pr

درمان کمردرد بدون جراحی توسط فوق تخصص درد

درمان کمردرد بدون جراحی قطعاً از خواسته‌های بسیاری از بیمارانی است که سال‌هاست دچار کمردرد مزمن هستند.

امروزه متخصصین درد در زمینه درمان کمردرد بدون جراحی بسیار خوش درخشیده‌اند.

در حقیقت پس از سال‌ها درمان بیماران دچار کمردرد مزمن همراه با نقص حرکتی، متوجه این مسئله شده‌اند که جراحی کمر همیشه ۱۰۰ درصد اثربخش نیست.

مسئله‌ای که در این خصوص وجود دارد این است که جراحی از تهاجمی‌ترین و پرخطرترین روش‌های درمانی است که قطعاً همیشه به عنوان اولین پیشنهاد درمانی به بیماران توصیه نمی‌شود.

علاوه بر اینکه هیچ تضمینی برای بهبودی بیمار با عمل جراحی وجود ندارد، احتمال این خطر وجود دارد که درد ادامه یابد یا بدتر شود و اینکه حتی عمل باعث ایجاد درد بیشتر شود.

به همین جهت قبل از اینکه ریسک جراحی را با وجود عارضه‌های احتمالی که دارد بپذیرید، برای درمان درد خود به فوق تخصص درد مراجعه کنید.

درمان کمردرد بدون جراحی

پزشک درد با هر روش موثر غیر جراحی درد بیماران را تسکین می‌دهند. در ادامه چند نمونه از راهکارهای درمان کمردرد بدون جراحی را که ممکن است از سوی متخصص درد به بیماران پیشنهاد شود ذکر خواهیم کرد.

تزریق به نقطه ماشه‌ای، به عنوان درمان کمردرد بدون جراحی

نقاط ماشه‌ای، گره‌های دردناکی در ماهیچه‌های شماست و زمانی شکل می‌گیرد که ماهیچه منقبض یا سفت شود تا جایی که قادر به شل شدن نیست.

چنین گره‌هایی در ناحیه کمر معمولاً به دنبال آسیب، کشیدگی، پارگی عضله یا رگ به رگ شدن ایجاد می‌شود. معمولاً این عارضه با راهکارهای خانگی از جمله استراحت دادن به کمر و استفاده از کمپرس یخ، بهبود پیدا می‌کند.

در صورتی که نقاط ماشه‌ای برای بیمار مشکل‌ساز شود، در این مواقع بیمار باید به فوق تخصص درد مراجعه کند.

برای اینکه متوجه شوید که تزریق چگونه منجر به تسکین درد می‌شود باید این نکته را بدانید که گره یا سفتی عضلانی باعث ایجاد درد نمی‌شود. در واقع، التهاب ناشی از آسیب، درد یا علائم ناراحت‌کننده را به همراه دارد.

التهاب، پاسخ و دفاع طبیعی بدن در برابر آسیب است. طی یک پاسخ التهابی، بدن مواد شیمیایی مختلفی را آزاد می‌کند که در نهایت باعث ایجاد علائمی مانند: حساسیت، تورم و قرمزی می‌شود.

در حقیقت این مواد شیمیایی هستند که باعث ایجاد درد برای جلب توجه ما به ناحیه آسیب‌دیده می‌شوند.

در نهایت گره‌های ایجاد شده در کمر را می‌توان با تزریق به نقطه ماشه‌ای که شامل: استروئیدهای ضد التهابی و بی‌حس‌کننده موضعی برای تسکین کوتاه مدت و طولانی مدت برای درمان کمردرد بدون جراحی است، تسکین داد.

اگر این روش درمانی را همراه با راهکارهای دیگری مانند: طب سوزنی، ماساژ، فیزیوتراپی و… انجام دهند، قطعاً شاهد نتایج بهتری خواهند بود.

تزریق استروئید اپیدورال برای درمان کمردرد بدون جراحی

داروی اپیدورال یک محلول استروئیدی و بی‌حس‌کننده موضعی است که به فضای اپیدورال، ناحیه که نخاع را احاطه کرده است، تزریق می‌شود.

این روش درمانی برای بیمارانی کاربرد دارد که درد ناشی از کمر به لگن، پاها و باسن نیز سرایت کرده است. گسترش درد معمولاً نشان‌دهنده این مسئله است که طناب نخاعی یا ریشه‌های عصبی بزرگی که از ستون فقرات بیرون می‌آید، تحت فشار است.

این فشار به دلایل مختلفی، از جمله تنگی کانال نخاعی ایجاد می‌شود. داروی اپیدورال با بی‌حس‌کننده به فضای اپیدورال تزریق می‌شود تا بیمار هیچ دردی را طی درمان احساس نکند.

درمان دیسک کمر بدون جراحی

رادیوفرکوئنسی برای درمان کمردرد بدون جراحی

در طی این روش درمانی برای انتقال امواج رادیویی با فرکانس بالا، نوک سوزن در بافت مورد نظر قرار می‌گیرد و عصب حسی میانی را از بین می‌برد یا می‌سوزاند.

پزشکان معمولاً برای بیمارانی که کمردرد به دلیل درد ناشی از مفاصل فاست را تجربه می‌کنند، این روش درمانی را توصیه می‌کند.

رادیوفرکوئنسی برای بیمارانی که درد ناشی از تنگی یا فشار در ریشه‌های عصبی را تجربه می‌کنند به کار برده نمی‌شود، زیرا این ریشه‌های عصبی در عملکرد حرکتی نقش دارند.

اگر عصب مربوط به حرکت قطع شود، ممکن است بیمار در نهایت فلج شود. تنها این روش درمانی برای از بین بردن عصب حسی کاربردی است.

جراحی تنها گزینه برای درمان کمردرد نیست

کمردرد از مشکلات بسیار رایجی است و برای تسکین نیازی نیست که زیر تیغ جراحی بروید. علاوه بر این، با انجام این راهکار درمانی تضمینی برای بهبود شما نیست حتی ممکن است نتایج آن موفقیت‌آمیز نباشد.

برای اینکه هیچ اقدام تهاجمی برای درد مزمن خود انجام ندهید، پیشنهاد ما به شما مراجعه به متخصص درد است تا با بررسی تخصصی، با توجه به شرایطی که دارید، بهترین روش درمانی برای شما در نظر گرفته شود.

برای اینکه به طور دائمی تسکین کمردرد را تجربه کنید، باید با مشورت پزشک فوق تخصص درد چندین روش درمانی را در نظر داشته باشید و سبک زندگی خود را برای جلوگیری از آسیب بیشتر تغییر دهید.

علاوه بر درمان کمردرد بدون جراحی، به چنین نکاتی برای جلوگیری تسکین کمردرد و جلوگیری از آسیب بیشتر باید توجه داشته باشید:

  • ورزش و انجام تمرینات کششی برای تقویت عضلات مرکزی خطر ابتلا به کمردرد را تا ۳۳ درصد کاهش می‌دهد.
  • برای کاهش فشار به ستون فقرات باید کاهش وزن را در برنامه خود داشته باشید.
  • مصرف سیگار را ترک کنید تا عملکرد سیستم قلبی و عروقی خود را بهبود بخشید. اگر سیستم قلبی و عروقی عملکرد درستی داشته باشد، بدن به طور کلی عملکرد درستی خواهد داشت.

گروه تمرینو

واحد خبر و تبلیغات تمرینو تمرینو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا