مکمل و داروهای بدنسازی

بین مکمل وی و کازئین کدامیک بهتر هستند

اگر می‌خواهید بدانید تفاوت بین مکمل وی و کازئین چیست و کدامیک روی بدن بهتر جواب می‌دهد این مطلب را برای شما آماده کرده‌ام.
اگر از آن دسته افرادی هستید که فقط مکمل وی مصرف می‌کنند و یا اینکه مکمل وی را با کازئین ترکیب و مصرف می‌کنند احتمالاً به یکی از ۳ دلیل زیر است:

 • احتیاط به خرج می‌دهید
 • وضع مالی خوبی ندارید و نمی‌توانید از پس هزینه کازئین بربیایید
 • فکر می‌کنید مکمل وی خیلی بهتر است

در ادامه سعی خواهم کرد به بررسی این ۳ دیدگاه و البته یک سری نکات مهم و طلایی دیگر در این رابطه بپردازم:

مکمل وی و ایمنی

هما‌ن‌طور که مستحضر هستید ۳ نوع مکمل وی داریم:

۱. مکمل وی کنسانتره

بهترین مکمل های عضله ساز پروتئین وی مکمل tamrino.ir

بهترین نکته در مورد مکمل وی علاوه بر قدرت عضله سازی، این است که حاوی پروتئین‌های مختلفی است که می‌توانند با ویروس‌ها و باکتری‌های زیادی مبارزه کند.
این پروتئین‌ها را ایمونوگلوبولین می‌خوانند و همین الان هم این پروتئین‌ها در جریان خون شما قرار دارند اما می‌تواند به خاطر بیماری دچار کمبود ایمونوگلوبولین شده باشید که در این صورت استفاده از یک مکمل خوب مثل وی می‌تواند به شما کمک کند.
اما مسئله اینجاست که ایمونوگلوبولین اغلب فقط در مکمل وی کنسانتره وجود دارد! که دست برقضا ارزان‌ترین و کم خلوص‌ترین نوع وی است. 🤔
وی کنسانتره درصد چربی، کلسترول و لاکتوز بالاتر و میزان کمتری پروتئین دارد ولی در عین حال حاوی انواع ایمونوگلوبولین مثل: IgGI ،IgG2a ، IgG2b و IgG3 است.

۲. وی ایزوله

در حالی که وی ایزوله درصد پروتئین بالاتری دارد اما ایمونوگلوبولین پایینی نیز دارد. وی ایزوله از کنسانتره گران‌تر است چرا که فراوری بیشتری روی آن صورت گرفته است.

فرق بین پروتئین ایزوله و کنسانتره در چیست؟

 

 

لینک در آپارات

 

دانلود مجموعه آموزشی بدنسازی

۳. وی هیدرولیز

قرص مکمل وی چربی سوز tamrino.ir

این گران‌ترین نوع وی است که حاوی پروتئین‌های از قبل هضم شده‌ای است که به راحتی جذب بدن می‌شوند.
وی هیدرولیز عملاً هیچ چربی و کلسترولی ندارد اما در عین حال ایمونوگلوبولینی هم ندارد. این محصول علاوه بر اینکه در مکمل‌ها استفاده می‌شود توسط شرکت‌های تولید کننده مواد غذایی برای کودکان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که باعث ایجاد آلرژی کمتری در بدن می‌شود.

کازئین چه اثری روی سیستم ایمنی بدن دارد؟

با اینکه کازئین حاوی ایمونوگلوبولین است اما نسبت به وی کنسانتره این مقدار خیلی کمتر است. بنابراین در اینجا برتری خاصی نسبت به وی ندارد.

مقایسه قیمت بین مکمل وی و کازئین

تفاوت مکمل وی و کازئین

پروتئین وی عموماً از مکمل کازئین ارزان‌تر است. اغلب شرکت‌ های تولید کننده مکمل به طور کلی برای اینکه بتوانند مکمل‌های پروتئینی را با قیمتی پایین‌تر تولید کنند مشکل دارند.

به خاطر وجود صنایع تولید کننده مواد غذایی کودک و صنایع لبنی که اندازه این ۲ بسیار بزرگ‌تر از تولید کنندگان مکمل است. این صنایع هستند که قیمت واقعی مکمل‌ها را تعیین می‌کنند. زمانی که کمبود تولید شیر وجود دارد معمولاً صنایع تولید مکمل در انتهای صف قرار دارند! 🤔

بنابراین فهمیدن اینکه وی ارزان‌تر است یا کازئین کار سختی نیست چرا که:
مکمل وی از تصفیه باقی‌مانده پنیر بدست می‌آید اما کازئین محصول مستقیم خود شیر است. تازه اگر بخواهید فرایند‌های فراوری را نیز روی کازئین اجرا کنید قیمت بالاتر هم خواهد رفت.

تفاوت مکمل وی و کازئین در عضله سازی

تفاوت مکمل وی و کازئین

کازئین برای عضله سازی، ایجاد قدرت و حتی چربی سوزی بهتر است.
البته این حرف به معنای کم ارزش کردن مکمل وی نیست. بلکه برعکس!

سرعت جذب بالای مکمل وی و مقادیر بالای آمینو اسید لوسین سبب ارزش بالای غذایی مکمل وی‌ می‌شود اما اگر وضع مالی خوبی دارید بهتر است سراغ کازئین بروید.

فرق بین پروتئین وی و کازئین در چیست؟

تفاوت بین مکمل وی و کازئین

مکمل وی سبب می‌شود تا سنتز پروتئین به سرعت بالا برود اما این افزایش مدت زمان طولانی باقی نمی‌ماند. اما در مقابل کازئین به آرامی سنتز پروتئین را بالا می‌برد اما مدت زمان بیشتری این اثر را حفظ می‌کند که به معنای عضله بیشتر است.
البته این ادعا بی‌دلیل هم نیست چرا که مطالعات زیادی روی اثر کازئین صورت گرفته است.🤓

یک مطالعه نشان می‌دهد گروهی که از مکمل کازئین استفاده کرده بودند شاهد افزایش ۵۰ درصدی چربی‌سوزی نسبت به گروهی که مکمل وی را مصرف کرده بودند. مصرف کازئین همین‌طور سبب افزایش رکورد پرس سینه، پرس شانه و پشت پا تا ۵۹ درصد شده بود این در حالی بود که مصرف‌کنندگان وی تنها شاهد ۲۸ درصد افزایش رکورد بودند. منبع (۱)

تفاوت وی و کازئین

کازئین میسلار

تفاوت مکمل وی و کازئین

میسلار یک ساختار کروی است که به صورت طبیعی در شیر ظاهر می‌شود و از ۵ پروتئین کازئین (آلفا، بتا، گاما، دلتا و کاپا) تشکیل شده است. اگر فرایند فراوری یکی از این پروتئین‌ها را حذف کند میسلار از بین خواهد رفت.

بدن برای هضم این نوع از کازئین کار مشکلی را در پیش دارد. البته همین خاصیت و همچنین وجود مقادیر بالاتر آمینوی لوسین سبب می‌شود که این کازئین خصوصیات عضله سازی قدرتمندی را داشته باشد.

همان‌طور که حدس زده‌اید فرایند تولید کازئین میسلار کار بسیار مشکلی است! به همین خاطر هم از مکمل وی گران‌تر است.

کازئین هیدرولیز

تفاوت مکمل وی و کازئین

فرایند تولید کازئین هیدرولیز کاملاً متفاوت است و نیازمند فراوری بالاتری است.
هدف در این فرایند تولید یک ساختار پیچیده از ۲ یا ۳ آمینو اسید است تا به سرعت جذب بدن شود.

علاوه بر این کازئین هیدرولیز در عضله سازی تا ۳۰ درصد بهتر از کازئین میسلار عمل می‌کند.
به همین خاطر شما می‌توانید از این مکمل قبل یا در حین جلسه تمرینی نیز استفاده کنید. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مصرف هر ۱۵ دقیقه یکبار این مکمل سبب افزایش بالاتر سنتز پروتئین در بدن می‌شود. منبع (۲)

از طرفی کازئین هیدرولیز نسبت به مکمل وی سبب افزایش سطح انسولین بیشتری می‌شود که دقیقاً همان چیزی است که قبل از باشگاه به آن نیاز دارید. چرا که این انسولین است که پروتئین را به سلول‌ها هدایت می‌کند.

البته کازئین هیدرولیز جز گران‌ترین پروتئین‌های موجود در بازار است با این وجود به خاطر اینکه سبب افزایش عضله سازی قابل توجهی می‌شود به نظر من کاملاً به صرفه است. 🤑

نتیجه‌گیری

تفاوت مکمل وی و کازئین

کازئین مکملی است که جلوی بدن را برای تبدیل کردن آمینواسیدهای موجود در عضله به انرژی را می‌گیرد. از طرفی این مکمل به مدت طولانی‌تری در بدن اثر خود را خواهد گذاشت. شما می‌توانید از کازئین به عنوان یک جایگزین وعده غذایی استفاده کنید به همین دلیل نمی‌شود واقعاً به کازئین اسم مکمل را نسبت داد.

قبلاً در یک مطلب به طور کامل در مورد مکمل وی صحبت کرده‌ام (مکمل وی را مصرف بکنیم یا نه) و می‌دانید که منافع زیادی دارد. مکمل وی مفید است و از همه مهم‌تر کاملاً به صرفه است. از طرفی به علت سرعت جذب بالا کارکرد خود را برای وعده قبل و بعد تمرین دارد. البته اگر بودجه خوبی دارید توصیه می‌کنم حتماً مکمل کازئین را تهیه کنید.

اگر الان مکمل وی خرید‌ه‌اید و با خود می‌گویید که ای کاش مکمل کازئین خریده‌ بودم نیازی به نگرانی نیست. بله مکمل کازئین برتری‌های بیشتری دارد ولی این طور هم نیست که مکمل وی مفید نباشد.
شما از کدامیک از این مکمل‌ها استفاده می‌کنید؟ کدامیک بهتر روی شما جواب داده‌اند؟

علی رضا ناصری

⭐️۹۰ درصد زندگی من شامل: مباحث علمی مرتبط با عمل تمرین و تغذیه است.⭐️ ⭐️۱۰ درصد باقی مانده هم شامل: فناوری و سینماست.⭐️ ⭐️در ضمن همیشه به یاد داشته باشید: واقعیت‌ها به احساسات شما، اهمیت نمی‌دهند.⭐️

نوشته های مشابه

‫33 دیدگاه ها

 1. سلام
  امکانش هست گینر رو بعد از تمرین مصرف کرد و کازوئین رو قیل از خواب؟

 2. میشه پروتئین وی فقط بعد از تمرین استفاده کرد و کازئین قبل خواب و روزای استراحت استفاده کرد؟

 3. با سلام ‘من یه پروتئین ام پی س کازویین پگاه گرفتم چند بار مصرف کردم و متوجه شدم من به کازویین حساسیت دارم و نمیتونم اینو مصرف کنم’ حال میخوام بدونم من چه نوع پروتئین وی ای رو میتونم مصرف کنم’ ؟ اصلا میتونم وی استفاده کنم یا نه؟ و اگر میتونم کدوم نوعش برا من مناسب تر هستش ممنون از پاسخ دهیتون

 4. سلام میخاستم بدونم که بین کازئین اپتیموم و سینتا۶ کدوم مکمل رو انتخاب کنم لطفا راهنمایی کنید

 5. سلام
  ۴۵ ساله هستم و سه روز در هفته با وزنه کار میکنم و سه روز دوچرخه سواری یا آهسته دویدن آیا برای رشد عضله میتوانم همان سه روز پروتئین وی مصرف کنم یا لازم است هر روز اینکار رو بکنم
  با تشکر

 6. سلام بنظر شما بترتیب اولویت با کدوم یک ازین روش هاست فقط کازین مصرف شود/پروتین ترکیبی مصرف شود/پروتین کازین و وی باهم مصرف شود من خودم از هرکدوم تو بازه زمانی مختلف استفاده میکنم

 7. سلام، برای افراد مبتدی که لاغر هستند و میخوان حجم با کیفیت بگیرن کازئین بهتره یا وی؟ میشه هردو رو همزمان مصرف کرد؟ مثلا وی بعد از تمرین و کازئین آخر شب! یا مثلا میشه پروتئین های ترکیبی مثل سینتا 6 مصرف کرد فقط؟ کدوم گزینه و ترکیب کدوما با هم بهتره؟

 8. سلام درود برشما من یک بار پروتیین سویا و کازیین و وی رو مخلوط کردم از نظر شما آیا کاره درستی بوده

 9. سلامشما فرمودید که اگر وضع مالی تان خوب باشد می توان از آن استفاده کرد ولی اگر وضع مای خوب باشد می توان بعد تمرین و صبح از ان استفاده کرد یا باید حتما وی استفاده کنیم

 10. سلام. ممنون از مطالب همیشه عالی شما. من 180 قد و 68 وزنمه. یک ماهه که کراتین و وی مصرف میکنم وزنی اضافه نکردم ولی عضلاتم یکم حجیم تر شده. میخوام یه مکمل دیگه بگیرم. به نظرتون گینر مناسب تره برام یا کازیین؟

 11. سلام،در روزهايي كه باشگاه نمي رويم نيز مكمل وي كه ٣ بار در روز بود ،را بايد مصرف كنيم؟٣ بار هر روز يا روزهاي تمرين؟

 12. سلام زنی ۳۴ ساله هستم یکسال هست که بدنسازی کار میکنم پیشرفت خوبی داشته ام بسیار علاقمندم که به صورت حرفه ای بدنسازی را دنبال کنم ولی همسرم معتقد است برای حرفه ای شدن باید زودتر شروع میکردم و در این سن فایده ای ندارد خواستم نظر شما را بدانم

  1. سلام
   به صورت حرفه ای اگه منظورتون مسابقات و … است بله دیر شده
   اما اگر منظور شما رسیدن به تناسب اندام و بدنی ایده ال است نه دیر نشده
   شروع کنید

 13. مطلب عالی بود
  اما مکمل وی بین ورزشگاران محبوبیت بیشتری دارد
  هر دو مزایای خود را دارند و کسانی که میخواهند بهترین نتیجه را بگیرند ناگزیر به استفاده ی هر دو هستند

  1. سلام
   ممنون از لطف شما
   بله مکمل وی محبوب است یک دلیل آن قیمت و سرعت جذب آن است
   اما اگر وضع مالی بهتری دارید می تونید از انواع کازئین هیدرولیز که در متن مطلب به آن اشاره شده استفاده کنید و شاهد اثرات خیلی بهتر آن باشید این موضوع در تحقیقات بسیاری که صورت گرفته به اثبات رسیده است
   در ضمن بهتر است به جای اینکه ببینید چه چیزی بین ورزشکاران محبوب است به میزان اثر آن در عمل و البته تحقیقات علمی استناد کنید
   چرا که روزگاری کراتین محبوب همین ورزشکاران بود اما حالا این طور نیست ولی کراتین هنوز یکی از بهترین و ایمن ترین مکملهایی است که می شود در بازار تهیه کرد

   1. سلام پروتئین ام پی سی پگاه 80 درصد کازین 20 درصد وی است بنظر شما چطوره؟
    برندش چطوره مثل خارجیا میشه بنظرتون

    1. عالیه هم قیمتش مناسبه هم خیالت راحته که اصله و هم خوب جواب میده مصرف کن با خیال راحت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا