pr

با وسایل ورزش در خانه باشگاه شخصی خودتو داشته باش!

با شیوع ویروس کرونا اکثر ورزش دوستان به ورزش کردن در خانه رو آورده‌اند و حتی با خداحافظی احتمالی این ویروس هم‌چنان ورزش در خانه پرطرفدار مانده است. همین امر موجب شده وسایل ورزشی که مناسب فضای خانه هستند بیشتر طرفدار پیدا کنند.

در این مطلب می‌خواهیم شما را با تعدادی از این وسایل آشنا کنیم تا بتوانید از آن‌ها در راستای ایجاد تنوع و افزایش اثربخشی در تمرینات‌تان استفاده کنید.

لیست وسایل ورزش در خانه

وسایلی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم عبارت هستند از:

 • طناب بازی
 • دمبل
 • وزنه کتل بل
 • کش پیلاتس
 • تشک یوگا
 • توپ طبی
 • توپ پیلاتس
 • کش بدنسازی
 • گلایدینگ دیسک
 • مانع ورزشی مخروطی
 • غلتک
 • فوم رولر
 • وزنه‌های پوشیدنی
 • حلقه تناسب اندام
 • میل بارفیکس
 • کفش ورزشی
 • لباس ورزشی

برخی موارد این لیست برگرفته از یکی از مقالات مجله teenvogue است که  ۱۵ تا از بهترین تجهیزات ورزش در خانه را معرفی کرده است. بقیه وسایل با توجه به سلیقه و فرهنگ ورزشی خودمان انتخاب شده‌اند.

طناب بازی؛ هم سرگرمی هم ورزش

مجله نیویورک تایمز استفاده از طناب بازی را بخشی از فرهنگ آفریقایی-آمریکایی دانسته است. وقتی یک وسیله ورزشی جزو فرهنگ باشد دیگر شما حسابش را بکنید که چقدر محبوب است! طناب زدن روی قسمت فوقانی و نواحی تحتانی بدن شما تاثیرگذار است.

این ورزش هوازی می‌تواند ضربان قلب شما را به ۱۶۰ تا ۱۸۰ ضربه برساند و تاثیرش روی چربی‌های شکم محسوس است.

برای خرید یک طناب مناسب باید هر یک از دسته‌های طناب را با دست‌های‌تان بگیرید و یک پا را وسط طناب بگذارید. بعد دست‌های‌تان را در راستای بدن بالا بیاورید. اگر طول طناب طوری بود که اجازه بدهد دستان شما به وسط قفسه سینه‌تان برسد طول این طناب برای شما مناسب خواهد بود.

دمبل؛ یار غار ورزش‌ دوستان

دمبل وسیله‌ای جمع و جور است که با آن می‌توان انواع حرکت‌ها برای تقویت عضلات دو سر در دست‌ها و پاها را انجام داد.

با استفاده از دمبل، حرکات ورزشی قدرتی‌تر می‌شوند. مثلاً انجام حرکت اسکوات با دمبل برای افرادی که بدنی ورزیده دارند بهتر از انجام دادن این حرکت بدون دمبل است.

دمبل‌های ایروبیک یکی از وسایل ضروری برای فیتنس بانوان هستند که پوششی نرم و صیقلی دارند. در مقابلش دمبل‌های چکشی بزرگ‌تر و سنگین‌تر هستند و در دسته لوازم جانبی بدنسازی قرار می‌گیرند.

وزنه (کتل بل – Kettlebell)؛ از وسایل ناشناخته ورزش در خانه

وزنه کتل بل - Kettlebell، لوازم جانبی بدنسازی، وسایل ورزش در خانه

یکی دیگر از لوازم جانبی بدنسازی وزنه کتل بل است. طی حرکاتی که با دمبل می‌زنیم وزن دمبل به طور مساوی در بدن تقسیم می‌شود. ما در کنار دمبل به چیزی نیاز داریم که وزنش به طور مساوی توزیع نشود و آن چیزی نیست به جز همین وزنه کتل بل که کمتر در میان وسایل ورزش در خانه شناخته شده است!

کار کردن با این وزنه‌ها قدرت و ثبات بیشتری می‌طلبد و حرکات بازو، کمر، پا و… با آن‌ها تنوع بیشتری می‌یابد. به عنوان مثالی از حرکات معروفی که با این وسیله می‌زنند می‌شود اشاره به حرکت اسنچ کتل بل، حرکت کتل بل سوئینگ، حرکات داخل پا یا ساعد با وزنه کتل بل و… کرد.

کش ورزشی

این کش‌ها هم انواع گسترده‌ای دارند. مرسوم‌ترین نوع کش ورزشی کش پیلاتس است که در دسته وسایل فیتنس بانوان قرار می‌گیرد و البته کاربردش فقط به پیلاتس محدود نمی‌شود. با این کش می‌توان حرکاتی چون jumping squats ،hip bridges ،donkey kicks و… را استقامتی‌تر کرد.

کش های ورزشی پیلاتس ۳ سطح مقاومت دارند و از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. کش های لاستیکی برای کسانی که ران‌های بزرگ‌تری دارند مناسب است. کش های بافته شده از نخ هم برای کسانی که دوست ندارند کش از دست‌شان لیز بخورد خوب است.

نوع دیگر کش ورزشی کش بدنسازی نام دارد که دارای طول بیشتر و دستگیره است. برخی از این کش‌ها می‌توانند به گیره‌ای که در دیوار قرار دارد وصل شوند تا شخص بتواند به حرکات ورزشی تی آر ایکس یا تمرینات دلخواهش بپردازد. نکته جالب درباره این کش‌ها این است که جای خالی دمبل را می‌توانند پر کنند. چون با اثر کششی و مقاومتی‌شان همان اثر دمبل را روی عضلات می‌گذارند.

کش ورزشی، کش بدنسازی، وسایل فیتنس بانوان برای ورزش در خانه

تشک ورزش

تشک ورزشی یک فضای اختصاصی ایمن‌تر برای ورزش کردن شما فراهم می‌کند و انواع مختلفی مثل: تشک تاشو، تشک اسفنجی، تشک یوگا و… دارد. البته این وسیله‌ای نیست که بگوییم از وسایل ضروری ورزش در خانه است.

ولی داشتنش بهتر از نداشتنش است! چون بسیاری از ما برای ورزش کردن‌ در خانه فضای جداگانه نداریم و فقط همین تشک است که می‌تواند نشان‌دهنده یک فضای دنج ورزشی برای ما باشد. به علاوه می‌توان گفت برخی ورزش‌ها هستند که واقعاً به تشک مخصوص‌شان احتیاج دارند، مثلا پارکور، تکواندو و…

توپ طبی (weight slam ball)

یکی دیگر از لوازم جانبی بدنسازی، توپ طبی است. با این توپ‌ها می‌توان کل بدن را ورزش داد و به تقویت قسمت فوقانی و مرکزی بدن پرداخت. مثلاً اگر شما هم‌زمان با حرکات کششی از این توپ‌ها هم استفاده کنید، عضلات بیشتری درگیر می‌شوند و تمرین شما نتیجه بهتری خواهد داشت.

اگر دنبال یک وسیله ورزشی همه‌کاره هستید توپ طبی که در ایران با عنوان توپ بدنسازی سنگین هم شناخته می‌شود یک گزینه عالی است.

توپ بدنسازی؛ یکی از مهم‌ترین وسایل فیتنس بانوان

توپ بدنسازی، توپ پیلاتس یا توپ ایروبیک توپی است که وزن زیادی ندارد، با هوا پر شده است و جنس محکمش کمک می‌کند وزن سنگین افراد را تحمل کند. از این توپ که یکی از وسایل اصلی در تمرینات فیتنس بانوان است و در حرکات بسیاری می‌توان از آن استفاده کرد. چون حمایت خوبی از کمر به عمل می‌آورد.

مثلا در انجام حرکات شکم وقتی از این توپ استفاده کنید دامنه حرکت‌تان افزایش می‌یابد و عضلات بیشتری را درگیر حرکت می‌کنید. انواع مختلف این توپ می‌تواند شامل: توپ پیلاتس عاج دار، دسته دار و… شود.

توپ بدنسازی، توپ پیلاتس یا توپ ایروبیک، وسایل فیتنس بانوان

مانع ورزشی مخروطی

اگر در خانه فضایی برای تحرک بیشتر دارید با این موانع و طراحی یک مسیر خوب می‌توانید چابکی‌تان را بهبود بخشید.

بیشتر ما این مخروط‌ها را در تمرینات فوتبال دیده‌ایم در حالیکه می‌توان از آن‌ها در تمامی ورزش‌ها برای بهبود کنترل بدن استفاده کرد.

البته برای این موانع جایگزین‌های بسیاری وجود دارد. می‌توانید با هر جسمی برای خودتان مسیری پر از موانع طراحی کنید.

غلتک AB Roller (چرخ تمرین شکم کراس فیت)

غلتک AB Roller یکی از محبوب‌ترین‌های لوازم جانبی بدنسازی محسوب می‌شود. حرکاتی که با این غلتک می‌توان انجام داد موجب بهبود تعادل کل بدن می‌شود. در واقع جلو و عقب بردن غلتک کراس فیت در حالیکه شخص تکیه بر زانوانش زده یک تمرین عالی برای تقویت عضلات مرکزی بدن است.

غلتک AB Roller (چرخ تمرین شکم کراس فیت)، لوازم جانبی بدنسازی

فوم رولر؛ متخصص حجم دهی عضلات

فوم رولر یکی از وسایل اصلی در فیتنس بانوان و آقایان است که کمک می‌کند حجم‌دهی به عضلات با سرعت بیشتر انجام شود. وقتی عضلات را روی فوم رولرها غلت می‌دهیم با ایجاد فشار تارهای انقباضی عضله از فاز استراحت خارج می‌شوند، عضله غیرفعال و سفت هم ریلکس می‌شود و به آن خون‌رسانی می‌شود.

استفاده از فوم رولر موجب افزایش جریان خون به عضلات می‌شود و چون این حرکت مانند گرم کردن برای عضله می‌ماند آسیب‌دیدگی‌های ورزشی به کم‌ترین میزان می‌رسند. پس از فوم رولر قبل از شروع تمرینات‌تان استفاده کنید.

وزنه های پوشیدنی (وزنه مچ دست و پا یا وزنه جلیقه‌ای)

اگر به دنبال این هستید که حین انجام کارهای روزمره کمی ورزش کنید از این وزنه‌ها بگیرید. با این وزنه‌ها آزادی کامل خواهید داشت در عین حال که حرکات عادی را با صرف انرژی بیشتر و متقابلاً سوزاندن کالری بیشتر انجام می‌دهید.

این وزنه‌ها اغلب از نوع شنی و قابل تنظیم هستند. دقت داشته باشید وزنی انتخاب کنید که تحملش نه خیلی سخت و نه خیلی آسان باشد.

وزنه های پوشیدنی، Anke Weights، لوازم جانبی بدنسازی برای ورزش در خانه

ورزش در خانه با حلقه تناسب اندام (هولاهوپ)

حلقه زدن یکی از بهترین تمرینات هوازی است که باعث آب شدن چربی‌ های شکم و پهلو می‌شود. برای تاثیرگذاری بیشتر حلقه بهتر است مدل‌هایی را انتخاب کنید که روی‌ آن‌ها برجستگی ژله‌ای (که اصطلاحاً به آن‌ها ماساژور هم می‌گویند) دارد.

به این مدل حلقه اصطلاحاً حلقه عاج دار می‌گویند. برجستگی‌های حلقه عاج دار به نواحی که با آن حلقه می‌زنید ضربه می‌زند و علاوه بر افزایش چربی سوزی موجب سفت و محکم‌تر شدن بدن‌تان می‌شود.

میل بارفیکس؛ خوراک ورزشکاران کارکشته

شاید برای یک ورزشکار تازه‌وارد حرکت بارفیکس مشکل باشد اما اگر شما یک ورزشکار متوسط یا حرفه‌ای هستید حتماً باید از این میله‌ها داشته باشید. بارفیکس زدن تمام عضلات بدن در قسمت بالاتنه را درگیر می‌کند و به عضلات بازو، ساعد، شانه و زیربغل حجم بیشتری می‌دهد.  از این رو می‌توان گفت میل بارفیکس یکی از محبوب‌ترین لوازم جانبی بدنسازی است.

کفش ورزشی مناسب

به کفش ورزشی مناسب برای تمرینات ورزشی کفش ترینینگ (Training) یا کفش ترینر (Trainer) می‌گویند. در واقع هر کفشی که حین انجام تمرینات برای پاها و بدن شما شرایط راحت‌تری به وجود بیاورد می‌تواند یک کفش تمرینی خوب باشد.

کفش مناسب هر ورزش هم چیزی است که نباید از آن چشم‌پوشی کنید.

چون با انتخاب اشتباه در ورزش‌هایی مثل: پیاده‌روی، دویدن و… ضررهای ورزش را بیشتر از فوایدش می‌کنید و با سوزاندن هر مقدار کالری باید متحمل دردهایی نظیر کمر درد، پادرد و… شوید. بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً از برندهای معتبر، کفش مخصوص ورزش‌تان را خریداری کنید. برای مثال برند ۳۶۱ درجه یک برند معتبر در سطح جهانی است که از انواع کفش های مخصوص دویدن و تمرین بهره‌مند است و می‌توانید از ارسن مارکت کفش ۳۶۱ را خریداری نمایید.

لباس ورزشی

باید حتماً یک دست لباس ورزشی خوب برای خودتان داشته باشید که عرق را به خوبی جذب کند (مثلاً جنسش پلاستیکی نباشد)، دست و پاگیر نباشد و از بدن حمایت خوبی به عمل بیاورد. برای این منظور، لباس‌هایی که تخصصاً برای ورزش کردن ساخته شده‌اند جنسی عالی دارند.

پس اگر به ورزش کردن علاقه دارید یک دست لباس ورزشی بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به خودتان بدهید. از طریق وبسایت ارسن مارکت می‌توانید پوشاک تخصصی که دارای تکنولوژی‌هایی مثل: کشش فوق العاده زیاد، خشک شدن فوری حین تعریق و… هستند تهیه کنید.

شما درباره وسایل ورزشی مناسب برای ورزش در خانه چه نظری دارید؟ فکر می‌کنید از میان وسایل بالا کدام‌شان ضروری و کدام‌شان غیرضروری هستند؟ آیا وسیله‌ای می‌شناسید که جایش در لیست ما خالی باشد؟ نظرات و تجربیات‌تان را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

گروه تمرینو

واحد خبر و تبلیغات تمرینو تمرینو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا