مکمل و داروهای بدنسازی

آیا استفاده از افدرین در بدنسازی مفید است

اگر می‌خواهید بدانید که افدرین چیست، چطور کار می‌کند، چقدر موثر و بی‌ضرر است بهتر است به خواندن این مطلب ادامه بدهید.
فرقی نمی‌کند چقدر سخت تمرین می‌کنید، کدام مربی درجه ۱ برنامه غذایی شما را تنظیم کرده‌ است یا اینکه بهترین مکمل های بازار را خریداری کرده‌اید، به هر حال کاهش وزن کار آسانی نخواهد بود!
هر چقدر بیشتر وزن کم می‌کنید باز هم چالش‌های بیشتری وجود دارند که باید با آنها مواجه شوید. سخت‌تر هم تمرین می‌کنید اما پیشرفتی را مشاهده نمی‌کنید.
اینجاست که افراد به دنبال استفاده از داروهایی مثل افدرین می‌روند. اگر زمان کافی در باشگاه گذرانده باشید به احتمال زیاد از خواص جادویی افدرین در کاهش وزن شنیده‌اید.
افدرین ظاهراً باعث کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز چربی می‌شود که به معنای کاهش چربی در کمترین زمان و متعهد ماندن بیشتر به رژیم غذایی خواهد بود.
از همه جالب‌تر، هستند افرادی که می‌گویند استفاده از افدرین به عنوان چربی سوز درست مثل مصرف کافئین ایمن است.
اگر در سطح وب در مورد افدرین جستجویی کرده باشید نظرات مختلفی را می‌شنوید که هوش سرتان خواهد برد! عده‌ای افدرین را با حملات و سکته قلبی ربط می‌دهند و عده‌ای در طرف دیگر معتقدند که مصرف افدرین درست مثل مصرف اسمارتیز بی‌ضرر است!!
شما هم این وسط مانده‌اید و با خود می‌گویید چه کار کنم؟! (راستش را بخواهید ما هم وضعیت شما را داشتیم اما یک ماهی وقت گذاشتیم و درست تحقیق کردیم و اینک جواب‌های قانع‌کننده‌ای داریم). اجازه بدهید این یافته‌ها را با شما در میان بگذارم:

افدرین چیست و چطور کار می‌کند؟

افدرین

افدرین محرکی است که باعث افزایش نرخ سوخت و ساز و در نتیجه چربی سوزی خواهد شد. به طور خلاصه افدرین سبب می‌شود تا مصرف انرژی بدن بیشتر بشود که این انرژی از چربی‌ها تامین خواهد شد.
افدرین را از درختچه‌ای که در چین به نام (Ephedra sinica) رشد می‌کند استخراج و تصفیه می‌کنند. گاهی اوقات به افدرین، افدرا هم می‌گویند.
این دارو سبب آرام شدن عضلاتی که در اطراف راه‌های هوایی بدن هستند می‌شود. به همین دلیل است که در طب سنتی چین از این دارو در درمان عوارض مختلفی مثل: سرماخوردگی، سرفه کردن و آنفلونزا استفاده می‌شود. شما می‌توانید افدرین را در داروهای مرتبط با بیماری آسم نیز پیدا کنید.
از لحاظ علمی افدرین با متصل شدن به انتقال دهنده‌ها در سلول‌هایی که به ماده‌ای شیمیایی به نام کاتکولامین واکنش نشان می‌دهند عمل میکند که شامل: آدرنالین، نورآدرنالین و دوپامین هستند.
وقتی هر کدام از این مولکول‌ها به سلول‌ها متصل می‌شوند باعث ایجاد واکنشی فیزیکی مثل: افزایش ضربان قلب، کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز چربی و گلیکوژن خواهند شد.
افدرین همچنین باعث کاهش ذخایر چربی‌هایی می‌شوند که به این راحتی‌ها آب نمی‌شوند. افدرین با افزایش فعالیت گیرنده‌های سلولی ( گیرنده‌های بتا) سبب آزاد شدن انرژی ذخیره شده درون سلول چربی می‌شوند.

چرا بدنسازها از افدرین استفاده می‌کنند؟

افدرین

بدنسازها به ۲ دلیل افدرین مصرف می‌کنند:

 • افزایش نرخ سوخت و ساز و چربی سوزی
 • کاهش اشتها

یک سری شواهد هم وجود دارد که می‌گویند افدرین سبب افزایش قدرت و مقاومت می‌شود و جلوی عضله سوزی حین رژیم گرفتن را می‌گیرد. منبع (۱ و۲)
باید اشاره کرد که تحقیقات اثر چربی سوزی افدرین را تایید می‌کنند. تحقیقات همچنین تاکید می‌کنند که مصرف افدرین به همراه کافئین باعث افزایش بیشتر چربی سوزی خواهد شد. منبع (۳ و ۴)
تحقیقات نشان می‌دهند که ترکیب افدرین و کافئین می‌تواند نرخ سوخت و ساز را تا ۵ درصد بالا ببرند که به معنای افزایش یک سوم پوندی (۱۵۱ گرمی) چربی سوزی در هفته برای یک مرد معمولی خواهد بود. منبع (۵)
البته این مقدار زیاد نیست اما میزان انرژی که برای سوزاندن این چربی نیاز دارید برابر ۳۰ دقیقه دویدن شدید در روز است که برای یک قرص کوچک چندان بد نیست.
افدرین همچنین از یک لحاظ دیگر هم منحصر به فرد است. برخلاف کافئین که بر اثر مصرف طولانی مدت اثرش کمتر می‌شود اما با مصرف افدرین در طول زمان اثر چربی سوزی آن افزایش هم پیدا می‌کند چرا که افدرین حساسیت بدن به کاتکولامین ها را افزایش می‌دهد. منبع (۶ و ۷)
این موضوع مفید است به خصوص زمانی که شما بیشتر در فاز کالری منفی باقی می‌مانید چرا که بدن در حالت استراحت و ورزش کردن کمتر انرژی می‌سوزاند. این یکی از دلایلی است روند کاهش وزن به مرور زمان کندتر می‌شود. منبع (۸ و ۹)
اثر دیگر افدرین که به آن اشاره شد کاهش اشتها است. افرادی که افدرین مصرف کرده‌اند گزارش می‌دهند که می‌توانند با چند صد کالری در روز هم دوام بیاورند. (البته هشدار می‌دهم از این کارها نکنید!) البته این اثر به مرور زمان کمتر می‌شود اما اغلب افراد کاهش اشتها را تا زمانی که افدرین مصرف می‌کنند گزارش کرده‌اند. منبع (۱۰)

آیا مصرف افدرین خطری ندارد؟

خطر افدرین

باور کنید اگر کپسول حاوی هوا هم بخورید باز دانشمندان اثرات جانبی را پیدا می‌کنند!!
درست مثل هر محرکی افدرین هم دارای عوارض جانبی است: منبع (۱۱)

 • افزایش ضربان قلب و فشار خون
 • حالت تهوع
 • بی‌خوابی
 • گیجی
 • عصبانیت
 • لرزش دست

البته این عوارض بعد از هفته اول مصرف کمتر می‌شوند. منبع (۱۲)
این اثرات خیلی شبیه مصرف کافئین و یوهمبین است. خوب پس به چه علتی عده‌ای اینقدر از افدرین وحشت دارند؟
خوب چند دلیل وجود دارد:

مصرف افدرین یک سری ریسک‌ها دارد

همان طور که قبلاً اشاره کرده بودم حتی مصرف استامینوفن هم خطرات جدی خود را به همراه دارد!
بعضی از افراد نسبت به مصرف افدرین واکنش‌های خطرناکی را نشان می‌دهند. در سال ۲۰۰۴ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) فقط ۱۸ هزار شکایت از افدرین را ثبت کرده بود.
البته اغلب این گزارش‌ها از طرف افرادی بوده که دارای مشکلات قبلی سلامتی بوده‌اند یا اینکه از دوزهای مصرفی بالا استفاده کرده‌اند. بعضی‌ها نیز افدرین را در کنار الکل، سایر داروها و حتی اکستازی مصرف کرده‌اند.

افدرین شهرت بدی پیدا کرده است

بدنساز

بعد از اینکه چند نفر از جمله ستاره بیسبال آمریکایی استیو بچلر در اثر مصرف افدرین از دنیا رفت FDA در سال ۲۰۰۴ استفاده از آن را ممنوع اعلام کرد. همین موضوع سبب ایجاد یک ترس همگانی شد.
این موضوع البته عجیب است چرا که تا حالا کیس‌های زیادی از مرگ افراد در اثر اوردوز کافئین گزارش شده است اما همچنان افراد به مصرف کافئین می‌پردازند بدون اینکه به این مشکلات فکر کنند. منبع (۱۴)
حرف آخر در این زمینه: مطالعات نشان می‌دهند که اگر افدرین را به صورت مسئولانه مصرف کنید مشکل جدی ایجاد نمی‌شود. منبع (۴)
البته اگر دچار یک سری مشکلات سلامتی قبلی هستید یا اینکه می‌خواهید افدرین را با سایر داروها ترکیب کنید بایستی مسئولیت کار خود را بپذیرید. در ضمن مطالعاتی که تاکنون روی افدرین صورت گرفته برای چند هفته یا چند ماه بوده‌اند به همین دلیل نمی‌توانیم روی اثرات بلندمدتش اظهار نظری بکنیم.
البته بدنسازها هم از افدرین بیشتر از ۲-۳ ماه استفاده نمی‌کنند.

میزان مصرف موثر افدرین

افدرین

عمومی‌ترین برنامه‌ مصرفی افدرین روزانه ۲۰-۲۵ میلی‌گرم (صبح، ظهر و اوایل بعد از ظهر) است.
البته هر کدام از این وعده‌ها را با ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین مخلوط می‌کنند تا نتیجه بهتری را کسب کنند. منبع (۱۵)
البته بعضی‌ها به این ترکیب آسپرین را نیز اضافه می‌کنند که تحقیقات نشان می‌دهد در افرادی که چاق هستند اثر خوبی می‌گذارد اما برای افرادی که لاغر هستند چندان موثر نیست. منبع (۱۶) البته مصرف طولانی مدت آسپرین چندان توصیه نمی‌شود بنابراین بهتر است آسپرین را از این مجموعه خارج کنید.

آیا افدرین را به صورت چرخه ای مصرف کنیم؟

اغلب محرک‌ها در طول زمان اثر خود را از دست می‌دهند و بدن به آنها مقاومت نشان می‌دهد. به همین دلیل باید مصرف خود را بالاتر ببرید. به عنوان مثال کلنبوترول اثر خود را فقط ۴-۶ هفته حفظ می‌کند. به همین دلیل باید محرک‌ها را به صورت دوره‌ای مصرف کنید. منبع (۱۷)
اما افدرین همان طور که اشاره شد در طول زمان اثرش بیشتر هم می‌شود بنابراین نیازی به دوره‌ای مصرف کردن آن ندارید.
ولی اشاره شد که تحقیقات طولانی مدت در مورد اثر افدرین صورت نگرفته است. به همین دلیل توصیه می‌شود از افدرین به صورت دوره‌ای (۴-۶ هفته) استفاده شود.

چرا باید به جای افدرین از سینفرین استفاده کنیم؟

سینفرین

سینفرین ترکیبی است طبیعی که از میوه پرتقال تلخ استخراج می‌شود و از لحاظ شیمیایی شبیه به افدرین است و همان اثرات را دارد.
تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ۵۰ میلی‌گرم سینفرین می‌تواند میزان نرخ سوخت و ساز را به اندازه ۶۵ کالری در ۷۵ دقیقه اول مصرف افزایش بدهد. منبع (۱۸)
این عدد بزرگی نیست اما برابر با مصرف انرژی در ۲۰ دقیقه دویدن است. سینفرین همچنین با افزایش اثر حرارتی مواد غذایی سبب سوزانده شدن چربی های سرسخت می‌شود. همین ‌طور میزان انرژی مصرف برای گوارش را افزایش می‌دهد و اشتها را نیز کم می‌کند. منبع (۱۹،  ۲۰ و ۲۱)
دلیل دیگر استفاده از سینفرین به جای افدرین این است که این ترکیب بسیار ایمن است. مطالعات زیادی نشان می‌دهند که سینفرین باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب نمی‌شود. منبع (۲۰،  ۲۳ و ۲۴)

حرف آخر در مورد مصرف افدرین

افدرین محرک قدرتمندی است که می‌تواند با افزایش سوخت و ساز و کاهش اشتها به چربی سوزی شما سرعت بدهد. همچنین باعث افزایش توانایی و حفظ عضلات در حین رژیم گرفتن می‌شود.
افدرین از این لحاظ نیز منحصر به فرد است که در طول زمان اثرش بیشتر هم می‌شود.
به طور کلی اگر به صورت مسئولانه‌ای مصرف شود عوارض جانبی کمی دارد و این اثرات جانبی مثل افزایش ضربان قلب بعد از هفته اول کاهش پیدا می‌کنند.
اگر هم می‌خواهید احتیاط بیشتری را مد نظر قرار بدهید می‌توانید از سینفرین استفاده کنید که همان اثرات را از خود نشان می‌دهد.
شما چه تجربه‌ای از مصرف افدرین داشته‌اید؟

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

‫17 دیدگاه ها

 1. سلام من چند بار مصرف كردم عالي بود به همراه كافيين ،كلن و آسپرين و مشكلي پيش نيومد سيكل ٦هفته اي هم انجام ميدادم بي نظير بود ولي ديگه اون شركت آرسان توليد نميكنه و جايگزينش رو نميدونم كيشه پيدا كرد يا نه

 2. سلام خسته نباشید
  ببخشید سوالم نامربوطه
  مکمل گلوتامینی که گرفتم تقریبا نصف کمتر داره مشکلی داره؟؟یا همینطوره؟
  نظرتون در مورد پروتئین بیف چطوره؟
  از ایزوله بهتره؟
  Bcaa به صورت مایع بهتره یا قرص؟

  1. سلام ممنون
   اگر منظورتون این است که ظرف مکمل نصفه خالی است باید به میزان وزنی که روی قوطی اشاره شده دقت کنید اگر از میزانی که اعلام شده وزن کمتری دارد حتماً مشکلی دارد!
   مکمل وی بیشتر توصیه میشود.
   Bcaa هم بشتر در بازار به صورت قرص موجود است.

 3. سلام. عاااالی بود ممنونم. فقط دوتا سوال: ۱. آیا مکمل ورزشی حاوی سینفرین یا مکمل ورزشی سینفرین خالص که جنبه‌ی دارویی نداشته باشه و فقط مکمل ورزشی باشه، وجود داره؟ ۲. و استفاده از مکمل ورزشی سینفرین احتیاج به تجویز پزشک داره یا نه استفاده‌ی از اون مثل پروتئین وی یا آمینواسیدها عمومی و آزاده؟ سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا