بدنساز تازه کارجالب

آیا گوش دادن به موسیقی در باشگاه بدنسازی مفید است

وقتی شما دکمه صدا پخش کننده موسیقی را بالا می کشید، یک منبع نامحدود از نیرو و انگیزه منتظر شماست. در میدان مبارزه با وزنه ها سربلند باشید.

همه ما می تونیم موافق باشیم که موسیقی برای تقویت حال و احوال شما وسیله ی بسیار قدرتمندی است.

وقتی من یکی از موسیقی های مورد علاقه خود را می شنوم گام های من سریعتر می شوند بدنم ناخودآگاه حرکت می کند و همگام با ریتم می شود. یک موج انرژی در من جریان می یابد و می تونه یک منبع از بهره وری در لحظه باشد. مطلبی که در ادامه خواهید خواند تجربه یکی از مربیان وبسایت bodybuilding می باشد.

خوب گرفتید: تمرین با موسیقی می تونه توان شما را بالاتر ببره

اگر به من بگویید من می تونم وزنه حرکت اسکوات خودم رو سه برابر کنم من حاضرم  هدفونم رو با جراحی به گوشم بچسبانم در حالی که آهنگ راکی رو با آخرین دسیبل گوش میدهم اما بهتون قول می دهم اثری ندارد!

با آگاهی از اینکه خیلی ها بوسیله موزیک موفق شده اند من هنوز از گوش کردن به موسیقی در حال تمرین خودداری می کنم.

اینکه کاملاً وابسته باشیم چیز خوبی نیست

من همیشه با آیفونم می دویدم به هر حال یک روز قبل از اینکه آماده دویدن روزانم بشم متوجه شدم باتری آیفونم ضعیفه و نمی تونم موسیقی رو پخش کنم.

من باید در سکوت می دویدم بدون موسیقی همیشگی خودم که حواسم رو پرت می کرد من متوجه یک چیز عجیب شدم که قبلاً متوجه نبودم اما درد بدنم در مقابل چیزی که توی سرم بود هیچی نبود. من نمی تونستم اون صدای منفی رو که داشت مغزم رو سوراخ می کرد خفه کنم.

بعد از چند صد متر دیگه نتوستم به دویدن ادامه بدم

خوب درسی که گرفتم چی بود: باید باتری اضافه با خودم حمل می کردم درسته؟

دقیقاً برعکس…

من با خودم عهد کردم هرگز به هیچ چیزی وابسته نباشم تا به من انگیزه بدهد حال می خواهد یک رفیق پایه برای تمرین باشد یا آیفونم.

من شروع کردم به یادگیری اینکه چگونه بدون یک عامل خارجی تمرین کنم اتفاق جالب این بود که من دونده سریع تری شدم و رکورد های قبلی خودم رو شکوندم.

آیا دارم بهتون پیشنهاد می دم گوشی هاتونو بسوزنید؟

نه هرگز، من معتقدم اگه دارید از انجام دادن کاری نتیجه می گیرید ولش نکنید.

تنها چیزی که من پیشنهاد می کنم این است که شما هم مثل من احتیاج به این ندارید تا یک وسیله برای مثبت اندیشیدن داشته باشید.

راه حل، قدرت افکار شماست

استفاده از موزیک ممکن است شما را از دسترسی به این منبع قدرت باز بدارد.

Phil-beats

قدم اول:

بگذارید غول ها بیرون بیایند

سخت ترین قسمت یک تمرین مبارزه ای است که داخل ذهن شما جریان دارد. به همین خاطر است که موزیک یک وسیله قدرتمند است موزیک جلوی هرگونه شک و تردید که تلاش می کنند ذهن شما را منحرف کنند می گیرد. اما در مقابل ذهن شما را تنبل می کند.

وقتی شما سرگرم هستید و ذهنتون بی خبره اون شیطون کوچولو هنوز اونجاست و شما فقط دارید به اون توجه نمی کنید. اون منتظره تا به سطح ذهنتون بیاد و اون کاری رو که می خواهید انجام بدهید خراب کنه.

اگه تو باشگاه سراغتون نیاد سر کار سراغ تان می یاد یا در یک لحظه بحرانی، شما نمی توانید از شک هایی که به خود دارید فرار کنید . باید یک طوری باهاش کنار بیایید و در طول تمرین بهترین زمان برای مقابله باهاشه.

بیاید سکوت رو تحت کنترل در بیاوریم

باید بهتون بگم اگه موسیقی رو قطع کنید یک موج منفی به سرعت سراغ تان می آید. نکته کلیدی اینه که این صدا ها مربوط به روح و روان شما نیستند بلکه معجونی از افکار منفی هستند مثل همه چیز هایی که شما تلاش می کردید اصلاً بیاد نیاورید، اونهایی که ذهنتون رو ازش منحرف می کردید و تظاهر می کردید هرگز وجود ندارند. اون چیزهایی که احساس خوبی به شما نمی دادند.

music-for-exercise

قدم دوم:

با آنها صحبت کنید

راهی که با این شیاطین کنار بیایید صحبت کردن مثبت با خودتان است. این مهارتی است که ممکنه به نظرتون خیلی آسان و دم دستی و تکراری بنظر بیاد اما تعداد زیادی از انسان های موفق گواهی میدهند این یک تمرین بسیار موثر و ساده است. ضد حمله شما به هر فکر منفی اظهارات مثبت و قدرتمند به خودتان است.

به جای اینکه اجازه بدید اون صدای آشنا به شما بگه “تو نمی تونی انجامش بدی” تو باید با صدایی قاطع و مثبت به آن پاسخ بدهی “من می تونم، من انجامش میدم” وقتی صدایی درون تان می جوشد و می گوید تو ضعیفی شما باید با جمله من مثل ….. قوی هستم به آن حمله کنید.

چیزی رو به خودتون بگویید که کاملاً برای شما شخصی باشد ممکنه چیزی باشه که برای کس دیگه ای هیچ معنی و مفهومی نداشته باشه فقط جمله رو بگو و بهش ایمان داشته باش.

از میدان فاصله نگیر. درگیر شو. چون اگه اینکار رو نکنی خواهی باخت.

قدم سوم:

بهتر تصویر سازی کن

همه ما دوست داریم توی باشگاه موفق شدن خودمان رو تصویر سازی کنیم. این چیزیه که ما اون رو با موزیک و یا بدون موزیک انجامش میدیم.

با کم کردن صدای موسیقی، ما خودمان را مجبور می کنیم در مورد جزییات حساسی که باعث می شوند تا به اهداف مان برسیم فکر کنیم شما باید از تصویرسازی به صورت سیستماتیک استفاده کنید.

مسئله ای که خیلی ها توی باشگاه باهاش مواجه هستند اینه که اونا خودشون رو فقط موقعی می بینند که وزنه رو بلند کردند و نگهش داشتند. مثل این می مونه که فقط آخر یک فیلم رو ببینید و ادعا کنید همه فیلم رو دیدید. در نتیجه فرایند ذهنی در مغز شما کامل صورت نمی گیره و کافی نیست تا شما رو آماده کنه تا یک کار فوق العاده انجام بدید.

برای تمرین تصویر سازی تمام اتفاقی رو که دوست دارید انجام بدید رو از اول تا آخر به صورت کاملاً روشن و واضح بدون هیچ گونه فاصله ای توی ذهنتون تصور کنید انگار درست داره جلوی چشماتون اتفاق می افته.

بیایید یک مثال بزنیم:

turn-off-the-music-and-become-unstoppable_10

حرکت ددلیفت

خودتون رو ببینید که به سمت دستگاه حرکت می کنید. آیا با اعتماد به نفس حرکت می کنید یا مثل یک سرباز شکست خورده حرکت می کنید؟ وقتی به هالتر دست می زنید شل هستید؟ خود وزنه چه احساسی رو به شما میدهد؟ از کدوم عضلات خود استفاده می کنید؟

اگر می خواهی انجامش بدی بلند شوید و گروهی خاص از عضلات خود رو سفت کنید نفس عمیق بکشید انگار می خواهی حرکت رو واقعاً انجام بدهی.

تا الان شما باید یک موج خروشان از انرژی و هیجان رو حس کرده باشید. حرکت رو بدون عیب توی ذهنت انجامش بده.

بعد از اینکه حرکت رو واقعاً انجام دادی وزنه رو بذار  و دوباره این فرایند رو مرتباً تکرار کن.

ببینید نخبگان چه می کنند

من یکی از طرفداران تمرینات تفنگداران دریایی هستم تمام فلسفه پشت تمرینات شان این است که داوطلبان را به نهایت خستگی و بی حالی عضلات برسانند تا یاد بدهند چطور باید فقط بر ذهنشان تکیه کنند تا آنها را در سختی ها نجات بدهد.

وقتی کسی فهمید که فقط و فقط افکار اونه که می تونه در سختی ها اون رو نجات بدهد فرایند بهبود شخص آغاز می شود.

در میدان بازی های ورزشی برای ورزشکاران آهنگ های هیجانی پخش نمی شود. هم ورزشکاران حرفه ای، هم تفنگداران دریایی در لحظات سخت از قدرت ذهنشون استفاده می کنند.

شما هم می تونید وقتی انجامش دادید وزنه های سنگین تر هم بلند می کنید سریعتر خواهید دوید اون بدنی رو که دوست دارید خواهید ساخت.

افکار شما موسیقی خواهند شد که گوش هایتان خواهند شنید

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا