مکمل و داروهای بدنسازی

آیا استفاده از افدرین در بدنسازی مفید است؟

اگر می‌خواهید بدانید که افدرین چیست، چطور کار می‌کند، چقدر موثر و بی‌ضرر است، بهتر است به خواندن این مطلب ادامه بدهید.

فرقی نمی‌کند چقدر سخت تمرین می‌کنید، کدام مربی درجه ۱ برنامه غذایی‌تان را تنظیم کرده‌ است یا اینکه بهترین مکمل های بازار را خریداری کرده‌اید، به هر حال، کاهش وزن کار آسانی نخواهد بود!

هر چقدر بیشتر وزن کم می‌کنید باز هم چالش‌های بیشتری وجود دارند که باید با آن‌ها مواجه شوید. سخت‌تر هم تمرین می‌کنید اما پیشرفتی را مشاهده نمی‌کنید.

اینجاست که افراد به دنبال استفاده از داروهایی مثل افدرین می‌روند. اگر زمان کافی در باشگاه گذرانده باشید به احتمال زیاد از خواص جادویی افدرین در کاهش وزن شنیده‌اید.

افدرین باعث کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز چربی می‌شود که به معنای کاهش چربی در کم‌ترین زمان و متعهد ماندن بیشتر به رژیم غذایی خواهد بود. منبع (۲۶)

از همه جالب‌تر، هستند افرادی که می‌گویند: استفاده از افدرین به عنوان چربی سوز، درست مثل مصرف کافئین، ایمن است.

اگر در سطح وب در مورد افدرین جستجو کرده باشید، نظرات مختلفی را می‌شنوید که هوش از سرتان خواهد برد!

عده‌ای افدرین را با حملات و سکته قلبی مرتبط می‌دانند و عده‌ای دیگر معتقدند که: مصرف افدرین، درست مثل: مصرف اسمارتیز بی‌ضرر است!!

شما هم این وسط مانده‌اید و می‌گویید چه کار کنم؟! (راستش را بخواهید ما هم وضعیت شما را داشتیم اما یک ماهی وقت گذاشتیم و درست تحقیق کردیم و اینک جواب‌های قانع‌کننده‌ای داریم)

اجازه بدهید این یافته‌ها را با شما در میان بگذارم:

خلاصه مطلب:

⭐️نسخه صوتی مقاله آیا استفاده از افدرین در بدنسازی مفید است؟ در کست باکس

افدرین چیست و چطور کار می‌کند؟

افدرین محرکی است که باعث افزایش نرخ سوخت و ساز و در نتیجه: چربی سوزی خواهد شد. به طور خلاصه: افدرین سبب می‌شود تا مصرف انرژی بدن بیشتر شود که این انرژی از چربی‌ها تامین خواهد شد.

افدرین را از درختچه‌ای که در چین به نام (Ephedra sinica) رشد می‌کند، استخراج و تصفیه می‌کنند. گاهی اوقات به افدرین، افدرا هم می‌گویند.

این دارو سبب آرام شدن عضلاتی که در اطراف راه‌های هوایی بدن هستند، می‌شود. به همین دلیل است که در طب سنتی چین از این دارو در درمان عوارض مختلفی مثل: سرماخوردگی، سرفه کردن و آنفلونزا استفاده می‌شود. می‌توانید افدرین را در داروهای مرتبط با بیماری آسم نیز پیدا کنید.

از لحاظ علمی، افدرین با متصل شدن به انتقال دهنده‌ها در سلول‌هایی که به ماده‌ای شیمیایی به نام کاتکولامین واکنش نشان می‌دهند، عمل می‌کند که شامل: آدرنالین، نورآدرنالین و دوپامین هستند.

وقتی هر کدام از این مولکول‌ها به سلول‌ها متصل می‌شوند، باعث ایجاد واکنشی فیزیکی مثل: افزایش ضربان قلب، کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز چربی و گلیکوژن خواهند شد.

افدرین، هم‌چنین باعث کاهش ذخایر چربی‌هایی می‌شود که به این راحتی‌ها آب نمی‌شوند. افدرین با افزایش فعالیت گیرنده‌های سلولی، (گیرنده‌های بتا) سبب آزاد شدن انرژی ذخیره شده درون سلول چربی می‌شوند.

از نظر پزشکی، این ترکیب برای درمان آسم، کاهش فشار خون و گرفتگی بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. منبع (۲۷)

چرا بدنسازها از افدرین استفاده می‌کنند؟

بدنسازها به ۲ دلیل افدرین مصرف می‌کنند:

 • افزایش نرخ سوخت و ساز و چربی سوزی منبع (۲۸ و ۳۱)
 • کاهش اشتها

نکته: افدرین سبب افزایش فعالیت چربی قهوه‌ای در مردان می‌شود. البته، این اثر در مردانی که لاغر بودند مشاهده شد نه آن‌هایی که چاق بودند. منبع (۳۲)

چربی قهوه‌ای باعث افزایش سوخت و ساز می‌شود و کاهش وزن را آسان‌تر می‌کند. این چربی نیاز به کالری بیشتری برای باقی ماندن در بدن دارد به همین دلیل، اثر گرمایی دارد.

یک سری شواهد هم وجود دارند که می‌گویند: افدرین سبب افزایش قدرت و مقاومت می‌شود و جلوی عضله سوزی حین رژیم گرفتن را می‌گیرد. منبع (۱ و۲)

باید اشاره کرد: تحقیقات، اثر چربی سوزی افدرین را تایید می‌کنند. تحقیقات هم‌چنین تاکید می‌کنند که: مصرف افدرین به همراه کافئین، باعث افزایش بیشتر چربی سوزی خواهد شد. منبع (۳، ۴، ۲۹ و ۳۱)

تحقیقات نشان می‌دهند که: ترکیب افدرین و کافئین می‌تواند نرخ سوخت و ساز را تا ۵ درصد بالا ببرند که به معنای افزایش یک سوم پوندی (۱۵۱ گرمی) چربی سوزی در هفته برای یک مرد معمولی خواهد بود. منبع (۵)

البته، این مقدار زیاد نیست اما میزان انرژی که برای سوزاندن این چربی نیاز دارید برابر ۳۰ دقیقه دویدن شدید در روز است که برای یک قرص کوچک چندان بد نیست.

افدرین هم‌چنین از یک لحاظ دیگر هم منحصر به فرد است. برخلاف کافئین که در دراز مدت، اثرش کمتر می‌شود اما افدرین در طول زمان، اثر چربی سوزی‌اش افزایش هم پیدا می‌کند، چرا که افدرین حساسیت بدن به کاتکولامین‌ها را افزایش می‌دهد. منبع (۶ و ۷)

این موضوع مفید است به خصوص زمانی که بیشتر در فاز کالری منفی باقی می‌مانید چرا که بدن در حالت استراحت و ورزش کردن، کمتر انرژی می‌سوزاند. این یکی از دلایلی است که روند کاهش وزن به مرور زمان کندتر می‌شود. منبع (۸ و ۹)

اثر دیگر افدرین که باید به آن اشاره شد، کاهش اشتها است. افرادی که افدرین مصرف کرده‌اند، گزارش می‌دهند که: می‌توانند با چند صد کالری در روز هم، دوام بیاورند. (البته هشدار می‌دهم از این کارها نکنید!) هر چند، این اثر به مرور زمان کمتر می‌شود اما اغلب افراد، کاهش اشتها را تا زمانی که افدرین مصرف می‌کنند، گزارش کرده‌اند. منبع (۱۰)

عوارض جانبی مصرف افدرین

درست مثل هر محرکی، افدرین هم دارای عوارض جانبی است: منبع (۱۱)

 • افزایش ضربان قلب و فشار خون
 • حالت تهوع
 • بی‌خوابی
 • گیجی
 • عصبانیت
 • لرزش دست

البته، این عوارض بعد از هفته اول مصرف، کمتر می‌شوند. منبع (۱۲)

این اثرات، خیلی شبیه مصرف کافئین و یوهمبین است. پس به چه علتی عده‌ای این‌قدر از افدرین وحشت دارند؟

چند دلیل وجود دارد:

 • مصرف افدرین یک سری ریسک‌ها دارد

همان‌طور که قبلاً اشاره کرده بودم، حتی مصرف استامینوفن هم خطرات جدی خود را به همراه دارد!

بعضی‌ها نسبت به مصرف افدرین واکنش‌های خطرناکی را نشان می‌دهند. فقط در سال ۲۰۰۴ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ۱۸ هزار شکایت از افدرین را ثبت کرده بود.

البته، موسسه سلامت ملی آمریکا (NIH) هیچ نوع گزارش آزمایشگاهی از مرگ بر اثر مصرف افدرین را ثبت نکرده است. منبع (۳۳)

البته، اغلب این گزارش‌ها از طرف افرادی بوده که دارای مشکلات قبلی بوده‌اند یا اینکه از دوزهای مصرفی بالا استفاده کرده‌اند. بعضی‌ها نیز افدرین را در کنار الکل، سایر داروها و حتی اکستازی، مصرف کرده‌اند.

 • افدرین شهرت بدی پیدا کرده است

بدنسازبعد از اینکه چند نفر، از جمله ستاره بیسبال آمریکایی استیو بچلر، در اثر مصرف افدرین از دنیا رفت، FDA در سال ۲۰۰۴ استفاده از آن را ممنوع اعلام کرد. همین موضوع سبب ایجاد یک ترس همگانی شد. منبع (۲۵)

این موضوع البته عجیب است چرا که تا حالا موارد زیادی از مرگ افراد در اثر اوردوز کافئین گزارش شده است اما هم‌چنان افراد به مصرف کافئین می‌پردازند، بدون اینکه به این مشکلات فکر کنند. منبع (۱۴)

حرف آخر در این زمینه: مطالعات نشان می‌دهند: اگر افدرین را به صورت مسئولانه مصرف کنید، مشکل جدی ایجاد نمی‌کند. منبع (۴)

البته، اگر دچار یک سری مشکلات سلامتی قلبی هستید یا اینکه می‌خواهید افدرین را با سایر داروها ترکیب کنید، بایستی مسئولیت کار را بپذیرید. در ضمن، مطالعاتی که تاکنون روی افدرین صورت گرفته برای چند هفته یا چند ماه بوده‌اند، به همین دلیل نمی‌توانیم روی اثرات بلند مدتش اظهار نظری بکنیم.

البته، بدنسازها هم از افدرین بیشتر از ۲-۳ ماه استفاده نمی‌کنند.

تداخل دارویی افدرین

افدرین باعث افزایش سطح اپی نفرین می‌شود که خود باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می‌شود. افدرین می‌تواند باعث کاهش اثر داروهای کاهش فشار خون شود. وقتی با مسکن‌ها ترکیب می‌شود می‌تواند ریسک حمله قلبی را افزایش دهد. منبع (۳۴)

مصرف افدرین و آسپرین نیز، باعث ناهنجاری‌های عصبی می‌شود. منبع (۳۵)

میزان مصرف موثر افدرین

افدرین

عمومی‌ترین برنامه‌ مصرفی افدرین، روزانه ۲۰-۲۵ میلی‌گرم (صبح، ظهر و اوایل بعد از ظهر) است.

البته، هر کدام از این وعده‌ها را با ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین مخلوط می‌کنند تا نتیجه بهتری را کسب کنند. منبع (۱۵)

بعضی‌ها به این ترکیب، آسپرین را نیز اضافه می‌کنند که تحقیقات نشان می‌دهند: در افرادی که چاق هستند اثر خوبی می‌گذارد اما برای افرادی که لاغر هستند، چندان موثر نیست. منبع (۱۶) هر چند، مصرف طولانی مدت آسپرین، چندان توصیه نمی‌شود. بنابراین، بهتر است آسپرین را از این مجموعه خارج کنید.

 • آیا افدرین را به صورت چرخه‌ای مصرف کنیم؟

اغلب محرک‌ها در طول زمان، اثرشان را از دست می‌دهند و بدن به آن‌ها مقاومت نشان می‌دهد. به همین دلیل، باید مصرف خود را بالاتر ببرید. به عنوان مثال: کلنبوترول اثرش را فقط ۴-۶ هفته حفظ می‌کند. به همین دلیل، باید محرک‌ها را به صورت دوره‌ای مصرف کنید. منبع (۱۷)

اما افدرین همان‌طور که اشاره شد، در طول زمان، اثرش بیشتر هم می‌شود، پس نیازی به دوره‌ای مصرف کردن آن ندارید.

اشاره شد که تحقیقات طولانی مدت در مورد اثر افدرین صورت نگرفته است. به همین دلیل، توصیه می‌شود: از افدرین به صورت دوره‌ای (۴-۶ هفته) استفاده شود.

چرا باید به جای افدرین، از سینفرین استفاده کنیم؟

سینفرین ترکیبی است طبیعی که از میوه پرتقال تلخ استخراج می‌شود و از لحاظ شیمیایی شبیه به افدرین است و همان اثرات را دارد.

تحقیقات نشان می‌دهند که: مصرف ۵۰ میلی‌گرم سینفرین، می‌تواند میزان نرخ سوخت و ساز را به اندازه ۶۵ کالری در ۷۵ دقیقه اول مصرف، افزایش بدهد. منبع (۱۸)

این عدد بزرگی نیست اما برابر با مصرف انرژی در ۲۰ دقیقه دویدن است. سینفرین، هم‌چنین با افزایش اثر حرارتی مواد غذایی سبب سوزانده شدن چربی های سرسخت می‌شود. همین‌طور، میزان انرژی مصرفی برای گوارش را افزایش می‌دهد و اشتها را نیز کم می‌کند. منبع (۱۹،  ۲۰ و ۲۱)

دلیل دیگر استفاده از سینفرین به جای افدرین، این است که: این ترکیب بسیار ایمن است. مطالعات زیادی نشان می‌دهند که: سینفرین باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب نمی‌شود. منبع (۲۰،  ۲۳ و ۲۴)

حرف آخر

افدرین محرک قدرتمندی است که می‌تواند با افزایش سوخت و ساز و کاهش اشتها به چربی سوزی سرعت بدهد.

هم‌چنین باعث افزایش توانایی و حفظ عضلات در حین رژیم گرفتن می‌شود.

افدرین از این لحاظ نیز منحصر به فرد است که در طول زمان، اثرش بیشتر هم می‌شود.

به طور کلی، اگر به صورت مسئولانه‌ای مصرف شود، عوارض جانبی کمی دارد و این اثرات جانبی مثل: افزایش ضربان قلب بعد از هفته اول کاهش پیدا می‌کنند.

اگر هم می‌خواهید احتیاط بیشتری را مدنظر قرار بدهید، می‌توانید از سینفرین استفاده کنید که همان اثرات را از خود نشان می‌دهد.

شما چه تجربه‌ای از مصرف افدرین داشته‌اید؟

توجه: این مطلب در تاریخ ۵ بهمن ۱۴۰۲ مورد بازبینی و به روزرسانی منابع علمی قرار گرفت

علی رضا ناصری

I'm a fitness nerd & currently I'm blogging for https://tamrino.ir my main passion is creating excellent content for bodybuilding community.

مطالب مشابه

‫۱۷ دیدگاه‌ها

 1. سلام؛مطالبتون عالیه
  یه سوال حتما باید برای لاغری تو باشگاه ورزش کرد یا تو خونه هم میشه وقرص افدرین وویتامینه باهم میشه مصرف کنیم

 2. سلام من با کمی ترس رفتم سراغش حتی مربی باشگاهمونم میترسید افدرین برام بیاره
  ولی هرجور بود شروع کردم و فهمیدم که مثه اسمارتیز بی ضرره

 3. سلام من چند بار مصرف كردم عالي بود به همراه كافيين ،كلن و آسپرين و مشكلي پيش نيومد سيكل ٦هفته اي هم انجام ميدادم بي نظير بود ولي ديگه اون شركت آرسان توليد نميكنه و جايگزينش رو نميدونم كيشه پيدا كرد يا نه

 4. سلام خسته نباشید روزانه صبح ظهر و شام باید تزریق شود تا ۲۰ دوز یا یکجا قبل از باشگاه زده شود ؟؟؟

 5. سلام خسته نباشید
  ببخشید سوالم نامربوطه
  مکمل گلوتامینی که گرفتم تقریبا نصف کمتر داره مشکلی داره؟؟یا همینطوره؟
  نظرتون در مورد پروتئین بیف چطوره؟
  از ایزوله بهتره؟
  Bcaa به صورت مایع بهتره یا قرص؟

  1. سلام ممنون
   اگر منظورتون این است که ظرف مکمل نصفه خالی است باید به میزان وزنی که روی قوطی اشاره شده دقت کنید اگر از میزانی که اعلام شده وزن کمتری دارد حتماً مشکلی دارد!
   مکمل وی بیشتر توصیه میشود.
   Bcaa هم بشتر در بازار به صورت قرص موجود است.

 6. سلام
  مطالب سایت فوق العاده ان??
  آفدرین فقط برای آقایونه یا خانمها هم میتونن استفاده کنن؟
  از داروخانه باید تهیه کنیم؟

 7. سلام. عاااالی بود ممنونم. فقط دوتا سوال: ۱. آیا مکمل ورزشی حاوی سینفرین یا مکمل ورزشی سینفرین خالص که جنبه‌ی دارویی نداشته باشه و فقط مکمل ورزشی باشه، وجود داره؟ ۲. و استفاده از مکمل ورزشی سینفرین احتیاج به تجویز پزشک داره یا نه استفاده‌ی از اون مثل پروتئین وی یا آمینواسیدها عمومی و آزاده؟ سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا