pr

کاردرمانی در کودکان بیش فعال

چکیده : کاردرمانی ممکن است از طرق مختلف به افراد مبتلا به بیش فعالی کمک کند. کاردرمانی به فرد کمک می کند تا موانع موفقیت را شناسایی کند، استراتژی هایی برای مقابله با آن زمینه ها ایجاد کند، مهارت های جدید را تمرین کند یا مهارت های قدیمی را اصلاح کند.

کاردرمانی ممکن است از طرق مختلف به افراد مبتلا به بیش فعالی کمک کند. کاردرمانی در بهترین مرکز درمان بیش فعالی به فرد کمک می کند تا موانع موفقیت را شناسایی کند، استراتژی هایی برای مقابله با آن زمینه ها ایجاد کند، مهارت های جدید را تمرین کند یا مهارت های قدیمی را اصلاح کند و زمانی که همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود، راه حل های مناسب فکری ایجاد کند. شما می توانید از طریق شماره های ۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲ با ما تماس حاصل فرمایید.

اختلال نقص توجه و بیش فعالی چیست؟

اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) یک وضعیت سلامت روان مزمن است که بر توانایی فرد برای توجه و مدیریت تکانه ها تأثیر می گذارد. کارشناسان تخمین می‌زنند که ۵ تا ۷ درصد از کودکان مدرسه‌ای در سراسر جهان مبتلا به بیش فعالی هستند و حدود ۶۳ میلیون کودک و نوجوان در سراسر جهان با این بیماری زندگی می‌کنند. در ایران حدود ۱۱ درصد کودکان دارای تشخیص بیش فعالی هستند. تشخیص بیش فعالی توسط دکتر متخصص بیش فعالی انجام می شود. علائم بیش فعالی در کودکان معمولا تا بزرگسالی ادامه می یابد. افراد مبتلا به بیش فعالی ممکن است در زمینه مدیریت زمان، سازماندهی، تمرکز و چندوظیفه با چالش هایی روبرو شوند. از آنجایی که علائم بیش فعالی بسیار فردی هستند، هدف کاردرمانی کمک به برنامه ریزی و اولویت بندی افراد با استفاده از تکنیک های مختلف متناسب با موقعیت است.

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی افراد را تشویق می کند تا بر موانعی که آنها را از انجام فعالیت های مهم باز می دارد غلبه کنند و استقلال و رضایت آنها را از زندگی افزایش می دهد. کاردرمانی به اهمیت بهزیستی روانی و عاطفی افراد می پردازد و بر بهبود آن با استفاده از فعالیت های روزمره به شیوه ای درمانی تمرکز می کند. به طور کلی، هدف اصلی کاردرمانی ذهنی سازگار کردن محیط با فرد است. از این تفکر پیروی می‌کند که هیچ دو نفری مثل هم نیستند بنابراین محیط اطراف باید با بهترین خدمات به همه سازگار شود و به آنها اجازه دهد بیشترین بهره‌وری را داشته باشند.

چگونه کاردرمانی به بیش فعالی کمک می کند؟

کاردرمانی به افراد بیش فعالی کمک می کند تا به طور کامل در موقعیت های اجتماعی شرکت کنند. برای کودکان مبتلا به بیش فعالی، همچنین می تواند به آنها در زمینه مدرسه، اخلاق کاری و عملکرد کمک کند. بیش فعالی بر عملکرد آموزشی فرد، مدیریت روابط بین فردی، و توانایی ارائه حمایت عاطفی تاثیر می گذارد. علائم بیش فعالی شامل نقص توجه، بیش فعالی و تکانشگری است. این ویژگی ها می تواند منجر به مشکلاتی در مدیریت زمان، تنظیم عاطفی، انگیزه و عملکرد اجرایی شود که برای تکمیل وظایف مورد نیاز است. بنابراین درمان بیش فعالی کودکان با کاردرمانی انجام می شود.

در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۸، ۳۸ کودک ۹ تا ۱۵ ساله به طور تصادفی به مدت ۱۲ هفته با یک کاردرمانگر کار کردند یا در گروه کنترل قرار گرفتند. پس از این زمان، افرادی که در گروه کاردرمانی بودند، بهبود قابل توجهی در توانایی خود در مدیریت موثر زمان و آگاهی عمومی خود از زمان نشان دادند. مطالعه دیگری در سال ۲۰۲۰ شامل ۲۳ شرکت‌کننده زن بود که به یک گروه مداخله کاردرمانی ۷ هفته‌ای یا یک گروه کنترل تقسیم شدند. محققان دریافتند که ۱۱ شرکت کننده در گروه درمانی علائم استرس و بیش فعالی را کاهش داده و عملکرد و رضایت بیشتری را در انجام کار بدست آوردند.

تکنیک کاردرمانی در بیش فعالی

جنبه های زیادی برای کاردرمانی در بیش فعالی وجود دارد از جمله راهنمایی و آموزش برای اعضای خانواده یا مراقبان مبتلایان به بیش فعالی، توصیه هایی برای تجهیزات انطباقی و ارزیابی خانه، محل کار، مدرسه یا سایر محیط های فرد وجود داد. هنگام انتخاب یک رویکرد درمانی، کاردرمانگران باید چالش‌های خاص مراجعین و بهترین راه‌های برخورد با آنها را در نظر بگیرند. چارچوب واحدی برای استفاده در افراد مبتلا به بیش فعالی وجود ندارد. صرف نظر از تکنیکی که یک کاردرمانگر استفاده می کند، یک رویکرد انعطاف پذیر برای افراد مبتلا به بیش فعالی بهترین است. با هر رویکرد، کاردرمانگر باید بر اهداف و علایق فرد تمرکز کند. مداخلات پزشکی و روان‌شناختی روش‌های استاندارد کاهش علائم بیش فعالی هستند که مداخلات روان‌شناختی در مرکز توانبخشی پایا قرار دارند. با این حال توجه به این نکته مهم است که کاهش علائم به خودی خود لزوماً عملکرد روزانه فرد را بهبود نمی بخشد.

سه سطح از مداخلات کاردرمانی وجود دارد که بسته به اهداف فرد ممکن است به دنبال یکدیگر یا به طور همزمان رخ دهند:

۱. روش های آماده سازی: اینها شامل تکنیک‌ها و فعالیت‌هایی می‌شود که فرد را برای شرکت در یک فعالیت خاص آماده می‌کند.

۲. فعالیت های هدفمند: اینها فعالیت‌هایی هستند که برای شخصی توصیه می‌شود تا مهارت‌های خود را برای رسیدن به یک هدف خاص بهبود بخشد. طیف گسترده ای از فعالیت های بالقوه وجود دارد که تا حد زیادی به فرد بستگی دارد اما می تواند شامل ارتباطات، ورزش، کار داوطلبانه، باغبانی یا کار اجتماعی باشد.

۳. مداخله مبتنی بر اشتغال: مداخلات مبتنی بر اشتغال شامل کار فردی برای رسیدن به هدف و تکمیل وظایف تحت نظارت است. باز هم، این فعالیت ها از فردی به فرد دیگر به طور قابل توجهی متفاوت است اما برخی از احتمالات شامل تکمیل تکالیف مدرسه، پیروی از دستورالعمل ها یا لباس پوشیدن است.

همانطور که کاردرمانگر فرد را مشاهده می کند، می تواند عملکرد آنها را ارزیابی کند. این به آن‌ها امکان می‌دهد با فعالیت سازگار شوند و استقلال، کسب مهارت و خودکارآمدی را بیشتر افزایش دهد. برخی از کاردرمانگران در حالی که کودکان در مدرسه هستند با آنها کار می کنند. این به آنها اجازه می دهد تا توانایی های کودک را در کلاس درس ارزیابی کنند. سپس آنها می توانند به کودکان کمک کنند تا در فعالیت های مدرسه شرکت کنند و محیط کلاس را در صورت لزوم تغییر دهند تا بهترین تناسب را برای کودک داشته باشد.

گروه تمرینو

واحد خبر و تبلیغات تمرینو تمرینو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا