pr

راهنمای انتخاب بهترین برنامه بدنسازی: فیتامین، آرا فیت یا فیت کلاب؟

هنگامی که تمرینات بدنسازی را شروع می‌کنید، همواره باید این مورد را به خود یادآوری کنید که یک مربی علاوه بر آن که برنامه تمرینات را تنظیم کرده و نحوه انجام صحیح حرکات را به شما یاد می‌دهد، در قبال سلامتی و جلوگیری از آسیب رسیدن به ورزشکار نیز مسئولیت دارد؛ بنابراین، باید به هنگام انتخاب مجموعه ورزشی و در دریافت برنامه بدنسازی توجه ویژه‌ای به سوابق فعالیتی مربیان مجموعه داشته باشید و مطمئن شوید که علاوه بر تجربه دارای تحصیلات آکادمیک در این حوزه نیز باشند.

عموماً این روزها در میان مجموعه‌های ورزشی معتبر فعال در حوزه ارائه برنامه‌های بدنسازی نام سه مجموعه فیتامین، آرا فیت و فیت کلاب بیشتر به گوش می‌رسد؛ اما سوال این است که استفاده از برنامه‌های تنظیمی کدام یک از مجموعه‌های یاد شده گزینه مناسب‌تری برای شماست؟ با ما همراه باشید تا با این مجموعه‌های ورزشی و مزایای دریافت برنامه از آن‌ها بهتر آشنا شوید.

ویژگی های یک برنامه بدنسازی خوب

قبل از آن که به معرفی مجموعه‌های ورزشی فعال در حوزه ارائه برنامه تمرینی بدنسازی بپردازیم، لازم است ویژگی‌های یک برنامه بدنسازی مطلوب را مورد بررسی قرار دهیم تا به هنگام دریافت برنامه و بررسی آن متوجه شوید که آیا برنامه دریافتی مناسب شما است یا خیر! به طور کلی یک برنامه بدنسازی خوب دارای ویژگی‌های زیر است:

 • شخصی‌سازی شده و صرفاً برای فرد ورزشکار و متناسب با شرایط وی تنظیم شده است.
 • چالش برانگیز بوده و به دلیل عادت‌سازی موجود در عضلات همواره در حال تحول و تکامل باشد.
 • کلیه تمرینات از گرم کردن و سرد کردن گرفته تا تمرینات قدرتی و هوازی را پوشش دهد.
 • محدودیت زمانی داشته و شامل ست‌ها، تکرارها و دوره‌های استراحت معینی باشد.
 • چه برای افراد مبتدی و چه ورزشکاران حرفه‌ای هر ۳ سطح حرکتی را در بربگیرد.

باتوجه به اهمیت برخی از ویژگی‌های گفته شده در ادامه به بررسی تفصیلی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

برنامه بدنسازی صرفاً برای همان شخص تنظیم شده باشد!

همان‌طور که به هنگام مراجعه به پزشک، پزشک موظف است متناسب با بیماری شما دارو تجویز نماید، یک مربی نیز موظف است متناسب با جنسیت، سبک زندگی، شرایط کاری، سابقه ورزشی، میزان توان جسمانی در انجام حرکات و اهداف ورزشی وی، یک برنامه بدنسازی شخصی‌سازی شده تنظیم نماید.

برای درک اهمیت این موضوع می‌توان از این مثال یاد کرد که اگر فردی هیچ علاقه‌ای به دو ماراتن ندارد، چرا باید در برنامه تمرینی وی در هفته ۵۰ مایل دو در نظر گرفته شود! یا اگر فردی صرفاً به دنبال کاهش ۱۰ کیلو وزن است و این کاهش وزن تمام هدفی است که در نظر گرفته، چه لزومی به در نظر گرفتن ددلیفت در برنامه تمرینی وی وجود دارد؟!

برنامه باید کلیه ابعاد تناسب اندام را در نظر بگیرد!

اگر تصور می‌کنید که بدنسازی رشته‌ای بوده که صرفاً به بالا و پایین کردن وزنه‌ها و دمبل‌های سنگین اختصاص دارد، باید یک تجدید نظر جدی در ارتباط با رشته بدنسازی داشته باشید! بدنسازی و تناسب اندام تمامی المان‌های قدرتی، استقامتی، چابکی و انعطاف‌پذیری فرد را مورد هدف قرار می‌دهد و دویدن‌های طولانی مدت بر روی تردمیل و انجام ورزش‌های هوازی نیز به اندازه انجام تمرینات قدرتی می‌تواند به تناسب اندام‌تان کمک کرده و شما را به ظاهر ایده‌آل مدنظرتان برساند.

به یاد داشته باشید که: انجام تمرینات هوازی با وجود خسته کننده بودن در تضمین سلامت سیستم تنفسی و هم‌چنین قلبی ورزشکار نقش کلیدی داشته و به همین دلیل است که گفته می‌شود یک برنامه بدنسازی خوب باید شامل تمرینات قدرتی و هوازی باشد.

برنامه بدنسازی باید چالشی و قابل پیشرفت باشد!

اگر نگاهی به برنامه‌های بدنسازی آماده و رایگان موجود در وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های فعال در حوزه بدنسازی داشته باشید، متوجه خواهید شد که عمده این برنامه‌ها در سطح ساده طراحی شده‌اند که علت چنین موضوعی نیز به دلیل داشتن مخاطب عمومی است و مربیان صرفاً حرکاتی را در این برنامه‌ها در نظر گرفته‌اند که هر فردی با هر شرایط بدنی و جسمانی که دارد بتواند آن‌ها را انجام دهد؛ اگر مدت زمان زیادی است که از یک برنامه تمرینی استفاده می‌کنید و چندان تغییری در ظاهرتان ایجاد نشده، بهتر است مربی خود را تغییر دهید!

عضله‌سازی یکی از اثرات بدنسازی است و با تحریک سیستم عصبی مرکزی ایجاد می‌شود و طبیعتاً برنامه تنظیمی نباید دارای وزن ثابت و یکنواختی باشد؛ چرا که این برنامه‌ها هیچ پیش‌روندگی نداشته و پیشرفتی نیز با انجام حرکات حاصل نمی‌گردد.

به همین دلیل است که در مجموعه‌های ورزشی معتبر نظیر آرا فیت برنامه‌های تمرینی ۳ سطحی بوده و علاوه بر سطح ساده، سطوح تمرینی با شدت متوسط و بالا را نیز در برمی‌گیرد تا ورزشکار در بازه زمانی درست‌تری به هدف مد نظر خود دست پیدا کند.

معرفی بهترین مجموعه های ورزشی بدنسازی برای دریافت برنامه تمرینی

همان‌طور که در مطالب فوق مشاهده کردید، مربی و یک برنامه تمرینی اصولی برای داشتن یک بدن ایده‌آل ضروری است. در حال حاضر تعداد مربیان و مجموعه‌های ورزشی فعال در حوزه بدنسازی و ارائه برنامه تمرینی به قدری افزایش یافته که افراد در میان آن‌ها سردرگم شده و نمی‌دانند که از راهنمایی کدام مجموعه استفاده کنند.

طبیعتاً آنچه که روشن است به این نکته مربوط می‌شود که کلیه مربیان دارای تخصص نبوده و امروزه بسیاری از افراد سودجو بدون پشتوانه علمی پا به عرصه مربی‌گری گذاشته و بدون در نظر گرفتن تبعات برنامه‌های تنظیمی سلامت جسمانی ورزشکاران را به خطر می‌اندازند. در چنین شرایطی باید به سراغ مجموعه‌های ورزشی برویم که امتحان خود را پس داده و دارای سوابق درخشانی هستند.

این مجموعه‌های ورزشی به شرح زیر می‌باشند:

مجموعه ورزشی آرا فیت

یکی از برترین مجموعه‌های ورزشی فعال در حوزه ارائه برنامه بدنسازی، مجموعه آرا فیت نام دارد که دارای چندین سال سابقه فعالیت بوده و کادر آن نیز از مجموعه‌ای از متخصصان ورزشی، تغذیه و علوم پزشکی شکل گرفته تا برنامه ارائه شده با تمامی معیارهای سلامت جسمانی هم‌خوانی داشته باشد.

این مجموعه دارای بخش برنامه بدنسازی تخصصی برای رشته‌های ورزشی مختلف نظیر والیبال، فوتبال، کشتی، بسکتبال و غیره بوده و اگر به صورت حرفه‌ای در رشته خاصی فعالیت می‌کنید و قصد دارید بدنسازی را نیز در کنار آن ادامه دهید، بهتر است این موضوع را با مربیان مجموعه در میان بگذارید تا برنامه بدنسازی را متناسب با شرایط خاص رشته ورزشی‌تان تنظیم نمایند.

مربیان این مجموعه پیش از تنظیم برنامه، اطلاعات کاملی را در ارتباط با ویژگی‌های جسمانی، سوابق ورزشی، سوابق بیماری یا آسیب‌دیدگی، میزان مصرف الکل و سیگار در ماه و مواردی از این دست را از شما دریافت می‌کنند تا با ارزیابی همه جانبه برنامه‌ای را برای شما تنظیم نمایند که در سریع‌ترین زمان ممکن شما را به بدن ایده‌ال‌تان برساند. عموماً با توجه به تعداد بالای مربیان مجرب فعال در این مجموعه، برنامه تمرینی ۱ یا ۲ روز پس از انجام مشاوره اولیه و ارزیابی وضعیت تنظیم و در اختیار فرد متقاضی قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که متخصص تغذیه این مجموعه در طراحی رژیم غذایی نیز مواد غذایی را پیشنهاد می‌دهد که اولاً متنوع بوده ثانیاً سازگار با سفره ایرانی است و در نهایت به لحاظ قیمتی نیز مقرون به صرفه است.

مزایای دریافت برنامه از آرا فیت

 • تنوع برنامه‌های ورزشی و مناسب برای تمام سطوح آمادگی جسمانی (از مبتدی تا حرفه‌ای)
 • دریافت پشتیبانی ویژه از مربیان متخصص در طول تمام دوره تمرینی
 • قیمت مقرون به صرفه و مناسب دریافت برنامه تمرینی و رژیم غذایی
 • آموزش انجام صحیح کلیه حرکات به همراه نکات کلیدی آن‌ها
 • امکان انجام تمرینات ورزشی هم در خانه و هم در باشگاه
 • مشاوره رایگان پیش از شروع دوره
 • شخصی‌سازی برنامه‌های تمرینی متناسب با هدف و شرایط ورزشکار

مجموعه ورزشی فیت کلاب

فیت کلاب نیز مجموعه ورزشی دیگری بوده که به شما کمک می‌کند تا به تناسب اندام ایده‌آل خود دست پیدا کنید. این مجموعه عموماً با مربیان ماهر زیادی در ارتباط بوده و اگر سری به وب‌سایت این مجموعه بزنید با تیم تخصصی آن که همگی متخصص فیزیولوژی ورزشی و رفتار حرکتی هستند مواجه خواهید شد. بسیاری از ورزشکاران و مربیان نظیر آرتا فیتنس نیز سابقاً در این مجموعه فعالیت داشتند.

در مجموعه ورزشی فیت کلاب نیز همچون آرا فیت، تأکید بر تمرین و تغذیه به صورت هم‌زمان بوده و البته برای دریافت برنامه غذایی باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت کنید. به طور کلی علاوه بر تمرینات ماهانه، رژیم غذایی، برنامه مصرف مکمل ورزشی، برنامه تمرینات اصلاحی و برنامه حرفه‌ای را به طور جداگانه تعریف نموده تا در صورت نیاز هر فرد بتواند آن را خریداری نماید.

شاید تنها اشکالی که می‌توان نسبت به مجموعه فیت کلاب گرفت به مسئله موعد تحویل برنامه‌ها ارتباط داشته باشد که پس از ثبت نام اولیه در بازه زمانی ۱ هفته‌ای برنامه در اختیار فرد قرار می‌گیرد و این موضوع کمی از رضایت کاربران این مجموعه کاسته است.

مزایای دریافت برنامه از فیت کلاب

 • همراهی مربی تا پایان دوره
 • امکان انجام تمرینات در خانه و باشگاه
 • هزینه مناسب

مجموعه ورزشی فیتامین

اگر گشت و گذاری میان مطالب آموزشی بدنسازی در اینترنت داشته باشید حتماً در کنار نام مجموعه‌های آرا فیت و فیت کلاب، نام فیتامین را نیز مشاهده خواهید کرد. این مجموعه ورزشی که به دلیل کیفیت بالای آموزش تصویری حرکات بدنسازی شهرت یافته است یکی از بهترین مجموعه‌های ورزشی موجود برای دریافت برنامه بدنسازی بوده و شعار اصلی آن نیز ورزش در هر زمان و مکان است.

عمده تاکید این مجموعه ورزشی بر فراهم نمودن شرایطی برای انجام تمرینات بدنسازی در خانه بوده و به همین علت به هنگام دریافت برنامه از شما سوالاتی در ارتباط با این که تمرینات را در باشگاه انجام خواهید داد یا خانه؟ اگر خانه را انتخاب کنید از شما در ارتباط با تجهیزات ورزشی موجود در خانه سوال خواهد شد.

انتقاد وارده به این مجموعه نیز به عدم توجه متخصصان آن به نکات بدنسازی حرفه‌ای رشته‌های ورزشی مختلف مربوط می‌شود و در اپلیکیشن این برنامه هیچ اشاره‌ای به تمرینات رشته یوگا، پیلاتس و غیره نشده است.

مزایای دریافت برنامه از فیتامین

 • قیمت نسبتاً مناسب
 • دسترسی به بانک حرکات
 • دریافت برنامه شخصی‌سازی شده
 • امکان انجام تمرینات در خانه و باشگاه

کدام برنامه تمرینی برای من مناسب است؟

همان‌طور که در مطالب فوق مشاهده کردید، داشتن یک برنامه تمرینی اصولی متناسب با شرایط جسمانی و سبک‌ زندگی‌تان نه تنها روند ورزش کردن را برای‌تان راحت‌تر خواهد کرد، بلکه موجب می‌شود تا سریع‌تر از زمان معمول به بدن ایده‌آل خود دست پیدا کنید.

در میان مجموعه‌های ورزشی معرفی شده در این مقاله شکی در این که هر یک از آن‌ها دارای سوابق درخشانی هستند وجود ندارد؛ اما اگر می‌خواهید از تمام مزایای گفته شده بهره‌مند شوید، استفاده از برنامه تمرینی مجموعه آرا فیت گزینه مناسب‌تری برای شما خواهد بود و می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت این مجموعه شخصاً صحت این ادعا را متوجه شوید.

گروه تمرینو

واحد خبر و تبلیغات تمرینو تمرینو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا