دستگاه‌ها صورت گرفته که این نتایج را مورد تایید قرار می‌دهد. منبع (۵، ۶ و ۷)

عوارض جانبی کول اسکالپینگ

عوارض خیلی محدود است و معمولاً بعد از چند هفته خود را نشان می‌دهد. مثل: تورم، کبودی، مور مور، قرمزی پوست، خارش، درد، گرفتگی، حساسیت پوستی، بی‌حسی.

در کمتر از ۱ درصد آقایان پدیده‌ی هیپرپلازی چربی متناقض (افزایش سلول‌های چربی) رخ می‌دهد. منبع (۸)

آیا اثر کول اسکالپینگ دائمی است؟

سلول‌های چربی در بدن چند برابر نمی‌شوند آن‌ها در طول زمان، بزرگ و کوچک می‌شوند. وقتی وزن‌تان اضافه می‌شود آن‌ها بزرگ‌تر و زمانی که وزن‌تان کمتر می‌شود آن‌ها کوچک‌تر می‌شوند.

خوبی کول اسکالپینگ این است که وقتی سلول‌‌های چربی از بین رفتند، دیگر شاهد بازگشت‌شان نخواهیم بود. البته این به معنای این نیست که اگر رژیم پرکالری داشته باشید شاهد چاق شدن نخواهید بود!

آیا کول اسکالپینگ دردناک است؟

کول اسکالپینگ

همه آستانه درد یکسانی ندارند اما عموماً این روش دردناک نیست. البته بعضی‌ها که پوست حساسی دارند ممکن است دچار خارش یا تورم پوست شوند. بعضی‌ها چند روز بعد از ترک مطب، شاهد درد در ناحیه مزبور بوده‌اند. منبع (۹)

اما بین روش‌های مختلف جراحی برای چربی سوزی، این روش درد بسیار کمتری دارد. در ضمن بسته به ناحیه واقع شدن چربی، شاید نیاز به چند جلسه درمانی داشته باشید.

نحوه انجام کول اسکالپینگ

معمولاً یک ژل پوستی را در ناحیه مورد نظر اعمال می‌کنند.

جلسه معمولاً ۳۰-۶۰ دقیقه طول می‌کشد و در طول جلسه درمانی، نباید تکان بخورید.

ظرف چند دقیقه، ناحیه مورد نظر بر اثر سرما بی‌حس می‌شود.

ناحیه مورد نظر تحت ماساژ قرار می‌گیرد تا جریان خون در آن ناحیه بیشتر شود. (این کار باعث حس مور مور شدن خواهد شد)

نکته مهم: نتایج معمولاً ظرف ۳ هفته قابل مشاهده خواهد بود. منبع (۱۰)

حرف آخر

کول اسکالپینگ برای کاهش چربی در بعضی نقاط بدن که به رژیم غذایی و تمرین جواب نمی‌دهند، مناسب است. البته این روش مشکل پوست شل و افتاده را حل نمی‌کند و باید یک سری شرایط وزنی برای انجامش داشته باشید.

آیا شما کول اسکالپینگ انجام داده‌اید؟ از تجربه خود در بخش نظرات، بگویید.

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا