جالب

بهترین منطقه در کشور ایران برای کاشت نهال گوجه سبز

آیا تا به حال به پرورش گوجه سبز فکر کرده‌اید؟ اگر در مکان مناسب رشد کند، گوجه سبز می‌تواند تولید پرباری باشد و به باغ شما زیبایی می افزاید. بi علاوه، گوجه سبز خوشمزه و ترش است که با آغاز فصل بهار به عنوان میوه نوبرانه در بازارهای کشور فروخته می‌شود تقاضای زیادی دارد.

در ادامه مطلب، می‌خواهیم بهترین منطقه در کشور ایران را برای کاشت نهال گوجه سبز به شما معرفی کنیم.

فاکتورهای مهم انتخاب درخت گوجه سبز

در مورد درخت گوجه سبز باید بگوییم: هیچ‌گونه محدودیت مکانی برای احداث باغ آن وجود ندارد، چون انواع نهال گوجه سبز توسط نهال‌ستان‌های معتبر عرضه می‌شود و همین امر باعث شده تا دست کشاورزان برای انتخاب انواع نهال گوجه سبز آزاد بوده و نژادهای مختلفی که سازگار با محیط آن‌ها باشد انتخاب کنند، یعنی کشاورز می‌تواند برای مناطق سردسیری و ارتفاعات نهال گوجه سبز سردسیری و دیرگل را انتخاب کند.

برای مناطق گرمسیر بهترین گزینه برای کشاورزان انتخاب نهال زود گل خواهد بود و این یک مزیت برای باغداران عزیز است که دامنه انتخاب وسیعی دارند. فقط دقت کنید، مهم است که نوع نژاد نهال گوجه سبز ( https://bartarnahal.ir/green-gage/ ) را چگونه انتخاب کنید تا با موقعیت مکانی شما سازگار باشد، ۳ دسته اصلی از درختان گوجه سبز وجود دارد:

  • نهال گوجه سبز زود گل
  • نهال گوجه سبز میان گل
  • نهال گوجه سبز دیرگل

انواع نهال گوجه سبز زود گل: این ارقام، گزینه مناسبی برای کاشت در مناطق گرم‌تر کشور ایران است، چون نیاز آبی نهال‌های گرمسیری کمتر بوده و می‌توانند تابش نور مستقیم خورشید را به راحتی تحمل کنند، هم‌چنین نیاز سرمایی درختان گرمسیری کمتر است، درختان زود گل که معمولا در زیر مجموعه درختان گرمسیری قرار گرفته‌اند معمولاً در ارتفاعات پایین‌تر نیز رشد مناسبی داشته و تاثیر منفی بر روی آن‌ها ندارد.

نهال گوجه سبز میان گل: این درختان هم در مناطق معتدل و هم در مناطق گرمسیری کاشته می‌شوند و گل‌دهی آن‌ها با آغاز فصل بهار آغاز می‌شود ولی کاشت درختان میان گل در مناطق سردسیری و ارتفاعات چندان توصیه نمی‌شود.

نهال گوجه سبز دیرگل: انواع نهال گوجه سبز دیرگل جزو ارقام پر تقاضا و پر فروش نهال گوجه‌سبز قرار گرفته است، این نژاد در نیمه دوم فروردین ماه گل‌دهی خود را آغاز می‌کنند. بنابراین، هیچ‌گونه سرما و شوک فروردین ماه باعث صدمه به گل‌های این درخت نمی‌شود. حتی ارقام دیرگل گوجه سبز در صورتی که سازگاری مناسبی با اکوسیستم منطقه داشته باشد در مناطق گرمسیری و معتدل نیز کاشت می‌کنند. این درختان نسبت به رطوبت، سرما و بیماری باکتریایی و قارچی مقاوم است. بنابراین، در ارتفاعات و مناطقی که سرمای زمستان در آنجا شدیدتر است به راحتی می‌توان ارقام دیرگل درخت گوجه سبز را کاشت.

زمان خرید نهال گوجه سبز و سفارش آن برای اینکه اطمینان داشته باشید نهال خریداری شده شرایط بهتری دارد و به راحتی در خاک باغ شما استقرار می‌یابد بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • شرایط گرده افشانی درخت گوجه سبز را بررسی کنید اکثر نهال گوجه سبز خود سازگار و خود باور هستند، ولی برخی از نژادها نیز وجود دارند که برای باروری بیشتر احتیاج به رقم گرده افشان دارد.
  • اگر به دنبال احداث باغ تجاری و مدرن هستید حتماً نهال گوجه سبز پیوندی و بر پایه آلوچه وحشی خریداری کنید چون میزان مقاومت آن‌ها بیشتر از درختان بذری و سنتی است.
  • تحقیقات مشخص کرده است: درختانی که ریشه لخت دارند بیشتر از نهال گلدانی با محوطه باغ سازگاری نشان داده و بلافاصله ریشه‌های خود را مستقر می‌کند.
  • شما به عنوان یک کشاورز حق انتخاب دارید می‌توانید نهال آلو زود بازده را خریداری کنید، امروز در نهالستان‌های تولید کننده نهال گوجه سبز زود بازده عرضه می‌شود و در دومین یا سومین سال کاشت بازدهی خود را آغاز می‌کند.

شرایط کاشت درخت گوجه سبز چیست؟

قبل از خرید نهال گوجه سبز باید شرایط کاشت این درخت را مورد بررسی قرار دهید، اولین گزینه زمان خرید نهال گوجه سبز و انتقال آن به محوطه باغ است، بهترین زمان برای کاشت نهال گوجه سبز اواسط فصل پاییز و یا اواخر فصل زمستان است، زمانی که ریشه درختان به خواب زمستانی فرو رفتند، هم‌چنین توجه داشته باشید هیچ‌گونه بارش برف و برودت هوا اتفاق نیفتد، وقتی زمان مناسب کاشت درخت گوجه سبز را تشخیص دادید محوطه باغ را برای نهال جوان آماده‌سازی کنید.

  • درختان گوجه سبز را در خاک لومی و دارای زهکشی خوب بکارید، نهال آلوچه سبز زمانی که در خاک‌ رسی و سنگین کاشته شوند، عملکرد خوبی نخواهند داشت.
  • مکان کاشتی را انتخاب کنید که آفتاب کامل را دریافت کند، نهال گوجه سبز روزانه به حداقل ۶ تا ۸ ساعت نور مستقیم خورشید احتیاج دارد.
  • در صورت امکان، یک مکان غیر بادخیز را انتخاب کنید، مانند یک نقطه رو به جنوب یا غرب که دور از باد باشد، درخت گوجه سبز نسبت به باد شدید حساس است.

برای آماده کردن نهال جوان برای کاشت، نهال گوجه سبز  را به آرامی برداشته و ابتدا ریشه آن مورد بررسی قرار دهید، هرگونه شاخه‌ای از ریشه که دچار سوختگی و سیاهی شده است با استفاده از قیچی باغبانی هرس کرده سپس ریشه‌ها را از یکدیگر جدا کرده و در گودال بگذارید،  تمام تلاش خود را بکنید تا ریشه‌ها را بدون آسیب رساندن به ریشه‌ها باز کنید، هنگام کاشت درختان پیوندی، مهم است که محل پیوند ۱ تا ۲ اینچ بالاتر از خط خاک باشد.

این امر به ویژه در مورد انواع نهال گوجه سبز پایه کوتاه صادق است، اگر درخت بیش از حد عمیق کاشته شود، ریشه‌ها ممکن است از بالای پیوند شروع به رشد کرده و در آینده مشکلاتی به وجود می‌آید، در زمان کاشت، درخت را به طور کامل آبیاری کنید، این امر به نشستن خاک در اطراف ریشه کمک می‌کند، سعی کنید نهال جوان را حداقل به مدت یک سال تا زمانی که درخت به اندازه کافی پایدار شده و به تنهایی بایستد، هفته‌ای ۱ بار آبیاری کنید.

کلام آخر

با توجه به موارد فوق کاملاً مشخص است که هیچ‌گونه مکان ممنوعه برای احداث باغ گوجه سبز وجود ندارد فقط شما باید بر حسب اکوسیستم منطقه بتوانید نژاد سازگار با منطقه را پیدا کنید، برای این منظور توصیه می‌شود از کارشناسان مربوطه کمک بخواهید سایت برتر نهال، آماده ارائه هرگونه مشاوره تخصصی به شما است تا بتوانید باغ گوجه سبز پر سود را احداث کنید.

تماس با برتر نهال: 09141832393

تماس با پالیز نهال: 09144501003

گروه تمرینو

واحد خبر و تبلیغات تمرینو تمرینو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا