مکمل و داروهای بدنسازی

جایزه بهترین و بدترین چربی سوزها می رسد به …

در دنیای مکمل‌ها، هیچ چیز به اندازه چربی سوزها، طرفدار ندارند. همین موضوع هم باعث سوء استفاده شرکت های تولید کننده مکمل می‌شود. مکمل‌های افتضاحی به بازار عرضه می‌شوند که تنها دلیل فروش بالای آنها، هزینه بالای تبلیغات و بازاریابی است. 🤑

درست مثل هر تصمیم بزرگ دیگری در زندگی (مثل ازدواج ❤) باید قبل از خرید کردن مکمل به خوبی در مورد آن تحقیق کنیم. به تحقیقات علمی و البته تجربه افراد دیگر نگاهی بیندازیم و در آخر خودمان تصمیم بگیریم.

من هم با همین نگاه سعی کردم نگاهی به بهترین مکمل‌های بازار بیندازم. اما دلم نیامد نگاهی هم به افتضاح‌ترین چربی سوزهای بازار نیندازم. این شد که تصمیم به نوشتن این مطلب گرفتم.

از چربی سوزها متنفرم 🤬

چربی سوز

دلیل این تنفری که دارم خود چربی سوز نیست بلکه ادعاهایی است که شرکت‌های سازنده و البته فروشنده‌ها موقع فروش می‌کنند. بله چربی سوزهای خوب به چربی سوزی کمک می‌کنند اما حتی بهترین‌ها نیز نمی‌توانند معجزه کنند.

قضیه وقتی غم انگیزتر می‌شود که ما هم دوست داریم این دروغ‌ها درست باشد و با کلی امید و آرزو، پول بی‌زبان را در اختیار فروشنده قرار می‌دهیم. (حداقل وقتی می‌روم شیرینی خامه‌ای بگیرم، فروشنده به من نمی‌گوید محصول من برای شما معجزه می‌کند. می‌دانم دارم یک شیرینی خامه‌ای می‌خورم که بعد از خوردنش به خودم فحش می‌دهم🤬)

فکر نکنید به طور کلی با چربی‌سوزها مخالفم اما باید واقع‌بین باشیم.

چربی سوز چیست؟

چربی سوز هر چیزی است که یا به صورت مستقیم باعث چربی سوزی شود یا اینکه کاری کند در طول رژیم غذایی چربی سوزی، کمتر برای غذا خوردن وسوسه بشویم.

چربی سوز کارش افزایش سوخت و ساز است که باعث افزایش چربی سوزی می‌شود. گاهی اوقات هم با کاهش اشتها به شما کمک می‌کنند مصرف کالری را کمتر کنید.

خوب این تعریف چربی سوز خوب بود. چربی سوز بد، هر چیزی است که نتواند یکی از این ۲ کار را انجام دهد.

معیار مهم دیگری که خودم در انتخاب این مکمل‌ها به کار برده‌ام این است که مصرف این مکمل‌ها باعث نشود شما ضعیف شوید. چون اگر قرار باشد نیروی بدنی خود را از دست بدهید، چربی سوزی به هیچ دردی نمی‌خورد.

نکته مهم: مصرف هیچ‌کدام از این مکمل‌ها بدون داشتن برنامه غذایی و تمرینی مناسب، به هیچ دردی نمی‌خورد.

چربی سوزهای خوب

کافئین

کافئین

من همان اوایل کار وبسایت بود که یک مطلب کامل در مورد کافئین نوشتم. (بهترین چربی سوز: کافئین)

اغلب چربی سوزهای بازار کمی کافئین هم با خودشان دارند. دلیل آن هم کمی علمی است اما به طور خلاصه بگویم که کافئین باعث افزایش آدرنالین می‌شود. وقتی هم آدرنالین ترشح می‌شود، نرخ سوخت و ساز بالا می‌رود. منبع (۱، ۲ و ۳)

 

 

مشکل کافئین چیست؟

مشکل کافئین خود کافئین نیست بلکه نحوه مصرفش است!

اگر مثل من هر روز قهوه و چایی مصرف کنید و قرار باشد از کافئین به صورت جداگانه برای چربی سوزی استفاده کنید، کار مشکل می‌شود. چرا؟ 🤔

کافئین ۲ مکانیزم اثر کوتاه و دراز مدت دارد. اثر کوتاه مدت کافئین به مرور زمان اگر مصرف کننده قهار آن باشید، کاسته می‌شود. منبع (۴)

اثر کوتاه مدت کافئین همان چیزی است که من و شما به دنبال آن هستیم و آن افزایش آدرنالین و در نهایت سوخت و ساز است.

خوب پس چطور کافئین مصرف کنیم؟

در باشگاه من ۲ روش استفاده درست از کافئین را دیده‌ام که هر ۲ روش هم جواب می‌دهند.

اولین کار این است که به مدت یک ماه کافئین مصرف نکنید! وقتی می‌گویم مصرف نکنید یعنی هیچی!

چطوری؟!

نمی‌دانم. می‌خواهید خودتان را به تخت ببندید یا برید یک جایی که توی این مملکت چای نمی‌خورند! (اگه پیدا کردید به من هم خبر بدید 😂)

خلاصه یک ماهی مصرف کافئین را به طور کل قطع کنید (برچسب مواد غذایی را به دقت مطالعه کنید)

در ادامه

 • یا هفته‌ای یک بار کافئین مصرف کنید (روزی ۵۰۰ میلی‌گرم)
 • یا هر ماه، به مدت یک هفته، روزانه ۱۰۰-۲۰۰ میلی‌گرم مصرف کنید.

نکته مهم: حتماً قبل از تمرین مصرف شود (۲۰ دقیقه قبلش خیلی خوبه)

افدرین

افدرین

قبلاً در مورد افدرین هم به صورت مفصل یک مطلب کار کر‌ده بودم، حتماً بخوانید (آیا استفاده از افدرین در بدنسازی مفید است)

با اینکه افدرین به این راحتی‌ها پیدا نمی‌شود اما حرف حق را باید زد!

به طور خلاصه افدرین با فعال کردن گیرنده‌های آدرنرژیک باعث افزایش سوخت و ساز می‌شود. افدرین هم باعث تحریک آدرنالین می‌شود.

نکته جالب در مورد افدرین

وقتی بار اول افدرین مصرف می‌کنید میزان اثر آن یک ساعت است. اما اگر به طور مرتب افدرین مصرف کنید برخلاف کافئین، بر میزان اثرگذاری آن افزوده هم می‌شود. (توصیه می‌شود با کافئین مصرف شود) منبع (۵ و ۶)

مشکل افدرین چیست؟

با اینکه اثر خیلی خوبی روی چربی سوزی دارد اما به اندازه کافئین از ایمنی لازم برخوردار نیست. به همین دلیل باید در مصرف آن دقت شود.

افراد سالم اگر به اندازه مناسب از آن استفاده کنند مشکلی برای‌شان پیش نمی‌آید اما اگر قرار باشد این چربی سوز را در کنار سایر محرک‌ها مصرف کنید، عواقب خوبی نخواهد داشت.

هشدار: افدرین برای افرادی که فشار خون بالا و یا بیماری قلبی دارند اصلاً مناسب نیست. ⛔

به همین دلایل است که شرکت‌های سازنده چربی سوز، به جای افدرین از سینفرین در محصولات خود استفاده می‌کنند. که همان عملکرد افدرین را دارد اما کمی ضعیف‌تر عمل می‌کند.

چطور مصرف کنیم؟

عموماً افدرین را روزی ۳ بار و هر بار ۲۰ میلی گرم مصرف می‌کنند.

اگر هم می‌خواهید سینفرین مصرف کنید روزی ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم مصرف کنید.

یوهمبین (Yohimbine)

یوهمبین

این مکمل هم مثل افدرین یک محرک قوی است که اثر خیلی خوبی دارد اما مصرف بالای آن می‌تواند عوارض داشته باشد.

یوهمبین هم مثل افدرین و کافئین، البته با مکانیزیمی متفاوت باعث ترشح آدرنالین می‌شود که خود باعث افزایش سوخت و ساز خواهد شد. منبع (۷، ۸ و ۹)

نکته جالب: این مکمل بیشتر برای بدنسازهایی موثر است که ۹ درصد چربی دارند و می‌خواهند به درصدهای پایین‌تر برسند. منبع (۹) به همین دلیل به مکمل حرفه‌ای‌ها هم معروف است.

مشکل یوهمبین چیست؟

این مکمل برای افرادی که دچار مشکل اختلال روحی و تروما هستند، بسیار مضر است. منبع (۱۰ و ۱۱)

یوهمبین را چطور مصرف کنیم؟

روزی ۱۰-۲۰ میلی گرم مصرف کنید.

چربی سوزهای افتضاح

مکمل‌های چربی سوز افتضاح زیادی وجود دارند اما در اینجا به ۲ تا از آنها اشاره می‌کنم که کلی هم اسم و رسم دارند و افراد زیادی فکر می‌کنند که جز مکمل‌های درجه ۱ هستند.

هودیا

هودیا

هودیا گوردونی عصاره یک کاکتوس کوچک آفریقایی بود که به عنوان مکمل چربی سوز به مردم فروخته می‌شد. مردم آفریقا از آب موجود درون این کاکتوس برای رفع تشنگی در صحرا استفاده می‌کردند.

اما این را به عنوان مکمل چربی سوز می‌فروشند. جالب اینجاست که نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف این مکمل باعث افزایش فشار خون و آنزیم‌های کبد می‌شود. منبع (۱۲)

گارسینیا کامبوجیا

گارسینیا کامبوجیا

اگر یک مکمل بی‌خاصیت وجود داشته باشد که در عین حال موفقیت خیلی خوبی هم در بازار پیدا کرده، فقط اسم گارسینیا کامبوجیا را می‌توانیم ببریم.

دلیل این همه موفقیت را بگذارید به حساب آدم‌های مشهوری مثل: دکتر اوز (oz)، اوپرا و خیلی از آدم‌های مشهور دیگری که با گرفتن پول‌های کلان شروع به حمایت از این مکمل بی‌خاصیت کردند. (داستان این مکمل برای ما ایرانی‌ها خیلی آشناست! 😜)

در آخر

در انتخاب مکمل چربی سوز بیشتر از هر چیز دیگری دقت کنید و اگر به نظرتان این مطلب مفید آمده، لطف کنید و برای دوستی که فکر می‌کنید قصد خرید مکمل چربی سوز دارد، بفرستید. 😎

علی رضا ناصری

Blogger for tamrino.ir Remember: Facts don't care about your feelings & There are no stupid question, just stupid people

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

 1. سلام ممنون اینکه میگن کافئین به شدت باعث کاهش ترشح هورمون رشد میشه رو قبول دارین؟ البته تحقیقات نشون داده! نظرتون درمورد cla چیه؟ ممنون

  1. سلام
   من چنین تحقیقاتی مشاهده نکردم اگه هست لینکش رو ارسال کنید
   سی ال ای هم مصرف می‌شه نه برای چربی سوزی اما برای بهبود فرایند ریکاوری و افزایش انرژی

 2. سلام آقای ناصری خسته نباشید سوال اینکه من میخوام اول وزنم کمتر بشه چربی های شکم و اطراف شکم آب بشه و برم به سمت سیکس پک شدن و افزایش حجمالان بنظرتون باید چیکارکنم؟ از فردا بدنسازی رو شروع کنم با برنامه غذایی پر از پروتیین و حداقل چربی ها و کمترین برنج در هفته وو….از این چربی سوزها هم باید استفاده کنم؟بعد همزمان با انجام بدنسازی و حرکات مربوط به شکم (جهت حذف چربی ها و..)و تغذیه رژیمی میتونم مکمل وی و کراتین مصرف کنم ؟

 3. سلام
  مصرق کافیین به صورت مکمل و دوز بالا دریچه های قلب را گشاد میکند ..
  درسته ؟
  در مورد مکمل پمپ چطور؟مصرف در بیش از یه دور ضررش چطوره؟

 4. سلام
  برای رفع جوش بهتره به پزشکش مراجعه کنید
  برای دوران چربی سوزی نه
  کراتین رو در دوره حجم استفاده کنید البته با کمک این نیرو و توان می‌تونید عضلات بیشتری بسازید که در ادامه باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود.

  1. دکترها از نوجوانی که جوش میزدم میگفتن هیچوقت قهوه و شکلات و فلفل نخور
   :)

 5. سلام
  من قبلا از کافئین و عصاره فلفل قرمز استفاده کرده بودم و بعدش دو ماه آمینو انرژی اپتیموم مصرف کردم و اثر خوبی روی من داشت فقط مشکلم این بود که روی بدنم و بخصوص صورتم جوش زیادی پیدا میشد و راه رفعشو بلد نبودم و دیگه هم چربی سوز و انرژی زا مصرف نکردم. وزنم 90 کیلو بود با قد179 و الان 83 کیلو

  بنظر شما در دوره چربی سوزی میشه از کراتین استفاده کرد؟ البته میدونم معمولا توصیه نمیشه ولی کراتین روی من اثر خیلی خوبی داره: یه دوره استفاده کردم و وقتی وزنه میزدم بدنم یهو خالی نمیکرد و زیر وزنه لرزش نمیگرفت و همین باعث میشد اشتیاقم بیشتر بشه اینکه میدیدم رکوردم و تکراراها و ثبات بدنم بهتر میشد بهم انگیزه میداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا