ضروریمکمل

راهنمای مقدماتی استفاده از استروئید در بدنسازی

هر چیزی که در مورد استروئید ها لازم است بدانید در ادامه توضیح داده شده است. اینکه چه استروئیدی را چقدر مصرف کنید و همین طور به نکات مهم در زمان مصرف استروئید نیز اشاره خواهد شد.

قبلا در مورد انسولین، تستوسترون و به طور کلی داروها یک سری مطلب کار کرده بودم اما همچنان شما همراهان عزیز تمرینو سوالات بیشتری داشتید و از آنجایی که ما هم تابع قانون هستیم نمی‌توانیم در این موارد به شما مشاوره ارائه بدهیم! 🧐

به همین دلیل مجبور شدم تا یک مطلب کامل در زمینه استروئیدها تهیه کنم و امیدوارم جواب اغلب سوال‌های دوستان بدنساز را داده باشم. 😎

یکی از جالب‌ترین نظراتی که برای ما ارسال شد این پیام بود:

داداش من تا حالا از استروئید استفاده نکردم. تو باشگاه شنیدم انواع خوراکی استروئید خیلی بهتره. از آمپول زدن هم خیلی می‌ترسم. حالا سوالم اینکه روزی چند تا قرص بخورم خوبه؟ ممنون.

اگر کمی در این زمینه تجربه داشته باشید متوجه شده‌اید که در این ۲ خط نظر، چقدر اشتباه وجود دارد!  اینکه دوست‌مان تصور کرده انواع خوراکی استروئید ظاهراً عوارض کمتری دارند یا اینکه به هیچ وجه از دوره مصرف استروئید اطلاعاتی نداشته و نمی‌داند که استروئیدها طراحی شده‌اند تا به صورت عضلانی تزریق شوند نه داخل وریدی (سیاهرگ). از همه مهم‌تر اینکه او نمی‌داند بین استروئیدهای مختلف چه تفاوتی وجود دارد.

نکته مهم: به نظرم بچه‌هایی که تازه باشگاه می‌روند در مورد استروئید به ۲ دسته تقسیم می‌شوند. هر دو دسته از استروئیدها چیزی نمی‌دانند. یک دسته به طور کلی از استروئید می‌ترسند 😳 که دلایل مختلفی دارد. دسته دیگر هم می‌خواهند استروئید مصرف کنند اما نمی‌دانند باید چکار کنند و اغلب در دام یک آدم 🤬 می‌افتند.

هدف من از انتشار این مطلب روشن کردن موضوع برای این دو دسته از بدنسازها است و هیچ کدام از مسائلی که توضیح می‌دهم را بدون مشورت پزشک مجرب انجام ندهید! ⛔️

استروئیدها چی هستند؟

استروئید

استروئیدهای آنابولیک همان مشتقات تستوسترون یا غیر تستوسترون است. دهه ۳۰ میلادی بود که دانشمندان فهمیدند این استروئیدها به افزایش رشد عضلانی حیوانات کمک می‌کنند. از آن زمان از این داروها برای درمان بیماری‌های ناتوان کننده استفاده می‌شد.

در دهه ۵۰ میلادی دکتری به نام جان زیگلر (خدا بیامرز) استروئیدی را ایجاد کرد که شما در باشگاه با نام دیانابول آن را می‌شناسید. بعد از این بود که ورزشکاران شروع به استفاده از استروئیدها برای افزایش حجم و قدرت عضلانی کردند. بعد از آن مشتقات دیگر استروئید توسط دانشمندان ایجاد می‌شد.

جالب است که همه استروئیدها از ۴ حلقه کربنی ایجاد می‌شوند اما تغییرات شیمیایی ساده می‌تواند نوع مکانیزم اثر آنها را از نظر آنابولیک یا آندروژنی تغییر دهد. منظور از فعالیت آنابولیک به توانایی استروئیدها در ایجاد عضلات استخوانی جدید اشاره داد در حالی که فعالیت آندروژنی به این اشاره داد که دارو چقدر روی افزایش خصوصیات مردانه مثل: رشد مو، ضخیم‌تر شدن صدا و … اثر می‌گذارد.

استروئید چطور این کارها را انجام می‌دهد؟

استروئید

راستش را بخواهید توضیح یکسانی در این مورد وجود ندارد اما همه آنها تا حدی باعث افزایش بافت عضلانی می‌شوند. یک تئوری این است که با متصل شدن به گیرنده‌های آندروژنی (AR) باعث افزایش سنتز پروتئین در بدن می‌شوند. این افزایش سنتز منجر به افزایش بافت عضلانی خواهد شد. (به اینها استروئیدهای کلاس ۱ می‌گویند.)

از طرف دیگر استروئیدهایی را داریم که تا حدودی به گیرنده‌های آندروژنی متصل می‌شوند یا اصلاً متصل نمی‌شوند. به این ترتیب آنها جلوی خرابکاری گلوکوکورتیکوئید را می‌گیرند. گلوکوکورتیکوئید یک استروئید است که باعث از بین رفتن گلوتامین در عضله می‌شود و این کار منجر به از دست دادن عضله خواهد شد. به همین دلیل این نوع استروئیدها حتی از دسته قبلی هم برای عضله سازی بهتر عمل می‌کنند. به آنها کلاس ۲ استروئیدها گفته می‌شود.

تفاوت بین استروئیدهای مختلف

در ادامه فهرستی از استروئیدها و توانایی‌های آنها را تهیه کرده‌ام.

فلوکسیمسترون (هالوتستین یا Stenox)

فلوکسیمسترون

این یک استروئید ۱۷ آلفا آلکیل است. به معنای دیگر برای اینکه در کبد مورد سوخت و ساز قرار نگیرد یک سری تغییرات روی آن اعمال شده است. اگر عمل آلکیلاسیون روی این استروئید صورت نمی‌گرفت به میزان بالایی از آن برای مصرف نیاز داشتید. این استروئید به هورمون زنانه استروژن در بدن تبدیل نمی‌شود.

موارد مصرف: باعث افزایش قدرت به میزان زیادی می‌شود اما افزایش عضله چندانی را نصیب شما نمی‌کند.

میزان مصرف: برای بدنسازها ۳۰-۸۰ میلی‌گرم و در شرایط پزشکی ۲.۵ تا ۴۰ میلی‌گرم.

نیمه عمر: ۹ تا ۱۰ ساعت

متاندرسترولون (دیانابول، رفوریت یا آنابول)

دیانابول

این هم یک استروئید ۱۷ آلفا آلکیل است که در دهه ۵۰ میلادی به دنیا معرفی شد. این استروئید به هورمون زنانه استروژن تبدیل می‌شود.

موارد مصرف: باعث افزایش اندازه و قدرت عضلانی می‌شود.

میزان مصرف: بدنسازها روزانه ۲۵-۱۰۰ میلی گرم در روز مصرف می‌کنند. (میزان مصرف بستگی به این دارد که در کنارش چه چیز دیگری مصرف کنید.)

نیمه عمر: ۴ تا ۷ ساعت

استنزولول (وینسترول)

وینسترول

این هم یک استروئید ۱۷ آلفا آلکیل است که به استروژن تبدیل نمی‌شود.

موارد مصرف: باعث افزایش قدرت و مقداری اندازه عضلات می‌شود. (البته مقدار افزایش عضله در این استروئید خیلی خوب است چرا که باعث احتباس آب در عضله نمی‌شود.)

میزان مصرف: بدنسازها روزانه ۲۵ تا ۱۰۰ میلی گرم مصرف می‌کنند. در موارد پزشکی این مقدار ۲ تا ۶ میلی‌گرم در روز است.

نیمه عمر: بین ۷ تا ۱۵ ساعت.

اکساندرولون (پودر اکساندرولون یا اکساندرولونا)

اکساندرولون

این هم یک استروئید ۱۷ آلفا آلکیل است که به استروژن تبدیل نمی‌شود.

موارد مصرف: باعث افزایش قدرت عضلانی می‌شود. باعث سفتی عضله هم می‌شود چرا که باعث کاهش چربی بدن می‌شود.

میزان مصرف: بدنسازها روزانه ۲۵ تا ۱۶۰ میلی گرم در روز مصرف می‌کنند. در موارد پزشکی بین ۱.۲۵ تا ۸۰ میلی گرم مصرف می‌شود.

نیمه عمر: ۹ ساعت.

استات متیونولون (پریموبولان)

پریموبولان

این استروئید هم به استروژن تبدیل نمی‌شود.

موارد مصرف: باعث افزایش متوسط حجم عضلانی می‌شود. باعث افزایش احتباس آب نمی‌شود. این خیلی مهم است چرا که خیلی‌ها وقتی مصرف بعضی از استروئیدها را قطع می‌کنند متوجه می‌شوند وزن از دست داده‌اند چرا که آن استروئید فقط باعث افزایش آب درون عضله شده بود.

میزان مصرف: بدنسازها هر هفته بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم دریافت می‌کنند. بدنسازهای تازه‌ کار هر ۲ یا ۴ هفته ۱۰۰ میلی گرم دریافت می‌کنند.

نیمه عمر: ۵ تا ۷ روز.

اکسی متولون (آنادرول)

آنادرول

این هم یک استروئید ۱۷ آلفا آلکیل است که به استروژن تبدیل نمی‌شود اما باعث افزایش احتباس آب در عضله می‌شود.

موارد مصرف: باعث افزایش اندازه و قدرت عضلانی می‌شود. (البته در صورت مصرف زیاد)

میزان مصرف: بدنسازها ۵۰ تا ۱۵۰ میلی‌گرم در روز مصرف می‌کنند. در موارد پزشکی به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز ۵ میلی گرم مصرف می‌شود.

نیمه عمر: بین ۷ تا ۱۵ ساعت

تستوسترون انانتات، پروپیونات، Cypionate

تستوسترون انانتات

این استروئید به استروژن تبدیل می‌شود.

موارد مصرف: باعث افزایش اندازه عضلانی می‌شود. (البته در صورت مصرف بالا) باعث افزایش کمی احتباس آب در بدن می‌شود.

میزان مصرف: بدنسازها هفته‌ای ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم دریافت می‌کنند.

نیمه عمر:  Cypionate  هشت روز و تستوسترون انانتات ۱۰ تا ۱۰۰ دقیقه

ناندرولون دكوونات و لورات (با نام دکا شناخته می‌شود)

دکا

این استروئید هم تبدیل به استروژن نمی‌شود.

موارد مصرف: باعث افزایش حجم عضلانی می‌شود همراه با کمی احتباس مایعات.

میزان مصرف: بدنسازها می‌توانند ۳۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم در هفته مصرف کنند. در موارد پزشکی ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرن هر ۳-۴ هفته مصرف می‌شود.

نیمه عمر: ناندرولون دكوونات ۶ تا ۸ روز و دکا کمی عمر بیشتری دارد.

چقدر باید استروئید مصرف کنم؟

دو عامل در تعیین میزان مصرف خیلی مهم است:

 • به دنبال چه هدفی هستید؟
 • به چه دارویی دسترسی دارید؟

خوب حالا که تصمیم گرفته‌اید استروئید مصرف کنید باید بگویم بهترین روش مصرف این است که ۲ داروی استروئیدی با مکانیزم‌های مختلف را انتخاب کنید. (البته من که مصرف نکرده‌ام 😉)

 چرا؟

تا بتوانید از اثر ترکیبی آنها استفاده کنید. به عنوان مثال ترکیب ناندرولون و استنزولول اثر بهتری دارد. یکی از آنها به گیرنده‌های آندروژنی (AR) متصل می‌شود و دیگری متصل نمی‌شود. در ادامه چند ترکیب استروئیدی را معرفی می‌کنم که خیلی خوب جواب داده‌اند:

 • نمونه شماره ۱: ناندرولون ۴۵۰ میلی گرم در هفته همراه با استنزولول روزی ۵۰ میلی گرم.
 • نمونه شماره ۲: ناندرولون ۴۵۰ میلی گرم در هفته همراه با دیانابول روزی ۵۰ میلی گرم.
 • نمونه شماره ۳: اکساندرولون ۴۰ میلی گرم در روز همراه با ۵۰ میلی گرم استنزولول در روز.
 • نمونه شماره ۴: تستوسترون انانتات ۵۰۰ میلی گرم در هفته همراه با ۵۰ میلی گرم استنزولول یا دیانابول در روز.
 • نمونه ۵: تستوسترون یا ناندرولون ۵۰۰ میلی گرم در هفته همراه با اکسی متولون ۵۰ میلی گرم در روز.
 • نمونه شماره ۶: متیونولون ۶۰۰ میلی گرم در هفته همراه با ۵۰ میلی گرم استنزولول در روز.

استروئید

اجازه بدهید نگاهی به نمونه شماره ۱ بیندازیم:

شما ۴۵۰ میلی گرم ناندرولون را روز اول به خود تزریق می‌کنید و سپس ۶ تا ۸ روز بعد هم ۴۵۰ میلی گرم دیگر مصرف می‌کنید. اگر یادتان باشد به نیمه عمر این استروئیدها اشاره کردم این عدد خیلی مهم است و به شما می‌گوید که این استروئید چه مدت زمانی در جریان خون شما باقی می‌ماند.

پس اگر شما در روز اول ۴۵۰ میلی گرم تزریق می‌کنید سپس بعد از ۷ یا ۸ روز هنوز ۲۲۵ میلی گرم در بدن شما فعال است. وقتی دوباره ۴۵۰ میلی گرم به خود تزریق می‌کنید حدود ۶۷۵ میلی گرم در بدن شما قرار دارد. البته دوباره این مقدار کاهش پیدا می‌کند.

با دانستن نیمه عمر استروئید می‌توانید بفهمید که این دارو تا کی در بدن شما فعال است.

نیمه عمر استروئید بسته به عوامل مختلفی دارد. اما یک عامل از همه مهم‌تر است.

هر چقدر بدن بزرگ‌تری داشته باشید نیمه عمر استروئید هم کوتاه‌تر می‌شود.

نکته مهم: بعضی از دوستان استروئید را فقط در روزهای تمرین به خود تزریق می‌کنند اما بهتر است روزهای ریکاوری هم به خود تزریق کنید چرا که در این روزهاست که در واقع عضله رشد می‌کند.

به نمونه شماره ۳ نگاه کنید:

این دستور مصرف نباید برای مدت زمان طولانی استفاده شود چرا که هر دوی اینها استروئیدهای ۱۷ آلفا آلکیل هستند و در دراز مدت به کبد آسیب وارد می‌کنند.

چه مدت باید استروئید مصرف کنم؟

این بسته به هدف شما دارد. اگر می‌خواهید در طی ۲ ماه ۱۵ کیلوگرم وزن اضافه کنید دیگر نمی‌توانید دست از مصرف بکشید. اما اگر دنبال دردسر نیستید و می‌خواهید فقط ۴-۵ کیلوگرم وزن اضافه کنید بنابراین می‌توانید ۲-۳ هفته به مصرف ادامه بدهید و ۴-۶ هفته هم دیگر مصرف نکنید.

مطمئن ترین و موثرترین روش مصرف استروئید

مطمئن ترین روش مصرف استروئید این است که آن را به صورت کوتاه مدت مصرف کنید.

اما موثرترین روش مصرف استروئید همیشه پر ریسک‌ترین روش است! ⛔️

نکته مهم: مصرف استروئید همیشه همراه با ریسک بوده است. مثلاً یک استروئید شاید باعث آویزان شدن سینه‌های شما نشود اما به کبد آسیب می‌رساند. دیگری شاید به کبد آسیب نرساند اما باعث ریزش مو می‌شود. در ادامه جدولی را آماده کردم که نشان می‌دهد هر استروئید چه اثرات جانبی و چه مزایایی دارد:

میزان عضله سازی عارضه جانبی استروئید
کم و متوسط آسیب به کبد فلوکسیمسترون
متوسط ریزش مو، احتباس آب، آویزان شدن سینه و آسیب به کبد دیانابول
متوسط آسیب به کبد استنزولول
کم و متوسط آسیب به کبد اکساندرولون
کم و متوسط به توضیحات زیر جدول مراجعه شود متیونولون
متوسط و زیاد آسیب به کبد و احتباس آب
اکسی متولون
متوسط و زیاد احتباس آب، ریزش مو و  آویزان شدن سینه تستوسترون
متوسط و زیاد کمی احتباس آب ناندرولون

توضیحات: متیونولون باعث کاهش تولید تستوسترون طبیعی بدن می‌شود و در آقایان باعث کاهش اندازه بیضه‌ها خواهد شد. (البته در صورت قطع مصرف دوباره به اندازه طبیعی برمی‌گردد. هر چند با مصرف دارویی به نام کلومیفن می‌توانید جلوی این عارضه را هم بگیرید.)

چطور جلوی آویزان شدن سینه‌ها را بگیریم؟

آویزان شدن سینه‌

اگر از استروئیدهایی استفاده می‌کنید که باعث افزایش استروژن می‌شوند بهتر است از داروهایی مثل: تاموکسیفن یا دوزهای بالای کلومیفن استفاده کنید. از دارویی به نام آناستازول هم می‌توانید استفاده کنید اما این یکی کمی گران‌تر است.

در ضمن حتی اگر استروئید شما باعث افزایش استروژن نشود باید از کلومیفن استفاده کنید تا سطح تولید طبیعی تستوسترون در بدن به هم نخورد!

چطور استروئید را تزریق کنیم؟

استروئید را باید عضلانی تزریق کنید یعنی باید خیلی عمیق داخل عضله وارد شود. معمولاً از سرنگ شماره ۲۲ و ۱.۵ اینچ استفاده می‌کنند که در باسن (قسمت بالایی سمت راست این عضله) تزریق می‌شود. البته داخل ران نیز می‌توانید تزریق کنید که سرنگ ۱ اینچی هم جواب می‌دهد.

نکته مهم: وقتی سرنگ را وارد می‌کنید قبل از اینکه محتویات آن را وارد بدن کنید کمی سرنگ را عقب بکشید. اگر خون وارد محفظه سرنگ شد تزریق نکنید چرا که دارید استروئید را داخل رگ خونی می‌ریزید. شما می‌خواهید داخل عضله وارد شود. پس یک محل دیگر را انتخاب کنید.

چطور گرفتار عوارض مصرف استروئيد نشوم؟

مهم‌ترین عوارض مصرف استروئیدها آویزان شدن نوک سینه‌ها، ریزش موی سر، افزایش جوش‌های پوستی و افزایش احتباس آب درون بدن است. شما می‌توانید این عوارض را با کمک روش‌های زیر کمتر کنید:

 • برای جلوگیری از آویزان شدن نوک سینه‌ها از استروئیدهای غیر استروژنی استفاده کنید (کلومیفن هم استفاده کنید).
 • برای جلوگیری از ریزش مو از فیناستراید (پروپتیا) استفاده شود.
 • برای جلوگیری از جوش‌های پوستی از اسید سالیسیلیک استفاده کنید. بهتر است کمتر از استروئیدهای آندروژنی استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از احتباس آب باید مصرف سدیم را کنترل کنید و از استروئیدهای استروژنی کمتر استفاده کنید.
 • برای کاهش آسیب به کبد به طور کلی از استروئیدهای ۱۷ آلفا آلکیل استفاده نکنید. اگر هم استفاده می‌کنید مدت زمان طولانی استفاده نکنید.

حرف آخر

بیشترین آسیب را کسی به خود وارد می‌کند که چیزی از استروئید نمی‌داند! و به دوره‌ای مصرف کردن آن نیز اهمیت نمی‌دهد.

امیدوارم جواب اغلب سوال‌ها را داده باشم. مهم‌ترین کاری که شما می‌توانید انجام بدهید تحقیق است.

در ضمن ابتدا خواستم بخش نظرات این بخش را ببندم تا مجبور نباشم به سوالات شما در مورد استروئیدها پاسخ بدهم اما بعد تصمیم خودم رو عوض کردم. هر سوالی دارید مطرح کنید مستقیم به آنها پاسخ نمی‌دم اما سعی می‌کنم در قالب به روزرسانی همین مطلب یا مطالبی جداگانه به آنها پاسخ بدهم.

4.1 8 آرا
امتیاز مقاله

برچسب ها

علی رضا ناصری

⭐️۹۰ درصد زندگی من شامل: مباحث علمی مرتبط با عمل تمرین و تغذیه است.⭐️ ⭐️۱۰ درصد باقی مانده هم شامل: فناوری و سینماست.⭐️ ⭐️در ضمن همیشه به یاد داشته باشید: واقعیت‌ها به احساسات شما، اهمیت نمی‌دهند.⭐️

نوشته های مشابه

اشتراک در
مرا آگاه کن
guest
40 نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای درون متن
نگاهی به همه نظرات
ali
ali
1 ماه قبل

سلام، لطفا در مورد ناندرولون مقاله ای بنویسید یا ترجمه کنید.
بین داروهایی که پزشک متخصص بهم داده، نادرولون ۲۵ هم هست، میترسم به کبدم آسیب بزنه یا عوارض بدی داشته باشه..

سعید
سعید
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید ممنو بابت پیج خوبتون لطفا درباره pct هم مطلب بگذارید

امیرصدرا
8 ماه قبل

سلام. ممنونم بابت مطالب مفید و دسته بندی مفیدتری که راجع به استروئید ها داشتید. سوال من اینه که مدت ۲ ساله تمرین بدنسازی میکنم اما بدلیل اینکه از نوجوانی ریزش موی شدید داشتم بنا به تجویز پزشک قرص هورمونی سیپروترون استات میخورم که باعث رشد مجدد موهام شده، اما بدلیل اینکه شنیدم مصرف استروئیدها تاثیر شدیدی روی ریزش موها میزاره تاحالا جرات استفاده ازشونو مداشتم و البته اطلاعات مناسبی هم توی باشگاه و مکمل فروشی ها بهم ندادن. میشه لطف کنید بگید برای افزایش قدرت در حین تمرین و رشد عضلانی چه داروئی استفاده کنم که با سیپروترون تداخل… ادامه مطلب »

قلی
قلی
10 ماه قبل

سلام. تقاضا میکنم لطفاً یک مقاله هم به طور مفصل در مورد وینسترول بنویسید… چون در جاهای دیگه توضیحات مختصر و ناکافی داده اند!

آرمان
آرمان
11 ماه قبل

سلام وخسته نباشید..یه سوال دارم ممنون میشم جوابم و بدید..من چندین ساله که تمرین بدنسازی کار میکنم..رشته ی اصلیم هم پاورلیفتینگه..مربیم اصرار داره که هورمون بزنم الان یه دوره دیانابول میخوام بردارم..سوالم اینه..آیا هورمون ها یا حالا اختصاصا دیانابول عملکردش مثل پمپ هست که توی یه بازه ی زمانی تپش قلب میاره یا نه ممنون میشم جواب بدین

Arian
Arian
10 ماه قبل
پاسخ به  آرمان

اصلا اینطور نیست باعث آسیب به کبد میشه وخیلی عوارض دیگه دیانابول خطرش بالاس از وینسترول استفاده کن سعی کن استرویید هرمونی مصرف نکنی چون باعث ریزش مو و باعث از بین رفتن هرمون تسنسترون طبیعی در بدن میشه

صفا
صفا
1 سال قبل

سلام . ممنون بابت مطالبی که گذاشتید جالب بود و در جای دیگه ای هم اینارو ندیده بودم امیدوارم با انرژی به کارتون ادامه بدید فقط یکم در بروزرسانی مطالب بهتر هم میتونه باشه . منم یه سوال عمومی داشتم پریموبولان در هفته صد میل مصرف میکنم عوارضش رو خوندم و فرموده بودین که کلومفین هم مصرف کنیم الان تهیه کردم اما نوشته کلومفین سیترات ۵۰ و بیشتر برای کم کاری تخمدان زنان تجویز میشه ایا همین دارو مد نظره ؟ درست گرفتم ؟ و سوال اصلی نفرمودید چگونه مصرف بشه چه میزان و چه زمانی کلومیفن بخوریم اگه اینم… ادامه مطلب »

aliaboutalebi
aliaboutalebi
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیرآقای ناصری وقتتون بخیر من متولد سال ۱۳۷۲ هستمیکسال قبل عمل پیوند ربات صلیبی زانو انجام دادم و به شدت عضلات پام ضعیف شدنحدود ۵ ماه هست بدنسازی رو شروع کردم میخوام یه دوره تست بردارم واسه تقویت عضلات پام به نظر شما از کدوم برنامه استفاده کنم؟

بهنام
بهنام
1 سال قبل

جالب اینجاست مطلبی که گذاشتی دارو هست بعد میگین راجب دارو مپرسید؟!😄🖒

یاسر
یاسر
9 ماه قبل
پاسخ به  بهنام

جالب بود ایول

میثم
میثم
2 سال قبل

سلام آقای ناصری خیلی ممنون از شما بابت روشنگری در مورد استروئید و به طور کلی بسیاری از مفاهیم رایج در بدنسازی. متاسفانه در کشور ما در میان دو مربیان و افراد با تجربه دو دسته وجود داره دسته اول کسایی هستند که با استروئید همانند یه تابو رفتار میکنند و هیچ گونه اطلاعاتی در مورد اون ارائه نمیدند! دسته دوم هم کسایی هستند که آن را توصیه میکنند اما نه اطلاعات درستی از آن دارند و نه از عوارض آن میگویند! خوشبختانه شما خیلی منطقی و علمی به قضیه نگاه کردید. من شخصا سوالی دارم که متاسفانه هیچ جا… ادامه مطلب »

ابوالفضل
ابوالفضل
2 سال قبل

سلام آقای ناصری.
پس کی میخواین ادامه مطالب رو بذارین.بابا نصف سال گذشت. ما منتظریم دیگه

علیرضا
علیرضا
2 سال قبل

سلام. من یه دوره شش هفته ای بلدنون و تست سایپیونات استفاده میکنم و مربیم گفته که از اول دوره هر دوازده ساعت یکبار یک قرص تامیکسوفن و یک پروویون استفاده کتم ولی من از بقیه شنیدم که ای قرص هارو بعد دوره مصرف میکنند لطفا راهنماییم کنید ممنون

فری
فری
10 ماه قبل
پاسخ به  علیرضا

پروویرون خودش باعث تاسی سر میشه مصرف نکن بجاش دوتا آمپول هاش سی جی بزن با تاموکسی

علی
علی
2 سال قبل

ممنون از مقاله خوبتون. من هیچ شناختی نداشتم و خیلی ددست داشتم در این مورد اطلاعات درست داشته باشم. سوالم اینه که ایا شخص بدون مصرف استروئید فقط با تمرین‌و مکمل و تغذیه می تونه بدنش رو به کسانی که به مانکن ها برسونه در حد معقول نه برای مسابقات

rad
rad
2 سال قبل

سلام مجدد
بله مطلب رو تا انتها خونده بودم و گفته بودید که به طور مستقیم پاسخ نمیدید نه اینکه اصلا راهنمایی نکنید
البته سوالهای من خیلی خط قرمزی محسوب نمیشه !
به هر حال ممنون بابت مطلبتون

rad
rad
2 سال قبل

سلام و خسته نباشید چند تا سوال برام پیش اومده ۱٫ استروئید هایی که نوشته شده تبدیل به استروژن نمیشن ، یعنی در طول مصرف نیاز به انتی استروژن نیست ؟ ۲٫ در سایتی معتبری خوندم که بهترین روش تزریق استروئید تزریق زیر جلدیه ، کمی گیج شدم الان ، بلاخره زیر جلدی یا عضلانی ؟ میگن عضلانی دردش زیاده خوشم نمیاد . ۳٫ حجم عضلانی که بعد از مصرف استروئید به وجود میاد اگر که تغذیه خوب داشته باشیم و مکملهای متداولی مثل وی ، گلوتامین ، بی سی ای ای و اچ ام بی مصرف کنیم تا چه… ادامه مطلب »

امیر
امیر
2 سال قبل

پیجتون عالیه و همچنین مطالبتون.ولی به نظرم سعی کن نچرال رو گسترش بدی نه راجع به داروها مطلب بذاری…
کسی که حرفه ای راحش جداست.پیج شما هم برای عمومه نه حرفه ای ها…!

امین
امین
2 سال قبل

سلام جناب ناصری
این خواسته ام غیر استروئیدی هست? و تنها دلیلی که اینجا مطرح میکنم اینه که تا این لحظه این پست اخرین مطلب سایت بوده و حدس میزنم بیشتر کامنت هاش رو چک میکنین.
جناب ناصری اگه مقدور هست براتون راجب تمرینات فول بادی، مزایا و معایب شون هم بنویسین که بسیار استفاده میکنیم. پیشاپیش ممنون.

امیر
امیر
2 سال قبل

اقای ناصری سلام در خصوص عوارض مصرف ناندرلون شما اشاره کردید فقط کمی احتباس اب . یعنی ناندرلون اسیبی به کبد نمی زنه؟

آرین
آرین
2 سال قبل

سلام خسته نباشید کاربری تو پیج یه بدنساز که بدن خوبی ساخته مینویسه: خب منم اگه اینهمه آمپول بزنم و پودر بخورم هیکلم این میشه! بدنساز جواب میده: یه آدم ۵۰کیلویی برای منی که زیر فشار دمبل ۵۰کیلویی عرق میریزم حرف در میاره! اگه به آمپول و پودره خیلی ها زدن و هیچی نشدن تو هم بزنی هیچی نمیشی! منظور بدنساز اینه که من بخاطر تغذیه و مکمل و داروهایی که استفاده میکنم این نشدم، بلکه بخاطر اراده و استعداد خدادادی ام به اینجا رسیدم. مکالمه بالا رو بارها دیدم نظر شما چیه؟ اینکه اغلب بدنسازها تا بهشون میگن پودری… ادامه مطلب »

Amir
Amir
2 سال قبل

سلام من حدودا به فاصله دو ماه یک ماه از اکساندرلون استفاده میکنم در روز ۶ میلی یعنی دو ماه مصرف نمیکنم و یه ماه هر روز حدودا شش میل میخورم یا کمتر میخواستم بدونم که آیا به کبدم آسیب می رسونه ؟ چون از عوارضش میترسم اینقدر دوز پایین استفاده میکنم ، به طوری که هیچ جوش و عارضه ای مشاهده نمیکنم ولی روحیه و قدرتم رو افزایش میده ، من ۱۵ ساله دارم بدنسازی کار میکنم و تا حالا استفاده نکرده بودم ولی وقتی می بینم این ۱۵ سالی که گذاشتم بی ثمر میشه واسه همین مجبورم چون… ادامه مطلب »

ابوالفضل فراهانی
ابوالفضل فراهانی
2 سال قبل

سلام وقتتون بخیر.
۱-آقای ناصری ذکر نکردید که dosage مناسب داروهایی که برای جلوگیری از عوارض ناشی از استرونید هستند،چقدره؟(فکر کنم فوت آخر کوزه گری رو نگفتین:)
۲- برای چک کردن کبد چه آزمایشاتی باید بدیم؟
۳- اینکه میگن بعد از قطع استروئید ها \ وح تی مکمل های پروتنئین) بدن برمی گرده، چقدر صحت داره؟ لطفا این بیشتر باز کنید. چقدرش مربوط به آب هست، چقدرش مربوط به muscle loss هست و ..و
در پایان آرزوی سلامتی و موفقیت براتون دارم:)

دکمه بازگشت به بالا
40
0
لطفاً نظر بدیدx
()
x
بستن
بستن

همه چیز را در مورد بدنسازی به آسانی یاد بگیرید 😎