مکمل و داروهای بدنسازی

قرص کلن بوترول را مصرف بکنیم یا نه؟

کلن بوترول چیست و چگونه کار می کند؟ آیا قرص کلن بوترول برای چربی سوزی موثر است و چه عوارض جانبی دارد؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهم داد.

اسم کلن بوترول را به احتمال زیاد در باشگاه شنیده‌اید. این قرص را برای دوران چربی سوزی و کات کردن توصیه می‌کنند.

البته در مورد قرص کلن بوترول نظرات مختلفی وجود دارد و عده‌ای هستند که می‌گویند که با توجه به عوارضی که دارد، مصرف این قرص چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

چه کسی راست می‌گه و حقیقت چیست؟ در ادامه تلاش می‌کنم خیلی کوتاه (اگه بشه!) به این سوال جواب بدم.

نکته مهم:

این مطلب رو که تموم کردید، حتماً این مطلب رو در مورد هورمون رشد بخونید:

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

سوماتروپین یا سوما را مصرف بکنیم یا نه

قرص کلن بوترول چیست؟

کلن بوترول

کاری که کلن بوترول انجام می‌دهد این است که به عنوان یک محرک باعث افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی می‌شود.

این قرص تحت نام‌های مختلفی فروخته می‌شود مثل: دیالترول، اسپایروپنت و ونتای پولمین و کلن.

نکته جالب: این دارو در دهه ۷۰ میلادی برای درمان اختلالات تنفسی اسب‌ها و سایر چهارپایان توسعه پیدا کرد. 😳 این دارو، به عضلات تنفسی آرامش می‌دهد و باعث آسان‌تر شدن تنفس می‌شود.

البته در یک مقطع زمانی کوتاه نیز در درمان مشکلات تنفسی انسان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

خوب سوالی که الان در ذهن شما ایجاد شده این است که چطور دارویی که به اسب‌ها داده می‌شد، حالا در بدنسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟! 🤔

اولا باید بگم که از این اتفاقات در بدنسازی زیاد افتاده تعجب نکنید!

دلیلش این است که کلن بوترول به گیرنده‌هایی متصل می‌شود که به اپی‌نفرین واکنش نشان می‌دهند. منبع (۱)

خوب به اپی‌نفرین چه ربطی داره؟!

اپی‌نفرین همان هورمونی است که موقع بالا رفتن ضربان قلب حین ورزش کردن در بدن ترشح می‌شود. کار این هورمون هم آزاد کردن اسید‌های چرب یا همان چربی سوزی است.

نکته مهم: خاصیت دیگر کلن بوترول این است که به سلول‌های عضلانی متصل می‌شود و باعث سنتز پروتئین می‌شود. به همین دلیل علاوه بر چربی سوزی، به حفظ عضلات شما هم کمک می‌کند.

مطالعه روی انسان‌ها و حیوانات نشان می‌دهد که کلن بوترول باعث افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی می شود. از طرفی وقتی در فاز چربی سوزی قرار دارید به حفظ عضله هم کمک می‌‌کند. منبع (۲ و۳)

چقدر به افزایش سوخت و ساز کمک می‌کند؟

افزایش سوخت و ساز

راستش را بخواهید هیچ تحقیق جامعی در این زمینه وجود ندارد اما تجربه باشگاه رفتن بقیه گویای این مطلب است که مصرف آن سبب افزایش سوخت و ساز به میزان ۱۰ درصد سوخت و ساز پایه می‌شود.

البته این مقدار چندان زیاد نیست. مثلاً: اگر شما روی ۲۲۰۰ کالری بسوزانید. مصرف کلن بوترول باعث می‌شود تا ۲۲۰ کالری دیگر هم بسوزانید. خوب این یعنی هفته‌ای به اندازه ۲۰۰ گرم چربی از دست می‌دهید.

اما گیر کار اینجاست که کلن بوترول را به صورت دوره‌های ۴ تا ۶ هفته‌ای مصرف می‌کنند چرا که بدن به سرعت در مقابل آن مقاومت نشان می‌دهد. منبع (۴)

پس نهایتاً طی یک دوره شما ۱۳۰۰ گرم چربی می‌سوزانید. این هم به شرطی است که رژیم غذایی خود را رعایت کنید!

عوارض جانبی مصرف کلن بوترول چیست؟

کلن بوترول به خاطر عوارض جانبی که دارد در اغلب کشورها برای انسان‌ها تجویز نمی‌شود. فهرست این عوارض جانبی بلند است: حالت تهوع، خواب آلودگی، خشکی دهان، سردرد، بیخوابی، سرگیجه، گرفتگی عضلات، استفراغ، درد قفسه سینه.

اینها عوارض کلی بود یک سری عوارض هم وجود دارند که خیلی جدی‌تر هستند:

اثر مصرف کلن بوترول روی سلامتی قلب

سلامتی قلب

ببینید کلن بوترول یک تحریک کننده است و باعث می‌شود که فشار خون شما در مدت زمانی طولانی افزایش پیدا کند پس می‌تواند به سلامتی قلب آسیب برساند.

مثلا: باعث افزایش ریسک بیماری هیپرتروفی بطن چپ قلب می‌شود. در این بیماری، ضخامت عضله دریچه چپ قلب بیشتر می‌شود. این عارضه خود یک عامل افزایش دهنده بیماری‌های قلبی مثل: آریتمی قلب و مرگ ناگهانی است. منبع (۵، ۶، ۷ و ۸)

یک سری شواهد هم وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف آن باعث از بین رفتن سلول‌های قلبی می‌شود و باعث افزایش ریسک بیماری‌های قلبی می‌شود. منبع (۹)

نکته مهم: باید بدانید که در مواردی که کار افراد به بیمارستان کشیده، همیشه شاهد مصرف دوزهای بالای کلن بوترول بوده‌ایم. البته نمی‌دانیم مصرف دوزهای پایین‌ آن خطری دارد یا نه. چرا که مطالعه‌ای در این زمینه صورت نگرفته است.

میزان مصرف توصیه شده کلن بوترول ۲۰ میکروگرم در روز است. توصیه می‌شود که اغلب این مقدار را قبل از ظهر مصرف کنید.

اثر مصرف کلن بوترول روی خواب شبانه

خواب شبانه

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که کلن بوترول بین ۲۴ تا ۲۶ ساعت در خون باقی می‌ماند که حتی از کافئین و افدرین هم بیشتر است. منبع (۱۰)

پس می‌توان نتیجه گرفت که به عنوان یک تحریک کننده، روند خواب شبانه را به هم بریزد.

اثر مصرف کلن بوترول روی پتاسیم بدن

شواهد نشان می‌دهد که مصرف کلن بوترول باعث از دست دادن پتاسیم و تائورین می‌شود. پتاسیم برای انقباض عضلانی و تائورین برای جلوگیری از گرفتگی عضلانی مفید است. منبع (۱۱ و ۱۲)

نتیجه‌گیری

مصرف کلن بوترول باعث چربی سوزی می‌شود اما آنقدرها که در باشگاه می‌شنوید هم موثر نیست.

در بهترین شرایط باعث افزایش ۱۰ درصدی سوخت و ساز می‌شود که می‌توانید با یک ساعت پیاده‌روی هم به همان نتیجه برسید. منبع (۱۳)

از طرفی مصرف آن ممکن است به قلب آسیب برساند.

اگر نظر من را می‌خواهید، مصرف آن را توصیه نمی‌کنم. آن هم وقتی محرک‌هایی مثل: کافئین و افدرین وجود دارند.

شما از کلن بوترول استفاده کرده‌اید؟ نظر شما در مورد این چربی سوز چیست؟

علی رضا ناصری

I'm a fitness nerd & currently I'm blogging for https://tamrino.ir my main passion is creating excellent content for bodybuilding community. Remember: Facts don't care about your feelings & there is no stupid question, just stupid people.

مطالب مشابه

‫۵ دیدگاه‌ها

 1. سلام من حجم گیری کثیف کردم و بدنم چربی گرفت تو یه دوره حجم شیش ماهه حدود 15 کیلو اضافه کردم، الان یه دوره یک ماهه cla مصرف کردم و رژیم غذایی خودمم خیلی مناسب حفظ کردم، آیا با یه دوره مصرف کلن به همراه رژیم غذایی و تمرینات هوازی میتونم پنج درصد چربی از دست بدم؟

 2. با سلام و آرزوی سلامتی سه سوال از خدمتتون داشتم

  1-علاقه مندان به بدنسازی با درآمد متوسط، در شرایط وخیم اقتصاد ایران چه برنامه رژیمی-مکملی (ریاضتی) رو میتونن پیش بگیرن که حداقل های نیاز بدنشون تامین بشه؟
  تا چند سال پیش فرد علاقه مند به بدنسازی با حقوق کارمندی قادر بود 150 گرم پروتئین روزانه اش رو تامین بکنه. ولی در شرایط کنونی -حتی بعضی اقتصاددانها احتمال قحطی و دلار 6هزار تومنی رو میدن- شاید تا چند ماه دیگه یه بسته پروتئين وی ایزوله خارجی 2کیلویی بشه 600هزار تومن! مراجعه به برندهای ایرانی و خریدن وی کنستانتره شرکتی، میتونه جایگزین بشه و کاچی به از هیچی هست… یا اینکه معلوم نیست توشون چیه و باید صرف منظر کرد؟ مثال:
  karenpharma

  2-مطالب سایت شما درباره پروتئینهای گیاهی رو خوندم، چند جا در اینترنت دیدم که به کیفیت پروتئین های گیاهی مثل نخود و عدس 4 از 10 داده بودن و به وی و تخم مرغ و سینه مرغ مثلا 7 و 8 از 10، در ضمن نوشته بودن پروتئینهای گیاهی اون مقداری که نوشته درونشون پروتئین داره، همه اون مقدار جذب بدن نمیشه مثلا اگه 100 گرم عدس پخته 9گرم پروتئین بده شاید 7 گرمش جذب بدن بشه.درسته؟

  3- فرض کنید من امروز تمرین سینه و پشت بازو دارم: برای سینه ست گرم کردنی انجام دادم و ستهای اصلی سینه رو تموم کردم و حالا میخوام برم سراغ پشت بازو، آیا باید برای پشت بازو هم ست گرم کردنی انجام بدم یا اینکه مستقیم میتونم ستهای اصلی پشت بازو رو بزنم؟

  باتشکر

  1. سلام
   ۱: من به محصول ایرانی هم اعتماد دارم اما در مورد تورم نمی تونم نظری بدم فقط امیدوارم اوضاع مالی بهتره بشه!
   ۲: بله نظر شما در مورد پروتئین های گیاهی درسته
   ۳: نیازی نیست چون خود حرکات سینه مثل پرس سینه روی پشت بازو هم فشار وارد می کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا