نکات مهم حفظ سلامتی

همه چیز در مورد غذای اصلاح‌ شده ژنتیکی GMOs

این روزها اینکه از محصولات اصلاح شده ژنتیکی متنفر باشید، خیلی مد شده است. حتی صحبت از محصولات گیاهی و حیوانی اصلاح شده ژنتیکی باعث می‌شود فکر کنیم دنیا بدست ربات‌ها و دانشمندان دیوانه افتاده است!

شاهد یک روند جدید در صنایع غذایی هستیم که روی برچسب محصولات خود می‌نویسند: بدون مواد اصلاح شده ژنتیکی (GMO free).

به نظرم زمان آن رسیده است که با آرامش و بدور از پیش داوری، این موضوع را بررسی کنیم. چون احتمال زیادی وجود دارد که درگیر یک کمپین بازاریابی جدید شده باشیم و کاملاً از آن بی‌خبر باشیم.

منظور از محصولات اصلاح‌ شده ژنتیکی چیست؟

شاید در چند سال گذشته با عبارت محصولات اصلاح‌ شده ژنتیکی GMO آشنا شده باشید اما اگر بخواهیم از نظر فنی صحبت کنیم باید بگوییم: انسان‌ها از زمانی که شروع به کشاورزی و دامداری کرده‌اند، کارشان ایجاد تغییرات در این محصولات بوده است. (یعنی حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش!)

اینکه دامداران، چاق‌ترین دام‌ها را برای تولید مثل انتخاب می‌کنند، کشاورزان بهترین دانه‌ها را برای کشت سال بعد انتخاب می‌کنند یا تولید مثل بین گونه‌های مختلف سگ تا بهترین نژاد را پرورش بدهیم، همه نمونه‌‌هایی از انتخاب‌های مصنوعی بشر است تا بهترین ارگانیزم‌ها برای حیات انتخاب شوند.

شاید بگویید: منظور ما انتخاب بهترین میوه‌ یا دام نبود، منظورمان محصولاتی است که در آزمایشگاه‌ها روی آن‌ها تغییرات ژنتیکی اعمال می‌کنند.

نکته ظریف این است که تغییرات ژنتیکی، این فرایند را سرعت بخشیده‌اند چرا که ژن‌‌ها را مستقیماً در آزمایشگاه‌ تغییر می‌دهند. محصولات کشاورزی زیادی هستند که تحت این تغییرات قرار گرفته‌اند:

  • یونجه
  • کلزا
  • ذرت
  • پنبه
  • پاپایا
  • سویا
  • چغندر قند
  • کدو حلوایی
  • کدو سبز

هر کدام از این محصولات به خاطر همین تغییرات، قوی‌تر، مقاوم در برابر آفات و بهره‌وری بالاتری دارند. اگر محصولات اصلاح شده ژنتیکی مایه نگرانی شما هستند باید بدانید اغلب مواد غذایی فراوری شده تحت اصلاح ژنتیکی قرار گرفته‌اند.

علم در مورد محصولات اصلاح شده ژنتیکی چه می‌گوید؟

غذای اصلاح‌ شده ژنتیکی GMOs

این را باید بدانید:

مردم تنبل هستند و می‌خواهند که تاریخ همیشه به آن‌ها یک جواب سر راست و ساده بدهد. مردم می‌خواهند همه آدم خوب‌ها، خوب و همه آدم بد‌ها، بد باشند.

موضوع پیچیده‌ای مثل: GMO را نگاه می‌کنیم و با یک جمله که آن‌ها محصولاتی خطرناک هستند، تلاش می‌کنیم بحث در مورد این موضوع را خاتمه دهیم. هر نوع دیدگاه دیگری را، اطلاعات غلط و شبه علم می‌نامیم. (چرا که برچسب زدن کار قضاوت را آسان‌تر می‌کند) مثل هر محصول یا کارخانه‌ای، آن‌ها نیز همه خوب یا بد نیستند و همه محصولات اصلاح شده ژنتیکی نیز یکسان نیستند.

وقتی از دانشمندان در آمریکا می‌پرسید آیا این محصولات برای مصرف، ایمن هستند؟ ۸۸ درصد آن‌ها جواب مثبت می‌دهند.

در حالی که تنها ۳۷ درصد بزرگسالان در این کشور معتقدند: این محصولات سالم هستند و ۵۷ درصد می‌گویند: مصرف آن‌ها ضرر دارد. منبع (۱)

در سال ۲۰۰۳، شورای بین المللی دانشمندان که یک سازمان غیر دولتی و نماینده بیش از ۱۰۰ انستیتو علمی و ده‌ها اتحادیه علمی بین المللی است، بیش از ۵۰ تحقیق را بررسی کردند و نتیجه گرفتند: محصولات GMO که توسط رستوران زنجیره‌ای چیپوتلی ممنوع شده‌اند، هیچ مشکلی برای مصرف ندارند. منبع (۲)

تحقیقی که به بررسی ۳۰ سال داده و میلیون‌ها حیوان پرداخته است، نشان می‌‌دهد: محصولات اصلاح شده از نظر سلامتی با محصولات اصلاح نشده یکی هستند. منبع (۳)

البته، نمی‌توان گفت: همه چیز خوب و درست است. چون شواهد دیگری هم وجود دارند که مایه نگرانی هستند. منبع (۴ و ۵)

نظر تمرینو

غذای اصلاح‌ شده ژنتیکی GMOs

وقتی شرکتی مثل: پپسی می‌گوید: شیرین کننده آسپارتام را از نوشابه‌های رژیمی‌اش و رستوران چیپوتلی می‌گوید: محصولات اصلاح شده ژنتیکی را از منوی غذاهایش حذف کرده، باید گفت مشتریان تحت بمباران یک سری کمپین پیچیده بازاریابی هستند!

این همان ذهنیتی است که پشت بسیاری از محصولات و برچسب‌های رنگارنگ‌شان در بازار پیدا می‌کنید. برچسب‌هایی مثل: بدون چربی، ساخته شده با غلات کامل، ارگانیک، بدون گلوتن و…

این تغییرات و برچسب‌ها فقط وجود دارند که شرکت‌های محصولات غذایی، فروش‌شان بالاتر برود.

حالا باید پرسید: چکار باید کرد؟

در حال حاضر، محصولات اصلاح شده ژنتیکی، مثل: بسکویت‌های ارگانیک می‌مانند که بیشتر از آنکه ارتباطی با سلامتی داشته باشند به مد و ترس‌های روزمره مرتبط هستند.

آنچه در حال حاضر می‌دانیم این است که: این محصولات مشکل خاصی ایجاد نمی‌کنند. اما آیا امکان دارد در آینده شاهد مشکلات سلامتی و محیطی باشیم؟

البته، کسی گوی جادویی در اختیار ندارد! آنچه الان می‌توانیم انجام دهیم بررسی علم روز است.

من اگر جای شما باشم: همه چیز را زیر سوال می‌برم و به تصویر بزرگ‌تر نگاه می‌کنم!

هر فرد باید به جای خودش فکر کند و به آنچه می‌خریم توجه کنیم و این واقعیت را بدانیم که هیچ‌کس محصولی را در سوپرمارکت، به خاطر بشر دوستی قرار نمی‌دهد!

علم و تحقیقات نشان می‌دهند: محصولات اصلاح شده ژنتیکی آن شیطانی نیستند که در رسانه‌ها توصیف می‌شود و این پتانسیل را دارد که مشکل گرسنگی در جهان را حل کند. منبع (۶)

بنابراین اجازه ندهید یک نقطه نظر خاص، بدون اینکه آن را درست بررسی کرده باشید تبدیل به باور شما شود.

همه می‌خواهیم سالم و خوشحال باشیم و این زمانی شروع می‌شود که تصمیم‌های‌مان را براساس تبلیغات و بازاریابی شرکت‌ها نگیریم.

اینکه محصولات اصلاح شده ژنتیکی را به نام سلامت مصرف نکنیم و در عوض، دهان‌تان را با محصولات اصلاح نشده ژنتیکی اما ناسالم پر کنید، دور شدن از هدف نهایی است.

اگر به دنبال کاهش وزن و سلامتی هستید ابتدا باید کالری کمتر و غذاهای واقعی‌تر مصرف کنید. (سبزیجات و منابع پروتئینی)

نظر شما در مورد محصولات اصلاح شده ژنتیکی GMO چیست؟

علی رضا ناصری

I'm a fitness nerd & currently I'm blogging for https://tamrino.ir my main passion is creating excellent content for bodybuilding community.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا