جالب

5 دلیلی که شما هرگز نباید در رقابت های بدنسازی شرکت کنید

اگر مثل من از خوره های بدنسازی باشید، رقابت های بدنسازی در خارج و داخل کشور را دنبال می کنید! و مطمئنم اگر این رقابت ها را دنبال کرده باشید، افرادی را روی استیج دیده اید و با خود می گویید:

این دیگه اونجا چه غلطی می کنه؟!

اینکه هیکلش مناسب بدنسازی نیست!!

بعضی از این بدنسازان از چاقی، کوچکی جثه، کمبود عضله، هیکل های عجیب و غریب، رنگ پوست های عجیب و از همه بدتر فیگورهای افتضاح رنج می برند!

خوب چرا این فرد روی استیج قرار دارد؟ آیا این یک شوخی است؟ چرا وقت خودشان را تلف می کنند؟ شاید وارد این مسابقات شده اند تا جایگاه آخر را بدست آورند؟!

 

در واقع این وسط عده ای هستند که اصلاً ژنتیک بدن آنها، نمی تواند آنها را پشتیبانی کند! (می دانم واقعیت تلخی است!)

البته مطمئن باشید افرادی را پیدا می کنید که به شما خواهند گفت: ژنتیک اهمیتی ندارد و همه چیز به تلاش و کوشش مربوط می شود!

تا درجاتی این حرف درست است، اما تا حدی!!

بعضی خصوصیات ژنتیکی وجود دارند که مورد علاقه بدنسازان نیست! و در اکثر مواقع باعث می شوند تا ورزشکار نتواند در رقابت ها به جایگاهی برسد. بدنساز باید بعد از چند مسابقه به این نتیجه برسد!

درست است که می گویند، باید از شکست ها درس گرفت و همچنان به رقابت ادامه داد، اما در دنیای بدنسازی این ضرب المثل آنچنان عمل گرایانه به نظر نمی رسد!

بدنسازی مخصوصاً در سطح رقابتی، جایی است که شاید استاندارد خاصی برای قضاوت در کار نیست! و خیلی از قضاوت ها هم شاید عادلانه نباشند! بعضی از این دست بدنسازان که می دانند از ژنتیک خوبی برخوردار نیستند روی خوش شانسی خود حساب باز کرده اند! که شاید بتوانند داوران و مردم را تحت تاثیر قرار بدهند و در رقابت های نهایی جایی برای خود داشته باشند.

اما امروزه استاندارد ها به قدری سفت و سخت شده اند، که اگر حتی ژنتیک لازم را هم داشته باشید، نمی شود تضمین کرد شما در رقابت ها چه جایگاهی را بدست می آورید.

اینها را نگفتم تا شما دست از تلاش برای ایجاد یک هیکل متناسب بردارید، اینها را گفتم که اگر می دانید توان لازم برای رقابت ندارید، دست از مسخره کردن خودتان بردارید!!

دست از خود خواهی و آزار دهنده بودن بردارید

قبل از اینکه جلوتر بروم، ممکن است در میان شما عده ای باشند که بگویند: ما برای سرگرمی در این رقابت ها شرکت می کنیم، می خواهیم دور هم خوش باشیم! ما بدنبال قهرمانی کشوری که نیستیم! و …

باشه قبول دارم به عنوان یک ورزشکار شما از خود مفهوم رقابت کردن لذت می برید! شاید خود تان هم می دانید که هیچ شانسی برای برنده شدن ندارید، اما یک سری استاندارد ها وجود دارد!

شما باید حداقل مثل یک بدنساز به نظر بیایید یا نه؟! یا اینکه فقط آمده اید روی استیج تا خودتان را نشان بدهید و عکس یادگاری بگیرید؟!

چرا این مسئله اینقدر مهم است؟

ساده است، اگر بدنسازی یک ورزش نبود و مخاطبی نداشت که به آن علاقه مند بودند، پس هیچ کس اهمیت نمی داد!! اما از آنجا که بدنسازی یک ورزش است که هم در کشور ما و هم در سراسر دنیا طرفداران پر و پا قرصی دارد و این رقابت ها در کلاس های مختلف از مردان و زنان (در کشور ما برگزار نمی شود!) حتی معلولان و رده های سنی و وزنی گوناگون برگزار می شود، حضور حتی یک آدم اضافی این وسط فرایند قضاوت را بسیار طولانی و پیچیده می کند!

از طرف دیگر تلف کردن وقت بدنسازان حرفه ای دیگر که واقعاً حتی یک ساعت در روز رقابت ها با توجه به رژیم های سخت برای آنها از اهمیت دو چندانی برخودار است، از گناهان نابخشودنی است!!

تنها کسانی که بدن رنگ رفته و قناس شما را که دارید عضلات تخیلی خود را نشان می دهید، تایید می کند دوستان شما هستند!!

دوستانی که شما را تشویق به شرکت در رقابت کرده اند! اینها دوست شما نیستند، آنها آمده اند تا از شما عکس و فیلم بگیرند و برای خنده در شبکه های اجتماعی بگذارند!!

بدنساز لاغر و دوستان استیج tamrino.ir

باید ها و نباید ها

ما باید برای مشخص شدن فردی که حضور او روی استیج به حق است و فردی که هیچ ربطی به استیج ندارد، تلاش کنیم.

من از آدم هایی صحبت می کنم که حتی مقام آخر هم برای آنها زیادی است!

۱. شما بدن خشکی ندارید

این یکی از بزرگ ترین مشکلات این دسته از بدنسازان است. هر کسی که تا حالا تلاش کرده باشد بدن خود را خشک کند، می داند چقدر کار سخت و طاقت فرسایی است!

بعضی از افراد این کار را راحت تر انجام می دهند، اما وقتی نوبت به مسابقات می رسد، داستان خیلی پیچیده تر می شود. در خیلی از موارد خشک ترین بدن، را افرادی بدست می آورند که بیشتر زجر می کشند!

بدنساز بدن خشک نشده استیج لاغر tamrino.ir

خیلی از مردم نمی توانند این کار را انجام بدهند، که عیبی هم ندارد، همه که قرار نیست به رقابت بپردازند.

یکی از ملزومات یک بدنساز علاوه بر داشتن عضلات، خشک کردن بدن نیز هست! همیشه این قانون برپا بوده و قرار هم نیست به خاطر شما قانون را عوض کنند!

اگر شما نمی توانید هیکل بزرگ و خشکی داشته باشید، به دنیای رقابت های بدنسازی تعلق ندارید. به همین سادگی!

اما با این حال ما افرادی را در باشگاه می بینیم که نه بزرگ هستند نه اینکه بدنی خشکی دارند. بعضی از دوستان که از دایه مهربان تر می شوند می گویند:

عیبی ندارد، بار اولش است!!

اما باید خدمت این دوستان عرض کنم، در اغلب اوقات بدنسازان حرفه ای اذعان می کنند که در دوران ورزشی خود هیچ موقع به اندازه بار اولی که در مسابقات شرکت کرده بودند، بدن خشکی نداشته اند!

اگر با استاندارد های بدنسازی شما چاق هستید، در مسابقات شرکت نکنید. اگر دوست چاق شما از شما برای شرکت در مسابقات نظر می خواهد، به دوست خود لطفی بکنید و بگویید:

داداش تو چاقی، شرکت نکن!!

به جای این همه دست و پا زدن، به باشگاه رفتن خود ادامه بدهید و روی هیکل خود کار کنید. وقت خود تان را تلف نکنید.

۲. شما عضله کافی ندارید

بدنساز بدن خشک نشده استیج لاغر tamrino.ir

یک فرد 160 سانتی متری با 55 کیلوگرم وزن هرگز نمی تواند در هیچ رقابتی برنده شود، مگر اینکه در کلاس خودش تنها شرکت کننده باشد! چطور یک آدمی که هیکلش مثل مداد فشاری می ماند، به خود جرات می دهد و به سمت میز ثبت نام می رود؟! تعجب می کنید که بدانید خیلی ها این کار را می کنند.

فدراسیون بدنسازی قصد دارد تا با گسترش کلاس های شرکت کنندگان، باعث شود تا افراد بیشتری شانس رقابت را پیدا کنند و البته نیت آنها قابل ستایش است. اما همان طور که گفتم این کلاس های مختلف برای ورزشکارانی است که می خواهند رقابت کنند نه یک مداد فشاری!!

۳. ساق پای شما افتضاح است

بدنساز استیج پاهای لاغر tamrino.ir

تلاش برای عضله سازی فقط برای از زانو به بالای شما نیست! شما باید روی کل بدن کار کنید وگرنه روی استیج خیلی خنده دار به نظر می رسید.

باور کنید گاهی ضعف در سینه و بازو در یک نگاه کلی قابل بخشش و اغماض است اما ساق پاهای لاغر فقط شرم آور است.

ختم کلام: یک بدنساز باید ساق پای خوبی داشته باشد.

کسی نمی خواهد شما را روی استیج در حال تلو تلو خوردن ببیند!

۴. شما ساختار مورد نیاز را ندارید

اگر اسکلت بندی شما باعث شده تا بالا تنه کوتاه یا باسن بزرگ یا دستان بسیار درازی داشته باشید، بهتر است پول خود را دور نریزید!

چرا که مهم نیست چقدر تمرین می کنید و پروتئین مصرف می کنید، شما هرگز نمی توانید به رقابت بپردازید.

اگر خداوند به شما اسکلت و ساختار مناسب را نداده، به مشیت خداوند راضی باشید.

۵. پوست زشتی دارید

بدنساز زشت tamrino.ir

جدای از عضلات و خشکی بدن تان، نکته ای دیگری که داوران به آن اهمیت می دهند، پوست شماست و باور کنید 95% چیزی که در آن به رقابت می پردازید مربوط به پوست تان می شود!

فکر کنم حالا تاسف می خورید که چرا آن تاتوی اژدها را روی بازوهای خود جا داده اید!

از طرف دیگر اگر بدن شما پر از جوش است، شما مسئله بزرگی دارید. منظورم چند تا جوش این و آن ور نیست! منظورم از آن بدن هایی است که تمام شانه و سینه و پشت بدنساز با جوش، مین گذاری شده است!

شاید تقصیر ترکیبات موجود در مکمل شما باشد، که روح شما هم خبر از وجود آن خبر ندارد.

فعلاً دست از رقابت بردارید و سراغ یک پزشک متخصص بروید.

اگر نمی توانید مشکل پوست خود را حل کنید، رقابت نکنید.

رقابت های بدنسازی برای همه نیست

شاید به نظر شما حرف من خیلی خشن به نظر بیاید، اما واقعیت این است که رقابت های بدنسازی برای همه نیست، البته بعضی از دوستان اینطور فکر نمی کنند!

رقابت در هر سطحی، یک کار جدی است و نباید سبک شمرده شود.

هر کسی نمی تواند چه از لحاظ فیزیکی و چه ذهنی خود را برای یک رقابت آماده کند. شما باید خود را از لحاظ اندازه، تقارن عضلانی، خشک بودن، ساختار، عروق روی بدن، خطوط و عضلات گرد آماده کنید.

حتی بدنسازان معلول که روی ولیچر کار می کنند هم، در سطح رقابتی کار برای شان بسیار سخت است.

شما تا حالا با این بدنساز ها روی استیج رو به رو شده اید؟

فردا در مورد دلایل بزرگ تر بودن بدنسازان نسبت به پاورلیفتر کار ها صحبت خواهم کرد…

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بعضی چیز ها رو خیلی خودخوهانه میگین
    مثل این که هر کی دست بلند داره نمیتونه(البته دست بلند اگه به بدنش نخوره آره) ولی میشه کسی که دستاش بلند باشه ولی به اندامش بخوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا